Kultura w Poznaniu

Film

Ale Kino!, czyli wspólna radość

Festiwal Ale Kino! to ogromna różnorodność języków, stylów, form rozmowy z widzem. Kolejna edycja jednego z największych w Europie festiwali kina dla młodych widzów rozpocznie się w Poznaniu 2 grudnia.

Czytaj artykuł
Blisko, coraz bliżej

Pełnometrażowy debiut młodej rumuńskiej reżyserki, Adiny Pintilie - "Touch Me Not" - zasłużenie wygrał ostatni festiwal w Berlinie. To zarazem śmiała i czuła opowieść o ludzkiej cielesności i seksualności. Eksperymentalna forma nie jest tu celem samym w sobie, lecz służy znalezieniu nowej drogi do pokazania najbardziej intymnych aspektów naszej egzystencji - zapowiada film Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
Prawdziwy horror

Tragedia na norweskiej wyspie Utoya, gdzie prawicowy terrorysta zastrzelił 69, a ranił 33 uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, po dziś dzień budzi przerażenie na całym świecie... O filmie "Utoya, 22 lipca", który w piątek wchodzi do kin, pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Pewnego razu w dyspozytorni

Czy film, w którym kamera przez niemalże półtorej godziny przygląda się w zbliżeniu mężczyźnie rozmawiającemu przez telefon, może trzymać w napięciu? Odpowiedź twierdząca byłaby tu swego rodzaju niedopowiedzeniem. W "Winnych" atmosfera jest bowiem tak gęsta, że gdyby ów duński thriller trwał kilka minut dłużej, w obawie o zdrowie widzów należałoby ewakuować całą kinową salę.

Czytaj artykuł
Muzyka, która łączy ludzi

- Mój film jest dla wszystkich, ale przede wszystkim dla nastolatków. Chcę im pokazać, że można mieć własny pomysł na siebie - mówi Paweł Zabel*, którego dokument "Dagadana. Świat bez granic" wszedł właśnie na ekrany kin studyjnych.

Czytaj artykuł
Miasto jako bohater filmu

Listopad w Klubie Krótkiego Kina to pokaz pięciu urbanistycznych etiud. Podczas poniedziałkowego pokazu w Kinie Pałacowym zobaczymy filmy prezentowane w Poznaniu na Short Waves Festival w ramach konkursu Urban View.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Cukierek, psikus albo życie

Michael Myers to obok Jasona Voorheesa z serii "Piątek trzynastego" oraz Freddy'ego Kruegera z "Koszmaru z ulicy Wiązów" najsłynniejszy  slasherowy morderca epoki VHS - do dziś terroryzował w święto Halloween amerykańskie przedmieścia już bodajże dziesięć razy. Najnowsza odsłona ignoruje jednak wydarzenia z wszystkich poprzednich sequeli i bezpośrednio kontynuuje wątki oryginalnego, niezwykle klimatycznego "Halloween", nakręconego przez Johna Carpentera dokładnie 40 lat temu.

Czytaj artykuł
Genialny potwór

"Bergmana wspominają jego współpracownicy, przyjaciele, reżyserzy, aktorzy, krytycy, członkowie rodziny i kochanki. Wszystko te wypowiedzi zostały gęsto zilustrowane fragmentami filmów i materiałami archiwalnymi" - o najnowszym filmie Jane Magnusson pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Przekazać "coś", co jest w środku

- Żyjąc tyle lat w systemie PRL-owskim, rozumieliśmy dobrze, jak jest skonstruowany. Dzisiaj jest taki chaos, że zrobić film, który byłby uniwersalny jest trudno, bo sytuacja jest niestabilna i dynamiczna - mówi Marcel Łoziński, wybitny twórca dokumentów, laureat Platynowego Zamku - nagrody za całokształt twórczości - którą odebrał w sobotę, na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Zamki rozdane!

"Over the limit" Marty Prus podwójnym zwycięzcą 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema! Nagrodzony dokument zdobył Złoty Zamek i Nagrodę publiczności. 

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Dom złotej damy

Złote loże, blask świateł i czerwień kurtyny - to stałe, choć wcale nie najważniejsze komponenty muzycznych świątyń. Prawdziwego ducha, artystyczny klimat i historię zmian nowojorskiej lśniącej "damy" ukazuje Susan Froemke w filmie "Dom, w którym mieszka opera".

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Emocjonalna karuzela

Gdy po tegorocznym Animatorze padłem zmęczony godzinami spędzonymi na oglądaniu filmów, pomyślałem - nigdy więcej! Ale nadeszła Off Cinema i swój niechlubny rekord pobiłem.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Bez litości

W "Over the Limit" - jednym z filmów prezentowanych w konkursie głównym Off Cinema - Marta Prus pokazuje surowy trening, przez który przechodzi gimnastyczka Margarita Mamun w walce o olimpijski medal w Rio de Janeiro. To film wyjątkowy - i to bynajmniej nie tylko dlatego, że w Rosji sport to świętość, a kręcić o nim dokumenty jest sprawą trudną, jeśli nie niemożliwą.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Bergman - gra ze śmiercią

Czerń i biel, lęk i spokój, ból i rozkosz - wszystkie te kontrasty znajdziemy nie tylko w takich klasykach kina, jak "Siódma pieczęć" czy "Tam gdzie rosną poziomki", lecz także w filmie dokumentalnym o wewnętrznym mroku i blaskach sławy ich twórcy. "Bergman - Rok z życia" w reżyserii Jane Magnusson, prezentowany przedpremierowo w Kinie Pałacowym w ramach festiwalu Off Cinema, 26 października wchodzi do kin.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Dwie przerwane misje

- Mój film jest o tych, co zostali doprowadzeni do krawędzi, ale potrafią to życie okiełznać - mówi Petro Aleksowski*, którego film dokumentalny "Przerwana misja" trafił do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Pokaz i spotkanie z reżyserem - w czwartek o godz. 21 w Sali Wielkiej CK Zamek.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Confusão, czyli zamęt

Ryszard Kapuściński był Indianą Jonesem reportażu - zdaje się sugerować początek animacji "Jeszcze dzień życia", która otworzyła tegoroczną, 22. edycję festiwalu OFF Cinema. Z czasem jednak akcenty przygodowe schodzą na dalszy plan i zostają zastąpione przez tragiczną opowieść, która najpierw chwyta za serce, by w końcu wycisnąć je niczym cytrynę.

Czytaj artykuł
Dokumenty warte poznania

O tym, co słychać nowego w światowym kinie faktów, dowiemy się już 17 października. Trwającą pięć dni 22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema otworzy pokaz animacji o Ryszardzie Kapuścińskim Jeszcze dzień życia.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Wszyscy jesteśmy świrami

Głos Krystyny Czubówny wprowadzający dorosłego Adasia Miauczyńskiego z powrotem w świat szkolnych ław i karcących rodziców z pozoru sugeruje, by na dzieciństwo spojrzeć jak na pełen dzikich i zagadkowych istot zwierzyniec. Jednak szybko okazuje się, że szczenięcy wiek z naturą niewiele ma wspólnego, gdy nauczyciele usilnie przyprawiają ci Gombrowiczowskie gęby, a rodzina zasiewa w twojej głowie ziarno poczucia winy, które będzie potem kiełkować przez całe życie.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Nieznośny pasożyt

Komiks, komiksem, film o Obcych przybyłych na Ziemię filmem o Obcych, ale czemu od razu serwować dojrzałemu widzowi bajeczkę dla dzieci z gadającym potworem i dylematem moralnym na poziomie przedszkola? W dodatku pod pozorem kinowego hitu z uniwersum Marvela. Na to pytanie powinien osobiście odpowiadać Ruben Fleischer, twórca "Venoma", który w piątek wszedł na ekrany polskich kin.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Fałszywi prorocy

Rzadko kiedy kinowa premiera staje się doniosłym wydarzeniem społecznym. W ostatnich latach na pewno była nim oscarowa "Ida" Pawła Pawlikowskiego, z pewnością również "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - dyskusja na temat obu wymienionych dzieł dalece wykroczyła poza filmowy świat, a komentarze i opinie równie wartko płynęły z ust dziennikarzy, jak i polityków. Jednak medialny szum wywołany premierą "Kleru" - najnowszego filmu Smarzowskiego - nie ma na gruncie polskim precedensu.

Czytaj artykuł
1 28 Strona 29 30 31 32