Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Wakacje z duchami

Kluczem do konstrukcji całego obrazu, zarówno fabuły, jak i zdjęć, jest kaplica Sansevero, legendarna XVII-wieczna świątynia, gdzie mieszają się porządki masońskie z katolickimi, kabała z alchemią. O filmie "Neapol spowity tajemnicą" pisze Przemysław Toboła.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Psychologiczny dreszczowiec z okultyzmem w tle Ferzan Özpetek ("Okna") poświęcił miastu o niepowtarzalnej historii i kulturze - Neapolowi. Malownicza panorama uliczek i antycznych zabytków, przeplatana onirycznymi scenami uwodzenia i seksu, przyniosła autorowi zdjęć - Gian Filippo Corticellemu - nagrodę David di Donatello, włoskiego Oscara. Kluczem do konstrukcji całego obrazu, zarówno fabuły, jak i zdjęć, jest kaplica Sansevero, legendarna XVII-wieczna świątynia, gdzie mieszają się porządki masońskie z katolickimi, kabała z alchemią. Słynne rzeźby z marmuru, postacie okryte woalem (jak umierający Chrystus czy alegoria Prawdy), nie tylko pojawiają się w scenerii filmu, ale wręcz grają w nim epizodyczne role.

Scenograf, Ivana Gargulio, też otrzymała nagrodę David di Donatello za swoją pracę. Tajemnica wytworzenia rzeźb krytych woalem wiodła do alchemików. W piwnicy kaplicy w XVII wieku umieszczono tak zwane maszyny anatomiczne, czyli ludzkie szkielety mężczyzny i kobiety w ciąży, okryte żyłami i tętnicami, ze stosowną legendą, iż zostali naszpikowani za życia alchemiczną substancją i ulegli plastynacji. Prawo powiązania, druga zasada hermetyzmu ukrytego w murach kaplicy Sansevero, głosi: "Jak na górze, tak i na dole; Jak na dole, tak i na górze".

Adriana (Giovanna Mezzogiorno), główna bohaterka Neapolu spowitego tajemnicą, jest patolożką, a więc na co dzień pracuje z martwymi ciałami. Podczas widowiska inspirowanego okultystycznym rytuałem poznaje młodszego chyba o dekadę aroganckiego młodziana, Andreę. Coś zaiskrzy, więc dobre dziesięć minut podglądamy ich ostry seks, z pozycjami, jakie można zobaczyć w neapolitańskim Muzeum Starożytności, na rzymskich mozaikach odkopanych w pobliskich Pompejach. To tam para kochanków umawia się następnego wieczoru.

Tymczasem operator z reżyserem zachęcają widzów do podróży po Neapolu, a to witrynami sklepów z butami, a to kusząc przechadzką po salach muzeum z frywolnymi zbiorami w "sekretnej komnacie"...

Przemysław Toboła

  • "Neapol spowity tajemnicą"
  • reż. Ferzan Özpetek
  • premiera: 3.08

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018