Kultura w Poznaniu

Sztuka

Twarze z przeszłości

Możliwość spojrzenia w twarze mieszkańców poznańskiego grodu sprzed tysiąca lat da zwiedzającym wystawa "Pokolenie 966" - od 16 kwietnia w Rezerwacie archeologicznym "Genius loci". To jedno z wydarzeń, które z okazji obchodów rocznicy chrztu organizuje Muzeum Archeologiczne.

Czytaj artykuł
Czas, z którego wyrasta polska tożsamość

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Muzeum Narodowe przygotowuje ekspozycję poświęconą sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do około 1530 r. Będą na niej eksponowane zabytki z całej Polski. Zamiarem twórców wystawy jest pokazanie aktualności dziedzictwa wieków średnich dla współczesnego człowieka.

Czytaj artykuł
Dwie opowieści

Rafał Milach - fotograf, który choć uważnie przygląda się rzeczywistości, nie nazywa siebie reporterem. Jego fotografie, mimo że są zapisem konkretnych miejsc, postaci i zdarzeń, są czymś więcej niż suchym dokumentem. Na wystawie w poznańskiej galerii Ego będziemy mogli jego oczami spojrzeć na wycinek Islandii, którą przemierzał dwukrotnie.

Czytaj artykuł
Z troską o Marku Piaseckim

Jego zdjęcia charakteryzował surrealistyczny klimat i nietypowe podejście do fotografowanej postaci. Wystawę zatytułowaną "Marek Piasecki. With care" od piątku otwiera Galeria Piekary.

Czytaj artykuł
Doświadczyć pisma

Pismo odgrywa w naszym codziennym życiu trudną do przecenienia rolę, służy nam bowiem między innymi do komunikowania czy utrwalania informacji. Co jednak się stanie, gdy zostanie swych podstawowych funkcji pozbawione? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy podczas wystawy "Nieczytelność: Konteksty pisma", którą od 23 lutego będzie można oglądać w galerii Art Stations.

Czytaj artykuł
Ewangelizacja, ironia, Koran

Galeria Miejska Arsenał zastanawia się nad znaczeniem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przy okazji realizuje wystawy.

Czytaj artykuł
Nativus - gdy stare łączy się z nowym

Kto w malarstwie ceni sobie klasyczne spojrzenie dawnych mistrzów, a jednocześnie spragniony jest powiewu świeżości i nowych doznań estetycznych, ten z pewnością wybierze się do Galerii U Jezuitów, by podziwiać prace Pawła Napierały. Pejzaże, martwe natury, akty męskie, miniatury i dzieła wielkoformatowe - wszystko w najlepszym wydaniu.

Czytaj artykuł
Z cyklu Fotografia: Jak podejść zwierzaka

- One się z nami nie porozumiewają. Nie wiem, czy w ogóle jest taka szansa - uważa Piotr Skórnicki. Tomasz Ogrodowczyk sądzi inaczej: - Czasem, przez lata, które człowiek spędza z przyrodą, ma wrażenie, że się z tymi zwierzętami przed obiektywem zżywa... A czasem czuje wręcz, że został zrobiony w konia.

Opowiadają o tym Tomasz Ogrodowczyk, Tomasz Skorupka i Piotr Skórnicki

Czytaj artykuł
Książka i co dalej?

Międzynarodowa wystawa książki artystycznej, organizowana we współpracy Galerii AT z Biblioteką Raczyńskich, to wydarzenie podsumowujące dwudziestopięciolecie poznańskich wystaw skupionych na fenomenie, jakim jest połączenie słowa i sztuki.

Czytaj artykuł
Potężny ładunek emocji

Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, inspirując się World Press Photo - największym konkursem fotografii prasowej świata - od 15 lat daje szansę zaprezentowania dorobku najlepszym fotografom z Wielkopolski. Kolejny konkurs Wielkopolska Press Photo rozstrzygnięty! Najlepsze zdjęcia można oglądać na wystawie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Czytaj artykuł
Poznańskie Muzeum Melancholii

W najbliższych dniach w naszym mieście powstanie nowa instytucja kultury. Będzie to Poznańskie Muzeum Melancholii - tymczasowy, artystyczny projekt, który nawiązuje do strategii rozwoju miasta Poznania, opatrzonej hasłem "Poznań - miasto know-how". Artyści związani z Kolektywem 1a rozliczają miasto z jego marzeń i aspiracji.

Czytaj artykuł
Zapis miasta

Wystawę Piotra C. Kowalskiego "Obrazy przejściowe" można oglądać od 16 listopada w budynku Urzędu Miasta.

Czytaj artykuł
Makrokosmos, mikrokosmos na 9. Biennale Fotografii

Kiedy myślimy o tym, czym jest fotografia, zwłaszcza w kontekście wydarzenia artystycznego, podświadomie łączymy ją ze sztuką. Jest narzędziem twórczym, sposobem wyrażania myśli, metodą ekspresji, przekaźnikiem dla wyrazu artystycznego, czyż nie?

Czytaj artykuł
Księga zatartych znaków

Każda księga zawiera jakąś historię - co jednak zrobić z książką, której opowieści nie sposób poznać? Czy jej lektura również coś komunikuje? Odnaleziony kryminał, usunięty z biblioteki dla niewidomych z powodu przetarcia znaków alfabetu Braille'a, stał się dla poznańskiego artysty impulsem do zadania owych pytań, stanowiących o istocie medium. Odpowiedzi na nie szukajcie w galerii AT.

Czytaj artykuł
Notatnik kobiet

W galerii Art Stations 4 listopada otwarta zostanie wystawa "Izabella Gustowska. Nowy Jork i dziewczyna".

Czytaj artykuł
Uchwycić mgnienie

Temat ulotności podejmują artyści skupieni na wystawie "Przebłysk" w Galerii Oko/Ucho.

Czytaj artykuł
Zaraźliwy niepokój

Polska sztuka współczesna w ostatnim czasie często spotyka się z biologią, a konkretnie z jej częścią, która zajmuje się zjawiskami naturalnymi niebezpiecznymi dla człowieka. Aleksandra Ska w Galerii Piekary zamierza wywołać pandemię...

Czytaj artykuł
Klify, które zachwyciły Moneta

Dawno w jednym miejscu w Poznaniu nie udało się zgromadzić tylu arcydzieł malarstwa francuskiego XIX w. Na wystawie, którą 24 października otwiera CK Zamek, zobaczymy prace Moneta, Delacroix, Renoira i innych.

Czytaj artykuł
Powitania i pożegnania Łazęgi

Wystawę zdjęć "Salve Poznań" Macieja Krajewskiego do 7 października można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej. 

Czytaj artykuł
1 30 Strona 31 32 33 34