Kultura w Poznaniu

Varia

- Istotne wydaje mi się to, by próbować jak najmocniej zasypywać przepaść, która powstaje między dziećmi w największych miastach i tymi w regionie. Oczywiście, nie jesteśmy jedyną instytucją, która stara się to robić. Fantastyczną pracę wykonują lokalne domy i ośrodki kultury. Jeśli możemy im pomóc, to jest to właśnie realizowanie misji mediów publicznych - mówi Jan Józefowski, dziennikarz, od 2024 roku pełniący obowiązki dyrektora TVP Poznań.

Czytaj artykuł

- Staramy się odpowiadać na aktualne potrzeby naszej społeczności. Z założenia, nasze spotkania odbywają się offline i dotyczą tematów, które są aktualne lub wiemy, że są istotne dla dziewczyn. To, co nas wyróżnia, to działanie profilaktyczne - mówią Aleksandra Hromada, prezeska stowarzyszenia Local Girls Movement, działaczka na rzecz kobiet i równości oraz Weronika Harzyńska, designerka, pomysłodawczyni spotkań Santa Grafika, członkini Local Girls Movement. 

Czytaj artykuł

- Najmocniejszym punktem programu Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii będzie potańcówka z turboenergetycznym zespołem Ciac Boum, który z szacunkiem do tradycji i talentem do przetwarzania w atrakcyjny sposób pokazuje niesamowitą siłę i żywotność muzycznego, tanecznego i językowego dziedzictwa regionu Poitou - zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu Elwira Wróbel, dyrektorka Domu Bretanii.

Czytaj artykuł

Potrzebuję przestrzeni dla swojego rozwoju, ważna jest dojrzałość emocjonalna, trauma wymaga przepracowania, a moja osobowość determinuje określone zachowania. To tylko kilka ze sformułowań pochodzących ze słownika psychoterapii, z którego korzystamy dzisiaj machinalnie, raczej rzadko uświadamiając sobie, skąd czerpiemy te słowa. Choć psychoterapia jako metoda leczenia zaburzeń psychicznych narodziła się na początku XX wieku, w ostatnich latach terapia stała się czymś więcej - znacząco wpłynęła na nasz sposób postrzegania rzeczywistości. Centrum Kultury Zamek już 13 marca zaprasza do dyskusji "Polska na terapii". Rozmawiać będą Przemysław Czapliński, Bogdan De Barbaro i Agnieszka Graff.

Czytaj artykuł

- Chcielibyśmy, żeby projektów rezydencyjnych było w Pawilonie więcej, na przykład  w polu choreografii eksperymentalnej, czegoś, czego w naszym mieście nie znajdziecie. Od początku ideą tego miejsca było, żeby się zabierać za obszary, które są niezagospodarowane - mówi Andrzej Pakuła, kurator Pawilonu.

Czytaj artykuł

O obchodzącym 60-lecie istnienia Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu opowiada Michał Błaszczyński - kustosz i jego nowy kierownik. Pyta i "Wszystkiego najlepszego MSU!" życzy Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

W Ukrainie komik najpierw został wybrany na prezydenta, a następnie rzucony w wir najważniejszych wydarzeń w tej części Europy w XXI wieku. W Polsce komedianci nie mają aż takiej władzy (tylko Jan Pietrzak próbował zostać prezydentem, ale z marnym skutkiem), jednakże komedia w Polsce trzyma się mocno. Do popularnego od lat kabaretu dołączył (a może nawet trochę go przegonił) stand-up, a coraz bardziej uznane przez koneserów komedii staje się impro.

Czytaj artykuł

Może trudno w to uwierzyć, ale świętowanie 21 stycznia Dnia Babci zaczęło się w Poznaniu. Pierwszą uhonorowaną "babcią" była słynna aktorka, Mieczysława Ćwiklińska. Stało się to dokładnie 60 lat temu.

Czytaj artykuł

- To, że generujemy olbrzymią ilość cyfrowych śladów, jest faktem. To, że one wszystkie zostają jeszcze długo po tym, gdy nie ma już nas - również jest faktem. I właśnie na ten grunt wkraczają firmy, przede wszystkim komercyjne, które mówią: "Tutaj leży potencjalny pieniądz, więc wykorzystamy te pośmiertne dane, zapełniając luki w potrzebach naszych klientów" - mówi Katarzyna Basińska-Nowaczyk, która bada temat cyfrowej śmierci i nieśmiertelności na Uniwersytecie Cambridge.

Czytaj artykuł

30 grudnia Estrada Poznańska obchodziła jubileusz 70-lecia działalności. Przed dekadami była sceną teatralną i muzyczną oraz producentem wielkich wydarzeń. Dziś, jak śmieje się jej obecna dyrektorka - Małgorzata Kempa, powinna należeć do Unii Instytucji Trudnych. Łatwiej chyba wymienić, czym Estrada się nie zajmuje, niż wyliczyć listę jej zadań. Próbę podejmuje Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

Można chodzić uważne, rozglądając się wokół w stanie wzmożonego skoncentrowania i w oczekiwaniu na coś wyjątkowego. Można też chodzić nieuważnie, pozostając skupionym na bogactwie swojego świata wewnętrznego. Zdarza się zresztą, że to właśnie druga z tych postaw częściej przyciąga po drodze - tak niefrasobliwie przemierzanej - niespodzianki i przygody w postaci nieoczekiwanych spotkań z zaskakującymi osobami: dawno niewidzianymi znajomymi lub obcymi pretendującymi niemal do grona przyjaciół...

Czytaj artykuł

Z radnym Grzegorzem Jurą, przewodniczącym Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, o przeszłości i przyszłości poznańskiej kultury, rozmawia Mateusz Malinowski.

Czytaj artykuł

Kto powiedział, że święta trwają tylko kilka dni? Kolejny raz Miasto Poznań i poznańscy twórcy udowadniają, że mają na to inny pomysł. Zebraliśmy repertuar świąteczno-zimowych wydarzeń, które czekają na Waszą obecność. Przyjemności!

Czytaj artykuł

Kto powiedział, że nad morze można tylko latem? Kiedy błękit nieba i złoto piasku, kiedy gwar rozmów i pluskań, kiedy slalom między parawanami? Nad morze, drodzy Państwo, można zawsze. A najpiękniej mu późną jesienią, kiedy trudno jest dostrzec, w którym momencie i czy w ogóle ono się kiedykolwiek kończy, ustępując na horyzoncie miejsca listopadowemu niebu.

Czytaj artykuł

Ulica Święty Marcin znów wypełni się tysiącami ludzi, znów przemaszeruje nią korowód, znów ożyją podwórka i zabrzmi muzyka. Taki rodzaj świętowania 11 listopada i Imienin Ulicy znamy od lat, ale niewiele osób pamięta, że zainicjowana przez Centrum Kultury Zamek tradycja ma już 30 lat. O jej początkach i dzisiejszej odsłonie opowiadają Andrzej Maszewski, Marta Maciejewska i Maria Fenrych.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4