Kultura w Poznaniu

Książki

Językowy mur

Ucieszyła bardzo premiera Muru duchów  Sarah Moss w przekładzie Pauliny Surniak, którą przygotowało dla czytelników Wydawnictwo Poznańskie.  Moss - uznana na świecie pisarka w swojej najnowszej powieści trafia idealnie w obecne nastroje społeczne i zadania literatury. Poświęca uwagę problemowi patriarchatu i przemocy symbolicznej. Łączy fikcję literacką ze społecznymi zadaniami pisania.

Czytaj artykuł
Literatura obowiązkowa

- Traktuję literaturę jako partnera. Mam taką koncepcję, że moja ilustracja nie powinna być dosłowna. Zostawiam władanie językiem samej literaturze. Dopowiadam rzeczy w literaturze zaledwie zaznaczone. To rodzaj akompaniamentu - opowiadał kilka miesięcy temu Józef Wilkoń na antenie Polskiego Radia. Spotkanie z ilustratorem - 30 września w Bibliotece Raczyńskich, zainauguruje 7. Festiwal Literatury dla Dzieci.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Lektura obowiązkowa dla mężczyzn

Zdaję sobie sprawę, że po Niewidzialne kobiety Caroline Criado Perez sięgną przede wszystkim feministki. Może jeszcze kobiety, które wciąż się zastanawiają, co jest nie tak ze światem, w którym żyjemy. Ale panowie, ta książka tak naprawdę jest dla was.

Czytaj artykuł
Prawdziwe kłamstwa

Zbrodnię popełni ten, kto na festiwal się nie uda. Tegoroczna Granda odbędzie się w trzeci weekend września.

Czytaj artykuł
Co to znaczy kochać?

Już w czwartek odbędzie się spotkanie z cyklu "Czytanek Feministycznych". Tym razem uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę podyskutować o książce Argonauci autorstwa Maggie Nelson.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Wycieczka w wielu odcinkach

Ten rok dla nikogo nie jest łaskawy, a w szczególności dla autorów, którzy zdecydowali się wydać przewodnik turystyczny.

Czytaj artykuł
Naukowa sensacja

Jaką uciechą jest biografia Nikołaja Tesli, która ukazała się w Wydawnictwie Poznańskim w tłumaczeniu Jana Szkudlińskiego! Podtytuł, jaki towarzyszy pracy W. Bernarda Carslona to Geniusz na skraju szaleństwa i szaleństwo opowieści o wybitnym naukowcu, poszukiwaczu rozwiązań technologicznych jest znakomitą metodą prowadzenia dramaturgii książki.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Ślad filiżanki kawy na obrusie

Przepiękną oszczędność i niezwykłą intymność w opowiadaniu historii daje czytelnikom Mikołaj Grynberg w książce Poufne. Ten zbiór czegoś na kształt obrazków, migawek z życia co chwilę chwyta odbiorcę i nie pozwala zbyt łatwo iść dalej.

Czytaj artykuł
Stawianie czoła rzeczywistości

- Jestem recenzowany dokładniej, może bardziej namiętnie - powiedział w środę Wojciech Szot podczas spotkania autorskiego w Centrum Kultury Zamek. Rozmowa dotyczyła jego debiutanckiej książki Panna Doktór Sadowska, poświęconej nienormatywnej lekarce i działaczce społecznej, bohaterce warszawskiego skandalu międzywojnia.

Czytaj artykuł
Nienormatywna historia Polski

- Historii o kobietach lesbijkach mamy dużo mniej niż o mężczyznach homoseksualistach. Patriarchat działa nawet pod względem tego, kim zajmujemy się spośród osób nienormatywnych - mówi Wojciech Szot. Z autorem książki Panna doktór Sadowska będzie można się spotkać 2 września.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Niesamowitość na nie-zawołanie

Czasem tłumacz literacki tak długo i z taką determinacją nawołuje do przełożenia i wydania powieści sprzed wielu lat (o zerowym potencjale promocyjnym), że w końcu przestaje mu odpowiadać wyłącznie echo. Tak się stało z Arturem Machenem i jego Wzgórzem Przyśnień, które w Polsce ukazało się dzięki zaangażowaniu bardzo docenionego tłumacza - Macieja Płazy.

Czytaj artykuł
Poznaniu, poznaj swoją znakomitą poetkę!

Wielki sukces poznańskiej autorki! Joanna Bociąg wygrała XXV Konkurs im. J. Bierezina organizowany przez Dom Literatury w Łodzi. Dzięki temu sukcesowi właśnie, nakładem łódzkiego wydawnictwa otrzymujemy nagrodzony tomik debiutantki Boję się o ostatnią kobietę.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Tam, gdzie Zachód styka się ze Wschodem

San Francisco to dla wielu przede wszystkim architektoniczna ikona, jaką jest most Golden Gate. Może jeszcze trzęsienia ziemi i przedsionek Doliny Krzemowej. Magda Działoszyńska-Kossow opowiada nam o tym mieście poprzez losy ludzi.

Czytaj artykuł
Mimochodem jest najpiękniejsze

Bracia krwi, maleńki ilustrowany tomik, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Wolno, jest wyjątkowym przykładem tego, jak niezwykłe bywają eksperymenty formalne w literaturze. Połączenie prozy poetyckiej i tradycji opowiastki baśniowej w zbiorze Petera Milčáka, w znakomitym (kolejnym już) przekładzie Bohdana Zadury, oddaje w ręce czytelnika finezyjną i wyborną literacko podróż tytułowych braci.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Gdzie tam, Jakubie, między Pany?

Nie wiedziałam, że o podobnym wydarzeniu historycznym da się opowiedzieć tak czarownie, tak hipnotyzująco. Po lekturze Baśni o wężowym sercu nie dziwi ani nominacja do Nagrody Nike, ani entuzjastyczne opinie głoszone z każdej strony.

Czytaj artykuł
Niestety współcześnie

Tomik Justyny Kulikowskiej był bardzo wyczekiwanym wydarzeniem poetyckim. Po brawurowym debiucie Hejt i inne bangery młoda autorka wydawała się intrygującym głosem feministycznej i skupionej wokół krytyki codziennego życia poetyckiej świadomości. Wiadomość, że kolejny zbiór ukaże się w poznańskim wydawnictwie WBPiCAK wywołała niecierpliwe wyczekiwanie na teksty nurtu nowej  poezji krytycznej. Niestety nie warto było czekać.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. To drugie dno

Ta druga autorstwa Therese Bohman mogłaby być jednie powierzchowną opowiastką o romansie z żonatym mężczyzną, lecz powieść daje nam dużo więcej. Bierze pod lupę na pozór równościowe szwedzkie społeczeństwo i panujące w nim relacje.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Czy ktoś pomógł jej z bagażem?

W Kobiecie bez grobu czuła narracja o ciotecznej babce przeplata się z kroniką wojennych dziejów Dolnej Styrii. Tego drugiego jest o wiele więcej, podobnie jak więcej akcentu Pollack kładzie na innych, bardziej wyrazistych mieszkańców zaludniających słoweńskie Tuffer. Mimo wszystko duch Pauline Drolc, kobiety bez grobu, unosi nad opowieścią niemal przez cały czas.

Czytaj artykuł
Z Don Kichotem ponad wszystko

Bardzo szybko po światowej premierze Quichotte'a Salmana Rushdiego Wydawnictwo Rebis oddało w czytelnicze ręce przekład Jerzego Kozłowskiego. Tłumaczenie doskonałe, świeże, idealnie zanurzone w światach kreowanych przez pisarza. Z wielkim wyczuciem tropów, zagadek i odniesień literackich polski tekst najnowszej powieści Rushdiego daje miłośnikom prozy tego autora monumentalną powieść o szalonej literackiej fascynacji Don Kichotem, która służy krytyce popędów współczesnego świata. A wszystko to stworzone jest w formie humorystycznej konwencji literatury łotrzykowskiej. I sprawdza się bardzo dobrze.

Czytaj artykuł
1 24 Strona 25 26 27 28