Kultura w Poznaniu

Książki

- Teorie spiskowe nie mają nic wspólnego z wykształceniem. Z badań, które przeprowadziliśmy w Polsce i Ukrainie wynika, że najbardziej skłonni do podążania za nimi są ludzie ze stopniem doktora i bezrobotni - mówił na spotkaniu w Zamku Peter Pomerantsev, autor reportażu To nie jest propaganda.

Czytaj artykuł

Wydawnictwo Poznańskie zdecydowanie przoduje ostatnio w wydawaniu reportaży i książek podróżniczych, które są tak przystępne, że czytają się same, nawet jeśli czytelnika zupełnie nie interesuje ten konkretny kierunek wyprawy.

Czytaj artykuł

- Nie chcę pisać wierszy, w których będę przede wszystkim ja. Chcę, żeby był w nich ogólnie człowiek - powiedział w czasie środowego wieczoru poetyckiego Marcin Ostrychacz, "ojciec" czterech kotów i autor trzech tomików wierszy.

Czytaj artykuł

Przygody Henia Humbaka Patrycjusza Tomaszewskiego - niewielkich rozmiarów książeczkę wydaną przez Estradę Poznańską - w wersji audio czyta nie kto inny, tylko sama Krystyna Czubówna. Humbaki, maskonury, narwale i inni uroczy mieszkańcy mórz i terenów przybrzeżnych zabierają dzieciaki w podróż z Wysp Zielonego Przylądka na północ. Niespodziewanie morski szlak wiedzie przez... Poznań.

Czytaj artykuł

- Spotkanie w Galerii Pod Koroną będzie dla mnie nietypowe, ponieważ to Aleks Wieczorek będzie czytał, a nigdy wcześniej nie słyszałem swoich wierszy recytowanych przez kogoś - przyznaje Marcin Ostrychacz, który w środę 3 marca będzie bohaterem wieczoru poetyckiego w Galerii Jerzego Piotrowicza.

Czytaj artykuł

W książce Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość charyzmatyczny dżentelmen sir David Attenborough w formie mistrzowskiej syntezy i błyskotliwego przekroju opisuje przemiany biologiczne na Ziemi. Spogląda na nie z perspektywy następujących po sobie kataklizmów - przeczuwając to, że człowiek będzie winny końcowi holocenu, w którym obecnie żyjemy. Ta pozycja ma charakter niezwykle szczerego i przejmującego świadectwa wybitnego biologa i popularyzatora wiedzy przyrodniczej, jednocześnie przerażonego wpływem człowieka na środowisko.

Czytaj artykuł

W Wydawnictwie Poznańskim, w coraz bardziej popularnej naukowej serii Zrozum, ukazała się pierwsza książka  nie będąca tłumaczeniem z języka obcego. Redaktorzy zaufali blogerce Paulinie Łopatniuk, twórczyni lubianych wpisów publikowanych w mediach społecznościowych jako patolodzy na klatce, która specjalizuje się w nowinach i ciekawostkach z dziedziny dermatologiii i alergologii.

Czytaj artykuł

- Zdaliśmy się w ogromnej mierze na intuicję. Przejrzeliśmy dziesiątki tysięcy zdjęć archiwalnych. Bywało, że byliśmy zaskoczeni tym, jak dobre połączenie zdjęcia archiwalnego i współczesnego udało nam się stworzyć - mówią Marta Buczkowska* i Mateusz Kiszka**, autorzy albumu Synteza poznania. Fotograficzny splot historii miasta.

Czytaj artykuł

W moje ręce trafiła ostatnia miniaturowa książka, która zmieściłaby się do kieszeni płaszcza. Można podjąć próbę przeczytania jej w jeden wieczór lub w czasie jednej podróży, ale próbę niekoniecznie udaną, bo jest to zbiór opowieści o śmierci.

Czytaj artykuł

Miejsca codzienności nie są typowym katalogiem po wystawie Życie codzienne w Polsce, która odbyła się w Galerii Miejskiej Arsenał pod koniec 2018 roku. To raczej niezależne wydawnictwo o eklektycznym charakterze, sytuujące się na pograniczu bycia zbiorem esejów popularnonaukowych, książki artystycznej i wywiadu-rzeki, w której redakcja merytoryczna wcale nie jest ważniejsza od redakcji wizualnej i koncepcji graficznej.

Czytaj artykuł

- Wydaje mi się, że wynajdywanie w Szwajcarii krytycznych spraw jest potrzebne, aby odczarować ten kraj. Ja odnalazłam go nie tylko dla siebie, ale także i dla innych. Nie jestem w tym odosobniona - wiele  osób podziela moje zdanie i też zauważa rysy na jego pięknym, nieskazitelnym wizerunku - mówi Agnieszka Kamińska*, autorka książki Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony, która została wydana w lutym przez Wydawnictwo Poznańskie.

Czytaj artykuł

- Ta książka jest przede wszystkim o dyskursie - o tym, w jaki sposób opowieść o pracy seksualnej była konstruowana, opowiadana przez różnych aktorów i jak to wpływa na nasze rozumienie tego zjawiska teraz, z pomocą jakich narzędzi możemy rozumieć przeszłość - powiedziała Anna Dobrowolska o swojej pracy Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL w czasie piątkowego spotkania online w Teatrze Ósmego Dnia z cyklu Historie ludzi bez historii.

Czytaj artykuł

- Gdy przyjechałem do Poznania po raz pierwszy, byłem zafascynowany tym miastem. I chodzi tu nie tylko o architekturę. Bo przecież miasta to najpierw ludzie, którzy w nich mieszkają. A ja znalazłem tu wspaniałych przyjaciół. I właśnie tak, wiedziałem, że kiedyś napiszę o Poznaniu. Może niekoniecznie kryminał, ale napiszę - mówi Bohdan Kołomijczuk*, ukraiński pisarz, autor kryminału retro Hotel Wielkie Prusy, którego akcja dzieje się w Poznaniu.

Czytaj artykuł

"Robisz milion małych, niby nieważnych rzeczy, aby wydarzyła się ta jedna (...), która wywraca wszystko do góry nogami i nadaje temu całemu szaleństwu, no co tu dużo mówić... zajebisty sens" - napisał w swojej książce Borówka Music - 15 lat w trasie koncertowej Bartek Borowicz. Kim jest autor tego oryginalnego życiowego motta?

Czytaj artykuł

W książce Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL Anna Dobrowolska analizuje to, jak o prostytucji myślano i mówiono w okresie powojennym. Spotkanie online z autorką tej nowatorskiej i przenikliwej pracy odbędzie się w piątek w ramach cyklu Historie ludzi bez historii, który w Teatrze Ósmego Dnia prowadzi Przemysław Wielgosz.

Czytaj artykuł

Wydany ostatnio świetny komiks Mieszko. Braterstwo przywołuje zadawane od dawna pytania o początki państwa polskiego. Warto do niego zajrzeć, by się z nimi zmierzyć.

Czytaj artykuł

Wszystko może być przyczynkiem do życiowego przełomu - dla niektórych jest to zmiana pracy, dla innych nowa miłość, jeszcze dla innych pozornie nic nieznaczący przypadek. Lub - jak w Roku Zająca - wypadek. Zupełnie niepoważny, ale skutkujący wywróceniem życia do góry nogami i ucieczką w las w towarzystwie... zająca właśnie.

Czytaj artykuł
1 27 Strona 28 29 30 31