Kultura w Poznaniu

Książki

Marcowe łowy książkowe

Na początku marca w przestrzeniach Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczną się Poznańskie Targi Książki. Udział w nich zapowiedziało już sto kilkadziesiąt wystawców z całej Polski.

Czytaj artykuł
Filia 4 jak nowa!

Od jutrzejszego popołudnia po remoncie działać będzie już Filia 4 Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej 4. To jedna z najstarszych filii Biblioteki Raczyńskich, która otwarta została w 1950 r. W lokalu przy ul. Lodowej, w sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, mieści się od 57 lat.

Czytaj artykuł
Niezwyczajny debiut

W podróż po geograficznie nieograniczonej krainie obecności człowieka, obecności, o jakiej świadczy jedynie posługiwanie się językiem, zabiera czytelnika poemat Sekwoje. To debiut literacki Ewy Ledóchowicz wydany ostatnio nakładem serii poetyckiej poznańskiego wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. 

Czytaj artykuł
O pewnych rzeczach wprost

- Mówi się, że do wychowania dziecka potrzeba całej wioski. Każda moja książka kończy się tym samym zdaniem, że cała Góra Deli Meli cieszy się, że Lenio robi to czy tamto, potrafi to czy tamto. Chciałam w ten sposób podkreślić, jak ważna jest wspólnotowość - mówi Malina Prześluga*, dramatopisarka i autorka książek dla dzieci.

Czytaj artykuł
Niezgoda na przemijanie

- Opowieść międzypokoleniowa to nasza jedyna, choć słaba, nieskuteczna i groteskowa, broń przeciwko śmierci i przemijaniu - mówił w trakcie rozmowy z Marcinem Jaworskim autor Mikrotyków i Nieradości, Paweł Sołtys. Sobotnie spotkanie w CK Zamek, w trakcie którego literat i muzyk opowiadał o roli opowieści we współczesnym świecie, rytmie prozy i stosowanych strategiach literackich, stanowiło jedną z przedakcji zaplanowanego na maj Festiwalu Fabuły.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Niepełny portret zbiorowy Ameryki

Ich siła Meg Wolitzer - reklamowana przez wydawcę jako książka feministyczna - to portret zbiorowy Amerykanek w różnym wieku. Ale jego najciekawszą postacią jest jednak pewien młody mężczyzna.

Czytaj artykuł
Usłyszeć świat, w którym żyjemy

- Metaforyka sportowa ustąpiła miejsca metaforyce militarnej -  mówił  na spotkaniu w Zamku Michał Rusinek. - To jest niepokojące. To jest coś, co odróżnia ten język nazywany tutaj umownie językiem prawicy, dobrej zmiany, od języków poprzednich polityków - tłumaczył. - To nie jest dobrze, kiedy naszego przeciwnika traktujemy jak wroga.

Czytaj artykuł
(Nie)radosna podróż w czasie

Paweł Sołtys powrócił i ku uciesze wszystkich znowu obserwuje, mitologizuje i wywołuje duchy. O wydanym we wrześniu zbiorze miniatur literackich o frapującym tytule Nieradość będzie miał okazję opowiedzieć w trakcie sobotniego spotkania w CK Zamek. Spotkanie z twórcą, które poprowadzi krytyk Marcin Jaworski, stanowi niejako zapowiedź zaplanowanego na maj Festiwalu Fabuły.

Czytaj artykuł
Ciemny lud to kupi

O tym, jak rządzić światem za pomocą słów opowiedzą w Zamku Katarzyna Kłosińska i Michał Rusinek. Ich Dobra zmiana jest wynikiem kilkuletnich badań i obserwacji jakie przeprowadzili na języku polityków PiS-u.

Czytaj artykuł
Arkady Fiedler, czyli rzecz o zaspokajaniu głodu

Jest autorem licznych książek i felietonów podróżniczych, w których zaczytywano się w międzywojniu.  W trakcie II wojny światowej zbratał się z polskimi lotnikami przebywającymi w Anglii, czego efektem jest Dywizjon 303. Po wojnie wciąż pisał. Arkady Fiedler, bo o nim mowa, podróżnik i literat, jest bohaterem najnowszej książki Piotra Bojarskiego pt. Fiedler. Głód świata.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Trzy muzy

Jak wyglądałoby spotkanie Sylvii Plath, Virginii Woolf i... Ivany Trump? To się nikomu nie śniło!

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Miasto idealne? Zacznij od Bacha!

Możesz wymyślić najpiękniejsze miasto świata albo najbardziej funkcjonalne, lecz bez ludzi, bez mieszkańców, którzy będą tu żyć, stale - mniej lub bardziej świadomie - zmieniając otoczenie, najwspanialsze nawet metropolie nie mają racji bytu. Do takiego wniosku można dojść po lekturze Dobrze nastrojonego miasta Jonathana F.P. Rose'a.

Czytaj artykuł
Fantastyczne światy Maleszki

- Magiczne Drzewo fascynuje dzieci od ponad dziesięciu lat. Najbardziej się cieszę z tego, że przychodzą nowe generacje odbiorców - mówi Andrzej Maleszka*, którego książka Magiczne drzewo. Pióro T-rexa wygrała w plebiscycie Bestsellery Empiku 2019 w kategorii literatura dla dzieci.

Czytaj artykuł
Pokolenie jms.

Naprawdę trudno wyobrazić sobie Baśnie Andersena, Lokomotywę Tuwima czy Akademię Pana Kleksa Brzechwy bez Jana Marcina Szancera. Kolejne pokolenia wychowały się na jego ilustracjach, czerpały z nieograniczonej wyobraźni jms (jak podpisywał swoje prace). Nakładem poznańskiej Oficyny Wydawniczej G&P ukazał się album Jan Marcin Szancer. Ambasador wyobraźni, podsumowujący imponujący dorobek genialnego grafika.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. W podziemiach Kopenhagi

Życie Sus, nowa powieść Jonasa T. Bengtssona wydana w Serii Skandynawskiej Wydawnictwa Poznańskiego to baśń tylko dla dorosłych.

Czytaj artykuł
Jest różnie

- Rodzice cały czas pracowali, więc wychowywała mnie babcia, która była zawodową płaczką. Nie miała nic innego do roboty, więc zabierała mnie ze sobą. A mnie się to podobało. Te stypy, żarty - wspominał na spotkaniu wokół Tanga śmierci, jego autor Jurij Wynnyczuk.

Czytaj artykuł
Nie ma być nam miło

- W Mechanizmie są zdjęcia z wizyty Margaret Thatcher w roku 1988 w Warszawie. W Hali Mirowskiej kupowała pomidory, ogórki, jabłka. Ta scena wydawała mi się świetnym początkiem: czymś, co symbolicznie miało wpływ na wydarzenia, które później rozgrywały się w Polsce - mówi Mariusz Forecki* o swojej najnowszej książce fotograficznej Mechanizm. Polska 1988-2019.

Czytaj artykuł
Tekst się liczy

- Dziś nie jest czas, żeby załatwiać sprawy piosenką. Ale przeraża mnie myśl, że mogłoby jej zabraknąć - mówił na spotkaniu wokół tomu Nie gódź się Patti Smith, autor przekładu jej wierszy Filip Łobodziński.

Czytaj artykuł
Włodzia, Gołda, Jadzia i Rita

Gościem kolejnego spotkania z cyklu Spojrzenie na Wschód będzie Jurij Wynnyczuk. Ukraiński autor opowie o swoim Tangu śmierci, książce, która w ubiegłym roku znalazła się w finale Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Pragnienie, które nie zna granic

Jest coś niesłychanego, niesamowitego, nieuchwytnego w tych chwilach, gdy nagle dopada nas wielkie uczucie. Ta miłość, która rozpiera. To pożądanie, które zalewa niczym fala. Zeruya Shalev próbuje opisać ten stan w Życiu miłosnym - i wychodzi z tej próby zwycięsko.

Czytaj artykuł
1 28 Strona 29 30 31 32