Kultura w Poznaniu

Książki

Haczyk na czytelnika

Laureatem III edycji Konkursu Reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego został Szymon Opryszek. Autor, zainteresowany kryzysem wodnym, chce odwiedzić każdy z kontynentów i zobaczyć, jak miejscowi sobie z nim radzą. Zwycięski projekt zdaniem jury "przywraca reportażowi perspektywę globalną".

Czytaj artykuł
Nie gódź się

Wiadomo, że książka została przedstawiona artystce do akceptacji i wróciła z entuzjastyczną oceną. Filip Łobodziński, tłumacz 70 wierszy i piosenek Patti Smith, będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Tajemnice pomarańczowej kanapy

Podobno zbliża się Blue Monday, czyli najbardziej przygnębiający dzień w roku. Nawet jeśli w niego nie wierzyć, styczniowa aura sprzyja długim popołudniom, wieczorom i najchętniej porankom pod kocem - najlepiej z nietrudną książką albo przyjemnym serialem. Ewentualnie chciałoby się jeszcze schować w kawiarni, na wygodnej kanapie, z wielkim kubkiem kawy grzejącym dłonie. Tak, tak jak w Przyjaciołach. A jeśli pod kocem, to najlepiej z Przyjaciółmi. A jeśli z książką, to może chociaż o Przyjaciołach?

Czytaj artykuł
Nowojorska anomalia

- Tytuł tej książki brzmi po angielsku One Thousand Avant-Garde Plays. Ich jest w rzeczywistości sto dwanaście - mówił na temat przełożonej przez siebie książki Kennetha Kocha Piotr Sommer. - Ten tytuł ma wykonać gest zapowiedzi, której się nie spełni. Książka jednak ją spełnia - wspiera się tyloma czasami, postaciami, kobietami, mężczyznami, że robi to wrażenie tysiąca sztuk - tłumaczył poeta. O twórczości Kennetha Kocha oraz amerykańskiej (i nie tylko) awangardzie rozmawiał z Piotrem Śliwińskim w ramach 65 odsłony Seryjnych poetów.

Czytaj artykuł
Weteran polskiego przekładu

Są tacy twórcy, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną literaturę w Polsce, a jednym z nich jest Piotr Sommer. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że Sommer sam napisał istotne dla polskiej poezji utwory, ale również dlatego, że to między innymi dzięki niemu możemy czytać polskie przekłady wielu poetów anglosaskich. 14.09. Sommer będzie gościem spotkania z cyklu Seryjni Poeci.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Lecieć do Japonii czy jednak nie?

Kto pamięta film o prostym i wszystko mówiącym tytule To nie jest kraj dla starych ludzi, po przeczytaniu książki Karoliny Bednarz łatwo dojdzie do wniosku, że Japonia to nie jest kraj dla kobiet.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Miało się zmarnować?

Płuczki to doły do przepłukiwania ludzkich kości. Używali ich ludzie rozkopujący mogiły więźniów pomordowanych w obozie zagłady w Sobiborze. Tak spomiędzy szczątków i błota najłatwiej dojrzeć złoto. Czy to był legalny proceder? Oczywiście, że nie. Czy marginalny? Nie, trudniło się nim wiele osób z okolicznych wsi, również w obozie w Bełżcu. Czy szokujący? Zależy, dla kogo. W Płuczkach Piotr Paweł Reszka rozmawia o rozkopywaniu byłych obozów zagłady.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Dobre noworoczne postanowienie

Nowy Rok coraz bliżej, więc zaczną się te niesamowite postanowienia: że schudnę, że zacznę się ruszać, że rzucę palenie/słodycze, że przeczytam 52 książki w 52 tygodnie, że...

Czytaj artykuł
Nie róbcie dymu

Tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Nie dlatego, że to arcydzieło literatury faktu, ale dlatego, że kompletnie zmienia myślenie o otaczającym nas świecie, otwiera oczy, uświadamia nieuświadomione i niepokoi tak bardzo, że po lekturze nic już nie jest takie jak przedtem.

Czytaj artykuł
Bauman po poznańsku

Poznański rodowód intelektualny to ważny element biografii Zygmunta Baumana autorstwa Dariusza Rosiaka, jaka ukazała się w Wydawnictwie Mando. Tutejszość nie jest w tej książce jedynie nazwą geograficzną i faktem z życia Profesora. Okazuje się, jak pisze Rosiak, że nastrój i społeczna historia Poznania, szczególnie lat tuż przed II wojną światową, są elementami, które wpłynęły na biografię intelektualną socjologa.

Czytaj artykuł
Osiemnastowieczny wymiar buntu

- Historia tego tytułu zaczęła się w momencie, kiedy wydaliśmy pierwszą książkę w takiej serii, której nikt nie rozpoznaje, a mianowicie biografię Humboldta. To jest książka, która jest biografią Aleksandra Humboldta, ale równocześnie jest czymś więcej: jest książką, która opowiada o całym procesie godzenia się człowieka z przyrodą czy oswajania tej przyrody. Kiedy wydaliśmy tę książkę, pomyśleliśmy, że fajnie byłoby mieć więcej takich biografii - tak o początkach pomysłu na wydanie Buntowniczek. Niezwykłego życia Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley autorstwa Charlotty Gordon wspominała Paulina Surniak, tłumaczka biografii, która wspólnie z innymi uczestnikami spotkania Zamkowego Klubu Książki dyskutowała o wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie pozycji.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Rodzina dziecięcym okiem

Petra Soukupová to pisarka rodzinnych relacji. W najnowszej książce sprawdza, czy da się wszystkim dogodzić.

Czytaj artykuł
Poezja na pozór pisana na gorąco

Perypetie językowe i operowanie zaskoczeniem, chwytem frazeologicznym to najważniejsze zasady, jakimi posługuje się w tomie wydanym przez Wydawnictwo Wolno Piotr Jasek.

Czytaj artykuł
Odkryć niewidoczne

Ta książka to biblia przewodników i ludzi, zajmujących się nowoczesnym objaśnianiem dziejowej spuścizny. Filozofię jej autora wcielają też w życie pracownicy Bramy Poznania.

Czytaj artykuł
Do wszystkich miłośników książek!

Organizatorzy Poznańskich Targów Książki, które odbędą się między 6 i 8 marca 2020 r. na terenie MTP, ogłaszają konkurs literacki dla młodych Czytelników, a także zapraszają twórców ilustracji i grafików książkowych do udziału w Salonie Ilustratorów.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. A czy Ty jesteś eksperientalistą?

Jeśli znów bierzecie udział w pogoni za świątecznymi prezentami, ale jakoś mierzi Was przymus nabywania kolejnych przedmiotów i coraz gorzej się z tym czujecie, to książka Rzeczozmęczenie Jamesa Wallmana jest zdecydowanie tą, którą powinniście znaleźć pod choinką.

Czytaj artykuł
Najpierw Mozart-człowiek

Najnowsza publikacja poznańskiego Wydawnictwa Axis Mozart. Mity a fakty Wiliama Stafforda w przekładzie Jacka Langa, sprawia wielką radość czytelniczą. Jest świetnym przykładem komparatystycznego ujęcia elementów biografii, wiadomości muzykologicznych i stylu plotki, a może nawet niekiedy fabuły sensacyjnej. Ta praca zbudowana jest w taki sposób, że stanowi wyjątkowy przykład opowieści dopracowanej merytorycznie, ale tak, by faktografia nie przysłaniała narracji oraz fascynującej, nieco romantycznej pokusy pisania o odosobnieniu.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Na końcu świata

Koniec z Eddym to historia Innego wśród przeciętnych.

Czytaj artykuł
Nitki strachu

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Spojrzenie na Wschód" w Zamku goście opowiadali o współczesnej Białorusi. Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Aneta Prymaka-Oniszk oraz Jędrzej Morawiecki - współautorzy zbioru reportaży "Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi" - rozprawiali o dziennikarstwie, młodzieży, historii i tym, co Białorusini myślą o swoim kraju.

Czytaj artykuł
Wspólne czytanie Olgi Tokarczuk

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zaprasza we wtorek, 10 grudnia - w dniu wręczenia Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk - na spotkanie z jej twórczością.

Czytaj artykuł
1 29 Strona 30 31 32 33