Kultura w Poznaniu

Książki

Zerwane dekoracje

Przeciętnemu Polakowi Gruzja kojarzy się z nieskażoną przyrodą, ukrytymi w malowniczych górach monastyrami, gościnnością i toastami za przodków. Tymczasem okazuje się, że i ten naród (jak każdy) ma sporo do ukrycia, a przeprowadzane na modłę europejską zmiany są tylko powierzchowne i na pokaz. Stąd Pokazucha. Na gruzińskich zasadach Stasi Budzisz, która Gruzję stara się oceniać surowo, ale sprawiedliwie.

Kafka jest nasz

Czyj jest Franz Kafka? Kto ma do niego większe prawa? Niemcy? Czesi? Izraelczycy? A może Amerykanie? Czy zażarte potyczki sądowe o spuściznę pisarza przyniosły decydujące rozstrzygnięcia? Na temat zawiłych losów dzieł Franza Kafki oraz człowieka, dzięki któremu poznaliśmy Proces, Amerykę i Zamek, będziemy mieli okazję porozmawiać z Benjaminem Balintem, autorem książki Ostatni proces Kafki, w środę 23 października w Teatrze Nowym.

OFF CINEMA. Wiecznie na progu

Dwie książki będące pretekstem piątkowego spotkania w Zamku jednocześnie dzieli i łączy bardzo wiele. Oficjalna premiera "Mistyki i mistyfikacji" nastąpi dopiero 29 października, "Dziennika. Jeszcze jednego zdania" z kolei już prawie nie ma na rynku - to różnice. Podobieństwa? Zgodne i koherentne spojrzenie na świat Anny i Tadeusza Sobolewskich, których wieloletnie przemyślenia i obserwacje zawarły w sobie oba te tytuły.

Zburzyć fasadę!

Doskonałe wino, wyrazista kuchnia, zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy, Grigorij Saakaszwili, wojna z 2008 roku i  Józef Stalin. Oto z czym zazwyczaj kojarzy nam się  położona na granicy dwóch kontynentów Gruzja. O problemach jej mieszkańców wiemy jednak niewiele. Pragnie zmienić to Stasia Budzisz, autorka książki Pokazucha. Na gruzińskich zasadach.

JA TU TYLKO CZYTAM. A Ty ile wyrzuciłeś w ostatnim tygodniu?

- Wywaliłem maślankę, te ajrany i jogurty - mówi moje drugie pół, gdy wchodzę do domu. A gdy wzdycham, dorzuca: - Kochanie, jest połowa października, a im data przydatności do spożycia upłynęła w lipcu... I ja to niby wiem. I wiem, że były w lodówce. Ale kiedy czyta się Na marne, to cholernie trudno wyrzucić cokolwiek do jedzenia.

To poezja jest kompletna

Uff! Jest miejsce dla braku nadziei. W Środkach doraźnych Marcin Orliński antyheroicznie i absolutnie hipernieromantycznie ratuje czytelnika przed totalitarną poprawnością "bycia sobą w sobie" i uczestnictwem w pogoni za  nieustannie znajdującą się "tuż tuż" filozoficzną receptą na życie. 

JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka w fikcję

Jeśli Dania, to cynamonowe bułeczki i prawo Jante, a jeśli polski reportaż, to Filip Springer. Tylko że książka Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz ani nie jest reportażem, ani nie jest o Danii. To opowieść o Jante.

Przekleństwo łaski

Historia czytelniczej obecności tej literackiej perły zaczęła się w Poznaniu. To właśnie tutaj pod koniec września odbyło się pierwsze spotkanie Grzegorza Uzdańskiego z czytelnikami*. Kilka dni po premierze Zaraz będzie po wszystkim poznańscy seniorzy i młodzież z odwagą rozpoczęli ważną rozmowę o tym, jak postrzegana w literaturze jest starość, samotność, choroba.

Literatura zalana keczupem

W raporcie o stanie czytelnictwa w Polsce z 2017 roku opublikowanym przez Bibliotekę Narodową znalazł się w gronie najpoczytniejszych pisarzy w kraju. Już dwa lata temu był czytany z chęcią podobną do tej przy sięganiu po Sienkiewicza. Ostatnio wydał Wyrok, czyli coś na kształt książki, do tego kryminalnej, której akcja rozgrywa się w Poznaniu. Tytuł szybko znalazł się na liście bestsellerów. Oto powrócił garmażer, producent produktów literackopodobnych wydawanych w formie książki - Remigiusz Mróz.

Xanax nation

Juliusz Strachota znalazł się w ścisłym finale Literackiej Nagrody Nike 2019. A ja to bym wszystko dał temu pisaniu - odznakę PTTK i złoty pierścień, ale i nagrodę humanitarną czy pokojowego Nobla!

Mistrz Antoni

Grupa Stonewall i Dom Wydawniczy Rebis zapraszają na spotkanie z Martą Orzeszyną, autorką książki "Antoine de Paris" - biografii pochodzącego z Sieradza genialnego fryzjera, Antoniego Cierplikowskiego.

"Uzurpator" śladem "Maestra"

Bożena Aksamit pisała i pracowała nadzwyczaj dokładnie, wrażliwie, stroniła od sensacji. Zmarła w lutym tego roku, a jej ostatnim materiałem prasowym był reportaż Sekrety Świętej Brygidy, jaki opublikowała w grudniu 2018 roku w "Dużym Formacie". Ten tekst był zapowiedzią książki o prałacie Henryku Jankowskim, która niedawno ukazała się w Wydawnictwie Agora.

Przekrocz granicę

Cztery lata minęły jak z bicza (albo z pistoletu) strzelił, a Poznański Festiwal Kryminału Granda w ogóle nie zwalnia tempa. W tym roku fani kryminalnych zagadek po raz piąty spotkają swoich ulubionych autorów, a także ludzi, dla których zbrodnia to nie literacka fikcja, lecz zwykła codzienność. Będzie intrygująco i mrocznie!

Bierzmy i dzielmy się nim wszyscy!

- Marnotrawstwo żywności to temat, który skleja prawicę i lewicę w Polsce - mówiła w trakcie czwartkowego spotkania w CK Zamek Marta Sapała. Autorka książki Na marne opowiadała między innymi o potrzebie kontroli ilości wyrzucanego jedzenia, weryfikowania oficjalnych danych na ten temat oraz opracowania skutecznych metod redystrybucji.

Zakupy kontrolowane?

Ile mówi o nas zawartość naszego kosza na śmieci? Więcej niż byśmy chcieli. - Jednym z elementów mojej pracy nad książką było przeglądanie domowych śmietników - wyznała w kwietniu tego roku w rozmowie z "Polityką" Marta Sapała. - W śmietnikach na polskich osiedlach dominują jednak głównie obierki, względnie resztki z obiadów w nieprzesadnych ilościach - wyjaśniała. Czy zatem Polacy dbają o to, by nie marnować żywności? A może wręcz przeciwnie? Na to i inne pytania autorka reportażu Na marne będzie miała okazję odpowiedzieć w czwartek 5 września podczas spotkania w CK Zamek.

Fikcja (zbyt) bliska prawdy

Czy jesteśmy w stanie odnaleźć Jante? To w gruncie rzeczy nieistotne. Wszystko bowiem wskazuje, że Jante już dawno odnalazło nas. A może, co gorsza, w nas zamieszkało? Albo my w nim? W książce Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz Filip Springer przekonuje, że i w najszczęśliwszych państwach świata nie wszyscy znajdują szczęście. 3 września ceniony reportażysta będzie gościem CK Zamek.

JA TU TYLKO CZYTAM. Obalony mit Kanady

Niełatwo pisać o książce mówiącej o tematach, które trudno ubrać w słowa. Joanna Gierak-Onoszko opowiada o zmianach, dla których trzeba było stworzyć nowe pojęcia. 27 śmierci Toby'ego Obeda całkowicie zmieni nasze wyobrażenia o Kanadyjczykach.

1 31 Strona 32 33 34 35