Kultura w Poznaniu

Książki

To nie jest jedyny możliwy świat

Czwarta edycja Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca tygodnia. Poznań będzie oddychał literaturą, a w Empiku przy placu Wolności poznańska publiczność będzie mogła spotkać się m.in. z mistrzem kryminału Markiem Krajewskim, bestsellerową Magdaleną Witkiewicz oraz laureatem Pulitzera, Charliem LeDuffem.

Eliksir młodości

- Mimo wszystkich katastrof intelektualnych, które przydarzyły się w ostatnich latach, publiczność poetycka istnieje, jest dość liczna, bardzo wymagająca, zaangażowana i wierna swemu ulubionemu gatunkowi - mówi prof. Piotr Śliwiński*, kurator festiwalu Poznań Poetów.

Nie przepadam za długimi wierszami

- Utwory w Końcu lata starałam się maksymalnie kondensować, nie umieszczać w książce rozwodnionego kawałka dla jednej konkretnej frazy. Myślę, że w debiucie zabrakło takiej wstrzemięźliwości - zależało mi więc, żeby druga książka była inna - mówi poetka Joanna Żabnicka*. Jej drugi tomik poezji ukazał się niedawno nakładem Wydawnictwa WBPiCAK.

Urodzinowy maj

Poezja, reportaż, literatura obyczajowa, fantastyka, biografie, książki dla dzieci. Jakże inaczej, jeśli nie czytając, biorąc udział w warsztatach, wystawach i spotkaniach z pisarzami, moglibyśmy wspólnie świętować 190. urodziny Biblioteki Raczyńskich?

Wiesław Myśliwski laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej!

Znamy już laureata tegorocznej, piątej już Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza. To Wiesław Myśliwski, urodzony w Dwikozach pod Sandomierzem 88-letni prozaik, dramaturg, scenarzysta i redaktor. Jeden z największych żyjących polskich pisarzy. Autor tak znakomitych powieści jak wydane w minionym roku Ucho igielne, Nagi sad, Pałac czy uhonorowany w 2007 roku Nagrodą Nike Traktat o łuskaniu fasoli.

Tutaj wierzga grupa Wierzbak

Chociaż grupa poetycka Wierzbak działała zaledwie kilka lat, opowieść o niej tworzy jedną z najbarwniejszych legend literackich Poznania.

Żydowski feminizm

Opowieść o statusie kobiet w kulturze żydowskiej, poetkach tworzących w jidysz i konserwatywnych ograniczeniach społeczno-kulturalnych. W CK Zamek już we wtorek 16 kwietnia spotkanie z Joanną Lisek - literatuznawczynią i tłumaczką zainteresowaną poezją żydowską oraz kulturą jidysz.

Morderczy maraton

W "Biegaczu" Bartłomiej Grubich zabiera nas w najbardziej mroczne wymiary ludzkiego umysłu, próbuje dociec, jak i dlaczego w człowieku kiełkuje i rozwija się zło. A wszystko to w rytmie maratońskiego biegu.

Birobidżan - mit żydowskiej ojczyzny

Gościem najbliższego spotkania z cyklu "Zamek Czyta - Spojrzenie na Wschód" będzie Agata Maksimowska - autorka świeżo wydanej książki "Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi", reportażu wokół stolicy Żydowskiego Obwodu Autonomicznego.

Detale i fragmenty większej całości

Kolejnym gościem cyklu spotkań literackich Seryjni Poeci będzie Jakub Kornhauser. Autor wybitnego tomu Drożdżownia opowie zarówno o swoich doświadczeniach poetyckich, jak i literaturze w szerszym kontekście. Spotkanie odbędzie się już 2 kwietnia w poznańskim Zamku.

Urodziny bez taryfy ulgowej

Podobno "zawsze starał się coś znaleźć w ludziach" i "poruszająco wierzył w siłę porozumienia, dlatego z chęcią wchodził w dyskusję z przedstawicielami skrajnych opinii". O Jacku Kuroniu 25 marca w Teatrze Ósmego Dnia opowie Anna Bikont, współautorka jego biografii.

Na sznurkach świata

W niedzielę odbędzie się wyjątkowe spotkanie w restauracji Pan Gar w Domu Tramwajarza. Jego bohaterką będzie syryjska poetka Rasha Habbal. Wydarzenie uświetni także muzyka arabska, która zostanie zagrana na żywo przez zaproszonych gości. 

Masz "Wolny wybór"

Nakładem WBPiCAK ukazała się świetna antologia z wiele tłumaczącym podtytułem Stulecie wierszy 1918-2018. Dobór tekstów jest autorską koncepcją prof. Piotra Śliwińskiego.

Tabloidy tego nie wyjaśniły

Dionisios Sturis w jednym z wywiadów jeszcze przed premierą reportażu zapowiadał, że "kryminalna historia Damiana Rzeszowskiego będzie tylko punktem wyjścia do pokazania tego, co się dzieje z człowiekiem na emigracji". Spotkanie wokół książki "Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey", którego współautorką jest Ewa Winnicka, odbędzie się 14 marca w Teatrze Ósmego Dnia.

O pszczołach, drzewach i ludziach

- Najfajniejsze spotkania miałem w małych bibliotekach, z dziećmi, które żyją bliżej natury. Widziały to, o czym opowiadam. Dzieci żyjące w miastach często nie mają pojęcia o tym, że ziemniaki nie rosną w supermarkecie na półce - mówi rysownik Piotr Socha*, autor popularnych książek dla dzieci "Pszczoły" i "Drzewa".

Znajdować nowe języki

- Emigracja - o czym wiadomo - jest przekleństwem i szansą. Pisało o tym wielu ludzi mądrzejszych niż ja - mówi Roman Chojnacki*, poeta i krytyk literacki.

Trudny dialog teraźniejszości z przeszłością

"Powieść Granica zapomnienia jest niczym lodowa szczelina: zimna i surowa, ale i piękna, zbudowana z wyraźną poetycką wrażliwością, by przeciwstawić się wymazywaniu pamięci" - mogliśmy przeczytać na temat debiutu literackiego Siergieja Lebiediewa w "The Wall Street Journal". Rosyjski literat zagości w CK Zamek w trakcie kolejnego spotkania z cyklu Spojrzenie na Wschód. Drugim uczestnikiem wydarzenia będzie Grzegorz Szymczak, tłumacz powieści Granica zapomnienia na język polski. Spotkanie poprowadzi Piotr Oleksy.

Dla każdego coś... do czytania!

To już poznańska tradycja. U schyłku zimy do Poznania zjeżdżają z całej Polski wydawcy, by prezentować, sprzedawać i promować swoje książki.

Materiał z pierwszej ręki

Jerzy Ł. Kaczmarek komentuje tytuł tak: "Czytając zamieszczone w książce wywiady, można by ich treść skonstatować krótko i banalnie - to były ciekawe czasy". Spotkania wokół publikacji "Szczelbaczechowa 2. Lata 90. Tak zmieniali kulturę w Poznaniu" pod redakcją i ze wstępem Wojciecha Makowieckiego odbędą się 19 lutego w Arsenale i 27 lutego w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną. 

Z komiksem można jeszcze tyle zrobić

Nie ukrywa, że w każdym jego komiksie pojawia się bohater, który ma coś z niego samego... Bartosz Sztybor, znany scenarzysta komiksowy i filmowy, współtwórca m.in. postaci Kapitana Minety i Drapaka będzie gościem kolejnego spotkania  z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym. 

1 33 Strona 34 35 36 37