Kultura w Poznaniu

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. Gdy chwilami nie da się złapać tchu

Jak żyć w świecie, w którym nie ma już osób nam najbliższych, najdroższych? Jak budować świat, w którym nagle zabrakło kochanej osoby? Jak sobie to wszystko poukładać? Marek Bieńczyk w znakomitej książce "Kontener" nie daje nam odpowiedzi, lecz snuje rozważania, które chce się czytać i czytać bez końca.

Czytaj artykuł
Książka zrodzona z gniewu

- Coraz powszechniejsza jest świadomość, że niedopuszczenie środowiska naturalnego do głosu parlamentarnego powoduje dewastację życia w ogóle, a nie tylko przyrody. Sądzę, że bez zmiany podejścia do natury warunki życia ulegną niszczeniu, a bez zmiany demokracji nie da się zmienić podejścia do natury. Dopóki demokracja pozostaje w sojuszu z globalnym kapitalizmem, zatrzymanie rozpędzonego walca antropocenu, który niszczy środowisko, jest niemożliwe - mówi prof. Przemysław Czapliński*, współredaktor książki "O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce"

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Pochwała małych kroków i opowieści

Rozeszło się po internecie, że jest nowa, świetna książka o nadziei i sporo osób pomyślało, że chodzi o kolejny poradnik z cyklu "jak żyć szczęśliwie". Wielki błąd! Nie dajcie się zwieść! Rebecca Solnit pisząc "Nadzieję w mroku" oddała w nasze ręce wybitny zbiór esejów, zmuszający do myślenia.

Czytaj artykuł
Ale atlasy!

Unikatowe, pięknie ilustrowane i niezwykle cenne XVI, XVII i XVIII-wieczne atlasy wróciły po konserwacji do zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

Czytaj artykuł
Przyrodnicze zachwyty

Adam Robiński jest niezwykle wrażliwy na piękno polskiego krajobrazu. Jego książka "Hajstry, Krajobraz bocznych dróg" ukazuje bogactwo przyrodnicze Polski, w czym wielu czytelników upatruje największą jej wartość. Spotkanie z pisarzem odbędzie się w środę w CK Zamek.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Z kamerą po Ameryce

Autor nagrodzonego Pulitzerem Detroit. Sekcja zwłok Ameryki ma bardzo wyrazisty styl reporterski. Pakuje się w sam środek wydarzeń, dzięki czemu od razu sam zostaje bohaterem swoich tekstów. Naraża się uzbrojonym bandytom, beztrosko wydaje pieniądze pracodawcy, proponuje współpracę Donaldowi Trumpowi. To po prostu ekscentryczny, bezczelny facet z dobrym okiem i piórem. Charle LeDuff w najnowszej książce Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje pokazuje Amerykę, która wybrała Trumpa.

Czytaj artykuł
Kraj piękny i dziwny

Z czym Bułgaria kojarzy się przeciętnemu Kowalskiemu? Najczęściej z wakacjami w Złotych Piaskach, pomarańczowym schweppesem albo przywożonym do Polski koniakiem Słynczew Briag, którym potem obdarowywało się rodzinę i znajomych. Jednak czasy PRL-u już dawno minęły i najwyższa pora zmienić te skostniałe imaginacje.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Nieograniczone możliwości znikania

"Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność" - brzmi "Najkrótszy wykład o »Nie ma« Hanny Krall". I jednocześnie najlepsza chyba recenzja książki Mariusza Szczygła.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Książka z internetu

Emigracja Malcolma XD to humorystyczna opowieść o Polakach nie tylko za granicą. Byłam w Wielkiej Brytanii chyba w tym samym roku, co Malcolm XD. On przywiózł z powrotem tyle obserwacji, że wystarczyło na całą książkę, a ja dzięki swoim mogę potwierdzić, że niewiele w niej koloryzuje.

Czytaj artykuł
Język polski jest klonowy, grabowy, trzcinowy

- Kiedy ludzie dowiadują się jak daleką mam w planach wędrówkę - a przy sobie tylko plecak, ciężką lornetkę albo pęczek ziół czy pędów drzew - nie rozumieją co takiego ciekawego jest do obejrzenia, tam dokąd idę. Co może być ciekawego w tej Polsce wschodniej? Kto przyjeżdża na łąki nad Bug? - mówił poeta i reportażysta Michał Książek - gość wczorajszego spotkania w poznańskim Zamku.

Czytaj artykuł
Tylko demony wiedzą, jaka jest prawda

- Osobiście uważam, że literatura nie ma płci. Są dobre albo złe książki - mówi Barbara Sarbian*, laureatka I miejsca w konkursie Poznań Fantastyczny. AMU.NET.100

Czytaj artykuł
Przekształcać znajomą przestrzeń

- W przypadku fantastyki możemy przesunąć ulicę Święty Marcin o 50 lat w przód albo w tył, poszerzyć, zwęzić, zniszczyć w atomowej apokalipsie albo zamienić w czasoprzestrzenną anomalię - mówi Piotr Jaśkowiak*, tegoroczny juror konkursu Poznań Fantastyczny.

Czytaj artykuł
Granica trzech państw

Droga numer 816 zwana "nadbużanką" ciągnie się - jak sama nazwa wskazuje - wzdłuż rzeki Bug. Rozległa szosa biegnie z północy na południe, znacząc tereny trzech państw. Drogę dzielącą Europę od Azji w całości przejechał Michał Książek - polski poeta i reportażysta. Swoją podróż udokumentował w postaci tekstu Droga 816, która już za kilka dni stanie się pretekstem do rozmowy podczas spotkania literackiego w Zamku.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Człowiek do bólu prawdziwy

"Serotonina" nie jest najlepszą książką Michela Houellebecqa. Ale co z tego! Wyznawcy francuskiego pisarza i tak ją przeczytają. Lubimy - ja także, bo do wyznawców należę - ten nihilistyczny zaduch towarzyszący jednostce na chwilę przed końcem.

Czytaj artykuł
Granica między wschodem a zachodem

- Istnieją obsesje, które w pewnych momentach życia pojawiają się nagle, a ich pochodzenia można dopatrzeć się w czasach dzieciństwa. Jedną z takich obsesji była dla mnie właśnie granica - nie tylko fizyczna, ale także jako zjawisko, metafora, coś co się przekracza, coś co wiąże się z pożądaniem, tęsknotą i zakazem - mówiła pisarka Kapka Kassabova, autorka książki "Granica", podczas wtorkowego spotkania w Zamku.

Czytaj artykuł
Bułgarsko-turecko-greckie pogranicze

Kolejne spotkanie z cyklu Spojrzenia na wschód organizowane przez CK Zamek zogniskowane będzie wokół reportażu Granica Kapki Kassabovej. Książka ta opisuje realia życia na bułgarsko-turecko-greckich pograniczach, nad którymi wciąż czuwa duch minionych stuleci.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Portret zapaśnika

Nie znam się w ogóle na zapasach, ale po przeczytaniu tej książki koniecznie chciałam obejrzeć jakąś walkę. Gabe Habash też nie ma nic wspólnego z tym sportem a jednak opisał go w taki sposób, że czytelnik ląduje na macie razem z głównym bohaterem. Jego Nazywam się Stephen Florida to przejmująca opowieść o tym, do czego prowadzi samotność.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. To nie jest tylko historia Lili i Oskara

"Jego specjalność to zamykanie" - pisze o jednym z radzieckich psychiatrów Maciej Zaremba Bielawski w swojej najnowszej książce "Dom z dwiema wieżami". O autorze też można tak krótko i w punkt: jego specjalność to otwieranie.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Jest za późno

Koniec końca świata Jonathana Franzena to opowieść o życiu w cieniu śmierci. Czytamy więc o fotografii, o Manhattanie w latach 80., o literaturze. Nad każdym z tych zagadnień ciąży jednak widmo znacznie poważniejszego tematu - zmian klimatycznych.

Czytaj artykuł
1 32 Strona 33 34 35 36