Kultura w Poznaniu

Muzyka

W tym roku, a więc ponad dwadzieścia lat po premierze "Nieprzyzwoitych piosenek" (2003) Anity Lipnickiej i Johna Portera, duet przemierza Polskę w ramach specjalnej trasy koncertowej, która nie tylko przypomina o chyba ich najważniejszym wspólnym albumie, ale upamiętnia niezatarte ślady, jakie ich współpraca pozostawiła na polskiej scenie - a było ich całkiem sporo. W ramach koncertowego projektu "Kości miłości" odwiedzają wiele miast, w tym Poznań, grając z pięcioosobowym zespołem i w wyjątkowej oprawie scenicznej. I choć w życiu prywatnym ich związek nie przetrwał próby czasu, to w muzycznym mają wciąż tę samą chemię, jak przy debiucie.

Czytaj artykuł

Blues to muzyka, której historia wiedzie przez trudną i wyboistą drogę. Wyrosła z Delty Missisipi, na gruncie amerykańskiego południa, zakorzeniona w afroamerykańskich tradycjach. W Polsce, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, w kraju naznaczonym socjalistycznym betonem, niedoborem wszystkiego i wszechobecną szarością, była jednym z najważniejszych głosów wolności. Jednym z zespołów, który najlepiej uchwycił jego esencję, był Dżem, który teraz - w ramach 45-lecia - przypomni o sobie koncertem w B17.

Czytaj artykuł

W ostatnią sobotę lutego w klubie Blue Note wystąpi zespół Armia. Promować będzie najnowszy album, "Wojna i pokój", który ukazał się pod koniec stycznia.

Czytaj artykuł

Luty w Blue Note to czas szczególnej zadumy, kiedy we wspomnieniach powrócimy do jednej z najważniejszych postaci w całej historii muzyki hip-hopowej. 10 lutego minie dzięwiętnaście lat od śmierci J Dilli - legendarnego producenta i rapera - a kilka dni później poznański zespół Błoto w składzie: Latarnik (instrumenty klawiszowe), Wuja HZG (bas), Cancer G (perkusja) i OlafSaxx (saksofony) zinterpretuje na nowo beaty mistrza, który odszedł, pozostawiając niezatarte ślady w świecie czarnych brzmień. Jego "Donuts" (2006), "Ruff Draft" (2003) i inne albumy do dziś inspirują. Koncert "We Remember J Dilla" będzie tego dowodem.

Czytaj artykuł

Zdaniem wielu słuchaczy Kuba Karaś - artysta, producent muzyczny i multiinstrumentalista młodego pokolenia - to obecnie jedno z najciekawszych nazwisk na polskiej scenie muzycznej. Już od młodzieńczych lat wiedział, czego chce, a jego twórczość rozwijała się od indie rocka po syntetyczne brzmienia electro-popu. Angażuje odbiorcę na wielu poziomach - bez względu na to, czy działa w ramach The Dumplings, duetu Karaś/Rogucki, czy w projektach solowych. W Poznaniu zagra w pojedynkę - w klubie w_sercu zaprezentuje specjalny didżejski set!

Czytaj artykuł

- Wszystko zaczęło się od potrzeby spotkania w gronie znajomych, by zgodnie z turystyczną tradycją usiąść razem i pośpiewać. Chcieliśmy kawałek podróżniczego życia przenieść do miasta - mówi Michał Romanowicz, współorganizator "Poznańskiego Śpiewogrania" - oddolnej inicjatywy muzycznej, która obchodzi właśnie drugie urodziny. Słucha Paweł Binek.

Czytaj artykuł

Choć od powstania Mikromusic minęło ponad dwadzieścia lat, ten alternatywny zespół wciąż potrafi zadziwiać, angażować i wprowadzać słuchaczy w stan artystycznego uniesienia. Wspólnie z Natalią Grosiak - liderką zespołu, która od zawsze była jego duszą, oraz Dawidem Korbaczyńskim - wszechstronnym gitarzystą, grupa zdołała podbić serca fanów w Polsce, a także poza jej granicami. Osiem albumów tej formacji, z których każdy jest odrębnym rozdziałem w ich twórczości, to podróż poprzez trip-hop, jazz i pop, ale to najnowsza płyta "Nie umiem tańczyć" (2025) może okazać się jedną z najbardziej przełomowych. Jej zawartość poznamy w CK Zamek.

Czytaj artykuł

Paktofonika - zespół, który na początku XXI wieku zaskakiwał swoją muzyką, stylem i filozofią, stał się jednym z fundamentów polskiego hip-hopu. Jego historia jest tak pełna dramatyzmu, emocji i nieprzewidywalnych zwrotów, że nie sposób prześlizgnąć się po niej bez poczucia, że żyjemy w kraju, w którym hip-hop nie tylko funkcjonuje, ale także kształtuje rzeczywistość - i to nie tylko tę muzyczną. Teraz czas na kolejną podróż. Do przeszłości, ale i tego, co jest teraz - w klubie Tama.

Czytaj artykuł

Mulatu Astatke - wielki mistrz wibrafonu i bębnów conga, który etniczne brzmienia swojej ojczyzny połączył z latynoskimi rytmami i jazzową swobodą, kształtując tym jeden z najważniejszych nurtów muzycznych XX wieku. Jego ethio-jazz to synteza, która na pierwszym planie stawia afro-etiopskie tradycje, ale i subtelne eksperymenty, a przede wszystkim energię, która porusza nie tylko serca, ale i stopy. W CK Zamek przekonamy się o tym na własnej skórze.

Czytaj artykuł

Włoski kwartet gitarowy 40 Fingers po raz pierwszy wystąpi w Polsce - zagra między innymi w Poznaniu, a dokładnie w Sali Ziemi MTP. Matteo Brenci, Emanuele Grafitti, Enrico Maria Milanesi i Andrea Vittori - czterej gitarzyści, których artystyczne ścieżki złączyły się w 2017 roku - posługują się techniką fingerpicking w sposób, który zdaje się przekraczać ludzkie ograniczenia. Ich muzyka to nie tylko popis technicznych umiejętności, ale przede wszystkim podróż przez emocje i style - od jazzu, przez klasyczne hity rockowe, po klimaty latynoamerykańskie i filmowe. To właśnie ta uniwersalność i mistrzowskie podejście do aranżacji sprawiły, że 40 Fingers podbili serca słuchaczy na całym świecie.

Czytaj artykuł

4 lutego w Sali Ziemi wystąpi niezwykłe trio z niezwykłą muzyką. Basista Lars Danielsson, perkusista Zohar Fresco i pianista Leszek Możdżer zaprezentują utwory ze swojej najnowszej płyty "Beamo". Ten ostatni zagra m.in. na skonstruowanym specjalnie dla niego fortepianie dekafonicznym, którego brzmienie, jak zapowiada artysta, daje szansę na otwarcie muzyki na nowe możliwości.

Czytaj artykuł

Z jednej strony - tradycja i awangarda, zachwyt zakorzenieniem w przeszłości, ale i sięganie po dokonania czasów współczesnych. Z drugiej natomiast - trzygłosowa elektro-eksplozja, po której spodziewać się można wszystkiego. Biały głos i beat. Lira korbowa i klawisze. Ying i Yang?

Czytaj artykuł

Słuchając Głównego Zaworu Jazzu, trudno nie odnieść wrażenia, że ich koncerty to swoisty wehikuł czasu. Ta dziewięcioosobowa grupa przywraca życie dźwiękom, które królowały w zadymionych klubach lat 30., 40. i 50., jednocześnie nadając im współczesny sznyt. Czy to przedwojenne, swingowe interpretacje przebojów Kultu, czy jazzowe aranżacje Dawida Podsiadło, poznański band świadomie - i śmiało! - przełamuje bariery gatunkowe, zabierając słuchaczy w muzyczną podróż, której finałem zawsze jest zachwyt.

Czytaj artykuł

Długo ich nie było, ale powrócili - jedyny w swoim rodzaju Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach to zespół, który od czasu swojego debiutu w 2001 roku tworzył muzyczne pejzaże wymykające się prostym kategoriom gatunkowym. Po latach milczenia nagle zniknęli, ale teraz, po dekadzie ciszy, powracają z impetem - przypominając nie tylko o swojej legendzie, ale też chcąc ją zbudować na nowo. Nic dziwnego, że ich powrót na scenę to wydarzenie elektryzujące polską alternatywę na tyle, że koncerty w ramach trasy sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Ale co tak naprawdę stanowi największy fenomen tej formacji?

Czytaj artykuł

Już za kilka dni Hubert. wkroczy na scenę poznańskiego klubu 2progi, by zaprezentować materiał ze swojego pierwszego pełnoprawnego albumu "Kolorowe domy" (2024). Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z jego twórczością, musicie wiedzieć, że to artysta, który w ostatnich latach zdobywał coraz większe uznanie na polskiej scenie muzyki alternatywnej. Stał się nie tylko jednym z symboli swojej generacji, ale także przykładem twórcy, który z cichych, codziennych obserwacji potrafi wydobyć esencję - prawdziwą, artystyczną wartość.

Czytaj artykuł

- Trochę piosenek usłyszeliśmy, zaśpiewaliśmy, wyprodukowaliśmy. Pojawiło się też na świecie mnóstwo muzyki z innych kręgów, innych trendów. Niektóre są okropne, to fakt, ale inne są świetne - i do nich należy sięgać, bo w muzyce trzeba mieszać - mówi Małgorzata Ostrowska, która wydała właśnie nową płytę "Legenda".

Czytaj artykuł

Francesca Tandoi - włoska pianistka jazzowa, wokalistka i aranżerka, coraz częściej określana mianem wschodzącej gwiazdy europejskiego jazzu - powraca do poznańskiego Blue Note, by ponownie udowodnić, że jej koncerty są niezapomnianym przeżyciem. Jej osobowość, zdolność do przekazywania emocji i wrodzony urok sprawiają, że w słowach krytyków o jej dominacji na międzynarodowej scenie tego gatunku nie ma cienia przesady.

Czytaj artykuł

Nie ulega wątpliwości, że muzyka elektroniczna coraz częściej dryfuje w stronę bezosobowych algorytmów i coraz większego wsparcia AI. Na tym tle Jan Blomqvist przypomina, że w środku pulsującego beatu wciąż może bić autentyczne serce. Jego twórczość, będąca syntezą melodyjności i klubowej energii, stoi pod znakiem w pełni współczesnych, a jednak uczuciowych brzmień z kręgu melodic techno i progressive house. Do Poznania berlińczyk zawita, by zaprezentować premierowe utwory z nadchodzącego, zaplanowanego na luty albumu "Mute" (2025).

Czytaj artykuł

Kiedy myślimy o najważniejszych zespołach drugiej fali brytyjskiego punka, jedna nazwa szczególnie wyróżnia się na tle innych - The Exploited. Grupa, która od ponad czterech dekad przypomina światu, czym jest prawdziwa punkowa rebelia, powraca na scenę w ramach trasy "Let's Stop A War", odwiedzając również Poznań. Ich muzyka, pełna gniewu, pasji i niezgody, wciąż pozostaje aktualna dowodząc, że punk nadal ma wiele do powiedzenia. The Exploited wystąpią w Tamie w towarzystwie zespołów Włochaty i The Bill.

Czytaj artykuł

To dzięki niej przez Polskę lat dwutysięcznych przetoczyła się fala reggae i raggamuffin. To ona przez lata uwrażliwiała słuchaczy na ambitną inność - folk w zróżnicowanym anturażu czy miejskie ballady romansujące z rapem i poezją śpiewaną. Kultowa alternatywna wytwórnia Karrot Kommando, której zawdzięczamy tyle dobrego, świętuje właśnie 20-lecie działalności. Z tej okazji w piątek, sobotę i niedzielę w Zamku zagrają jej najjaśniejsze gwiazdy - Pablopavo i Ludziki, Vavamuffin oraz Kapela ze Wsi Warszawa wspierana przez Bassałyki.

Czytaj artykuł
1 3 Strona 4 5 6 7