Wielbiciele Armii czekali blisko dziesięć lat na nową studyjną płytę zespołu. Jej pierwszymi zapowiedziami były opublikowane w grudniu w serwisach streamingowych utwory "Wołanie", "Wielki las" i "Niebo nad niebem". Potwierdziły, że grupa jest w znakomitej formie, intrygująco odwołuje się do własnej wielkiej przeszłości, a zarazem tworzy nową, ciekawą opowieść. "Wojna i pokój" to jedenasty studyjny album grupy z premierowym materiałem.
Armia funkcjonuje od połowy lat 80. W pierwszych latach była swego rodzaju undergroundową sensacją, alternatywną supergrupą. Spotkało się w niej kilka mocnych osobowości, takich jak liderujący jej do dziś Tomasz Budzyński (wcześniej znany z Siekiery, później też z Trupiej Czaszki, 2Tm2,3, świetnych solowych płyt), Robert Brylewski (m.in. lider Kryzysu, Brygady Kryzys, Izraela i innych zespołów), a wreszcie Sławomir Gołaszewski (intelektualny guru środowiska muzyków alternatywnych, autor solowego projektu Asunta). Ich pamiętny pierwszy singel, a także albumy: "Armia" - wznawiana pod tytułem "Antiarmia" i "Legenda" dały zespołowi miejsce wśród klasyków mocnego rockowego grania. Decydowało o tym specyficzne brzmienie, w którym swego rodzaju patos i poetyckość łączyły się z punkowym czy postpunkowym graniem. Oparte było na charakterystycznych riffach gitary i na towarzyszącym im tak niecodziennym w rocku instrumencie jak waltornia. Dodatkową wartością okazały się poetyckie, wizjonerskie teksty Budzyńskiego.
I choć w kolejnych latach to brzmienie ewoluowało, a skład się zmieniał, Armia pozostawała charakterystycznym i ważnym zjawiskiem. Tak było i wtedy, gdy Budzyński prowadził zespół od skomplikowanej formalnie hardcore-punkowej płyty "Triodante", poprzez ekspresyjnego "Ducha", po niepozbawioną piosenkowych walorów "Drogę". Wspomnijmy jeszcze rok 2009. Ukazały się wówczas dwie jakże różne płyty. Pierwsza - "Der Prozess" - była zamkniętą autorską opowieścią, opartą na Procesie Franza Kafki, w punkowo-hardcore'owym klimacie. Druga - "Freak" - zaśpiewna w całości po angielsku, muzycznie odwoływała się m.in. do rocka psychodelicznego i jazz rocka, z elementami free. Ostatnie jak dotąd publikacje zespołu to: jeśli chodzi o premierowy materiał - "Toń" z 2015 roku oraz ekscytująca składanka "Antologia" sprzed dwóch lat, przynosząca nagrania nieznane lub w alternatywnych, wcześniej niepublikowanych wersjach.
Centralną postacią grupy jest oczywiście wspomniany Tomasz Budzyński - autor części muzyki i wszystkich tekstów śpiewanych przez zespół. Na scenie zagrają z nim Stanisław Budzyński - gitara, Dariusz Budkiewicz - gitara basowa, Amadeusz Kaźmierczak - perkusja oraz Jakub Bartoszewski - waltornia i klawisze. Na płycie wspierał ich jeszcze Michał Jacaszek - elektronika.
Tomasz Janas
- Armia
- 22.02, g. 18
- Blue Note
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025