Kultura w Poznaniu

Muzyka

Dzisiaj opera może kojarzyć się z poważną i nobliwą sztuką dotowaną przez państwo, daleką od skandali show-biznesu. Same jej początki także wiązały się z mecenatem wyższych sfer. Nie zawsze tak jednak było. Przez 250 lat opera była popularną formą rozrywki. Tam, gdzie w grę wchodzi rozrywka, pojawia się także biznes.

Czytaj artykuł

- Cała mistyfikacja, jaką stworzył wokół spotkania z Callas, była możliwa tylko w tamtych czasach. Dzisiaj dałoby się ją zweryfikować w pięć minut, bo przecież albo masz selfie z gwiazdą, albo nie masz. Kaczyński natomiast miał wrodzony spryt i wyczucie, co można wykorzystać dla swoich celów i potrzeb - mówi Bartosz Żurawiecki, autor książki Primadonna. Biografia Bogusława Kaczyńskiego.

Czytaj artykuł

- Czas bardów, piszących teksty tak długie, że piosenka musi trwać siedem minut, opowiadając o wszystkim ze szczegółami, już się skończył. Żyjemy wśród tylu informacji, przekazów i słów, że naprawdę wystarczy esencja, a interpretację trzeba zostawić słuchaczowi - mówią Paweł Świderski i Michał Pełechaty z poznańsko-kołobrzeskiego duetu EłMi.

Czytaj artykuł

Terror - niezmordowani piewcy muzyki hardcore - wprost z Los Angeles przyjadą do naszego miasta, by zagrać jedyny koncert w Polsce. I to nie byle jaki, bo promujący ich ostatni, kapitalny album Pain Into Power (2022). I choć to zaledwie dwadzieścia minut muzyki, to nie ma powodu do narzekań - panowie udowodnili, że po dwóch dekadach grania wciąż mają w sobie tę samą parę, co kiedyś. Bez zbędnych ozdobników, bez łagodzenia brzmienia, bez kompromisów - tak zagra Terror w poznańskich 2progach.

Czytaj artykuł

Najważniejsze, żeby tworzyć koncerty dla ludzi, skala wydarzenia i miejsce mają mniejsze znaczenie. Nie potrzeba przecież wielkich frazesów i sal koncertowych, żeby wykreować coś wspaniałego. W wychodzeniu na scenę chodzi o dzielenie się - mówi Jakub Dera, poznański pianista, pedagog i kierownik artystyczny nowego festiwalu muzycznego IDEA.CZAS.MIEJSCE.

Czytaj artykuł

Polegając na intuicji, stroniąc od szablonowości, zaskakując słuchaczy, ale i samego siebie, francuski wizjoner muzyki tanecznej Shlømo konsekwentnie zdobywa coraz wyższe szczyty światowego clubbingu. Warto choć raz wybrać się z nim w tę szaloną podróż - pełną znaków zapytania i niespodzianek, które mogą zachwycić nawet tych, którzy jak dotąd podchodzili do elektroniki z rezerwą. Okazję do tego będziemy mieć w poznańskim klubie Tama.

Czytaj artykuł

- Gdy stoisz jak posąg na piedestale, to blokuje ci dziesięć potencjalnych dróg, którymi mógłbyś pójść - tłumaczył raper kilka miesięcy temu w rozmowie dla "Bez Żartów" na kanale YouTube. Pewnie dlatego właśnie, z obawy przed stagnacją i poczuciem ograniczenia, świadomie tworzy muzykę niespójną z aktualnymi trendami i popytem, kontrowersyjną, a niekiedy i bardzo niszową. Koza, alternatywny raper na podstawie tekstów którego można by stworzyć indeks nazwisk filozofów zachodnich, już w ten piątek zagra w Housie na Szkolnej.

Czytaj artykuł

Kiedy grupa wybitnych muzyków bierze na warsztat twórczość legendy, potrafią zadziać się prawdziwe cuda. I tak właśnie jest w przypadku projektu Komeda - Inspiracje autorstwa czterech wspaniałych - Jarosława Buczkowskiego, Piotra Kałużnego, Krzysztofa Przybyłowicza i Zbigniewa Wrombla - którzy grają mu w hołdzie, zainspirowani wizją jazzu, za sprawą której stał się jednym z największych polskich kompozytorów XX wieku.

Czytaj artykuł

Błażej Król zaprasza do posłuchania muzycznej opowieści, jaka rozgrywa się niemal W każdym (polskim) domu (2023). Na swojej nowej płycie, znów w oparach abstrakcji, serwuje nam artystyczny pop najwyższych lotów, sięgając po niebanalne środki, ale i proste historie o kraju nad Wisłą, w którym chyba zbyt często rządzi jeden wielki pozór.

Czytaj artykuł

Słuchanie go to uczta dla ducha. Podwójna, bo przecież na równi ze znakomitą grą, w eterze wybrzmiewa jego głos, od ponad pół wieku opowiadający nam o jazzie, jego historii i teraźniejszości, jego artystach i ich albumach, blaskach i cieniach.

Czytaj artykuł

Fisz Emade Tworzywo żegna się ze swoją ostatnią płytą Ballady i protesty (2021) serią koncertów, z których jeden odbędzie się w poznańskiej Tamie. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji jej sprawdzić, niech wiedzą, że to solidna porcja alternatywnego hip hopu, która zostawia w człowieku ślad. Bracia Waglewscy powrócili nim do swoich muzycznych korzeni, grając niemal dokładnie tak jak dwie dekady temu. Jednocześnie pokazując, że muzyczny sprzeciw nie musi być tylko młodzieńczym hałasem, ale dojrzałą, celną i ciętą ripostą.

Czytaj artykuł

Go! On Stage to projekt na pięć - w pięciu miastach podczas pięciu eliminacji zagra pięć obiecujących zespołów i wykonawców, którzy choć dopiero debiutują, to już wkrótce mogą stanowić poważną konkurencję dla wielu polskich gwiazd. W Poznaniu ten nowy festiwal odbędzie się w klubie 2progi, gdzie młodym zdolnym towarzyszyć będzie popularny zespół Blenders. Chłopaki przypomną nie tylko swoje największe przeboje z lat 90., takie jak Ciągnik czy Owca, ale zagrają zupełnie nowe numery!

Czytaj artykuł

Na nowy album Darii Zawiałow wielu czekało z wypiekami na twarzy. I nie zawiodło się - po jej wędrówce po skandynawskich krainach alternatywy, futurystycznej Japonii oraz romantycznej Francji, w jaką ruszyła na poprzednich płytach, teraz jako Dziewczyna Pop wybrała się w muzyczny wojaż przez Stany Zjednoczone przy brzmieniach tamtejszego rocka lat dziewięćdziesiątych i tradycyjnego polskiego folku. Warto w niego ruszyć razem z nią!

Czytaj artykuł

Jan Ptaszyn Wróblewski to bezsprzecznie jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki jazzowej. Genialny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, ale też świetny publicysta i dziennikarz radiowy, który od ponad sześciu dekad tworzy i promuje jazz w Polsce i na świecie. W tym roku obchodzi 88. urodziny, ale wiecie co? Wcale nie zamierza zwalniać tempa! Udowodni to koncertem w Blue Note, gdzie zagra ze swoim kwartetem.

Czytaj artykuł

Witajcie w Laboratorium Pieśni - magicznej i tajemniczej przestrzeni, w której kobiecy wielogłos tworzy niezwykłe, polifoniczne pieśni z różnych zakątków globu. To mozaika dźwięków ze wszystkich stron świata, którego jest już jakby coraz mniej... Jest pierwotny, dziki i hipnotyzuje od pierwszego wejrzenia. Poczuć jego moc będziemy mogli w Kino Teatr Apollo, gdzie chór zaprezentuje utwory ze wszystkich swoich albumów.

Czytaj artykuł

Dzień Kobiet najlepiej święcić na jazzowo! A już na pewno przy dźwiękach Blue Jazz Orchestra, która wraz z wokalistą Wojciechem Myrczkiem zaprasza na Swingowy Dzień Kobiet w klubie Blue Note. Spodziewajcie się zmysłowej podróży wprost do Nowego Jorku z czasów, kiedy tętnił muzyką Franka Sinatry.

Czytaj artykuł

Świeżość nie musi oznaczać rozwiązań radykalnych, a aktualność - podążania za modnymi trendami. Wiarygodność to mówienie własnym głosem, niezależnie od konwencji jaką się wybiera. Cenna jest tez różnorodność.  Przekonują o tym nowe płyty kwintetu Michała Aftyki, zespołu Fifidroki, duetu Bałdych & Możdżer czy supergupy 2 Tm 2,3.

Czytaj artykuł

- Mamy grono purystów wizualnych, którzy uważają, że formę należy separować od treści i oceniać ją jako niezależny byt. I mamy też drugą frakcję, do której sam należę: okładka powinna być zwiastunem tego, czego możemy spodziewać się w środku - o jubileuszowej, 10. edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową mówi Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury oraz jeden z jurorów w konkursie.

Czytaj artykuł

Już niebawem popularna wokalistka Anna Wyszkoni ponownie zawita do naszego miasta. Tym razem jednak nie zaprezentuje swoich złotych przebojów, takich jak Wiem, że jesteś tam czy Biegnij przed siebie, lecz swoje interpretacje piosenek Marka Jackowskiego - zmarłego ponad dziesięć lat temu założyciela i lidera legendarnego zespołu Maanam. W zeszłym roku oddała mu hołd specjalnym albumem, a teraz ruszyła w trasę pod znamiennym tytułem Oprócz błękitnego nieba, w ramach której wystąpi również w poznańskim kinoteatrze Apollo.

Czytaj artykuł

Mariaż muzyki elektronicznej z symfoniczną to trudny temat - wiele takich prób kończyło się fiaskiem, grzęznąc gdzieś pomiędzy kiczem a banałem. Belgijski producent, DJ i muzyk Apashe jest jednym z chlubnych wyjątków od reguły. Wspólnie z niemal siedemdziesięcioosobową Praską Orkiestrą Symfoniczną wydał w zeszłym roku fenomenalny album Antagonist (2023), na którym imprezowy EDM i trap house skonfrontował z kinematyczną klasyką. Wyszło świetnie, dlatego koniecznie wybierzcie się na jego koncert z sekcją dętą, który już niebawem odbędzie się w Tamie.

Czytaj artykuł
1 6 Strona 7 8 9 10