Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Stary niedźwiedź mocno grzmi

"Jesteś moją zarazą, jesteś moją psychozą, porażką" - śpiewa Arkadiusz Jakubik na najnowszej płycie. Ale też "Ty jesteś moja wina" albo "Jesteś dziś magią zaklętych liczb". Czy za każdym razem muzyk zwraca się do Polski, z którą ewidentnie jest skonfliktowany? Na to wskazywałby tytuł najnowszego albumu zespołu. Ale to nie takie proste. Skupmy się więc na pewnikach - już w tę niedzielę grupa utalentowanego aktora i równie udanego muzyka, czyli Dr Misio, zagra w Blue Note.

. - grafika artykułu
Dr Misio, fot. materiały prasowe

"Dr Misio to nie pluszowa zabawka, którą można przytulić w nocy, a groźny niedźwiedź z wyciągniętymi i gotowymi do ataku pazurami" - tak pisał o zespole Arkadiusza Jakubika Kamil Downarowicz z Interii. Wydany w 2020 roku Strach XXI wieku charakteryzował tak: "To głównie zbiór naszych histerii i lęków. W kontrze garść słodko-gorzkich wspomnień z czasów młodości". Dziennikarz trafił w dziesiątkę, ponieważ opis ten wydaje się adekwatny w odniesieniu do całej twórczości Dr. Misia. Na każdym z albumów Jakubik bije się z absurdami polskiej rzeczywistości, ironizuje, wścieka się na fobie i uprzedzenia, egzorcyzmuje narodowe demony. Jest wulgarny i wrażliwy, szczery do bólu. W rozmaitych recenzjach w odniesieniu do jego twórczości bardzo często pada określenie "terapia". Podążając tym tropem - to jednocześnie psychoanaliza, jak i eksperymentalna terapia ekspresywna, przez krzyk.

Muzycznie niezmiennie jest na bogato i zróżnicowanie - rock i rock & roll przeplatają się z punkiem, elektroniką, radiowym popem, nowoczesnym synth popem a nawet cold wave'em. Wypada jednak zaznaczyć, że Chory na Polskę okazuje się krążkiem wyjątkowo zróżnicowanym nawet na tle barwnej twórczości wcześniejszej Dr. Misia. Dotyczy to również warstwy tematycznej - choć punktem wyjścia jest oczywiście Polska i, często opaczne, rozumienie patriotyzmu (vide Sztandar czy tytułowy numer Chory na Polskę), teksty piosenek orbitują wokół wartości uniwersalnych, ponadnarodowych, takich jak romantyczne relacje czy romantyzowanie dzieciństwa (Znikam) oraz przemijanie (również Znikam, ale też np. Dziewczyna Śmierć). Natrafimy też na rozważania filozoficzne dotyczące istoty prawdy (Prawda) i wolności (Wędrowiec). Dr Misio serwuje słuchaczom muzykę dopracowaną i dojrzałą - pod względem aranżacyjnym i tekstowym. Nie oznacza to bynajmniej, by przez lata na scenie niedźwiedź (nie uwolnimy się od tej metaforyki, prawda?), najadłszy się miodku, (czyli pochlebstw krytyków) zaspokoił niedźwiedzi głód. To bestia głośna i groźna jak nigdy, czyli jak zawsze. Nadal drzemie w nim ta legendarna niedźwiedzia siła.

Jakie były początki formacji? Historia zespołu sięga roku 2008, choć talent muzyków objawił się światu dopiero w styczniu roku 2013, kiedy to na YouTubie niespodziewanie pojawił się klip do utworu Młodzi w reżyserii filmowego partnera Jakubika, czyli Wojciecha Smarzowskiego. Już w marcu tego roku nakładem Universal Music Polska ukazał się album Młodzi, na którym znalazł się nostalgiczny przebój Mentolowe papierosy, rock & rollowi Młodzi oraz przygnębiające Dziewczyny. Producentem albumu został ceniony kompozytor Olaf Piotr Deriglasoff. Już rok później ukazał się drugi krążek formacji Jakubika, Pogo. Co warto podkreślić - autorami słów do piosenek śpiewanych przez aktora zostali prozaik Krzysztof Varga i poeta Marcin Świetlicki oraz, jednak bez swojej wiedzy, Cyprian Kamil Norwid. Kolejne projekty zespołu ukazywały się cyklicznie co trzy lata - Zmartwychwstaniemy (2017), Strach XXI wieku (2020) oraz Chory na Polskę (2023), czyli album, który zespół promuje podczas tegorocznej jesiennej trasy. Zespół aż trzykrotnie zdobył nominację do Fryderyków w kategorii "Album roku: rock". Obecnie Arkadiusza Jakubika na scenie wspierają Paweł Derentowicz, Adam Czarnecki, Paweł "Afa" Pittner, Roman Rojewski.

Jacek Adamiec

  • Dr Misio
  • 17.11, g. 20
  • Blue Note
  • bilety: od 107 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024