DakhaBrakha, co w staroukraińskim dialekcie oznacza "dawać" i "brać", narodziła się z teatralnej energii teatru Dakh, prowadzonego przez awangardowego reżysera Władysława Troickiego. To właśnie on zaszczepił w zespole ideę tworzenia muzyki, która będzie łączyć tradycję z nowoczesnością, przekraczając granice gatunków i kultur. Od samego początku grupa była symbolem nowej, wolnej i niezależnej Ukrainy. Ich muzyka, głęboko zakorzeniona w ukraińskiej tradycji ludowej, jednocześnie czerpie z globalnych wpływów, tworząc unikalny styl, nazwany przez nich "etnochaosem". To synkretyczne podejście pozwala im na swobodne łączenie elementów muzyki etnicznej z różnych zakątków świata, tworząc brzmienia, które są zarówno autentyczne, jak i uniwersalne.
Przez ostatnie dwadzieścia lat DakhaBrakha przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, występując na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak Glastonbury, Sziget, Pohoda czy GlobalFEST. Ich energetyczne występy na żywo, będące połączeniem koncertu i spektaklu teatralnego, z wykorzystaniem videoartu, składającego się z prac ukraińskich artystów i fotografów wojennych, zdobyły uznanie na wszystkich kontynentach. Ubrani w tradycyjne ukraińskie stroje, z charakterystycznymi wysokimi czapkami na głowach, artyści tworzą na scenie magiczny świat pełen dźwięków, kolorów i emocji.
Wykorzystując szeroki wachlarz instrumentów - od perkusji, przez wiolonczelę, aż po egzotyczne instrumenty ludowe - zabierają słuchaczy w szalenie ciekawą podróż, bo "etnochaos" grupy DakhaBrakha to nie tylko tradycyjne ukraińskie melodie, ale i elementy bluesa, hip-hopu, muzyki afrykańskiej czy azjatyckiej. Wiele z ich utworów bazuje na autentycznych pieśniach ludowych, które zespół zbierał podczas licznych ekspedycji etnograficznych po Ukrainie i innych regionach. Dzięki temu jej członkowie nie tylko zachowują dziedzictwo kulturowe, ale też nadają mu nowe życie.
Od czasu rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku DakhaBrakha stała się nie tylko zespołem muzycznym, ale i głosem swojego narodu na światowej scenie. Ich misja artystyczna nabrała nowego wymiaru - poprzez muzykę pragną przekazać światu prawdę o sytuacji w ich kraju, budzić empatię i mobilizować do działania. "Mamy poczucie szczególnej odpowiedzialności. Zdajemy się mówić do świata w imieniu całego kraju: dziękujemy za wasze wsparcie, prosimy o broń i dzielimy się naszym bólem. Jednocześnie prezentujemy mały wycinek naszej bogatej kultury i swoim świadectwem dążymy do przełamania rosyjskiej propagandy o jednym narodzie" - mówi Marko Halanevych, frontman zespołu.
W odpowiedzi na obecną sytuację zespół znacząco zmodyfikował swój repertuar koncertowy. Nowe utwory, powstałe po rosyjskiej inwazji, są głębokim wyrazem emocji towarzyszących tym trudnym czasom - od bólu i gniewu, po nadzieję i determinację. Podczas koncertów prezentują choćby piosenkę Plyve Choven, która stała się swoistą dedykacją dla broniących Ukrainy, niosąc ze sobą przesłanie solidarności i wsparcia. Jednocześnie band nie rezygnuje z wykonywania swoich najbardziej znanych kompozycji, takich jak rytmiczne Sho z-pod duba, mistyczne Vesna czy pełne emocji Baby. Każdy z tych utworów zyskuje nowy kontekst w obliczu aktualnych, dramatycznych wydarzeń, przez który muzyka DakhaBrakha jest jeszcze bardziej poruszająca.
Sebastian Gabryel
- DakhaBrakha
- 16.11, g. 20
- CK Zamek
- bilety: 139 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024