Kultura w Poznaniu

Historia

W czasach, gdy w Poznaniu nie było jeszcze ani jednego basenu, pływacy byli w naszym mieście prawdziwymi gwiazdami. Rozpoznawano ich na ulicach, proszono o autografy. Wyścigi pływackie organizowano na podpoznańskich jeziorach albo w niebezpiecznych wodach Warty.

Czytaj artykuł

Wieczorem 24 maja 2025 roku w wielu wielkopolskich domach czas się zatrzymał. Tego dnia Lech Poznań sięgnął po swój dziewiąty tytuł mistrzowski. W oczekiwaniu na lipcowe otwarcie nowego sezonu przypominamy poprzednie ligowe triumfy Kolejorza.

Czytaj artykuł

"Jakie to uczucie być matką tysięcy zabitych?" - pytała po wojnie o Falklandy brytyjska kapela punkowa Crass, a krytyka tempa, sposobów i bezkompromisowości wprowadzanych przez Margaret Thatcher neoliberalnych reform gospodarczych była powszechna. Nie ulega jednak wątpliwości, że piastująca przez 11 lat funkcję premiera Wielkiej Brytanii Thatcher była jedną z najwybitniejszych polityczek XX wieku. Jej wizyta w Poznaniu w lipcu 1996 roku wzbudziła ogromne zainteresowanie.

Czytaj artykuł

Dwa nowe muzea, powstałe z inicjatywy osób prywatnych, otwarto tej wiosny w Poznaniu. Zabierają zwiedzających w podróż do mniej lub bardziej odległych czasów. Czy warto je odwiedzić?

Czytaj artykuł

Mieszkańcy Jeżyc od niedawna mogą cieszyć się nowym, zacisznym skwerem położonym w okolicy ulic Jeżyckiej i Kochanowskiego. Uchwałą Rady Miasta Poznania patronować mu będzie nieco zapomniana już działaczka niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej - Jadwiga Gulińska.

Czytaj artykuł

Najpierw był warsztat naprawy samochodów i motocykli, po nim wytwórnia części, a potem powstała fabryka. W nowej kolekcji Cyryla poznamy historię poznańskiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego (WSK).

Czytaj artykuł

Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza na wystawę o polskim herbie państwowym "Znak Zwycięstwa - wizerunki Orła Białego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu". Zobaczymy na niej ponad 100 eksponatów z wizerunkami orła z różnych okresów polskiej państwowości.

Czytaj artykuł

Zielony skarbiec naszego miasta kończy 100 lat. Poznański Ogród Botaniczny jest jednocześnie instytucją badawczo-naukową, parkiem miejskim, miejscem hodowli ponad 7 tysięcy gatunków i odmian roślin, a także bezpieczną przystanią dla ptaków i owadów. Dla mieszkańców to azyl przyrodniczy oraz teren wypoczynku.

Czytaj artykuł

Stojąc przed wyborem, którym artykułem z prasy mniej lub bardziej dawnej powinnam się posłużyć w tym odcinku, na którym autorze podeprzeć, miałam niebywałą trudność z podjęciem decyzji. Kąsać dzisiaj kogoś lub coś, chociażby los? Czy też z godnością machnąć ręką w geście właściwym ludziom, którzy nie tyle nie dbają już o pewne sprawy, co zwyczajnie zdają sobie sprawę, że będzie i tak jak dziś, nieco nostalgicznie, i będzie też całkiem inaczej, przyjdzie kiedyś nowe, bo przecież koniec końców jakieś przychodzi zawsze?

Czytaj artykuł

Najpierw czytamy o pierwszych, niekiedy nieśmiałych, a innym razem zwiastujących już wielką karierę krokach, potem śledzimy postępy i oznaki rosnącej popularności, by po pewnym czasie fetować wspólnie kolejne wspaniałe jubileusze pracy artystycznej. Są to rzeczy - ukrywać nie będziemy - często wzruszające i wprawiające w nostalgiczny nastrój. Szczególnie, gdy towarzyszą temu wspomnienia o latach minionych i porównania "teraz" z "kiedyś". A tak się składa, że o bohaterze dzisiejszej odsłony "Zapisków z lamusa" już pisaliśmy, więc o porównanie nietrudno.

Czytaj artykuł

- Wszystkie znaleziska na terenie Parku Cytadela są sensacją, mniejszą lub większą. Z pewnością gdyby doszło do odkrycia pozostałości maszyny, mielibyśmy do czynienia ze zdarzeniem wyjątkowym, o którym mówiono by na całym świecie. Niewykluczone, że kiedyś się to uda - mówi Krzysztof Jankowiak, kustosz i kierownik Muzeum Uzbrojenia.

Czytaj artykuł

Urodzony i wychowany w Niemczech, przymusowo wcielony do Wehrmachtu, robotnik Cegielskiego, legendarny bramkarz Warty Poznań, mistrz Polski 1947. Sto lat temu urodził się Feliks Krystkowiak.

Czytaj artykuł

Otoczony zielenią budynek Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jest jednym z piękniejszych i bardziej rozpoznawalnych gmachów w mieście. Wybudowany przez niemieckich zaborców, miał być narzędziem germanizacji Polaków przez sztukę, a z jego sceny nie miało paść ani jedno polskie słowo. Historia szybko zweryfikowała pruskie ambicje.

Czytaj artykuł

W ostatnich "Zapiskach z lamusa" wspominaliśmy o obowiązkach poznaniaków związanych z odradzającym się po wojnie teatralnym życiem miasta. I dzisiaj będzie o odrodzeniu - tym razem jednak poznańskiego muzealnictwa! I chyba nikt nie wątpi, że wśród poznańskich instytucji prym wiodło Muzeum Wielkopolskie, czyli dzisiejsze Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Czym jest bywanie w teatrze? Zapewne zależy to od bywalców. Dla niektórych będzie to okazjonalna fanaberia, dla innych - proszę się nie gniewać - rozrywka. Są i tacy, dla których jest to wręcz obowiązek. Do tej grupy należeli, jak czytamy w pewnym artykule w "Expressie Poznańskim", poznaniacy!

Czytaj artykuł

O czasach pierwszych Piastów i śladach po nich, prezentowanych na wystawie czasowej "Bolesław Chrobry / Z POZNANIA / po władzę i koronę", mówią Mateusz Sikora z Muzeum Archeologicznego i Agnieszka Stempin z Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Czytaj artykuł

Pół wieku temu na poznańskim Grunwaldzie zdarzyło się coś niewytłumaczalnego. 14 kwietnia 1975 roku, w drodze na lekcję religii, zaginęła 9-letnia dziewczynka, Beata Radke. Nie odnaleziono jej do dziś.

Czytaj artykuł

Kondukt długości dwóch kilometrów, biało-czerwone sztandary, kwiaty i szloch przerywający przejmującą ciszę. 80 lat temu Poznań pożegnał ostatnie ofiary niemieckiego obozu karno-śledczego w Żabikowie.

Czytaj artykuł

Można odnieść wrażenie, że dziennikarze poznańskich gazet ze zniecierpliwieniem oczekiwali jednego dnia w roku. Tego dnia, kiedy wolno wszystko lub prawie wszystko, jeśli o dowcipach mowa... Dniem tym był 1 kwietnia. Podejrzenie to wzmagało się z każdym pierwszokwietniowym numerem poznańskiego dziennika, w którym liczba specjalnie na Prima Aprilis spreparowanych wiadomości, sięgała niejednokrotnie kilkunastu. Żarty koncentrowały się wokół polityki i gospodarki. Wdzięcznym tematem był też Ogród Zoologiczny oraz - a jakże - kultura!

Czytaj artykuł

Chociaż nie jest dziś uważana za najważniejszego sportowego ambasadora naszego miasta, to nie ulega wątpliwości, że stanowi ważną część jego historii.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4