Kultura w Poznaniu

Film

Animuza dla Marka Serafińskiego

Kolejny seans w cyklu Animuza poświęcony będzie twórczości Marka Serafińskiego. Reżyser, scenarzysta i autor oprawy plastycznej filmów animowanych zmarł kilka tygodni temu.

PROSTO Z EKRANU. Rodzime jądro ciemności

O "Amoku" Kasi Adamik było głośno na długo zanim całość opuściła stół montażowy. Rozpowszechnianie filmowej historii inspirowanej sprawą skazanego za morderstwo Krystiana Bali próbowała bowiem zablokować rodzina ofiary, która nie chciała od nowa przeżywać bolesnej tragedii. Jak zwykle bywa w takich przypadkach, dzięki temu zainteresowanie filmem wzrosło.

W sieci krótkiego metrażu

Short Waves Festiwal ma to do siebie, że prezentowane tam filmy muszą w możliwie najbardziej skondensowany sposób komentować rzeczywistość i zawrzeć w sobie wszystko to, co twórca chce przekazać widzowi. To trudna sztuka. Short Waves Festival opanował ją do perfekcji.

Nowe Horyzonty w podróży

Najciekawsze filmy ostatniej edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty wyruszyły w tournée po Polsce. Seanse w Poznaniu rozpoczną się 17 marca w kinie Muza. 

PROSTO Z EKRANU. Filozofia tańca

Taniec, nawet zapośredniczony przez kinowy ekran, posiada uwodzicielską i hipnotyzującą siłę, co udowodnił już Wim Wenders swoją "Piną" (2011). Tym razem do kin wszedł "Mr. Gaga" (2015) - pasjonujący dokument o twórcy innowacyjnego języka ruchu, który wywarł ogromny wpływ na myślenie o sztuce tanecznej.

PROSTO Z EKRANU. Próba uchwycenia ikony

Z filmami biograficznymi mam zwykle problem. O wiele bardziej wolę biografie czytać niż oglądać je na wielkim ekranie. Po filmowych adaptacjach cudzego życiorysu zazwyczaj pozostaje we mnie poczucie niedosytu lub nadmiaru. Poruszonych wątków, wprowadzonych postaci, realiów epoki czy zabiegów formalnych. Jedna i druga skrajność nie służy niestety filmowemu dziełu.

Galerniczki wrażliwości

Kobiece historie, takie jak Zwariować ze szczęścia, warto obejrzeć nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, co potwierdzają kolejne nagrody od krytyków i publiczności, choćby na Warszawskim Festiwalu Filmowym. 

Krótka rozgrzewka przed Short Waves Festival

Na dwa tygodnie przez rozpoczęciem w kinie Rialto kolejnej edycji "najbardziej treściwego festiwalu krótkiego kina", odbędzie się tam pokaz najlepszych krótkometrażowych animacji, które w tym roku walczyły o Oscara.

Król umiera

Czy oglądanie czyjegoś umierania może być fascynujące? Ależ oczywiście! Zwłaszcza gdy umiera władca, patriarcha, człowiek wszechpotężny, którego jednak też wreszcie dorwała śmierć. Kino jest przecież formą voyeuryzmu. Czasami pozwala nam - z bezpiecznego dystansu "artystycznej" konwencji - podglądać to, co w kulturze stanowi tabu, budzi w nas grozę i przerażenie. O filmie "Śmierć Ludwika XIV" pisze Bartosz Żurawiecki.

Milczenie Boga

Dwóch jezuitów, ojciec Rodrigues (Andrew Garfield) i ojciec Garupe (Adam Driver), przekrada się z misją ewangelizacyjną w roku 1637 do Japonii, gdzie chrześcijaństwo zostało zakazane przez shoguna Tokugawę, by tam przy okazji odszukać swojego mistrza duchowego, ojca Ferreirę (Liam Neeson), który ponoć przeszedł na buddyzm. "Milczenie" Martina Scorsese - od piątku w kinach.

Koszmar wolności

Szwecja - wzorcowe państwo opiekuńcze. Kraj, który zrobił najwięcej dla równouprawnienia płci i miejsce, w którym najlepiej przestrzega się praw człowieka. Jednym słowem - raj na ziemi. Chyba jednak nie do końca, skoro coraz częściej pojawiają się rysy na tym idealnym obrazie. Już sam wysyp szwedzkich kryminałów może świadczyć o tym, że źle się dzieje w państwie dobrobytu.

Z pasji do francuskiego kina

Na seanse w ramach kolejnej odsłony My French Film Festival zaprasza Dom Bretanii. Pierwszy film wyświetlony zostanie już w najbliższy czwartek. 

Sputnik nad Poznaniem

Przed nami poznańska odsłona 10. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Pierwszy seans już w najbliższy poniedziałek w CK Zamek.

Rotterdam na żywo

Dzięki nowym technologiom możemy dołączyć do widzów trwającego od środy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Na seanse w najbliższy weekend zaprasza Kino Muza.

Bliscy nieznajomi

Twórcy przeboju włoskich kin 2016 roku (ponad 2,5 miliona widzów) proponują widzom niecodzienną rozrywkę - możemy podglądać esemesy i ememesy, jakie dostaje siódemka bohaterów tej jakże pikantnej włoskiej komedii obyczajowej. Film "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" ("Perfetti sconosciuti") wchodzi do polskich kin 20 stycznia.

Animator szansą na Oscara

Amerykańska Akademia Filmowa przyznała poznańskiemu Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animowanych Animator status festiwalu kwalifikującego do Oscarów.

Podróż na koniec świata

Tytułowy bohater filmu jest nie byle kim, bo noblistą w dziedzinie literatury. I właśnie od wręczenia tej nagrody zaczyna opowieść reżyserski duet Duprat i Cohn. Honorowy obywatel wchodzi do polskich kin szóstego stycznia.

Tydzień z życia poety

Jeżeli ktoś lubi miniatury poetyckie wyświetlane na białym ekranie, zapraszam na seans Patersona Jima Jarmuscha. Lojalnie ostrzegam jednak, że moja słabość do filmów Jima Jarmuscha trwa już ponad 30 lat, w pierwsze zauroczenie popadłem już bowiem w 1984 roku, w trakcie oglądania Inaczej niż w raju.

Animacje z tobołkiem

Kto ma ochotę na niekonwencjonalne, pomysłowe i zabawne podsumowanie roku, ten powinien w najbliższy czwartek wybrać się do kina Muza. Podczas programu "The best of O!PLA" można będzie obejrzeć to, co w najnowszej polskiej animacji najlepsze.

1 36 Strona 37 38 39 40