Kultura w Poznaniu

Muzyka

- Cieszymy się, że udało nam się spotkać, i chyba sami się nie spodziewaliśmy, że stworzymy razem coś, co da nam tyle satysfakcji. Muzycznie Siding jest dla nas czymś zupełnie nowym, ale nie będziemy ukrywać, że nasze wcześniejsze doświadczenia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie tego zespołu - mówią członkowie poznańskiego zespołu emo Siding, który niedawno wydał swoje debiutanckie Demo.

Czytaj artykuł

Liczba aktywnych zespołów, które potrafią zachować autentyczność i wierność swoim ideałom przez całe dekady, wciąż się zmniejsza. Włochaty to jeden z wyjątków. Od ponad trzydziestu lat niezmiennie niesie sztandar punkowego buntu, wolności i społecznego zaangażowania. Warto przypomnieć sobie jego największe przeboje - Credo, Każdy krok niesie pokój, Prawo wyboru i wiele innych. Będziemy mieli okazję to zrobić już za kilka dni w Klubie pod Minogą, podczas koncertu na którym grupa zaprezentuje również piosenki ze swojego najnowszego, długo wyczekiwanego albumu Miłość, Pokój, Zamieszki (2023).

Czytaj artykuł

Pół roku temu wydali długo oczekiwaną nową płytę Sursum corda,, teraz - jakże dawno tu nie słyszani, zwłaszcza w rockowym wydaniu - powracają do Poznania, by w klubie Tama promować ten krążek.

Czytaj artykuł

Mizmor (lub jak kto woli, מזמור) to jeden z tych podziemnych unikatów, który wśród miłośników muzyki ekstremalnej w ciągu ostatniej dekady zdobył niemal kultowy status. Za tym enigmatycznym projektem kryje się A.L.N. - amerykański multiinstrumentalista z Oregonu. Jego twórczość to głęboko introspektywna wędrówka w głąb egzystencjalnych rozterek, duchowych kryzysów i filozoficznych pytań, wyrażona przez funeralne krajobrazy malowane dźwiękami najczarniejszego doom metalu i ambientu. Klub pod Minogą spowije gęsta mgła...

Czytaj artykuł

Kiedyś panny na wydaniu, a dziś żony - i to Hollywood! Żeński zespół Lor z Krakowa zaprasza nas do klubu Blue Note, gdzie zaprezentuje swój nowy album.

Czytaj artykuł

Założony w 2011 roku przez austriackiego multiinstrumentalistę Lukasa Goscha - szerzej znanego jako L.G. - projekt Ellende to dziś synonim współczesnego atmosferycznego black metalu, w którym melancholia spotyka się z epickim rozmachem, a surowość gatunku przeplata się z bogactwem harmonicznym i instrumentalnym. To muzyczna czerń, której odcień nie przypomina jednak ani twórczości szaleńców z Mayhem, ani dzisiejszego doom metalu. Dzięki nieustannej ewolucji i poszukiwaniu nowych form wyrazu, Ellende jest  jednym z najbardziej innowacyjnych projektów na scenie metalowej, a album Todbringerin (2024) tylko to potwierdza.

Czytaj artykuł

Już za kilka dni w poznańskim Klubie pod Minogą świat baśni, elfów, wróżek i wojowników stanie przed Wami otworem. Nie będzie to jednak świat taki, jakiego mogliście znać z książek czytanych nocą pod kołdrą. Wieczór ten wypełnią bowiem fantastyczne opowieści przy dźwiękach mocnych gitarowych riffów i potężnych uderzeń w bębny. To idealny muzyczny krajobraz do snucia historii, które mogą wydarzyć się jedynie w naszej wyobraźni. Do zanurzenia się w niej zapraszają nas cztery folk metalowe zespoły - Rustica, Dvarga, The Countess i Pagan Sword.

Czytaj artykuł

W polskim punku niewiele jest zespołów, które z taką wytrwałością i szczerością przekazują swoje przesłanie jak Dezerter. Od ponad czterech dekad formacja ta pozostaje na czele undergroundowej sceny, nieustannie koncertując i gorzko komentując rzeczywistość. I choć to muzyka, której serce najmocniej biło w okresie PRL-u, to i dziś nie traci na aktualności. Bo bunt wobec absurdów i niesprawiedliwości wciąż zyskuje nowe znaczenia.

Czytaj artykuł

Holenderski zespół Dool konsekwentnie przesuwa granice tego, co można osiągnąć w ramach muzyki rockowej. Jego podejście do kompozycji i brzmienia jest zarówno innowacyjne, jak i pełne szacunku dla tradycji gatunku, szczególnie takich jego ikon jak Black Sabbath, Siouxsie And The Banshees, Fields of the Nephilim czy Joy Division. To muzyka, która potrafi być jednocześnie głęboka i introspektywna, ale też energetyczna i porywająca - co samo w sobie stanowi niemałe wyzwanie. O tym, jak Dool to osiąga, będzie można przekonać się w klubie 2progi, gdzie zespół zaprezentuje swoją nową płytę The Shape Of Fluidity (2024).

Czytaj artykuł

Prawie trzydzieści lat temu - w małej wiosce Zece Prăjini w rumuńskiej Mołdawii - narodził się pewien fenomen, który zrewolucjonizował współczesną scenę muzyki bałkańskiej, romskiej i klezmerskiej. Zespół Fanfare Ciocârlia, z nieposkromioną energią i fantazją, której nie sposób było zatrzymać, szybko podbił serca słuchaczy od Tokio po Nowy Jork. Teraz czas na Poznań!

Czytaj artykuł

W labiryncie ekstremalnego metalu, gdzie granice między gatunkami są przekraczane znacznie śmielej i częściej niż dwadzieścia lat temu, amerykańska Inter Arma jawi się jako zespół, którego dotychczasowa twórczość to monumentalna fuzja metalu z takimi przedrostkami jak sludge-, black-, doom-, death-, post- i progressive-. Te elementy, splecione w hipnotyzującą i potężną całość, potrafią onieśmielić i poruszyć do żywego. Pod Minogą kapela zaprezentuje swój najnowszy album New Heaven (2024).

Czytaj artykuł

Mimo chaosu, wojen i niedemokratycznych rządów, scena muzyczna Europy Wschodniej wciąż tętni życiem, przyciągając uwagę fanów na całym świecie. Jednak mało jest kapel, które jej szybki puls potrafią oddać tak autentycznie jak białoruski Nürnberg. Duet z Mińska, działający od 2016 roku, stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli nowej generacji post-punku i zimnej fali. Ich najnowsza płyta Adkaz (2024) tylko potwierdza siłę rażenia, z jaką potrafi w nas uderzyć twórczość Yury'ego Luhautsou i Aleha Sautina - dwóch artystów z niezwykłą wrażliwością na otaczającą ich, co najmniej niepewną rzeczywistość.

Czytaj artykuł

... a coś zaczyna. Dla Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus będzie to wieczór historyczny. Jej założycielka i dyrektor, maestra Agnieszka Duczmal, po 56 latach prowadzenia zespołu przekazuje stery swojej następczyni - Annie Duczmal-Mróz.

Czytaj artykuł

Krzysztof Ścierański, znany z wirtuozerskiej gry na gitarze basowej, już kilka dekad temu nadał temu instrumentowi zupełnie nowy, melodyjny charakter. Od lat siedemdziesiątych jego twórczość kształtuje polską muzykę eksperymentalną, w której łączą się elementy jazzu, fusion, rocka, funku oraz muzyki etnicznej. Współpraca z formacjami takimi jak Laboratorium, String Connection i Air Condition, wytyczyła jego artystyczną drogę, ale prawdziwe bogactwo swoich możliwości ukazał jako solista i lider zespołów. W Blue Note wystąpi ze swoim zespołem - Krzysztof Ścierański Quartet.

Czytaj artykuł

Dla wtajemniczonych w meandry polskiej sceny alternatywnej, nazwisko Piotra Banacha może być synonimem artystycznej niepokorności i ciągłego poszukiwania w muzyce. Twórca kultowych zespołów Hey i Indios Bravos od dekad podejmuje różne wyzwania, a jego projekt Baika to kreatywne spotkanie pokoleń. Z jednej strony on - weteran polskiego rocka, z drugiej Kafi, czyli Katarzyna Sondej - młoda wokalistka o niebanalnym głosie, która wraz z nim tworzy prawdziwe muzyczne cuda. Usłyszymy je już za moment, w Domu Tramwajarza.

Czytaj artykuł

Kamil Bednarek to niewątpliwie rozpoznawalne nazwisko w polskiej muzyce rozrywkowej. Jego charakterystyczny głos wybrzmiewa zarówno w delikatnych balladach, jak i energetycznych kawałkach w stylu reggae i dancehall, a styl łączy tradycje jamajskiego roots z nowoczesnymi, popowymi brzmieniami. Bednarek nigdy nie ukrywał swojej fascynacji Jamajką - wyjazd do kolebki gatunku i nagrania z legendami, takimi jak Stephen Newland z Rootz Underground, wpłynęły na postrzeganie go nawet jako ambasadora tej kultury, a nie tylko dostarczyciela rozrywki. Teraz powraca z nowym koncertowym projektem Cztery twarze życia.

Czytaj artykuł

- Nie wierzę w totalną wolność słowa, wierzę w podział słowa na wolne i opresyjne. Jeśli słowo ma wektor, jest do kogoś konkretnie, to na tobie spoczywa ciężar konsekwencji za to, co powiesz. [...] Ale jeśli słowo zostaje rozproszone w przestrzeń - pod tę kategorię podpada cała sztuka - to ciężar ewentualnych konsekwencji bierze na siebie odbiorca - tłumaczy Legendarny Afrojax*. Artysta w czwartek zagra w Fort Colomb. Tylko dla dorosłych.

Czytaj artykuł

Materiał ze swej bestsellerowej płyty Adela zaprezentują w Poznaniu wybitny gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski i świetny pianista Aleksander Dębicz. Ich koncert już 10 października w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Ray Brown Jr. to nazwisko, które znane jest nie tylko w środowisku jazzowym. Nie mniejszy szacunek budzi wśród muzyków grających bluesa, soul czy pop. W końcu nieczęsto zdarza się, by artysta był dzieckiem dwóch absolutnych legend sceny jazzowej - Elli Fitzgerald oraz Raya Browna. Jednak mimo tak ogromnego bagażu dziedzictwa, Brown Jr. postanowił obrać w muzyce swoją własną drogę, unikając pułapek bycia wyłącznie "synem swoich rodziców". Poznać go bliżej będziemy mogli w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Jakub Józef Orliński się bawi. Muzykę dawną podaje w formie rozrywkowej: raz na jazzowo, raz na filmowo, w międzyczasie rapuje. Przechodzi na drugą stronę lustra i wygodnie rozgaszcza się w popkulturze. Czy to dobrze dla jego operowej działalności?

Czytaj artykuł
1 6 Strona 7 8 9 10