Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Wojownik gitary basowej

Krzysztof Ścierański, znany z wirtuozerskiej gry na gitarze basowej, już kilka dekad temu nadał temu instrumentowi zupełnie nowy, melodyjny charakter. Od lat siedemdziesiątych jego twórczość kształtuje polską muzykę eksperymentalną, w której łączą się elementy jazzu, fusion, rocka, funku oraz muzyki etnicznej. Współpraca z formacjami takimi jak Laboratorium, String Connection i Air Condition, wytyczyła jego artystyczną drogę, ale prawdziwe bogactwo swoich możliwości ukazał jako solista i lider zespołów. W Blue Note wystąpi ze swoim zespołem - Krzysztof Ścierański Quartet.

Brodaty mężczyzna na scenie. Gra z pełnym zaangażowaniem, pochylony do przodu, na gitarze elektrycznej. - grafika artykułu
Krzysztof Ścierański, fot. Wojtek Mann

Początki Ścierańskiego wiążą się z legendarnym zespołem Laboratorium, który zyskał międzynarodowy rozgłos jako jeden z najważniejszych przedstawicieli europejskiego fusion. To właśnie tam, inspirowany takimi muzykami jak Jaco Pastorius, Ścierański zaczął rozwijać swoje unikalne techniki gry na basie, takie jak slap i tapping, które szybko stały się jego znakiem rozpoznawczym. W kolejnych latach artysta dołączył do String Connection kierowanego przez Krzesimira Dębskiego, gdzie jego rola jako basisty ewoluowała jeszcze bardziej. To właśnie w tym okresie Ścierański zaczął odważnie eksperymentować z elektroniką - zwłaszcza z efektami i loopami - otwierając sobie tym zupełnie nowe możliwości w zakresie improwizacji i kompozycji.

Ścierański znany jest z tego, że wyniósł gitarę basową na zupełnie nowy poziom, czyniąc z niej nie tylko instrument rytmiczny, ale także nośnik głównej linii melodycznej. Jego podejście do muzyki, oparte na głębokim zrozumieniu harmonii i rytmu, pozwala mu łączyć na pozór odległe gatunki. Właśnie dlatego bywa określany mianem "wojownika gitary basowej". Jego nowatorskie podejście do basu i imponująca technika uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków, czego dowodem jest również owocna współpraca z gigantami jazzu, takimi jak Pat Metheny, Paul Wertico czy Bill Bruford.

Warto podkreślić, że jak do tej pory w swojej karierze wydał ponad 140 albumów, w tym wiele nie jako współpracownik, lecz lider. Jego album Bass Line z 1983 roku był jednym z pierwszych polskich wydawnictw, które prezentowało gitarę basową jako pełnoprawny instrument solowy! W późniejszym czasie jego album Night Lakes (2014) udowodnił z kolei, że nawet najbardziej energetyczne fusion może współistnieć z intymnością i refleksyjnością. Natomiast najnowszy projekt pt. Jazz, rock i święty spokój (2022), powstał w czasie pandemii, co nadaje mu wyjątkowo osobisty charakter. Jak podkreśla sam Ścierański, praca nad tym albumem była wyzwaniem, zwłaszcza że przez długi czas brakowało mu bezpośredniego kontaktu z publicznością, tak ważnego dla każdego artysty.

W skład Krzysztof Ścierański Quartet, z którym muzyk obecnie występuje, wchodzą: Waldemar Gołębski na EWI (Electronic Wind Instrument), Grzegorz Górkiewicz - wybitny klawiszowiec znany z występów ze Skaldami i współpracy z Markiem Grechutą, a także Marcin Ścierański, perkusista i syn Krzysztofa, który powoli przejmuje pałeczkę w tej rodzinnej sztafecie pokoleń. Trzeba przyznać, że najbliższy niedzielny wieczór w Blue Note zapowiada się wybornie.

Sebastian Gabryel

  • Krzysztof Ścierański Quartet
  • 13.10, g. 18
  • Blue Note
  • bilety: 99-129 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024