Kultura w Poznaniu

Historia

Nasze prywatne miejsca pamięci o poznańskich Żydach

Ilekroć ulicą Garbary dojeżdżam od Cytadeli i Starej Rzeźni do ulic Estkowskiego i Małe Garbary - przypomina mi się Jurek Janowski. Poznański chłopak, Żyd, kibic piłki nożnej i lekkiej atletyki, miłośnik Kiepury i bywalec poznańskiej opery. Wyjechał z Poznania w 39 roku, ale do końca życia pałał miłością do rodzinnego miasta.

Żadnego pijaństwa!

W 1897 roku poznańska policja odnotowała w swoich statystykach, że na ulicach miasta znaleziono około 200 pijanych osób, w tym 132 nieprzytomne (wśród nich 49 kobiet), pozostałe trzymały się na nogach. Poznań miał wówczas ok. 73 tys. mieszkańców.

Radiowy Poznań w Odwachu

"Jeśli masz matkę staruszkę i wiesz, że najlepsze lata młodości poświęciła na Twoje wychowanie, odwdzięcz się jej choć w tysięcznej części ofiarowując radioaparat"...

Grają na stacji lokomotywy

Maltance już za moment stuknie 40-tka! W sobotę 21 lipca każdy może wziąć udział w hucznych urodzinach całkiem dorosłej kolejki. 

Gwiazda poznańskiego modernizmu

Okrąglak to najbardziej znany poznański budynek, od lat umieszczany w albumach i podręcznikach historii architektury wydawanych na całym świecie.

Jesteśmy jak stare, dobre małżeństwo

Dla nas Węgrów, kiedy mówiło się o kulturze w Polsce, ważne było jeszcze coś: westerny. Dla tych, którzy mogli bywać w Polsce, westerny stały się jakby częścią polskiej kultury.

Chrzest polski

Chrzest Mieszka I, który stanowi punkt zwrotny w historii Polski, mógł się odbyć 14 kwietnia 966 r. w Poznaniu. Czy tak było na pewno?

Bazar: społeczna idea życia towarzyskiego

Historia poznańskiego Bazaru mogłyby stać się kanwą niejednej powieści. Wielkie transakcje, sławne postaci, bale, koncerty, czasem skandale, o których mówiło całe miasto. Któż nie był w Bazarze! Ale Bazar to także opowieść o pracy, dzięki której "małe miasteczko P" stało się ośrodkiem nowoczesnych idei. Bazar, niegdyś tętniący miejskim życiem, wciąż czeka na powrót do świetności.

1 31 Strona 32 33