Kultura w Poznaniu

Historia

Procesje farne na zakończenie oktawy Bożego Ciała przez 500 lat były najbardziej barwnymi, tłumnymi i widowiskowymi uroczystościami religijnymi w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych zakupiło do swojej kolekcji - zaginiony w czasie II wojny światowej i cudem odnaleziony - klawesyn dwumanuałowy, na którym grał... 9-letni Mozart. To jeden z najcenniejszych zachowanych XVIII-wiecznych klawesynów w Europie.

Czytaj artykuł

Było ich pięć: niemiecki, amerykański i trzy polskie. Pływały po morzach i oceanach całego świata, woziły towary, walczyły i sławiły nasze miasto.

Czytaj artykuł

Na poznańskim cmentarzu farnym w 1848 roku stanął szachulcowy "dom dla zaimanych", czyli "przedsionek dla pozornie zmarłych", wystawiony przez Rogera Raczyńskiego na polecenie jego nieżyjącego juz wtedy ojca Edwarda.

Czytaj artykuł

Mark Twain uważał, że są trzy rodzaje kłamstw: "kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki". Trudno nie cieszyć się jednak ze statystyk dotyczących Biblioteki Raczyńskich, bo zdają się one przeczyć zmierzchowi czytelnictwa w Polsce. 

Czytaj artykuł

Akcja "Bollwerk" to najsłynniejsza akcja polskiego podziemia niepodległościowego w czasie niemieckiej okupacji Poznania. W nocy z 21 na 22 lutego polscy żołnierze podpalili niemieckie magazyny w porcie rzecznym powodując milionowe straty Wermachtu.

Czytaj artykuł
1 31 Strona 32 33 34 35