Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Poznań na znaczkach, czyli poznańskie ślady w świecie

Stolica Wielkopolski inspiruje artystów na całym świecie. Jej wizerunek pojawia się nie tylko na obrazach i fotografiach, ale również na zagranicznych znaczkach, kartkach i datownikach pocztowych.

Znaczek wydany przez pocztę Watykanu, z kolekcji B. Michalaka - grafika artykułu
Znaczek wydany przez pocztę Watykanu, z kolekcji B. Michalaka

Poczta postrzegana jest najczęściej jako miejsce, przy którym zatrzymujemy się nie dłużej niż wymaga tego wysłanie listu czy telegramu. Ale poczta to też emitent znaczków, które nie tylko potwierdzają wniesienie opłaty za wykonaną usługę, ale również zawierają informacje z różnych dziedzin życia. Często na znaczkach pojawiają się także wizerunki miast.

Poznań na znaczkach Trzeciej Rzeszy

W czasie II wojny światowej propaganda nazistowska wykorzystywała informacyjną funkcję znaczków pocztowych, na których wysyłano w świat slogany o rzekomym powrocie Poznania do Niemiec. Poczta Trzeciej Rzeszy w latach 1940 i 1942 wydała dwie serie kartek z widokami Ratusza, Opery, Zamku, Uniwersytetu oraz kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny i Psałterii na Ostrowie Tumskim. W 1940 r. wydano znaczek przedstawiający gmach Teatru Wielkiego - Opery. Stosowano także datowniki z wizerunkami poznańskich budowli.

Poczta rumuńska i amerykańska

Zupełnie inny charakter mają znaczki wyemitowane przez pocztę rumuńską, upamiętniające światowe wystawy filatelistyczne, jakie odbywały się w Poznaniu. W 1973 r. Rumunia wydała znaczek z portretem Mikołaja Kopernika i sylwetą poznańskiego Ratusza na przywieszce, a dwadzieścia lat później uhonorowała światową wystawę emisją bloku z widokiem centralnego pawilonu targowego z tzw. iglicą i herbem miasta.

Poznań dostrzegły również administracje pocztowe ONZ i USA, prezentując na swoich stemplach jedną z najstarszych poznańskich świątyń - kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Pierwszy z datowników stosowała w 1992 r. Administracja Pocztowa Narodów Zjednoczonych w Wiedniu, w związku z odbywającym się w Poznaniu Kongresem Światowej Federacji Stowarzyszeń Filatelistycznych Świętego Gabriela.

Argentyna i Watykan

Światową Wystawę Filatelistyczną Polska '93 upamiętniły również poczty Argentyny i Watykanu. Argentyna wydała ozdobny blok z trzema znaczkami dokumentującymi trzy największe wystawy filatelistyczne z 1993 r., wśród nich wystawę poznańską, oraz pokazała wieżę Ratusza. Poczta Watykanu przygotowała piękną wielobarwną winietę z widokiem fragmentu panoramy Poznania z XIX w.

Poznańskie motywy na znaczkach pocztowych to doskonała forma promocji naszego miasta na świecie. Warto także zauważyć, że stolica Wielkopolski pokazywana była na niezliczonych znaczkach Poczty Polskiej. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Bogdan Michalak

  • Nasi tam byli (i są nadal): poznańskie ślady, obrazy, fotografie, wspomnienia, napisy upamiętniające nasze miasto i jego mieszkańców można znaleźć na całym świecie. Od stycznia na łamach IKS-a prezentujemy światowe posnaniana. Zachęcamy do współpracy naszych Czytelników. Prosimy o kontakt z redakcją - listowy: Redakcja IKS-a, ul. Ratajczaka 44, 61-728 Poznań lub mailowy: czarek@wm.poznan.pl