Kultura w Poznaniu

Sztuka

Aż 34 lata zdążyły minąć od upadku Muru Berlińskiego i kontraktowych wyborów w Polsce; 16 lat temu weszliśmy do europejskiej strefy Schengen. Odnosząc się do tych znamiennych w historii Europy dat, kuratorki wystawy O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej) zapraszają do dyskusji o tym - czy jest granica.

Czytaj artykuł

Hasło tegorocznej, IV edycji Biennale Tkaniny Artystycznej to "Raz, dwa, trzy, znikasz ty...". Słowa te z jednej strony przywodzą na myśl wyliczankę, która w dzieciństwie funkcjonowała jako sposób na rozpoczęcie beztroskiej zabawy, z drugiej zaś - jak piszą organizatorzy - odnosi się do szerszego rozumienia znikania. Natalia Czarcińska w nocie towarzyszącej nadchodzącej wystawie przekonuje, że może ono być również zatraceniem w procesie twórczym, w działaniu. Podkreśliła równocześnie, że (nie)znikanie ma wiele oblicz.

Czytaj artykuł

Ponad trzy dekady po obaleniu muru berlińskiego i zmianie ustrojów w Polsce i Niemczech poznańskie Muzeum Narodowe prezentuję wystawę O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej). Jej tematyka będzie wykraczać jednak daleko poza naszą zachodnią granicę.

Czytaj artykuł

- Wiele przedmiotów zdobyliśmy "z drugiej ręki", szukając ich na portalach ogłoszeniowych, strychach, a nawet śmietnikach! - mówi Agata Miśko. - Nasza biblioteczna koleżanka zauważyła, że przypomina to nabywanie towarów w okresie PRL, kiedy od sprytu i refleksu zależało, czy zdobędziemy dany przedmiot - dodaje Joanna Brejwo. Obie panie opiekują się kuratorsko projektem kulturalno-edukacyjnym Dzieciństwo na trzepaku w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł

Otwarta 5 września w Galerii Duża Scena UAP wystawa Duchy jak czytamy w jej opisie, jest refleksją artysty "na temat przemiany zdarzeń we wspomnienia, w ducha". To przemyślenia na temat tożsamości i pamięci - tak tej jednostkowej, jak i zbiorowej. Jak uchwycić coś tak bardzo ulotnego, wręcz efemerycznego jak duch? A może ani on, ani pamięć wcale takimi nie są?

Czytaj artykuł

Stary Browar zaczął świętować swoje 20. urodziny wystawą kolekcji legendarnego Gianniego Versace. Gianni Versace - retrospective syntetycznie prezentuje dorobek projektanta i zabiera widzów w podróż przez artystyczne i biograficzne punkty zwrotne jego życia.

Czytaj artykuł

Jego sukienki nosiły Madonna, Cindy Crawford, Naomi Campbell czy Kate Moss. Ubierał największe gwiazdy ejtisów i najtisów. Jednak Versace inspiruje nadal. To właśnie w jego kreacji - stworzonej przed laty dla Claudii Schiffer - Margot Robbie promowała Barbie. Od pierwszego września retrospektywna wystawa Gianniego Versace zagości w Starym Browarze. Wśród eksponatów z logo z głową Meduzy znajdą się pochodzące z prywatnych kolekcji oryginalne ubrania i akcesoria z lat 90.

Czytaj artykuł

Artystą się nie bywa, artystą się jest - zdaje się, że w przypadku Ryszarda Kai to sformułowanie najlepiej opisuje prezentowaną przez niego postawę, gdzie nie ma jasnego podziału na życie sztuką i życie codzienne bez sztuki, bo towarzyszyła mu ona przez cały czas. Najlepszym tego dowodem są jego dzienniki, których poszczególne strony do końca sierpnia będzie można obejrzeć w Galerii Nowa Scena UAP na wystawie Podróże małe i duże z Poznania i do Poznania.

Czytaj artykuł

Wystawa Trzysta diabłów zjadłeś jest częścią projektu realizowanego przez Katarzynę Deptę-Garapich i Małgorzatę Mirgę-Tas od 2019 roku. Punktem centralnym jest w tym scenariuszu mieniące się karnawałowymi barwami Zakopane. Miejsce, w którym kicz łączy się z ludowymi tradycjami. Artystki snują opowieści wokół postaci niedźwiedzia i eksplorują różne oblicza tej istoty: począwszy od jego znaczenia w kontekście obrzędów ludowych, poprzez infantylizację, wreszcie - nagły wzrost popularności w kulturze masowej.

Czytaj artykuł

Biżuteria dla wielu z nas stanowi wyjątkową pamiątkę z podróży. Szczególnie ta, która bezpośrednio związana jest z historią i kulturą kraju, który odwiedzamy. Na lokalnych straganach i w sklepikach znajdziemy wiele współczesnych ozdób, które nierzadko nawiązują do przeszłych form. Świadczy to o pewnej ciągłości i przywiązaniu do tradycji. Nie do każdego kraju możemy jednak bez problemów dotrzeć. Nie zawsze też zakup oryginalnej biżuterii jest prosty. Tym ważniejsza i bardziej atrakcyjna wydaje się w takim kontekście aktualna wystawa w Galerii YES zatytułowana Biżuteria nomadów Azji Centralnej.

Czytaj artykuł

Są takie wystawy, gdzie wszystko zdaje się ze sobą idealnie współgrać. Harmonia osiągana jest adekwatnością tego, co oglądamy, do miejsca, w którym to robimy. Nie jest definiowana przez scenograficzną aranżację przestrzeni, ale właśnie jakąś nie do końca pojmowalną zgodność. Tego rodzaju ekspozycją jest z pewnością wystawa Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja w Muzeum Archidiecezjalnym, która upamiętnia 100. rocznicę urodzin artysty.

Czytaj artykuł

Pani Domu to miejsce, które zadebiutowało na galeryjnej mapie Poznania rok temu. Na początku było wyłącznie pracownią, mieszkaniem współdzielonym ze starszą panią Marią, potem stało się galerią. Przestrzeń wciąż funkcjonuje jako pracownia, ale teraz jest równocześnie prywatną przestrzenią wystawową prowadzoną przez artystów wizualnych: Krzysztofa Mętela i Mateusza Piestraka. Do 23 lipca można tu oglądać wystawę Co robimy z resztą dnia?.

Czytaj artykuł

Działania wojenne wymierzone w inne państwo prowadzone są na różne sposoby. Chociaż największy sprzeciw cywilizowanego świata wzbudza przede wszystkim śmierć niewinnych, bolesne są również akty przemocy wymierzone w kulturę. Kulturę rozumianą bardzo szeroko i stanowiącą podwaliny tożsamości narodu.

Czytaj artykuł

Chociaż technologia wciąż się zmienia i ma ogromny wpływ na nasze życie, w tym na sztukę, do której przenika w postaci nowych możliwości, to jednak zachowaliśmy obraz twórcy-rzeźbiarza pochylonego nad pracą, siłującego się z nierzadko trudnym materiałem, ale też czule dotykającego tworzywa. To właśnie dotyk jest tu kluczowy. Również ten symboliczny.

Czytaj artykuł

Instagramy, snapchaty, tiktoki i telegramy, a także przesyłane przez wszelkie komunikatory memy, gify i emotikony. Dzisiejszy przekaz oparty jest na obrazie - zarówno tym ruchomym, jak i statycznym. A szkolna młodzież, będąca adresatem organizowanego przez WBPiCAK konkursu "filtr: REL", pokazuje, że za pomocą komunikacji wizualnej potrafi wyrazić swoje uczucia. Wystawę można oglądać w bibliotecznej galerii przy ul. Prusa.

Czytaj artykuł

Znamy już finalistów Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płyty wydanej w ubiegłym roku w Polsce. 22 czerwca poznamy jego laureatów. W skład 16-osobowego jury wchodziła Magda Grabowska-Wacławek, czyli Bovska - piosenkarka, autorka tekstów, graficzka, artystka wizualna. O znaczenie okładki płytowej pytała ją Magdalena Chomczyk.

Czytaj artykuł

Twórczy Dotyk III to trzecia już i - jak informują organizatorzy - ostatnia wystawa z cyklu prezentacji polskiej rzeźby współczesnej w Galerii Sztuki ROZruch. Czego możemy się spodziewać po tegorocznej edycji? Spoglądając na nazwiska artystów, których prace zostaną pokazane, ponownie wiele!

Czytaj artykuł

Usiąść, położyć się, odpocząć, pomarzyć lub posłuchać śpiewanej opowieści - to można zrobić w Visual Parku nad Jeziorem Strzeszyńskim, którego kolekcja wzbogaciła się o kolejne dzieło - obiekt ...siała Baba mak... zaprojektowany przez poznańską artystkę intermedialną, profesorkę Izabelę Gustowską.

Czytaj artykuł

Ponad 40 wydarzeń w 20 lokalizacjach. 1 czerwca rozpoczyna się Poznań Art Week - festiwal prezentujący różne zjawiska na polu sztuk wizualnych. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "lokalność". Do 18 czerwca festiwal przybliży działalność poznańskich kuratorów, artystek i animatorów kultury.

Czytaj artykuł

Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli zaprasza na wystawę opowiedzianą... gwarą poznańską. Rychtyg knary i maszynki - to prezentacja uzbrojenia wojsk wielkopolskich od 1919 do 1921 roku.

Czytaj artykuł
1 2 Strona 3 4 5 6