Kultura w Poznaniu

Opinie

Conversation (s), a więc rozmowa (y) - taki tytuł nosił koncert otwarcia tegorocznego festiwalu Ethno Port i jest to nazwa jednocześnie trafiona i chybiona. Chybiona, bo zaprezentowana technika śpiewu bardziej niż z rozmową kojarzy się z jednoczesną recytacją. Trafiona, bo kooperacja najbardziej znanej korsykańskiej grupy A Filetta z gwiazdą muzyki libańskiej Fadią Tomb El Hage to prawdziwa międzykulturowa wymiana doświadczeń.

Czytaj artykuł

W tym roku hasło festiwalu Bliscy Nieznajomi to #Polska, a o tej Siksa rapuje jak mało kto. Udowodniła to podczas benefisu swojej czteroletniej twórczości na deskach Teatru Polskiego. Pytanie tylko, czy ten quasibenefis jak na ironię nie oznacza powolnego dogasania jej pierwotnej energii i przypieczętowania twórczości, która jak dotąd zachwycała spragnioną autentyczności publiczność, a w tej chwili być może zjada już własny ogon?

Czytaj artykuł

- Do samospaleń dochodzi wtedy, kiedy zostaje przekroczona osobista czerwona linia. Kiedy ludzie czują się niewidzialni i niesłyszalni, a chcą, żeby ich usłyszano. Jak Mohamed Bouazizi, Tunezyjczyk gnębiony przez władze, który płonąc w 2010 roku zdawał się mówić: "skoro mnie nie widzicie, podpalę się, żebyście mogli mnie zobaczyć" - uważa Grzegorz Ziółkowski, autor książki Okrutny teatr samospaleń, w rozmowie z Dobrochną Ratajczakową.

Czytaj artykuł

Rzadko pierwotnie ograniczoną przestrzenią sceny teatralnej opowieść grozy przenosi się na duży ekran. Możliwe jednak, że to właśnie sceniczny rodowód "Przebudzenia dusz" sprawił, iż najnowszy horror Jeremy'ego Dysona i Andy'ego Nymana niesie ze sobą delikatny gatunkowy powiew świeżości.

Czytaj artykuł

- Anglicy nie mają problemu z żartowaniem na temat swoich przywar, bo stoi za nimi imperium. Czesi też - bo stoi za nimi piwo i inne dobra, jakie mają. A my ciągle udajemy - mówił w niedzielę w Teatrze Nowym Andrzej Saramonowicz. Spotkanie z twórcą było ostatnim w tym sezonie z cyklu "Czytnik".

Czytaj artykuł

Gdybym dał Ci wszystkie "ze", wszystkie "z", wszystkie "po", wszystkie "do", wszystkie "nad", "pod", "od", "przed", "przez"... - jakie z nich ułożysz zdanie?* W niedzielę w samo południe w Concordia Design odbyła się przedpremiera najnowszego spektaklu dla najnajów w reżyserii Lucyny Winkel. Od słowa do słowa to jej kolejne dzieło - po m.in. Na wysokiej górze i Jak po sznurku, które powstało z inspiracji twórczością Krystyny Miłobędzkiej.

Czytaj artykuł

Festiwal jazzowy odbywający się w dni powszednie, pod miastem, w plenerze, i to tuż obok jeziora - brzmi jak plan na eskapistyczną ucieczkę od rzeczywistości. Enter Enea Festival zapewnił w tym roku jednak znacznie więcej, niż tylko dobry pretekst na tymczasowe opuszczenie dusznego, spalonego słońcem Poznania.

Czytaj artykuł

Najnowszy film w reżyserii Léonor Sérraille zapowiada Przemysław Toboła. Obraz niełatwych losów współczesnych 30-latków - Paryż i dziewczyna, wchodzi do kin 1 czerwca.

Czytaj artykuł

Jeśli sztuka miałaby szansę wygrać z autokratycznym systemem, to jej działania nie byłyby ideologiczne i monumentalne, ale personalne i skromne w środkach. Artyści to nie wojujący rewolucjoniści, a zapomniani, aroganccy samozwańcy, których motywacją do działania nie jest dobro ogółu, lecz osobiste porachunki. Taki obraz klaruje się na deskach Teatru Nowego, podczas spektaklu "Baba-dziwo" w reżyserii Marii Kwiecień.

Czytaj artykuł

Mało jest w Hollywood miejsca dla dojrzałych aktorek, które szczyty swoich karier osiągały dekady temu. Szkoda, bo Diane Keaton, Jane Fonda, Candice Bergen i Mary Steenburgen w "Pozycji obowiązkowej" udowadniają, że z wiekiem ani talentu, ani ekranowej energii im nie ubyło.

Czytaj artykuł

Aleksandra Kanar zwyciężczynią drugich Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. Turniej był ostatnim wydarzeniem trwającego od 21 maja Festiwalu Fabuły. Uczestniczki i uczestnicy slamu zabrali głos w imieniu wykluczonych, niezrozumiałych i wściekłych.

Czytaj artykuł

Podczas czwartkowego spotkania w ramach Festiwalu Fabuły gościem była Magdalena Tulli. Książka "Jaka piękna iluzja", będąca zapisem rozmowy z pisarką, stanowiła punkt odniesienia dla tematów związanych z wolnością, pisarstwem, a także komunikacją z drugim człowiekiem i samym sobą.

Czytaj artykuł

Pasjonującą rozmowę - mimo ulicznego gwaru - przeprowadzili w czwartek w pobliżu dawnej synagogi Ryszard Krynicki i Piotr Śliwiński. Niezwykle szlachetne, pełne mądrości i subtelności spotkanie, któremu przysłuchiwało się grono poznaniaków, dotyczyło m.in. poezji, ale i biografii Krynickiego, który zostanie wkrótce Honorowym Obywatelem Miasta Poznania.

Czytaj artykuł

- Książki powinny być odrobinę mądrzejsze od pisarza - stwierdził Paweł Sołtys podczas spotkania w ramach trwającego w CK Zamek Festiwalu Fabuły. W rozmowie brały udział także Anna Cieplak i Weronika Gogola. Chociaż spotkanie miało dotyczyć głównie lat 90. w prozie, to dyskusja gości daleko wykraczała poza ten temat.

Czytaj artykuł

Każdy kinoman wie, że są komedie polskie, czeskie albo francuskie i żadna z nich nigdy nie będzie taka sama. W zasadzie każda nacja może się pochwalić charakterystycznym traktowaniem tego wymagającego gatunku, które znacząco odróżnia ją od pozostałych. W przypadku Francji cechą charakterystyczną będą m.in. lekkie poczucie humoru i wizualne wysmakowanie.

Czytaj artykuł

Prezentowana w Teatrze Ósmego Dnia wystawa Polski Maj w założeniu jest reminiscencją historycznych wydarzeń odbywających się w latach 60. we Francji, lecz w istocie skupia się na materiale wizualnym dotyczącym zdarzeń rozgrywających się między innymi na terenach Niemiec i Egiptu.

Czytaj artykuł

Na początku przyznam się do czegoś wstydliwego - jeszcze nigdy nie byłem w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Ostatnio w internecie popularność zyskały zabawne filmiki reklamujące to miejsce, dlatego postanowiłem w końcu się tam wybrać. A czy jest lepsza okazja niż Noc Muzeów?

Czytaj artykuł

Międzynarodowy Festiwal Literatury "Apostrof" trwa w najlepsze. Gościem czwartego dnia imprezy była Magdalena Grzebałkowska. Pisarka przyjechała do Poznania promować swoją najnowszą książkę Komeda. Osobiste życie jazzu.

Czytaj artykuł

Wystawa Zobaczyć tłumacza to jedno z wydarzeń towarzyszących rozpoczynającemu się w poniedziałek 21 maja  w Centrum Kultury Zamek Festiwalowi Fabuły, który stanowi okazję do refleksji nad współczesną kondycją świata literatury.

Czytaj artykuł
1 84 Strona 85 86 87 88