Kultura w Poznaniu

Opinie

FESTIWAL FABUŁY. Święto wolności słowa

Aleksandra Kanar zwyciężczynią drugich Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. Turniej był ostatnim wydarzeniem trwającego od 21 maja Festiwalu Fabuły. Uczestniczki i uczestnicy slamu zabrali głos w imieniu wykluczonych, niezrozumiałych i wściekłych.

FESTIWAL FABUŁY. Iluzja to wszystko co mamy

Podczas czwartkowego spotkania w ramach Festiwalu Fabuły gościem była Magdalena Tulli. Książka "Jaka piękna iluzja", będąca zapisem rozmowy z pisarką, stanowiła punkt odniesienia dla tematów związanych z wolnością, pisarstwem, a także komunikacją z drugim człowiekiem i samym sobą.

Honor dla miasta

Pasjonującą rozmowę - mimo ulicznego gwaru - przeprowadzili w czwartek w pobliżu dawnej synagogi Ryszard Krynicki i Piotr Śliwiński. Niezwykle szlachetne, pełne mądrości i subtelności spotkanie, któremu przysłuchiwało się grono poznaniaków, dotyczyło m.in. poezji, ale i biografii Krynickiego, który zostanie wkrótce Honorowym Obywatelem Miasta Poznania.

FESTIWAL FABUŁY. Przyszłość jest nie do zaprojektowania

- Książki powinny być odrobinę mądrzejsze od pisarza - stwierdził Paweł Sołtys podczas spotkania w ramach trwającego w CK Zamek Festiwalu Fabuły. W rozmowie brały udział także Anna Cieplak i Weronika Gogola. Chociaż spotkanie miało dotyczyć głównie lat 90. w prozie, to dyskusja gości daleko wykraczała poza ten temat.

PROSTO Z EKRANU. Gorzko! Słodko!

Każdy kinoman wie, że są komedie polskie, czeskie albo francuskie i żadna z nich nigdy nie będzie taka sama. W zasadzie każda nacja może się pochwalić charakterystycznym traktowaniem tego wymagającego gatunku, które znacząco odróżnia ją od pozostałych. W przypadku Francji cechą charakterystyczną będą m.in. lekkie poczucie humoru i wizualne wysmakowanie.

W poszukiwaniu utraconego Maja

Prezentowana w Teatrze Ósmego Dnia wystawa Polski Maj w założeniu jest reminiscencją historycznych wydarzeń odbywających się w latach 60. we Francji, lecz w istocie skupia się na materiale wizualnym dotyczącym zdarzeń rozgrywających się między innymi na terenach Niemiec i Egiptu.

Mój pierwszy raz

Na początku przyznam się do czegoś wstydliwego - jeszcze nigdy nie byłem w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Ostatnio w internecie popularność zyskały zabawne filmiki reklamujące to miejsce, dlatego postanowiłem w końcu się tam wybrać. A czy jest lepsza okazja niż Noc Muzeów?

Komeda powrócił do Poznania

Międzynarodowy Festiwal Literatury "Apostrof" trwa w najlepsze. Gościem czwartego dnia imprezy była Magdalena Grzebałkowska. Pisarka przyjechała do Poznania promować swoją najnowszą książkę Komeda. Osobiste życie jazzu.

Dostrzec tłumacza

Wystawa Zobaczyć tłumacza to jedno z wydarzeń towarzyszących rozpoczynającemu się w poniedziałek 21 maja  w Centrum Kultury Zamek Festiwalowi Fabuły, który stanowi okazję do refleksji nad współczesną kondycją świata literatury.

Piękne obrazki z oblężonego miasta

Trojaⁿ, najnowsza produkcja Teatru Wielkiego w Poznaniu, w zamyśle twórców miał być opowieścią o wirusie, który toczy historię ludzkości od samych jej początków. Wirusem tym jest wojna, konflikt i towarzyszące im śmierć i cierpienie. Spektakl miał stanowić mocny głos młodego pokolenia - głos przeciw narracji bohaterów i wizji o szlachetnie i pięknie przelewanej krwi.

Efektowne baloniarstwo

Gdzie balony, tam i radosne dzieci. Czy zawsze? O tym przekonali się widzowie sobotniej premiery w Teatrze Animacji. Roześmiane małolaty wypełniły foyer ozdobione pękami białych balonów. Czerwony i okrągły bohater z dyndającym sznureczkiem niemal nie znikał ze sceny, ale na widowni nie było już tak wesoło. Ulf i Balon to lekki spektakl dla dzieci i rodziców bardziej ku przestrodze niż uciesze.

Nie będziemy waszymi milusińskimi

W spektaklu "Touch Me" trójka tancerzy, z których dwoje jest niepełnosprawnych, proponuje sztukę opartą o ideę dywersyfikacji. Odpowiadają w ten sposób na pytanie, co zrobić, aby również i dziś teatr był ważny i odpowiadał na aktualne potrzeby publiczności. Niepełnosprawność jest tu nie tylko tematem, ale i bronią, za pomocą której podważone są konwencje formy i reguły gry.

Teatr pod zaborami

Dramat Adolfa Nowaczyńskiego jest monstrualny - chwilami przerasta i pożera swoją sceniczną adaptację.

Bliżej, jeszcze bliżej

Laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Stanisława Barańczaka za rok 2017 powraca z kolejną książką poetycką. W "Snach uckermärkerów" kontynuuje sposób pisania, który tak wyróżniał "Matecznik". Jednak "Sny..." są pod tym względem jeszcze bardziej intensywne.

PROSTO Z EKRANU. Thanos nadchodzi! (bezspoilerowo)

Niezwykle spójne uniwersum, na które składa się już 18 realizowanych przez ostatnią dekadę filmów i nieco ponad 30 wyrazistych superbohaterów, nie tylko robi wrażenie, ale też nie ma w świecie kina precedensu. W "Avengers: Wojnie bez granic" dochodzi do punktu krytycznego - wraz z pojawieniem się na Ziemi Thanosa stawka rośnie bowiem do niebotycznych rozmiarów, a my jako widzowie po raz pierwszy nie jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencji tytanicznego starcia.

200 lat dla Muzy!

Kultowe kino w naszym mieście, do którego sentyment ma wielu poznaniaków, świętuje okrągłe urodziny. A że Muzie stuknęło 110 lat, nie obędzie się bez jubileuszowego programu filmowego. Do końca roku będziemy świętować rocznice premier kultowych filmów i urodziny ukochanych aktorów. Zaczniemy wideokoncertem "pana od muzyki".

Mądrość (z) pogranicza

"Pamiętaj, żebyście nie zostali z tym tylko u siebie" - usłyszał Krzysztof Czyżewski od prof. Zygmunta Baumana. Współzałożyciel Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach był gościem poniedziałkowego spotkania w Teatrze Nowym.

PROSTO Z EKRANU. Próżność

Kiedy pewnego mglistego wieczoru w Avechot, małym miasteczku położonym we włoskich Alpach, znika Anna Lou, 16-letnia córka pobożnych członków religijnego bractwa, cała lokalna społeczność zamiera w bezruchu. Zagadkę jej zaginięcia ma rozwikłać doświadczony inspektor Vogel, który w swojej pracy stosuje dość niekonwencjonalne metody...

1 83 Strona 84 85 86 87