Kultura w Poznaniu

Opinie

PROSTO Z EKRANU. Wspomnienie lata

W "Tamtych dniach, tamtych nocach" Luca Guadagnino, autor między innymi "Jestem miłością" i "Nienasyconych", po raz kolejny uwodzi widza obrazem, w którym intelektualna pasja przeplata się ze zmysłowością, uderzając w najczulsze struny serca kinofila.

Czytaj artykuł
Wojna na obrazy

Wydawane w czasie I wojny światowej pocztówki propagandowe miały nierzadko większą siłę rażenia niż niejeden współczesny internetowy mem czy pasek w "Wiadomościach" TVP. Warto przekonać się o tym, odwiedzając wystawę prezentowaną w CK Zamek.

Czytaj artykuł
Historia krok po kroku

Od połowy grudnia można zwiedzać nową wystawę stałą w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Autorom wystawy udało się na niewielkiej powierzchni w Odwachu stworzyć spójną opowieść, którą warto poznać, mimo drobnych niedoskonałości.

Czytaj artykuł
Szok i niedosyt

Dobrze, że publikacja Ewy Najwer Krajobraz po szoku. Wspomnienia (nie)kontrolowane 1981-1982 ukazała się drukiem, bo książek opisujących okres stanu wojennego wciąż jest zbyt mało. Nie wystarczy jednak zebrać i opublikować wspomnienia, trzeba jeszcze zainteresować przekazem czytelnika.

Czytaj artykuł
Rak piersi i brokat

Od 19 stycznia można w Arsenale oglądać kontrowersyjną wystawę fotografii, uwieczniającą perypetie pary performerek i partnerek w życiu osobistym, Beth Stephens i Annie Sprinkle. "Romatyczne przygody Annie Sprinkle, Beth Stephens i raka piersi" to poruszający zapis zmagania się z traumą choroby i wychodzenia jej naprzeciw z podniesionym czołem.

Czytaj artykuł
W świecie Orientu

Bardzo interesująca pozycja repertuarowa ukazała się w wydawnictwie płytowym Dux z inicjatywy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i z udziałem m.in. Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz Poznańskiego Chóru Kameralnego.

Czytaj artykuł
Polska Świetlickiego

Opublikowany przez podpoznańskie Wydawnictwo Wolno nowy tom wierszy wybranych Marcina Świetlickiego wydaje się szalenie ważną opowieścią. O Polsce i o nas wszystkich.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Gra o siebie

Molly Bloom od dziecka była wychowywana do tego, by osiągnąć sukces. Wprawdzie surowy ojciec chciał, by osiągnęła go w sporcie, jednak życie napisało inny scenariusz. Dosłownie, bo ekranowa historia założycielki największego nielegalnego kasyna w Hollywood oparta jest na faktach. Gracze tracący w jej kasynie fortuny najczęściej grali o wszystko, Bloom podjęła tymczasem jeszcze ważniejszą grę - o siebie. Udowadniając tym samym, że na to nigdy nie jest za późno.

Czytaj artykuł
Cięta Polska

"Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)" to zbiór wierszy Marcina Świetlickiego, który ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Wolno. Ilustracje do tego tomiku wykonała Alicja Biała. Kolaże, które powstały podczas pracy nad książką, od piątku można oglądać na wystawie w galerii Ego.

Czytaj artykuł
Z perspektywy poznańskiego Żyda

- Te obszerne wspomnienia czyta się czasem jak książkę przygodową - mówił na spotkaniu wokół autobiografii Noacha Lasmana jej redaktor Andrzej Niziołek. Publikacja najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ukaże się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Czytaj artykuł
Słowacki na placu Mickiewicza

Jakub Skrzywanek robi spektakl o tym, dlaczego żaden Kordian nie chce już być Kordianem.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Zbrodnia i przebaczenie

"Gniew" braci Shammasian to w pewnym sensie rewers oscarowego "Spotlight" - również traktuje o pedofilli w Kościele, ale nie atakuje samej instytucji, ani nie próbuje obnażać mechanizmów systemowych, prowadzących do bezkarności oprawców. To intymna historia człowieka, który na skutek wydarzeń z dzieciństwa, idzie przez życie, dźwigając na swoich barkach ogromny ciężar poczucia winy.

Czytaj artykuł
Spojrzenie w odpowiednią stronę

Nie wiem, czy wiersze Krzysztofa Bąka z tomu "Inne" rzeczywiście są inne: zamieszkują je osoby, z którymi trudno się choć trochę nie utożsamiać. Na pewno to poezja wyróżniająca się na tle wielu nowych książek poetyckich.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Stonehenge i miłość

Od komedii romantycznych od jakiegoś czasu nie oczekuję zbyt wiele. Filmy z tej półki zazwyczaj są albo śmieszne albo romantyczne, niestety zazwyczaj nie jednocześnie. Sztuką jest połączyć oba te składniki, najlepiej dodając jeszcze szczyptę życiowej mądrości - oczywiście nie takiej na miarę obrazów Hanekego, ale tej zwyczajnej, codziennej. Może właśnie tego nam dzisiaj trzeba.

Czytaj artykuł
Kaprysy Świetlickiego

- Może być ta sama Polska, którą mamy. Tylko żeby słońce świeciło. Żeby ludzie byli grzeczniejsi, milsi i żeby mądrzej mówili - o tym, co myśli o Polsce i Polakach opowiedział w niedzielę w Dragonie Marcin Świetlicki.

Czytaj artykuł
Obrzęd na trzy głosy

Teatr muzyczny czy teatr instrumentalny? Raczej koncert jazzowy, a ściślej: jazzowo-elektroniczny z podziałem na role. Projekt Dziady wg Pianogooligana mógł zachwycić, mógł też zawieść. Wszystko zależy od tego, z jakimi oczekiwaniami publiczność przyszła na koncert.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Samotność Ewy

Film depresyjny zarówno za sprawą formy, jak i treści, którego premiera odbywa się w okolicach sylwestrowej zabawy, z pewnością nie będzie miał w kinach łatwo. Tym bardziej kibicuję "Dzikim różom" Anny Jadowskiej - dojrzałej, kameralnej, choć niepozbawionej wad, na wskroś kobiecej opowieści o samotności, wypalonych uczuciach oraz życiu bez perspektyw na polskiej prowincji.

Czytaj artykuł
Frida i... Frida

Frida trzyma w ramionach ukochanego Diega. Nie jest to jednak wizerunek pary kochanków, obraz czułości między mężczyzną a kobietą, choć i tu mamy do czynienia z sytuacją nad wyraz intymną...

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Pocztówka z Florydy

Krytyk czy recenzent, który jeszcze przed świętami przygotował sobie zestawienie najlepszych filmów roku, bez wątpienia jeszcze raz będzie musiał pochylić się nad swoim rankingiem. Wszystko za sprawą premiery "The Florida Project" - wspaniałej, pełnej ciepła opowieści o ludziach żyjących na obrzeżach bajkowego świata.

Czytaj artykuł
Tutaj szczęście ma kolor czerwony

"Dom, który się przebudził" Martina Widmarka i poznańskiej ilustratorki Emilii Dziubak umieszczony na półce z książkami dla maluszków na pierwszy rzut oka wygląda na żart szalonego księgarza.

Czytaj artykuł
1 86 Strona 87 88 89 90