Kultura w Poznaniu

Sztuka

Powrót do przeszłości

Stanisław Teisseyre to były rektor poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, wówczas funkcjonującego pod nazwą Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Postać kluczowa nie tylko dla spuścizny artystycznej stolicy Wielkopolski, ale także dla Gdańska, gdzie działał równie aktywnie, między innymi jako rektor tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

A jak wygląda Twój fyrtel?

Jak sfotografować coś, co jest blisko nas? Jak pokazać odbiorcom swój mikroświat bez nadmiernego trywializowania go? Czy należy stanąć z boku i opisać go chłodno, bez emocji, czy może raczej dać się ponieść emocjom?

Sfotografować (nie)historię

Żyjemy w czasach, gdzie wizualność z jednej strony odgrywa ogromną rolę, a z drugiej często w wyniku nieustannego wizualnego bombardowania przestajemy na nią zwracać uwagę. Oglądamy zdjęcia niejednokrotnie beznamiętnie, przewijając jedną fotografię za drugą. Szczególnie fotografia reportażowa ukazująca się w prasie codziennej czy w internecie wydaje się być traktowana po macoszemu. Najmniej spodziewamy się jednak po niej dostarczania estetycznych przeżyć. Czy coś w tym kontekście odczaruje wystawa "Niehistorie - fotografie Stanisława Wiktora", którą od 25 września będzie można oglądać w CK Zamek?

Rottenberg rozważania o życiu

"Nie umiem trzymać języka za zębami, nic na to nie poradzę.  (...) W moim wieku nie ma sensu udawać, że się czegoś nie widzi. Zapłaciłam za to zresztą w życiu wysoką cenę. Cenę za nieudawanie, że jest inaczej niż jest."... 17 września gościem Winiarni "Pod Czarnym Kotem" będzie autorka tych słów, Anda Rottenberg.

Artystyczny "all-star game"

Dokąd zmierza sztuka intermediów? Czy pozostanie wyłącznie akademicką dyscypliną? Czy może w XXI wieku tak naprawdę nie ma już odwrotu i sztuczny podział na dziedziny sztuki jest po prostu archaiczny? Dowiemy się już 16 września na wystawie Anti-Static otwieranej w Muzeum Narodowym.

Wolność kocham i rozumiem?

Wolność to nie tylko podniosłe idee, wielka polityka i ścieżka wojenna z oznaczonymi krwią sztandarami. Wolność zaczyna się w naszym mikroświecie i każdy z nas ma na nią wpływ. Do tak właśnie rozumianej wolności spróbuje nas przekonać CK Zamek podczas wystawy "Pokój zaczyna się przy rodzinnym stole". Wernisaż w piątek.

Chodź do łóżka!

Miejsce na łzy, wzruszenia, myśli ważne, jak i zupełnie nieważne. Dziewczyński mikroświat, w którym mogą się dziać rzeczy ważne, piękne i wzniosłe... W Galerii Miejskiej Arsenał stanie duże łóżko z baldachimem. Dlaczego mamy do niego przyjść?

Żydowska rodzina z Chwaliszewa

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zaprasza na wystawę fotografii "Siostry Perkal. Żydowska rodzina z Chwaliszewa". Wernisaż - 17 sierpnia.

Różne poziomy poznania

- Głównym motywem mojej twórczości są próby przekraczania granic hierarchii społecznych. Sięgam po wszelkie tematy tabu i to, czego nie powinno się, czy nie wolno robić - mówi Mithu Sen*, która w Galerii Miejskiej Arsenał przygotowała pracę site specific "Mit i sny".

Na lewej stronie

Na pozór wystawa Bownika to wystawa fotografii mody. Jednakże artysta nie pokaże nam ładnych zdjęć. Chociaż fotografie będą wykonane ze starannością aparatem wielkoformatowym, z dbałością o szczegóły, chociaż będzie szare "packshotowe" tło i równe oświetlenie, to będziemy mieć wrażenie, że coś tutaj nie pasuje. Bo kto fotografuje ubrania nie z tej strony co trzeba?

Kolekcjonerski zmysł

Gołuchów znajduje się nieco ponad 100 km od stolicy Wielkopolski. Tamtejszy zamek jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Nie każdy tam dociera i tym samym nie każdy ma możliwość zobaczenia na własne oczy nie tylko bajkowego wręcz obiektu architektonicznego otoczonego pięknym ogrodem, ale również siedziby pomyślanej jako miejsce przechowywania i eksponowania dzieł sztuki o wysokiej klasie artystycznej. Okazję do tego, by trochę posmakować atmosfery tej niezwykłej rezydencji, stworzyło Muzeum Narodowe za sprawą wystawy Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej.

Są symbolem niezmiennego piękna

- Pod wrażeniem tych wspaniałych budowli jestem od bardzo wielu lat. Niemal przecież wzlatują w niebo, są świadectwem dążenia ludzi do sacrum, geniuszu architektów, rzeźbiarzy, witrażowników - mówi Roman Kosmala, rzeźbiarz, którego wystawę "Na skrzydłach katedr" od 13 czerwca będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym.

Skarby rodu Czartoryskich

Wystawę Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, którą w niedzielę otwiera Muzeum Narodowe, tworzą zbiory gołuchowskie oraz zabytki udostępnione przez Muzeum Archidiecezjalne i muzea narodowe znajdujące się w największych polskich miastach.

Dystrybucja myśli

8 dni, 30 miejsc, ponad 40 różnych wydarzeń; wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, nawet akcje społeczne... Startuje Poznań Art Week!

Powrót do domu

Sylwester Ambroziak - jeden z najbardziej uznanych polskich rzeźbiarzy, słynący szczególnie z monumentalnych rzeźb w drewnie - zaprezentuje swoje najnowsze prace w Poznaniu. Wystawa Mama, I'm Coming Home stanowi jeden z punktów programu Poznań Art Week.

Noc Muzeów 2018 [GALERIA]

Jest w roku jedna taka noc, kiedy miasto nagle ożywa i pulsuje, wypełnione ludźmi spragnionymi nowych wrażeń. I to nie byle jakich, bo związanych z kulturą. A ta - jak po raz kolejny mogliśmy się przekonać - obejmuje obszary o wiele szersze i bardziej pojemne niż wskazuje na to nazwa tej nieodmiennie odnoszącej frekwencyjny sukces imprezy.

Mój pierwszy raz

Na początku przyznam się do czegoś wstydliwego - jeszcze nigdy nie byłem w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Ostatnio w internecie popularność zyskały zabawne filmiki reklamujące to miejsce, dlatego postanowiłem w końcu się tam wybrać. A czy jest lepsza okazja niż Noc Muzeów?

Dostrzec tłumacza

Wystawa Zobaczyć tłumacza to jedno z wydarzeń towarzyszących rozpoczynającemu się w poniedziałek 21 maja  w Centrum Kultury Zamek Festiwalowi Fabuły, który stanowi okazję do refleksji nad współczesną kondycją świata literatury.

Nocne wycieczki po mieście

Bardzo długie kolejki to na szczęście coraz bardziej odległa przeszłość, z jednym wyjątkiem: w Noc Muzeów stoją one zarówno do tych instytucji, jak i do wielu innych miejsc.

Miasto i ludzie

Geometrie, linie, światła, cienie, ulice. Faktura ścian i murów. Rytm, powtórzenia, drobnostki z małymi plastycznymi szczegółami, obok których przechodzimy codziennie, nie zwracając na nie uwagi. Tak widzi miasto Marcin Kłujsza. A Ty?

1 24 Strona 25 26 27 28