Kultura Poznań.pl

Sztuka

Kurs mistrzowski z Andą Rottenberg
 

Kurs mistrzowski z Andą Rottenberg

Gościem Instytutu Historii Sztuki UAM w najbliższą środę będzie Anda Rottenberg - wybitna kuratorka i krytyczka sztuki, była dyrektor Zachęty. Wygłosi prelekcję "Narracje historyczne na wystawach sztuki: Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000; Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat w historii i w sztuce; Postęp i higiena".

czytaj więcej
"Dziewięćdziesiątka" architektów wnętrz
 

"Dziewięćdziesiątka" architektów wnętrz

Otwarta po odzyskaniu niepodległości Szkoła Sztuk Zdobniczych w Poznaniu - mająca na początku charakter rzemieślniczy - dość szybko się rozwijała. Zmiany w programie nauczania i tworzenie się kolejnych kierunków wpłynęły na jej późniejszy prestiż i znaczenie. Jednym z etapów tej ewolucji było powstanie samodzielnej Architektury Wnętrz, która w tym roku wystawą i międzynarodową konferencją świętować będzie swoje 90-lecie. Wernisaż 16 kwietnia.

czytaj więcej
Wystawa nieistniejących obrazów
 

Wystawa nieistniejących obrazów

To, że obrazy istnieją na fizycznych nośnikach, nie oznacza jeszcze wcale że istnieją w przestrzeni sztuki i - co wydaje się jeszcze istotniejsze - w świadomości jej odbiorców. To właśnie dla takich prac, dotąd skrywanych przed wzrokiem ludzkim i dziennym światłem, Dom Tramwajarza otwiera swoje progi. Stwarza tym samym szansę pokazania się i zaistnienia w świadomości nieznanym dotąd artystom.

czytaj więcej
Poznaniakom brakuje życzliwości
 

Poznaniakom brakuje życzliwości

Galeria Miejska Arsenał zaprosiła artystkę wizualną i performerkę Magdalenę Starską, aby przygotowała wystawę o charakterze akcji. Plecienie lekkoatletyczne ma pomóc zintegrować mieszkańców Starego Miasta z galerią.

czytaj więcej
Z wizytą w domu artysty
 

Z wizytą w domu artysty

Już 5 kwietnia rozpocznie się ósma edycja festiwalu AK30 - trwającego miesiąc wydarzenia, będącego niepowtarzalną okazją zbliżenia się do poznańskiego środowiska artystycznego, które otworzy dla publiczności wnętrza swoich mieszkań i osobistych pracowni, prezentując prace powstałe w tych prywatnych przestrzeniach. Widz staje się tu gościem, artysta - gospodarzem.

czytaj więcej
Jak to jest znaleźć się w obrazie?
 

Jak to jest znaleźć się w obrazie?

Dla jednych mroczne i niepokojące, dla innych oniryczne i baśniowe, dla samego autora - romantyczne. Twórczości Beksińskiego można się lękać albo ją podziwiać, nie sposób jednak pomylić jej z żadną inną. Malarz należy bowiem do nielicznego grona artystów, którym udało się wypracować własny, indywidualny i bezbłędnie rozpoznawalny język w sztuce. Etapy dochodzenia do finalnego geniuszu i mniej znane jego miłośnikom rozdziały artystycznego dojrzewania doskonale unaocznia otwarta właśnie w Starym Browarze wystawa o dobrze oddającym jej charakter tytule Beksiński nieznany.

czytaj więcej
Z szuflady Beksińskiego
 

Z szuflady Beksińskiego

Zdzisław Beksiński nazywał swoje obrazy "romantycznymi", choć większość odbiorców jego malarstwa widziała w nich wizje mroczne i niepokojące. Od 23 marca w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze będzie można obejrzeć zbiór ponad stu jego prac. Wystawie będą towarzyszyć wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych oraz pokazy wirtualnej rzeczywistości.

czytaj więcej
Kochamy Króla!
 

Kochamy Króla!

Wystawę fotografii Karola Grygoruka "I Love You Dad" otwiera w czwartek galeria pix.house. Fotoreporter portretuje "dwie twarze" współczesnej Tajlandii.

czytaj więcej
Gadające rysunki Ignacego Czwartosa
 

Gadające rysunki Ignacego Czwartosa

- Ze mną jest tak, że albo milczę, albo gadam. Chyba to wynika z mojego usposobienia. W malarstwie jestem powściągliwy, niemal ascetyczny, w rysunkach natomiast odwrotnie - "gadatliwie-rokokowy". Coś na zasadzie przeciwieństw - mówił w jednym z wywiadów Ignacy Czwartos, którego ilustracje od 28 lutego będzie można oglądać w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

czytaj więcej
Nakłuwanie miasta
 

Nakłuwanie miasta

Paweł Grobelny - designer, autor oryginalnych projektów w przestrzeni wielu miast Europy i poza nią, jest kuratorem wystawy "Akupunktura miasta", którą 2 marca otwiera CK Zamek. 

czytaj więcej
Nowa sztuka o starych sprawach
 

Nowa sztuka o starych sprawach

Galeria Fotografii pf inauguruje nowy cykl wystawienniczy "Czas przeszły niedokonany". Trójka młodych artystów pokaże w jaki sposób można dziś mówić o historii. Cykl otworzy w najbliższy piątek wernisaż wystawy Pawła Grzesia "Okrągły stół".

czytaj więcej
Wyrazisty i nierealny
 

Wyrazisty i nierealny

Wystawa "Sztuczna obecność", otwierana we wtorek w Galerii Duża Scena UAP, to okazja do zapoznania się z najnowszymi poszukiwaniami malarskimi Wojciecha Ledera, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

czytaj więcej
Haft polski
 

Haft polski

W piątek 9 lutego w Galerii Miejskiej Arsenał zostanie otwarta wystawa Bettiny Bereś "Moja mama urodziła się w Poznaniu". Tytuł - pozornie trywialny, a jednocześnie kierujący uwagę na to, co zwyczajne, ale i prywatne - dobrze oddaje charakter twórczości artystki.

czytaj więcej
Wojna na obrazy
 

Wojna na obrazy

Wydawane w czasie I wojny światowej pocztówki propagandowe miały nierzadko większą siłę rażenia niż niejeden współczesny internetowy mem czy pasek w "Wiadomościach" TVP. Warto przekonać się o tym, odwiedzając wystawę prezentowaną w CK Zamek.

czytaj więcej
Historia krok po kroku
 

Historia krok po kroku

Od połowy grudnia można zwiedzać nową wystawę stałą w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Autorom wystawy udało się na niewielkiej powierzchni w Odwachu stworzyć spójną opowieść, którą warto poznać, mimo drobnych niedoskonałości.

czytaj więcej
Historia czarno-biała
 

Historia czarno-biała

- Nie chcemy skłócić ludzi ani stawiać wyroków. Chodzi o to, żeby pamiętać - mówi Bogna Błażewicz, kuratorka wystawy Zaleszany. Prace Leona Tarasewicza i Małgorzaty Dmitruk od 29 stycznia można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Beksiński nieznany
 

Beksiński nieznany

Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego będzie można obejrzeć podczas wystawy w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze w Poznaniu od 23 marca do 30 kwietnia. Towarzyszyć jej będą multimedialne wykłady, prezentacje filmów dokumentalnych i pokazy VR.

czytaj więcej
Rak piersi i brokat
 

Rak piersi i brokat

Od 19 stycznia można w Arsenale oglądać kontrowersyjną wystawę fotografii, uwieczniającą perypetie pary performerek i partnerek w życiu osobistym, Beth Stephens i Annie Sprinkle. "Romatyczne przygody Annie Sprinkle, Beth Stephens i raka piersi" to poruszający zapis zmagania się z traumą choroby i wychodzenia jej naprzeciw z podniesionym czołem.

czytaj więcej
Cięta Polska
 

Cięta Polska

"Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)" to zbiór wierszy Marcina Świetlickiego, który ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Wolno. Ilustracje do tego tomiku wykonała Alicja Biała. Kolaże, które powstały podczas pracy nad książką, od piątku można oglądać na wystawie w galerii Ego.

czytaj więcej
Strona 1 2 14
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.