Kultura Poznań.pl

Sztuka

Polityczna dekonstrukcja?
 

Polityczna dekonstrukcja?

Bogaci, inteligentni i dobrze zbudowani - tymi słowami Wiktar Babaryka, prezes zarządu Gazpromu Belgazprombank oraz jeden z najbardziej znanych białoruskich mecenasów sztuki, określił idealnych klientów banku. To także tytuł zbliżającej się rozmowy Aliaxeya Talstou z Jolantą Kilian, której celem jest przybliżenie specyfiki sztuki współczesnej Białorusi.

czytaj więcej
Kolektywny eksperyment
 

Kolektywny eksperyment

Galeria Piec - jedyna niezależna galeria studencka w Poznaniu - tegoroczną działalność reaktywuje zbiorową wystawą My Name is Youth. - Temat młodości jest elementem inspirującym, zwłaszcza dla nas, gdy jesteśmy dopiero na początkowym etapie działania, który charakteryzuje się pędem twórczym, i to właśnie chcieliśmy pokazać - mówią jej twórcy.

czytaj więcej
Mają służyć odbiorcy
 

Mają służyć odbiorcy

Są nieodłącznym elementem płyt. Stają się ikonami popkultury, jak Nevermind Nirvany czy Abbey Road The Beatles. Czasami interpretują muzyczną zawartość albumu, innym razem są prostą identyfikacją graficzną. Wszystkie cechują się tym, że muszą być charakterystyczne, by przyciągnąć uwagę słuchaczy czy to na sklepowej półce, czy w popularnym serwisie streamingowym. Konkurs 30/30 na najlepszą okładkę płytową odbędzie się w tym roku po raz piąty.

czytaj więcej
Marcin Wicha gościem UAP
 

Marcin Wicha gościem UAP

Grafik, projektant i pisarz, laureat Nagrody Nike i Paszportu Polityki opowie w Poznaniu "O szukaniu i znajdywaniu w projektowaniu graficznym, typografii i dizajnie" - 27 marca na Uniwersytecie Artystycznym.

czytaj więcej
Tworzenie rzeźby jako gra
 

Tworzenie rzeźby jako gra

Rodríguez Gallery zaprasza na kolejną wystawę prac artysty związanego z madryckim środowiskiem. Tym razem będzie to peruwiańska rzeźbiarka Jimena Kato, której wystawa "An Awkward Understanding of the Bodily Mechanics" zostanie otwarta w najbliższy piątek.

czytaj więcej
Muzeum z dociekliwości
 

Muzeum z dociekliwości

- Uznałam, że XIXGallery zasłużyła na to, żeby stać się muzeum - mówi Anna Moryto*, inicjatorka powstania Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Otwarcie - 29 marca.

czytaj więcej
Dzieło sztuki na nowo
 

Dzieło sztuki na nowo

Jednym z pierwszych i najbardziej klasycznych ćwiczeń w szkołach artystycznych jest reinterpretacja istniejącego dzieła sztuki. Co roku kolejne rzesze studentów pierwszych lat cytują i nawiązują do dzieł klasyków - od "Dyskobola" Myrona po "Śmierć Marata" i portrety holenderskich mistrzów malarstwa. Profesor Rafał Boettner - Łubowski wraz ze swoimi studentami z Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki próbuje pokazać, że z tej postmodernistycznej gry może wynikać głębsza refleksja na temat samych dzieł sztuki i postaw twórczych autorów.

czytaj więcej
Dziwaczne uniwersum. O bizarności w malarstwie
 

Dziwaczne uniwersum. O bizarności w malarstwie

Współczesne działania wystawiennicze faworyzują sztukę nowych mediów, działania intermedialne czy pojawiające się na wernisażach performansy. Po zaangażowanej społecznie wystawie Hello My Friend i konceptualnym projekcie Medio Cuerpo, Galeria Miejska Arsenał proponuje nieco bardziej tradycyjną artystyczną wędrówkę - prezentację malarskiej twórczości Moniki Chlebek.

czytaj więcej
Polska stolica designu
 

Polska stolica designu

Już 12 marca na poznańskich targach ponownie gości Arena Design, czyli najważniejsza w Polsce impreza promująca dobre wzornictwo. Co prawda nie będzie to wydarzenie tak ogromne jak Design Milan Week, ale od wtorku do piątku Poznań stanie się polską stolicą designu na najwyższym poziomie.

czytaj więcej
Ci, co spoglądają w przyszłość
 

Ci, co spoglądają w przyszłość

- Zgodnie z hasłem "Manifesty przyszłości" będzie to nadal miejsce, które patrzy w przyszłość, jest wychylone ku przyszłości. Szuka w kulturze tego, co jest nowe, odkrywcze, eksperymentalne, wchodzi na terytoria, które nie są do końca zbadane - tak trzeci sezon działalności Pawilonu zapowiada Marek Wasilewski, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Wygląd jako narzędzie polityczne
 

Wygląd jako narzędzie polityczne

Wygląd może być narzędziem politycznym. Takie twierdzenie nie jest dziś obce dla wielu działaczek na rzecz twórczej emancypacji kobiet. Kwestię tę poruszono podczas spotkania "Wizerunek artystki jako narzędzie subwersji". Przekładając problem na realia współczesne, artystka i teoretyczka sztuki Iwona Demko wraz z historyczką sztuki - Agatą Jakubowską omawiały widoczne obecnie nurty i trendy w sposobach wizerunkowej emancypacji dzisiejszych polskich artystek. 

czytaj więcej
Przestrzeń inspirująca do działania
 

Przestrzeń inspirująca do działania

Miejsc kulturalnych na mapie Poznania nigdy za wiele! Już w sobotę w samym sercu miasta, na placu Cyryla Ratajskiego otwiera się przestrzeń pracy twórczej Centrala. Otwiera się z przytupem, premierową wystawą algierskich zdjęć Tytusa Grodzickiego "Deglet Nour".

czytaj więcej
Wycinki rzeczywistości
 

Wycinki rzeczywistości

Monika Lisiecka to absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - w trakcie studiów skupiała się na działaniu w obszarze fotografii i grafiki warsztatowej. Obie dziedziny wciąż pozostają w kręgach zainteresowań artystki, którą dziś można spotkać w poznańskim studiu M&G, a już niedługo - w UAP-owskiej Galerii Duża Scena.

czytaj więcej
Porozmawiajmy o sztuce
 

Porozmawiajmy o sztuce

W jakim celu artystki kształtują swój wizerunek? Czy jest to wyraz sprzeciwu wobec formułowanych w ich stronę oczekiwań? Czy strategia subwersji w wizerunku jest jasna i czytelna dla odbiorców? Galeria Miejska Arsenał zaprasza na spotkanie "Wizerunek artystek jako narzędzie subwersji", z cyklu "Dialogowanie historyków sztuki i artystów". Gościem Agaty Jakubowskiej będzie artystka i feministka Iwona Demko.

czytaj więcej
Scenograf, który wyrasta ponad teatr
 

Scenograf, który wyrasta ponad teatr

Spektakle w scenografii Bohdana Cieślaka były prezentowane na deskach najważniejszych polskich teatrów. W swoim portfolio ma współpracę z takimi reżyserami jak Ewa Wycichowska, Lech Raczak czy Marek Pasieczny. A wystawą "Narracje" prezentowaną do 31 marca w Muzeum Narodowym pozwala nam wejrzeć za kulisy tworzenia swoich imponujących scenografii.

czytaj więcej
Herstoryczna mapa Poznania
 

Herstoryczna mapa Poznania

- Mapa herstoryczna "Re:wers" powstała po to, by nadać miastu nowych znaczeń i powiązać przestrzeń z pamięcią o kobietach z historii - mówi Magda Szewciów, pomysłodawczyni projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta".

czytaj więcej
Nie myśleć za bardzo
 

Nie myśleć za bardzo

- Jestem zimnolubnym typem osoby, więc Północ była zawsze kierunkiem, który mnie ciągnął - mówi fotografka Justyna Stachowska, której wystawa zdjęć z podróży "Nie deptać mchu, czyli Islandia dla początkujących" zostanie otwarta w niedzielę w klubokawiarni Meskalina.

czytaj więcej
Spójna narracja Bohdana Cieślaka
 

Spójna narracja Bohdana Cieślaka

Wystawa "Narracje. Bohdan Cieślak"  w Muzeum Narodowym ma być nie tyle okazją do przyjrzenia się scenograficznym realizacjom artysty, co szansą na zobaczenie tego, co ukryte jest zazwyczaj przed oczami widzów i od czego właściwie projektowanie aranżacji się rozpoczyna. Wernisaż - 17 lutego.

czytaj więcej
Chaosy dzisiejszego języka
 

Chaosy dzisiejszego języka

Język i obraz tylko pozornie zdają się kodami z odległych dziedzin komunikacji. Połączenie sztuk wizualnych ze słowami jest dla Jadwigi Sawickiej fundamentem artystycznego przekazu, bez którego jej autorskie malarstwo nie mogłoby się obyć. "Malarstwo pisane" wspomnianej artystki zaprezentowane zostanie podczas wystawy CHAOSY w poznańskiej Galerii EGO. Otwarcie ekspozycji już w piątek, 8 lutego.

czytaj więcej
Obrazy zwyczajnego szaleństwa
 

Obrazy zwyczajnego szaleństwa

Pierwsza monograficzna wystawa Jakuba Paprockiego Proces trwa w galerii FWD: okazała się po części wizytą w muzeum internetu. Powodem tego stanu jest to, że artysta zmarł w 2016 roku, a jego twórczość właśnie w sieci była dotychczas eksponowana. Z perspektywy trzech lat wiele podjętych przez niego tematów społeczno-politycznych zmieniło swój charakter, niektórzy "celebryci" sieci popadli już w zapomnienie, a pewne jego chwyty dziś wywołać mogą nie tylko niezrozumienie, ale wręcz wstręt.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 19