Kultura Poznań.pl

Sztuka

Mówiłem, że się nie nadaję...
 

Mówiłem, że się nie nadaję...

Podhale, Toruń, Warszafka, Katowice - to nieliczne z miast, które znalazły się w plakatowym archiwum Ryszarda Kai - malarza, grafika i scenografa, który swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w dawnej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W Galerii Stary Browar od piątku będzie można oglądać wystawę jego prac.

czytaj więcej
Cały mikroświat Hoffmanna
 

Cały mikroświat Hoffmanna

W zeszłym roku na Festiwalu Animator jego film zdobył wyróżnienie za "niekonwencjonalne wykorzystanie mediów", a już od 4 lipca będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób powstawał Świat, który uleciał na grzbiecie krowy. Wojciech Hoffmann zaprasza na making of do galerii Curator"s Lab.

czytaj więcej
Ukraina - nasza czy wasza?
 

Ukraina - nasza czy wasza?

Pavel Jurov to reżyser teatralny i jeden z laureatów nagrody Kijowski Pektorał 2011, a także aktywnie zaangażowany w tworzenie współczesnej kultury kurator sztuki. To również autor dokumentalnego tekstu "Donbas, powstań! Baśń o Noworosji", który stał się inspiracją do najnowszej wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Słodkiego miłego życia
 

Słodkiego miłego życia

- Czy dobrze się dziś czujemy, wyobrażając sobie dom z plastiku? - pyta artystka Patrycja Plich. Z Wojciechem Ulmanem i Julianną Kulczyńską przygotowali w galerii :SKALA wystawę "Życzyliśmy sobie wygodnego życia".

czytaj więcej
Mój sąsiad Bamber
 

Mój sąsiad Bamber

"Ty, Bambrze!" - słysząc za plecami takie zawołanie, zapewne odwrócilibyśmy się, by jasno wyrazić swój sprzeciw wobec tej obraźliwej uwadze. Powszechnie panuje bowiem przekonanie, że "bamber" to określenie o wyraźnie negatywnym znaczeniu. Pamiętać jednak należy, że ci, których nazwa wykorzystywana jest w tak pejoratywnym kontekście, tak naprawdę charakteryzowali się niezwykle pozytywnymi i pożądanymi cechami.

czytaj więcej
Życie bez pozostawiania śladu węglowego
 

Życie bez pozostawiania śladu węglowego

- Zamkowe Biuro Podróży różni się od innych biur podróży. Nie zapraszamy gdzieś daleko i nie wskazujemy samolotu jako sposobu podróżowania. Nie uprawiamy masowej turystyki, a skupiamy się na tym, co jest lokalne i znajduje się blisko nas - mówi Maria Fenrych, kuratorka wystawy "Vademecum Podróżnika", która zostanie otwarta w poniedziałek 24 czerwca w Centrum Kultury Zamek.

czytaj więcej
Czy ładne artystki mają łatwiej?
 

Czy ładne artystki mają łatwiej?

Manifestując sprzeciw wobec twierdzenia, że "ładne artystki mają łatwiej", Jana Shostak postanowiła wziąć udział w konkursie na miss. Startowała w wielu edycjach, a swoje doświadczenie przekuła na pracę z publicznością. Podczas wspólnej z Jakubem Jasiukiewiczem wystawy MERCH przeprowadzi warsztaty z bycia miss dla wszystkich.

czytaj więcej
Widok, nie widzenie
 

Widok, nie widzenie

Ciekawym punktem naukowej kariery Stefana Wegnera była rezygnacja ze stołka pedagogicznego w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w reakcję na wydalenie z niej Władysława Strzemińskiego. Artysta mocno zakorzeniony w życiu artystycznym swojego miasta, doskonale rozumiał nastroje polityczne swoich czasów. Jako twórca awangardowy stawał w opozycji do dominującej tendencji artystycznej. Galeria Piekary otwiera w środę wystawę jego prac "A najważniejszy jest rytm".

czytaj więcej
Totemy mówią stop
 

Totemy mówią stop

Poznański street art wzbogacił się o nowe dzieło - instalację przestrzenną Alicji Białej, którą nazwała Totemami. Jest ich sześć i każdy zwraca uwagę na problem, z którym ludzkość musi się uporać, żeby przetrwać: eksploatację łowisk, nadprodukcję plastiku, wycinkę lasów, zanieczyszczenie powietrza, zużycie wody. W ten sposób artystka próbuje nawiązać nie tylko wizualny kontakt z odbiorcą. - Wydaje mi się, że ostatecznie sztuka taka powinna być - otwierająca, nie zamykająca. I nie nadąsana, że my jesteśmy lepsi i że to jest dla niewielkiego grona kuratorów, tylko żeby niosła ze sobą jakąś pozytywną emocję i chęć dialogu - mówi.

czytaj więcej
Nic się nie stanie
 

Nic się nie stanie

- Na studiach artystycznych skupiałem się na myśleniu i zacząłem zauważać rzeczy, których wcześniej nie dostrzegałem - mówi Mikołaj Tkacz*, którego wystawę "Co ja naprawdę myślę o wystawach z przypadku" otwiera w piątek Galeria 9/10.

czytaj więcej
Co po antropocenie?
 

Co po antropocenie?

Centrum Żywych Rzeczy to stworzona przez Dianę Lelonek instytucja, która jest jednocześnie jej projektem artystycznym  i edukacyjnym. Najnowsza instalacja, którą będzie można zobaczyć w poznańskim Ogrodzie Botanicznym, prowokuje do zadawania pytań o związek człowieka z naturą oraz zgubne skutki zaniedbania tej relacji.

czytaj więcej
Codzienność na wojnie
 

Codzienność na wojnie

Czy można opowiedzieć o wojnie bez choćby jednej fotografii z pola walki? Wystawa Jana Jurczaka w pix.house udowadnia, że taki pomysł może zadziałać lepiej niż tysiące żołnierzy na zdjęciach.

czytaj więcej
O happeningu rzeźbiarskim Brygady Pigmaliona
 

O happeningu rzeźbiarskim Brygady Pigmaliona

Architektura, rzeźba i krajobraz miejski to nierozerwalne elementy, które pozwalają na stworzenie metaforycznego obrazu przestrzeni miasta. O znaczeniu rzeźby, wyjątkowości twórczego procesu oraz zapomnianych dziś wydarzeniach historycznych opowie Brygada Pigmaliona.

czytaj więcej
Artyści wywrotowi
 

Artyści wywrotowi

Wystawa Celebration, w której udział bierze 30 artystów z Polski i Japonii, to część obchodów 100-lecia stosunków dyplomatycznych między tymi krajami i jednocześnie jedno z wydarzeń wpisujących się w 100-lecie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wernisaż - 31 maja.

czytaj więcej
Popracuj nad kolorem
 

Popracuj nad kolorem

Obecnie plakat funkcjonuje już zupełnie inaczej niż jeszcze dekadę temu. Komercyjnie stracił niezależność, stając się częścią składową kampanii reklamowych i reprezentacji wizualnej marek, wypracowywanej zazwyczaj przez studia graficzne i agencje reklamowe. Wciąż jednak pełni dość klasyczną funkcję w instytucjach kulturalnych, które wybierają do współpracy konkretnych artystów.

czytaj więcej
Zdjęcia z trochę dalszych podróży
 

Zdjęcia z trochę dalszych podróży

- Przeżycia związane z tą książką są tak bliskie przebywania tam, na powierzchni Księżyca, jak to tylko jest możliwe dla nas, ziemskich stworzeń - przyznał astronauta Charles Duke, gdy sięgnął po "Misję na Księżyc" Briana Maya i Davida J. Eichera. Wybrane fotografie z ósmej książki London Stereoscopic Company można obejrzeć na wystawie w poznańskim Fotoplastykonie.

czytaj więcej
To sztuka, sztuka mnie oburzyła
 

To sztuka, sztuka mnie oburzyła

W filmie "Koniec ze strachem" Barbara Visser bada przypadek zniszczenia obrazu abstrakcyjnego przez oburzonego widza, a także próbę jego restauracji i rekonstrukcji. W ten sposób pokazuje również szerszy problem związany z odbiorem sztuki współczesnej. Film będzie można zobaczyć we wtorek w Pawilonie.

czytaj więcej
Totemy ekologią malowane
 

Totemy ekologią malowane

"Koraliki" - tak zdrobniale Alicja Biała nazywa fragmenty monumentalnych rzeźb, które w ostatnich tygodniach stopniowo anektowały przestrzeń obok hotelu Sheraton, tuż przy wejściu do Przystani Sztuki przed budynkiem Concordii Design. Oficjalna inauguracja "Totemów" już w czwartek, 16 maja.

czytaj więcej
Te budynki są bez uczuć
 

Te budynki są bez uczuć

- Architektura miała olbrzymią rolę w przeprowadzeniu zbrodni Holokaustu. Całe przedsięwzięcie eksterminacji narodu żydowskiego odbyło się za pomocą infrastruktury i w przemysłowy sposób - mówi Tomasz Lewandowski, którego wystawa fotograficzna "Upadek", poświęcona architekturze obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zostanie otwarta we wtorek w Centrali.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 20