Kultura Poznań.pl

Sztuka

Rottenberg rozważania o życiu
 

Rottenberg rozważania o życiu

"Nie umiem trzymać języka za zębami, nic na to nie poradzę.  (...) W moim wieku nie ma sensu udawać, że się czegoś nie widzi. Zapłaciłam za to zresztą w życiu wysoką cenę. Cenę za nieudawanie, że jest inaczej niż jest."... 17 września gościem Winiarni "Pod Czarnym Kotem" będzie autorka tych słów, Anda Rottenberg.

czytaj więcej
Artystyczny "all-star game"
 

Artystyczny "all-star game"

Dokąd zmierza sztuka intermediów? Czy pozostanie wyłącznie akademicką dyscypliną? Czy może w XXI wieku tak naprawdę nie ma już odwrotu i sztuczny podział na dziedziny sztuki jest po prostu archaiczny? Dowiemy się już 16 września na wystawie Anti-Static otwieranej w Muzeum Narodowym.

czytaj więcej
Wolność kocham i rozumiem?
 

Wolność kocham i rozumiem?

Wolność to nie tylko podniosłe idee, wielka polityka i ścieżka wojenna z oznaczonymi krwią sztandarami. Wolność zaczyna się w naszym mikroświecie i każdy z nas ma na nią wpływ. Do tak właśnie rozumianej wolności spróbuje nas przekonać CK Zamek podczas wystawy "Pokój zaczyna się przy rodzinnym stole". Wernisaż w piątek.

czytaj więcej
Chodź do łóżka!
 

Chodź do łóżka!

Miejsce na łzy, wzruszenia, myśli ważne, jak i zupełnie nieważne. Dziewczyński mikroświat, w którym mogą się dziać rzeczy ważne, piękne i wzniosłe... W Galerii Miejskiej Arsenał stanie duże łóżko z baldachimem. Dlaczego mamy do niego przyjść?

czytaj więcej
Różne poziomy poznania
 

Różne poziomy poznania

- Głównym motywem mojej twórczości są próby przekraczania granic hierarchii społecznych. Sięgam po wszelkie tematy tabu i to, czego nie powinno się, czy nie wolno robić - mówi Mithu Sen*, która w Galerii Miejskiej Arsenał przygotowała pracę site specific "Mit i sny".

czytaj więcej
Na lewej stronie
 

Na lewej stronie

Na pozór wystawa Bownika to wystawa fotografii mody. Jednakże artysta nie pokaże nam ładnych zdjęć. Chociaż fotografie będą wykonane ze starannością aparatem wielkoformatowym, z dbałością o szczegóły, chociaż będzie szare "packshotowe" tło i równe oświetlenie, to będziemy mieć wrażenie, że coś tutaj nie pasuje. Bo kto fotografuje ubrania nie z tej strony co trzeba?

czytaj więcej
Kolekcjonerski zmysł
 

Kolekcjonerski zmysł

Gołuchów znajduje się nieco ponad 100 km od stolicy Wielkopolski. Tamtejszy zamek jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Nie każdy tam dociera i tym samym nie każdy ma możliwość zobaczenia na własne oczy nie tylko bajkowego wręcz obiektu architektonicznego otoczonego pięknym ogrodem, ale również siedziby pomyślanej jako miejsce przechowywania i eksponowania dzieł sztuki o wysokiej klasie artystycznej. Okazję do tego, by trochę posmakować atmosfery tej niezwykłej rezydencji, stworzyło Muzeum Narodowe za sprawą wystawy Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej.

czytaj więcej
Są symbolem niezmiennego piękna
 

Są symbolem niezmiennego piękna

- Pod wrażeniem tych wspaniałych budowli jestem od bardzo wielu lat. Niemal przecież wzlatują w niebo, są świadectwem dążenia ludzi do sacrum, geniuszu architektów, rzeźbiarzy, witrażowników - mówi Roman Kosmala, rzeźbiarz, którego wystawę "Na skrzydłach katedr" od 13 czerwca będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym.

czytaj więcej
Skarby rodu Czartoryskich
 

Skarby rodu Czartoryskich

Wystawę Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, którą w niedzielę otwiera Muzeum Narodowe, tworzą zbiory gołuchowskie oraz zabytki udostępnione przez Muzeum Archidiecezjalne i muzea narodowe znajdujące się w największych polskich miastach.

czytaj więcej
Dystrybucja myśli
 

Dystrybucja myśli

8 dni, 30 miejsc, ponad 40 różnych wydarzeń; wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, nawet akcje społeczne... Startuje Poznań Art Week!

czytaj więcej
Powrót do domu
 

Powrót do domu

Sylwester Ambroziak - jeden z najbardziej uznanych polskich rzeźbiarzy, słynący szczególnie z monumentalnych rzeźb w drewnie - zaprezentuje swoje najnowsze prace w Poznaniu. Wystawa Mama, I'm Coming Home stanowi jeden z punktów programu Poznań Art Week.

czytaj więcej
Noc Muzeów 2018 [GALERIA]
 

Noc Muzeów 2018 [GALERIA]

Jest w roku jedna taka noc, kiedy miasto nagle ożywa i pulsuje, wypełnione ludźmi spragnionymi nowych wrażeń. I to nie byle jakich, bo związanych z kulturą. A ta - jak po raz kolejny mogliśmy się przekonać - obejmuje obszary o wiele szersze i bardziej pojemne niż wskazuje na to nazwa tej nieodmiennie odnoszącej frekwencyjny sukces imprezy.

czytaj więcej
Mój pierwszy raz
 

Mój pierwszy raz

Na początku przyznam się do czegoś wstydliwego - jeszcze nigdy nie byłem w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Ostatnio w internecie popularność zyskały zabawne filmiki reklamujące to miejsce, dlatego postanowiłem w końcu się tam wybrać. A czy jest lepsza okazja niż Noc Muzeów?

czytaj więcej
Dostrzec tłumacza
 

Dostrzec tłumacza

Wystawa Zobaczyć tłumacza to jedno z wydarzeń towarzyszących rozpoczynającemu się w poniedziałek 21 maja  w Centrum Kultury Zamek Festiwalowi Fabuły, który stanowi okazję do refleksji nad współczesną kondycją świata literatury.

czytaj więcej
Nocne wycieczki po mieście
 

Nocne wycieczki po mieście

Bardzo długie kolejki to na szczęście coraz bardziej odległa przeszłość, z jednym wyjątkiem: w Noc Muzeów stoją one zarówno do tych instytucji, jak i do wielu innych miejsc.

czytaj więcej
Miasto i ludzie
 

Miasto i ludzie

Geometrie, linie, światła, cienie, ulice. Faktura ścian i murów. Rytm, powtórzenia, drobnostki z małymi plastycznymi szczegółami, obok których przechodzimy codziennie, nie zwracając na nie uwagi. Tak widzi miasto Marcin Kłujsza. A Ty?

czytaj więcej
Opowiadaj, opowiadaj dalej...
 

Opowiadaj, opowiadaj dalej...

Izabella Gustowska kończy 70 lat. Nie będzie popołudniowej kawy i tortu bezowego, tylko wytężona praca naszych umysłów, którą jubilatka zaserwuje nam podczas premiery wideoperformansu Hybryda. A zamiast urodzinowych świeczek - Izotop 2018, czyli program odbywających się równolegle w pięciu przestrzeniach miasta wystaw dedykowanych profesor Gustowskiej.

czytaj więcej
Uchwycić rzeczywistość
 

Uchwycić rzeczywistość

73 tys. zgłoszonych zdjęć autorstwa ponad 4,5 tys. fotografów ze 125 krajów świata to liczby, które obrazują skalę najważniejszego konkursu fotografii prasowej i reportażowej na świecie.  Od wielu lat w poznańskim CK Zamek wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę. Tak będzie i w tym - otwarcie 28 kwietnia.

czytaj więcej
Kurs mistrzowski z Andą Rottenberg
 

Kurs mistrzowski z Andą Rottenberg

Gościem Instytutu Historii Sztuki UAM w najbliższą środę będzie Anda Rottenberg - wybitna kuratorka i krytyczka sztuki, była dyrektor Zachęty. Wygłosi prelekcję "Narracje historyczne na wystawach sztuki: Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000; Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat w historii i w sztuce; Postęp i higiena".

czytaj więcej
1 Strona 2 3 16