Kultura Poznań.pl

Sztuka

Artysta, a może już celebryta?
 

Artysta, a może już celebryta?

Piątkowy wieczór, malutka Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną. Przed wejściem do środka - tłok. By zobaczyć wystawę Norakiego, trzeba odstać swoje w kolejce. Dwie osoby z kamerą opisują szczegółowo każdą ze stu jedenastu prac, prawie każdy robi sobie telefonem selfie. Czy to jeszcze wystawa, czy już wydarzenie, na którym po prostu należy być?

czytaj więcej
Diana Lelonek z Paszportem Polityki
 

Diana Lelonek z Paszportem Polityki

Artystka wizualna, fotografka, absolwentka poznańskiego Uniwersytetu Arysytycznego zdobyła Paszport Polityki w kategorii "Sztuki wizualne". "Za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia" - napisali w uzasadnieniu wyróżnienia jurorzy.

czytaj więcej
Nie tylko Watcher
 

Nie tylko Watcher

Jego prace znają zapewne wszyscy poznaniacy, w końcu to on stworzył postać Watchera.  Pan Peryskop, jak ochrzcili go mieszkańcy, spogląda na Poznań z wielu miejsc niczym wnikliwy obserwator. Jednak Noriaki, choć kojarzony jest głównie ze street artem, nie stroni od "legalnej" działalności. Jego prace były wystawiane w poznańskiej Galerii R, trafiły nawet na drzwi Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. Tym razem w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną będziemy mogli zobaczyć efekty jego czteromiesięcznego pobytu w Barcelonie.

czytaj więcej
Architektura myśli
 

Architektura myśli

W najbliższy piątek, 11 stycznia, poznański Arsenał zainauguruje nowy rok wystawienniczy wyjątkowym projektem Medio Cuerpo, przybliżającym związek pomiędzy architekturą a znajdującym się w określonej przestrzeni odbiorcą uczestniczącym w procesie percepcji.

czytaj więcej
Poniżej linii horyzontu
 

Poniżej linii horyzontu

Rodriguez Gallery rozpoczyna 2019 rok wystawą indyjskiego artysty Sreshta Rit Premnath. Jego najnowsza solowa wystawa, którą będziemy mieli okazję zobaczyć w poznańskiej galerii opowie o pojęciu horyzontu widzianego jako metafora pamięci, dążenia i granicy. Granicy pomiędzy tym co tu i teraz, a tym co powyżej.

czytaj więcej
Zjawy i mamidła
 

Zjawy i mamidła

"Pewnego dnia spróbowałam sfotografować krajobraz, używając zalanego sprzętu taty. Obraz wyszedł ciemny i niewyraźny, jak taki, który widzi zmarły. Czułam się, jakbym mogła prowadzić z rodzicami rozmowę" - opowiadała na Festiwalu Książek Fotograficznych XPRINT japońska fotografka Mayumi Suzuki, której rodzina zginęła w tsunami.

czytaj więcej
Małe-wielkie historie
 

Małe-wielkie historie

"Proste, (nie)zwykłe życie toczy się zazwyczaj w cieniu wielkiej historii" - piszą twórcy wystawy "Małe historie", którą od 21 grudnia będzie można oglądać w CK Zamek.

czytaj więcej
Kup dzieło. Pomóż zbudować Dom Autysty
 

Kup dzieło. Pomóż zbudować Dom Autysty

CK Zamek wraz z Fundacją Dom Autysty zapraszają na najpiękniejszą aukcję sztuki w Poznaniu. Najpiękniejszą, bo za jednym zamachem możemy kupić prace cenionych artystów i pomóc w budowie domu dla osób z autyzmem. Czy to nie sytuacja win-win?

czytaj więcej
Opowieść żyje dzięki obrazom
 

Opowieść żyje dzięki obrazom

Jest autorką ilustracji do osiemnastu książek, z których siedem ukazało się w Polsce. W 2013 roku otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w kategorii najlepsza książka roku za Księcia w cukierni, za piękne ilustracje do opowieści Marka Bieńczyka i niezwykłą formę książki, zaprojektowanej jako harmonijka. Sztuka Joanny Concejo zdobywa coraz większe uznanie, za swój styl jest uwielbiana przez odbiorców na całym świecie.

czytaj więcej
Plan na galerię z prawdziwego zdarzenia
 

Plan na galerię z prawdziwego zdarzenia

- Watcher to nie jest samotna postać, która po prostu jest, stoi i patrzy. Ale wykorzystując atrybut lokalizacji, troszeczkę zmusza ludzi do myślenia i nawiązuje do klimatu danego miejsca - mówi Noriaki*, poznański grafik, artysta uliczny i zwycięzca Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl na Człowieka kultury sezonu 2017/2018.

czytaj więcej
Ostatnie ślady
 

Ostatnie ślady

Jak ocalić od zapomnienia przeszłość, której artefakty giną w kataklizmie pochłaniającym wszystko z siłą, którą trudno sobie wyobrazić? Jak ocalić pamięć o ludziach, których - jak nagle się okazuje - mamy nigdy już nie zobaczyć i na których zniknięcie nie możemy się w najmniejszym nawet stopniu przygotować? Na te pytania odpowie wystawa  "The Restoration Will / The Place to Belong" w Galerii Miejskiej Arsenał, na której zaprezentowane zostaną prace Mayumi Suzuki.

czytaj więcej
Bardzo szara codzienność
 

Bardzo szara codzienność

- Obchody stulecia niepodległości kojarzą nam się z taką oficjalną celebrą, z defiladami, z przemówieniami i dotyczą takiego punktowego momentu roku 1918. My postanowiliśmy wyjść od tej daty i zastanowić się, co działo się przez tych sto lat. Tych sto lat to nie są tylko wojny, wybuchy społecznych niepokojów, to nie są rzeczy wielkie, ale tych sto lat to jest przede wszystkim zwykłe ludzkie życie. Tych sto lat próbowaliśmy w taki bardzo syntetyczny sposób zawrzeć na tej wystawie, co oczywiście nie jest do końca możliwe, dlatego możemy mówić o takim bardzo skrótowym, bardzo punktowym zaznaczeniu pewnych problemów - mówi w filmie Marek Wasilewski, kurator wystawy "Życie codzienne w Polsce", którą można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Pęd ku nowoczesności
 

Pęd ku nowoczesności

Historyczne wydarzenia i ich konsekwencje, zrywy niepodległościowe, a także dynamiczny rozwój społeczeństwa - wizualna opowieść o dawnym, ale zarazem nowoczesnym Poznaniu, rozpocznie się w Muzeum Historii Miasta Poznania już w najbliższą niedzielę.

czytaj więcej
Zdjęcia, które wkręcają w życie
 

Zdjęcia, które wkręcają w życie

Po raz drugi z rzędu Dariusz Madziński, fotograf z Piły,  zdobył nagrodę Grand Prix  konkursu fotograficznego Wielkopolska Press Photo 2018, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

czytaj więcej
Gabinet osobliwości Davida LaChapelle
 

Gabinet osobliwości Davida LaChapelle

W wieku siedemnastu lat rozpoczął pracę w "Interview Magazine" nadzorowanym wówczas przez Andy'ego Warhola i to właśnie pod okiem amerykańskiego artysty stawiał pierwsze kroki w świecie fotografii. W 1986 roku wykonał ostatnią profesjonalną sesję króla pop-artu, który zmarł dwa lata później. Przyjaźnił się z Keithem Haringiem, Jeanem-Michelem Basquiatem i Michaelem Jacksonem - tak rozpoczęła się historia jednego z najpopularniejszych współczesnych fotografów - Davida LaChapelle, którego prace można oglądać w poznańskiej Galerii na Dziedzińcu jeszcze do 10 grudnia. Miesiąc wcześniej, 10 listopada, spotkanie z artystą na Szachownicy Starego Browaru. Poprowadzi je Wojtek Piotr Onak, kurator wystawy.

czytaj więcej
Historie w spódnicy
 

Historie w spódnicy

Galeria Jak, we współpracy z Fundacją Jak Malowana, aktywnie włącza się w poznańskie obchody celebrujące Stulecie Praw Kobiet. W listopadzie zaprasza zainteresowanych do uczestnictwa w kolejnym etapie projektu Wielkie artystki. Wykłady i warsztaty z okazji 100-lecia praw kobiet.

czytaj więcej
Nieznane negatywy Tadeusza Cypriana
 

Nieznane negatywy Tadeusza Cypriana

Jest zapomniany, nie ma co ukrywać. Cieszący się w ubiegłym wieku ogromnym i dwojakiego rodzaju autorytetem Tadeusz Cyprian (1898-1979) nie funkcjonuje obecnie w świadomości społecznej. Dwie wystawy i konferencja jemu poświęcone są więc jak wiatr od morza - odświeżające i przywracające przytomność. Bo Cyprian jest fascynujący.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 17