Kultura Poznań.pl

Sztuka

Totemy ekologią malowane
 

Totemy ekologią malowane

"Koraliki" - tak zdrobniale Alicja Biała nazywa fragmenty monumentalnych rzeźb, które w ostatnich tygodniach stopniowo anektowały przestrzeń obok hotelu Sheraton, tuż przy wejściu do Przystani Sztuki przed budynkiem Concordii Design. Oficjalna inauguracja "Totemów" już w czwartek, 16 maja.

czytaj więcej
Te budynki są bez uczuć
 

Te budynki są bez uczuć

- Architektura miała olbrzymią rolę w przeprowadzeniu zbrodni Holokaustu. Całe przedsięwzięcie eksterminacji narodu żydowskiego odbyło się za pomocą infrastruktury i w przemysłowy sposób - mówi Tomasz Lewandowski, którego wystawa fotograficzna "Upadek", poświęcona architekturze obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zostanie otwarta we wtorek w Centrali.

czytaj więcej
Aktywizm a sztuka
 

Aktywizm a sztuka

- Moja wystawa w Poznaniu dotyczy ulotnego niepokoju i niepewności. Uczucie nie bycia chronioną jako nieheteroseksualna kobieta przez instytucje państwowe w Polsce towarzyszy mi od lat - mówi artystka Liliana Piskorska, której wystawa "Skutki uboczne" zostanie otwarta w piątek 10 maja w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Ekologia designu
 

Ekologia designu

- Nie oczekujemy, że sami zmienimy świat. Natomiast jesteśmy w stanie pokazać problem, który możemy w ciekawy sposób opisać. I może zachęcić do zastanowienia: czy jestem w stanie pomóc? - mówią Anna Jęchorek* i Andżelika Jabłońska**, kuratorki Poznań Design Festiwal.

czytaj więcej
Kolor, kontur i punk
 

Kolor, kontur i punk

Michał Arkusiński jest młodym artystą, który wykształcenie plastyczne zdobył dzięki nauce w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zdobyta tam wiedza pomogła mu odszukać własny styl, a następnie połączyć go z własną twórczą intencją. Rysowanie aktów i martwych natur nie przyćmiło jego potrzeby tworzenia dwuwymiarowych, znaczonych mocną linią grafik,  a akademizm nie utemperował jego punkrockowej natury. Wystawa jego prac, która pojawiła się wcześniej w innych miejscach Polski ciesząc się zainteresowaniem ze strony odbiorców,  zostanie zaprezentowana 10 maja w Baraku Kultury.

czytaj więcej
Sen o Warszawie
 

Sen o Warszawie

Jak sportretować tak ogromne miasto jak Warszawa? Urodzona w stolicy fotografka Ewa Meissner spróbowała odpowiedzieć na to pytanie. Poznańska galeria Pix.house od czwartku 9 maja zaprasza na wystawę jej prac w ramach projektu Warszawa 2008-2018.

czytaj więcej
Odrobiona lekcja historii sztuki
 

Odrobiona lekcja historii sztuki

Katarzyna Kozyra, Władysław Strzemiński, Stanisław Wyspiański, Władysław Podkowiński... Liczba wielkich nazwisk polskich artystów zgromadzonych na wystawie "Choroba jako źródło sztuki" w Muzeum Narodowym jest imponująca. Śmiało możemy potraktować tę prezentację jako porządną lekcję historii sztuki.

czytaj więcej
Sztuka niepewności
 

Sztuka niepewności

Kiedy zobaczyłam zdjęcia autorstwa Laury Makabresku - laureatki Nagrody "Arteonu" 2018 - której prace w związku z tym wyróżnieniem można oglądać w Galerii VA, skojarzyły mi się one z czymś, czego nie potrafiłam dokładnie zidentyfikować. Pozostawiły w mojej pamięci niewyraźny ślad, dając mi poczucie, że nie tyle widziałam już coś takiego, ale raczej coś, co powodowało podobne emocje.

czytaj więcej
Doświadczenie choroby
 

Doświadczenie choroby

Czy z tak negatywnego dla ciała i umysłu stanu jak choroba może wyniknąć coś pozytywnego? Kuratorka Agnieszka Skalska przekonuje, że również stany chorobowe można przekuć w inspirację do sztuki. Wernisaż wystawy Choroba jako źródło sztuki już w niedzielę 28 kwietnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

czytaj więcej
Z kulturalną wizytą u artysty
 

Z kulturalną wizytą u artysty

Zazwyczaj z twórczością artystów spotykamy się w galeriach sztuki. Dla samych twórców oznacza to konieczność żmudnego transportowania swoich prac i eksponowania ich w z założenia neutralnym miejscu. Z kolei dla nas, odbiorców, oznacza to kolejną wizytę w galerii Arsenał czy w Zamku, by na tych samych ścianach, w tych samych przestrzeniach, zobaczyć coś nowego. A gdyby tak porzucić galerie?

czytaj więcej
Efekt trójwymiaru
 

Efekt trójwymiaru

- Większość oryginalnych zdjęć miała z tyłu przybite stemple ze zgodą urzędów cenzorskich, np. niemieckich. Nie było więc wśród nich żadnych zdjęć brutalnych - opowiada Marcel Skierski, kurator wystawy Przebłyski wolności, którą można oglądać w Fotoplastykonie Poznańskim.

czytaj więcej
Nowe spojrzenie na wieżowce Alfy
 

Nowe spojrzenie na wieżowce Alfy

- Przy swoich projektach włączam do pracy dzieci i dorosłych, żeby pokazać, że sztuka nie jest hermetycznym światem dla wybranych - mówi Aleksandra Sojak-Borodo *, która w ramach programu "Rezydenci w Rezydencji" w kwietniu w CK Zamek rozpoczęła warsztaty dotyczące dawnych Domów Towarowych "Alfa" - grupy pięciu wieżowców na Świętym Marcinie.

czytaj więcej
O chwilach, które chciały być namalowane
 

O chwilach, które chciały być namalowane

"Co oczy widziały (czyli o obrazach, które kazały się namalować)" to wizualna opowieść o sile sprawczej momentów, które często pojawiają się w naszej pamięci tylko po to, by za chwilę zniknąć. Inspiracją dla stworzenia najnowszych dzieł prezentowanych w Galerii Ego były dla Jarosława Modzelewskiego codzienne sytuacje, które wywołały swoisty impuls prowadzący do powstania malarskich dzieł.

czytaj więcej
W pokojach i na morzu
 

W pokojach i na morzu

Na kwietniowy pokaz z cyklu "Krótkie spięcia" w Pawilonie składa się zestaw filmów Heleny Wittmann. Pomimo tego, że niemiecka artystka tworzy od zaledwie kilku lat, to już zdążyła wyrobić sobie dość silną pozycję w świecie sztuki.

czytaj więcej
Modele to twoi przyjaciele
 

Modele to twoi przyjaciele

- Zależy mi na tym, aby z tymi, z którymi się konfrontuję, nawiązać nić przyjaźni. Staram się o to, aby być blisko tych ludzi - mówi Jindřich Štreit *, czeski fotograf, którego słynną wystawę "Gdzie jest mój dom" oraz wybór z prywatnej kolekcji sztuki współczesnej można oglądać w CK Zamek.

czytaj więcej
Ląd przecięty na dwie strony
 

Ląd przecięty na dwie strony

- Pracując nad "Topielą", powiedziałem sobie, że mam dość tego wszystkiego, czego się dotąd nauczyłem i to nie jest to, co tak naprawdę chcę robić. I zacząłem robić wszystko na opak - opowiada Marcin Płonka, którego wystawę można od piątku oglądać w galerii fotografii Pix House.

czytaj więcej
Czechosłowacka kontrkultura
 

Czechosłowacka kontrkultura

W Centrum Kultury Zamek w kwietniu i maju będzie można zobaczyć wystawę Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1979-1989. Wyjątkowa ekspozycja pokazuje nietypową sytuację, gdy to prowincja staje się prawdziwym centrum dla sztuki niezależnej. W tym przypadku mowa jest też o historii wybitnej jednostki, która z zapałem budowała antypaństwowy underground.

czytaj więcej
Ikony codzienności
 

Ikony codzienności

Zwyczajne sytuacje, schematyczne zachowania, codzienne rozmowy. O sile obserwacji i mocy sprawczej wizualnych komunikatów, które mimowolnie kształtują się w głowie każdego z nas, malarsko opowie Jarosław Modzelewski. Wernisaż wystawy "Co oczy widziały (czyli o obrazach, które kazały się namalować)" już w najbliższy czwartek w Galerii Ego.

czytaj więcej
Polityczna dekonstrukcja?
 

Polityczna dekonstrukcja?

Bogaci, inteligentni i dobrze zbudowani - tymi słowami Wiktar Babaryka, prezes zarządu Gazpromu Belgazprombank oraz jeden z najbardziej znanych białoruskich mecenasów sztuki, określił idealnych klientów banku. To także tytuł zbliżającej się rozmowy Aliaxeya Talstou z Jolantą Kilian, której celem jest przybliżenie specyfiki sztuki współczesnej Białorusi.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 20