Kultura Poznań.pl

Kultura

Śmiechem w stereotypy
 

Śmiechem w stereotypy

"Diane for a day" jest projektem czerpiącym z doświadczeń ruchowych kolektywu hannsjany oraz wieloletnich eksperymentów z pogranicza sztuk teatru Thikwa. Łącząc siły grupy stworzyły spektakl, w którym podkreślają, że kwestia poszukiwania własnej tożsamości nie musi być wyłącznie poważna. Sposobem na odnalezienie się w zawiłościach tematu jest według twórców śmiech.

czytaj więcej
Spokojnie, nie tak szybko!
 

Spokojnie, nie tak szybko!

Piękny był Poznań w tę ciepłą, sobotnią noc. Tłumy spacerujące od galerii do galerii, od muzeum do muzeum. W końcu Noc Muzeów w Poznaniu to ponad 50 miejsc do odwiedzenia!

czytaj więcej
POZNAŃ POETÓW. Emocje bez cenzury
 

POZNAŃ POETÓW. Emocje bez cenzury

Magda Tyszecka zwyciężyła w III Ogólnopolskich Mistrzostwach Slamu Poetyckiego. Podczas turnieju, który zamykał festiwal Poznań Poetów, slamerki i slamerzy zafundowali nam emocjonalną podróż w głąb siebie i kontestowali Polską rzeczywistość.

czytaj więcej
To sztuka, sztuka mnie oburzyła
 

To sztuka, sztuka mnie oburzyła

W filmie "Koniec ze strachem" Barbara Visser bada przypadek zniszczenia obrazu abstrakcyjnego przez oburzonego widza, a także próbę jego restauracji i rekonstrukcji. W ten sposób pokazuje również szerszy problem związany z odbiorem sztuki współczesnej. Film będzie można zobaczyć we wtorek w Pawilonie.

czytaj więcej
Orchestra z rozmachem
 

Orchestra z rozmachem

Czołowi twórcy muzyki nu jazzowej, wydawani przez legendarną wytwórnię Ninja Tune - The Cinematic Orchestra - wracają z wydanym w marcu albumem do koncertowania. A w ramach trasy promocyjnej zawitają także do Poznania.

czytaj więcej
donGURALesko rapuje Snydera, ze Snyderem
 

donGURALesko rapuje Snydera, ze Snyderem

W sobotę na placu Wolności zaparkuje czerwony autobus, który w ramach Nocy Muzeów zamieni się w salę kinową. To właśnie na jego pokładzie odbędzie się premiera teledysku donGURALesko i Timothy'ego Snydera do utworu "20" - skomponowanego, aby podkreślić znaczenie udziału w nadchodzących wyborach do Europarlamentu. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Malta.

czytaj więcej
Hybryda. Studium bytu nieokreślonego
 

Hybryda. Studium bytu nieokreślonego

"fascynat odśrodkowy_dwatrzycztery" to tryptyk autorstwa choreografki Anny Piotrowskiej, która do udziału w realizacji zaprosiła swoje córki, przyjaciółkę oraz performerów. Stworzony z okazji 44 urodzin Piotrowskiej spektakl to studium kompozycji wyrażone w kilkudziesięciominutowych opowieściach konstruujących z jednej strony całkowicie odrębne, z drugiej zadziwiająco spójne narracje.

czytaj więcej
Język, który zmienia rzeczywistość
 

Język, który zmienia rzeczywistość

Wystawa Liliany Piskorskiej w Galerii Miejskiej Arsenał musi być dla tradycjonalistów i osób o prawicowych poglądach zbiorem obrazów z sennych koszmarów. Oto feministyczno-queerowa artystka i aktywistka pokazuje, do czego prowadzi wykluczająca mowa władzy i organizacji konserwatywnych, posługujących się "sformułowaniami-pałkami". Podsuwa im groteskowe rozwiązania, o których być może już w skrytości śnią, lecz wciąż jeszcze boją się wprowadzić je w życie.

czytaj więcej
To nie jest jedyny możliwy świat
 

To nie jest jedyny możliwy świat

Czwarta edycja Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca tygodnia. Poznań będzie oddychał literaturą, a w Empiku przy placu Wolności poznańska publiczność będzie mogła spotkać się m.in. z mistrzem kryminału Markiem Krajewskim, bestsellerową Magdaleną Witkiewicz oraz laureatem Pulitzera, Charliem LeDuffem.

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Ten weekend zdominuje ta noc - Noc Muzeów! Chociaż innych wydarzeń w piątek, sobotę i niedzielę nie zabraknie to poznańskie muzea (i nie tylko!) już nie mogą się doczekać na nocne odwiedziny. Tymczasem pomyślcie też o poezji, Festiwal Poznań Poetów to okazja nad wyraz ku temu sposobna. Dla tych, którzy jednak wolą spędzić czas na świeżym powietrzu (wszystko jedno w jakiej aurze) będzie Getaway Outdoor Festival. Korzystajcie z weekendu!

czytaj więcej
POZNAŃ POETÓW. Za dużo polityki
 

POZNAŃ POETÓW. Za dużo polityki

- "Internat" różni się od moich poprzednich książek stosunkiem autora do głównego bohatera. Po raz pierwszy jestem z nim w konflikcie i na tym konflikcie właśnie opiera się wiele wątków - opowiadał na wtorkowym spotkaniu w Zamku ukraiński pisarz Serhij Żadan.

czytaj więcej
POZNAŃ POETÓW. Wiara w sens opowieści
 

POZNAŃ POETÓW. Wiara w sens opowieści

Tegoroczną Poznańską Nagrodę Literacką im. Adama Mickiewicza za książkę Ucho igielne otrzymał Wiesław Myśliwski, o czym wiedzieliśmy już od dnia ogłoszenia werdyktu kapituły konkursowej - 24 kwietnia. Jej odpowiednik dla młodych pisarzy, a więc Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka każdorazowo pozostaje tajemnicą aż do dnia jej wręczenia. W tym roku trafiła do rąk 28-letniego łódzkiego poety Tomasza Bąka za książkę poetycką Utylizacja. Pęta miast.

czytaj więcej
Nowe konteksty sacrum
 

Nowe konteksty sacrum

Adam Bałdych wystąpi w niedzielę w CK Zamek, promując swój najnowszy krążek sacrum profanum wydany przez niemiecką oficynę ACT Music. W wykonaniu skrzypka, którego po brawurowym koncercie w radiowej Trójce okrzyknięto "diabłem", usłyszymy kompozycje Hildegardy z Bingen czy Thomasa Tallisa.

czytaj więcej
Eco-thinking
 

Eco-thinking

Ochrona środowiska jest ważna. Chyba żaden racjonalnie myślący człowiek nie myśli inaczej. Zimą w miastach oddychamy smogiem, a lasy i morza przepełnione są foliowymi siatkami i plastikiem. Stąd pomysł organizatorów Poznań Design Festiwal 2019, by pokazać pro-ekologiczne rozwiązania, które możemy wdrożyć w naszych domach, czy w małych firmach, które prowadzimy.

czytaj więcej
Niechętni
 

Niechętni

- Naszą nazwę można tłumaczyć na wiele sposobów. Na pewno chcieliśmy podkreślić specyficzne "niedopasowanie" muzyki, która dla fanów jazzu miała być rockowa, a dla miłośników rocka - jazzowa. Oczywiście nie chcieliśmy nikogo odstraszyć, raczej, z dużym przymrużeniem oka, prowokować naszych słuchaczy - mówi Rafał Błaszczak. Grupa Niechęć wystąpi w piątkowy wieczór w Meskalinie, prezentując materiał z jej trzeciego albumu studyjnego, nad którym obecnie pracuje.

czytaj więcej
Wszystko, co najważniejsze
 

Wszystko, co najważniejsze

Wszystko, co najważniejsze w życiu, wyczytałem z książek, więc film Oliviera Assayasa jest dla mnie, mola książkowego, jak haust dymu z gitanesa - o filmie "Podwójne życie" pisze Przemysław Toboła.

czytaj więcej
Totemy ekologią malowane
 

Totemy ekologią malowane

"Koraliki" - tak zdrobniale Alicja Biała nazywa fragmenty monumentalnych rzeźb, które w ostatnich tygodniach stopniowo anektowały przestrzeń obok hotelu Sheraton, tuż przy wejściu do Przystani Sztuki przed budynkiem Concordii Design. Oficjalna inauguracja "Totemów" już w czwartek, 16 maja.

czytaj więcej
Co słychać z ósmego piętra
 

Co słychać z ósmego piętra

Już w czwartek w Dragonie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - premierowy koncert zespołu Zimnv. Po pierwszym przesłuchaniu brzmienie ich piosenek wydaje się pogodne i przyjemne, podobnie jak teksty piosenek. Wsłuchując się jednak w utwory zespołu szybko okazuje się, że za lekkością skrywa się niepewność zarówno w warstwie muzycznej, jak i treści.

czytaj więcej
Dla widza i dla aktora
 

Dla widza i dla aktora

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję przebudowy siedziby Estrady Poznańskiej przy ul. Masztalarskiej. Zwycięski projekt przygotowała pracownia AMC, która zdaniem sądu konkursowego najlepiej odpowiedziała na oczekiwania Estrady. Do nowych wnętrz wejdziemy za 3-4 lata.

czytaj więcej
Strona 1 2 462