Kultura Poznań.pl

Kultura

Zwierzęta, których nie dostrzegamy
 

Zwierzęta, których nie dostrzegamy

Na architekturę, choćby była wspaniała, patrzymy na co dzień bardzo nieuważnym okiem. Mieszkając w Poznaniu przegapiamy, jak się okazuje, nawet i wygląd Zamku. To, jak wiele nam umyka, uświadomi wystawa "Zwierzyniec zamkowy" otwierana we wtorek w Holu Wielkim CK Zamek.

czytaj więcej
Łazarz bez pretensji
 

Łazarz bez pretensji

"Sceny nieistotne" - taki tytuł nosi wystawa, którą w sobotę otwiera Brama Poznania. "Budujemy opowieść o ludziach załatwiających swoje sprawy umykające historii, o prowincjonalnej codzienności Łazarza, pozornie niewartej uwagi" - piszą o niej twórcy.

czytaj więcej
Początek wszystkiego
 

Początek wszystkiego

"Pójdę twoim śladem" jest kolejnym elementem bogatego już uniwersum literackiego Ryszarda Ćwirleja. Są policjanci, złodzieje, szpiedzy, zawiłe intrygi, nagłe zwroty akcji, oraz kilka tematów do przemyślenia.

czytaj więcej
Pustki i co dalej?
 

Pustki i co dalej?

"Nowy rok, zima jest, kamień leży, aż go kiedyś siłę będę wtoczyć miał/ Może wtedy uda się?/ A teraz tchu mi brak" - śpiewały Pustki w 2006 roku na płycie "Do mi no", która przyniosła zespołowi dużą popularność. Dziś tchu zabrakło z pewnością także fanom bandu, który od kilkunastu lat współtworzy polską scenę pop-rockową. I współtworzyć wkrótce przestanie.

czytaj więcej
Karnawał prawykonań
 

Karnawał prawykonań

Orkiestra to "narzędzie" służące zazwyczaj do wykonywania tzw. muzyki poważnej. To dalekie uproszczenie, niemniej sale koncertowe filharmonii - a więc główne miejsca, w których takie zespoły występują - rozbrzmiewają raczej symfoniami i uwerturami, aniżeli standardami jazzowymi. Z drugiej strony zapominamy, jak wiele utworów muzyki klasycznej służyło rozrywce i zabawie. Taką stronę muzyki - zarówno klasycznej, jak i jazzowej - zgłębi kolejny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

czytaj więcej
Ludzka, muzyczna maszyna rytualna
 

Ludzka, muzyczna maszyna rytualna

Występ Phurpy to niecodzienne wydarzenie, balansujące na granicy koncertu oraz obrzędu rytualnego. Muzyka, która powstała pod wpływem inspiracji muzyką pre-buddyjską i eksperymentami noisowymi, wybrzmi w sobotę w poznańskim Pawilonie. Dodatkowo ten unikatowy, mistyczny popis dźwiękowy zostanie wsparty obecnością twórców z dwóch innych projektów muzycznych: The Nent i Skrei.

czytaj więcej
UWAGA! ZMIANY! Kulturowy tygiel*
 

UWAGA! ZMIANY! Kulturowy tygiel*

Koncertowali z powodzeniem na całym świecie, ich płyty wydawała słynna oficyna Tzadik, są jednym z najoryginalniejszych zjawisk ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie muzycznej. Zespół Bester Quartet wystąpi w piątek w Blue Note w ramach 22. Dnia Judaizmu.

czytaj więcej
UWAGA! ZMIANY! Kpił z porównań*
 

UWAGA! ZMIANY! Kpił z porównań*

Premierą "Halki" 31 sierpnia 1919 roku, ponad sto lat po urodzinach Stanisława Moniuszki, zainaugurowano pierwszy sezon w poznańskim Teatrze Wielkim. Celebrację 200. rocznicy urodzin kompozytora rozpocznie z kolei Filharmonia Poznańska. Rok 2019 będzie szczególny zarówno dla poznańskiej instytucji, jak i całej Polski, gdyż Moniuszko został patronem roku.

czytaj więcej
Poznań w żałobie
 

Poznań w żałobie

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, prezydent Jacek Jaśkowiak zarządził trzydniową żałobę na terenie Poznania.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Tabu
 

PROSTO Z EKRANU. Tabu

"Zabawa zabawa" zrobiła na mnie ogromne wrażenie, choć alkoholizm oglądany na ekranie jest tu przedstawiony jakby w wersji de luxe, bez powielania kalek, jakie do tej pory znaliśmy z obrazów przyglądających się temu tematowi. W tym zresztą upatruję największą zaletę filmu - w nakreśleniu cienkiej granicy między dobrą zabawą a uzależnieniem.

czytaj więcej
Gdzie inni skończyliby swoją opowieść
 

Gdzie inni skończyliby swoją opowieść

- Reportaż to bardzo pojemny gatunek. Można w nim zawrzeć wszystko: wiersz, fragment wywiadu, monolog wewnętrzny, nawet cytat z pracy naukowej. Za pomocą anegdoty można oddać coś, co w tekście akademickim, raporcie czy analizie wymagałoby strony wywodu i paru przypisów - mówił w jednym z wywiadów Wojciech Górecki. Znany dziennikarz i historyk w najbliższy czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich.

czytaj więcej
Siostrzańska książnica
 

Siostrzańska książnica

Nowy Byt Feministyczny oraz Galeria Tak zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czytanki Feministyczne", w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy zastanowią się nad rolą matriarchatu, a także możliwościami i zagrożeniami, jakie niesie za sobą przejmowanie autorytarnej władzy przez konkretne grupy społeczne.

czytaj więcej
Artysta, a może już celebryta?
 

Artysta, a może już celebryta?

Piątkowy wieczór, malutka Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną. Przed wejściem do środka - tłok. By zobaczyć wystawę Norakiego, trzeba odstać swoje w kolejce. Dwie osoby z kamerą opisują szczegółowo każdą ze stu jedenastu prac, prawie każdy robi sobie telefonem selfie. Czy to jeszcze wystawa, czy już wydarzenie, na którym po prostu należy być?

czytaj więcej
Gdy wszystko nic warte, evviva dell'arte
 

Gdy wszystko nic warte, evviva dell'arte

Kilka wieków temu komedianci dell'arte konkurowali z przedstawieniami dworskimi o bogatej inscenizacji i teatrem jarmarcznym. Ich dbałość o stronę muzyczną oraz idące za tym świetne wykony oper-baletów (choć to nie był ich stały repertuar) sprawiły jednak, że byli niedosiężni. Sukces włoskich aktorów powtarza właśnie zespół Teatru Animacji. Swoim nowym spektaklem - Miłość do trzech pomarańczy w reżyserii Pawła Aignera dowodzi, że nie ma w Poznaniu równych sobie.

czytaj więcej
UWAGA! ZMIANY! Opolska Australia*
 

UWAGA! ZMIANY! Opolska Australia*

Muzyk australijskiego pochodzenia, Philip Bracken, pojawi się gościnnie w poznańskiej Meskalinie. Jego pełne ciepła i harmonii kompozycje gitarowe będzie można usłyszeć na żywo już w środę. Piosenki Brackena przywodzą skojarzenia z odległymi miejscami, w których króluje słońce, jednak jeden ze swoich pogodnych projektów zrealizował tutaj - w Polsce. Płyta o niepozornej acz sugestywnej nazwie "The Opole session" dowodzi, że folkowe brzmienia można za pomocą gitary znaleźć nawet na drugim końcu świata.

czytaj więcej
Kino bardzo krótkometrażowe
 

Kino bardzo krótkometrażowe

Co można zrobić w ciągu 100 minut? Dojechać pociągiem z Poznania do Konina, rozegrać dwie emocjonujące partie w Osadników z Catanu, obejrzeć dwa odcinki serialu Suits (i to z małą przerwą na herbatę). A gdyby tak obejrzeć 100 filmów?

czytaj więcej
To, do czego każdy tęskni
 

To, do czego każdy tęskni

- Nie ma co się obrażać, że historia zafundowała nam taką, a nie inną otoczkę. Trzeba się z tym uporać - mówi Hanna Grzeszczuk-Brendel*, historyk sztuki i autorka książki "Mieszkanie w mieście. Poznań w kontekście europejskich reform mieszkaniowo-urbanistycznych".

czytaj więcej
Sputnik nad Zamkiem
 

Sputnik nad Zamkiem

Myślą przewodnią 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich - Sputnik nad Polską jest szeroko pojęta sztuka. Ponadto organizatorzy zapewniają, że odkryją przed widzami "świat rusałek, leśnych nimf, kikimor, znachorek i utopców". Pierwszy seans w ramach poznańskiej odsłony wydarzenia - 14 stycznia w CK Zamek.

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Premiera "Miłości do trzech pomarańczy" w Teatrze Animacji, Poznański Koncert Noworoczny, Kolędowanie na Fredry, warsztaty i gry miejskie dla dzieci i wykłady dla dorosłych, a przede wszystkim coroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ten weekend na pewno nie będzie nam zimno!

czytaj więcej
Pora na Prawosławny Sylwester!
 

Pora na Prawosławny Sylwester!

Już po raz szósty w Poznaniu odbędzie się Bałkański Prawosławny Sylwester. W Klubie u Bazyla wystąpią dwa zespoły: Balkan Sevdah i Jazgodki. Poza tym - tańce w kole, balkan party i inne atrakcje.

czytaj więcej
Strona 1 2 445