Kultura Poznań.pl

Kultura

Obrazy ożyją na oczach widzów
 

Obrazy ożyją na oczach widzów

Przechodząc od poniedziałku ulicą Święty Marcin będziemy świadkami niecodziennego dość zjawiska. W opuszczonej sklepowej witrynie sceny z czterech stworzonych przez kobiety dzieł malarskich, odtworzą aktorzy z Grupy Circus Ferus.

czytaj więcej
Animator triumfuje!
 

Animator triumfuje!

Poznański Festiwal Filmów Animowanych zdobył główną nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Krajowe Wydarzenie Filmowe". Otrzymał ją podczas wtorkowej gali w ramach 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

czytaj więcej
Muzyk z charakterem
 

Muzyk z charakterem

Jest jednym z najgłośniejszych nazwisk na polskiej scenie jazowej w ostatnich miesiącach, jego debiutancka płyta "Another Raindrop" zbiera znakomite recenzje. W Blue Note zagra Kuba Więcek.

czytaj więcej
Projekt Dobro
 

Projekt Dobro

- Żyjemy w najlepszym ze światów i dlatego właśnie jesteśmy w pełni odpowiedzialni za jego kształt - dowodzi Marcin Napiórkowski w jednym z ostatnich numerów "Tygodnika Powszechnego". Możemy pomagać potrzebującym na tysiące sposobów - mamy pieniądze, wiedzę i możliwości. W sobotę i niedzielę nadarzy się ku temu okazja. W dwóch poznańskich kościołach odbędą się koncerty charytatywne na rzecz Hospicjum Palium.

czytaj więcej
Niewidzialna
 

Niewidzialna

Agencje reklamowe za najcenniejszy dla swoich zleceniodawców uznają target wiekowy 16-49, po pięćdziesiątce ich zdaniem życie zaczyna się już kończyć. Na przekór tym stereotypom, wymyślonym przecież przez handlowców, idzie francuska reżyserka Blandine Lenoir.

czytaj więcej
Z szacunku do postaci
 

Z szacunku do postaci

"Wanda" nie jest biografią: jest historią kobiety "w połowie zbudowanej z ambicji", człowieka trudnego, pierwszej Polki na Mount Everest. Anna Kamińska, autorka historii Wandy Rutkiewicz, opowiadała o książce podczas spotkania z publicznością w CK Zamek.

czytaj więcej
Ogień z wodą
 

Ogień z wodą

Od niemal dekady łączą rockową energię, jazz, muzykę ilustracyjną, soul w spójną całość. Jazzpospolita wystąpi w Meskalinie w najbliższy piątek.

czytaj więcej
Folk podszyty bluesem
 

Folk podszyty bluesem

Zaczynał jako didżej, by dziś tworzyć muzykę z pogranicza folku i bluesa. Fink pojawi się w Poznaniu już w najbliższy czwartek - podczas koncertu w CK Zamek będzie promował swój najnowszy album "Resugram".

czytaj więcej
Reformacja w weekend
 

Reformacja w weekend

Przed nami kolejna odsłona Weekendu z Historią. Tym razem odbędziemy ekspresowy kurs wiedzy o reformacji w Poznaniu i reakcji na nią czyli: kontrreformacji.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Zawiść i pożądanie
 

PROSTO Z EKRANU. Zawiść i pożądanie

Najnowszy film Sofii Coppoli to jednocześnie adaptacja powieści Malowany diabeł Thomasa P. Cullinana i remake produkcji Dona Siegela z 1971 roku z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Szkoda, że tak bardzo zawodzi pokładane w nim nadzieje. Na pokuszenie w zamyśle miało być feministyczną opowieścią o zemście oszukanych kobiet. Ostatecznie otrzymaliśmy kostiumowy owszem - thriller, jednak zapakowany wyłącznie w ładne obrazki.

czytaj więcej
Spektakl niczym dobra książka
 

Spektakl niczym dobra książka

Premiera otwierająca nowy sezon w Teatrze Animacji wzbudziła ogromną ciekawość. Wszakże "Pan Tobiasz i książki" w reżyserii Ewy Piotrowskiej to spektakl niespotykany, bo powstał z inspiracji niemą, oscarową animacją "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore". Za twórcze odniesienie do pierwowzoru, dbałość o szczegóły oraz doskonały przekład języka filmu na język sceny przedstawienie zasługuje na nominację do Oscarów teatralnych.

czytaj więcej
Przepis na koncert
 

Przepis na koncert

Sprawdzianem dla głosu wokalisty jest śpiew a cappella lub z akompaniamentem jednego, góra dwóch instrumentów. W tak kameralnej obsadzie słychać wszystkie mankamenty. Ileż to znanych artystów nie radzi sobie bez otoczki masywnego brzmienia zespołu, świateł i wszystkich możliwych rozpraszaczy. Krystyna Prońko wczorajszym koncertem w Blue Note pokazała, że wystarczy jej mała scena, fortepian i mikrofon. Resztę zrobi sama.

czytaj więcej
Życie po śmierci
 

Życie po śmierci

Małżeństwo Krauze od dawno przymierzało się do nakręcenia filmu o Rwandzie. Zainspirowało ich niewielkie opowiadanie Wojciecha Albińskiego Kto z państwa popełnił ludobojstwo? 

czytaj więcej
Tajemnica, wina, kara
 

Tajemnica, wina, kara

Trzecia edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda już na długo przed rozpoczęciem zapowiada się na wielki sukces. Wszystko za sprawą zarówno różnorodnego i atrakcyjnego programu, jak i zaproszonych gości. 

czytaj więcej
Każdy ma swój Everest
 

Każdy ma swój Everest

O najsłynniejszej polskiej himalaistce i trudach dokumentacji jej życiorysu opowie Anna Kamińska, autorka książki "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci".

czytaj więcej
Kayah i Bregović. Powroty
 

Kayah i Bregović. Powroty

W marcu 2017 roku Polskę obiegła dość zaskakująca wiadomość. Po 17 latach ponownie połączą siły autorzy jednej z najlepiej sprzedających się płyt w historii polskiej fonografii. Album, który stał się muzycznym strzałem w dziesiątkę, okazał się także pierwszym krokiem do rozpadu duetu. Jak się okazuje - nie na zawsze. Sentymentalną, bałkańską podróż czas reaktywować.

czytaj więcej
Strona 1 2 382
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.