Kultura Poznań.pl

Kultura

Jazzowo-etniczne echo urodzin
 

Jazzowo-etniczne echo urodzin

Nareszcie przyszedł taki moment, że muzyka etniczna wyszła z zaścianka i gromadzi na koncertach coraz więcej zwolenników. Na koncert Dagadany i Poznań Jazz Philharmonic Orchestra czekał chyba cały Poznań - Sala Wielka CK Zamek przyciągnęła tłumy spragnionych każdego dźwięku słuchaczy.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Walka o przetrwanie
 

PROSTO Z EKRANU. Walka o przetrwanie

Keda jest młodym myśliwym, który po raz pierwszy wyrusza z ojcem na polowanie. Tylko w ten sposób może zostać mężczyzną i przekonać się o sile, jaką posiada. Szybko okazuje się, że jest silniejszy niż ktokolwiek przypuszczał. Nawet on sam.

czytaj więcej
Półtony historii ludowej
 

Półtony historii ludowej

Zmieniający się w wyniku rewolucji początku XX wieku układ społeczno-polityczny, nie tyko ugruntował stabilne miejsce dla nowych ideologii, ale też dopuścił do głosu grupy wcześniej wykluczane z kart historii. Za klika dni zagadnienie plebejskiego doświadczenia politycznego tamtego okresu stanie się pretekstem do podjęcia rozmowy na temat walki o wolność i sposobów mówienia o niej. W rozmowie weźmie udział badacz Wiktor Marzec.

czytaj więcej
Fortepian na jesienną chandrę
 

Fortepian na jesienną chandrę

Zimne listopadowe wieczory nastrajają do tego, by zostać w domu. Przykryć się kocem i z kubkiem gorącej herbaty ukryć się przed całym światem. A gdyby tak przełamać autumn mood i wybrać się do klubu Blue Note? Zaprasza Karen Edwards, która swoim zniewalającym uśmiechem postara się wyplenić z Szanownych Państwa jesienną chandrę.

czytaj więcej
Obywatele G.C.
 

Obywatele G.C.

Zapewne biało-czarne pasy budzą dziś w Polsce jednoznaczne skojarzenia w wielu wielbicielach polskiego rocka. Republika - kultowy zespół będący jednym z dowodów na to, że PRL-owska szarzyzna nie zabarwiła jednym kolorem ówczesnej sceny muzycznej, zapisał się na trwałe w historii swojej epoki. Zdolny wokalista Grzegorz Ciechowski przyczynił się do powstania wielu utworów, które mimo upływu lat, nadal się nie starzeją. Za kilka dni w  poznańskiej Arenie odbędzie się koncert będący hołdem dla tego wybitnego polskiego wokalisty.

czytaj więcej
Orkiestra szuka muzyków!
 

Orkiestra szuka muzyków!

Chcesz dołączyć do zespołu Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu? Grasz na instrumencie i masz ochotę wzmocnić swoje umiejętności? A może pragniesz wrócić do swojej dawno zapomnianej pasji? Nic prostszego!

czytaj więcej
Jedyny socjalista w Polsce
 

Jedyny socjalista w Polsce

Anna Bikont, współautorka świeżo wydanej biografii Jacka Kuronia, podczas sobotniego spotkania w Zamku, podkreślała wartość niezachwianej wiary jej bohatera w to, że ludzi da się zgromadzić, a następnie popchnąć w stronę wspólnego działania. Reporterka wspomniała, że Kuroń "ćwiczył się, by nie nienawidzić" i z chęcią wchodził w dyskusję z przedstawicielami skrajnych opinii.

czytaj więcej
Bardzo szara codzienność
 

Bardzo szara codzienność

- Obchody stulecia niepodległości kojarzą nam się z taką oficjalną celebrą, z defiladami, z przemówieniami i dotyczą takiego punktowego momentu roku 1918. My postanowiliśmy wyjść od tej daty i zastanowić się, co działo się przez tych sto lat. Tych sto lat to nie są tylko wojny, wybuchy społecznych niepokojów, to nie są rzeczy wielkie, ale tych sto lat to jest przede wszystkim zwykłe ludzkie życie. Tych sto lat próbowaliśmy w taki bardzo syntetyczny sposób zawrzeć na tej wystawie, co oczywiście nie jest do końca możliwe, dlatego możemy mówić o takim bardzo skrótowym, bardzo punktowym zaznaczeniu pewnych problemów - mówi w filmie Marek Wasilewski, kurator wystawy "Życie codzienne w Polsce", którą można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Polacy myślą Brandtem
 

Polacy myślą Brandtem

Pokaz dzieł Józefa Brandta jest niewątpliwie bezprecedensowym wydarzeniem dla polskiej historii sztuki, gdyż to pierwsza wystawa monograficzna tego znakomitego artysty. Niewątpliwą jej zaletą jest szeroko zakrojona współpraca licznych instytucji muzealnych przechowujących dorobek malarza, a przede wszystkim udostępnianie bogatych zbiorów znajdujących się w kolekcjach prywatnych, co stwarza niepowtarzalną możliwość kontemplacji ukrytych zwykle prac. Czy to jednak wystarczy, by wystawa okazała się sukcesem?

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Choć może trudno w to uwierzyć - już w najbliższą sobotę uruchomiony zostanie na placu Wolności świąteczny jarmark, zwiastujący Boże Narodzenie. A co poza Betlejem Poznańskim czeka nas w nadchodzący weekend?

czytaj więcej
Pęd ku nowoczesności
 

Pęd ku nowoczesności

Historyczne wydarzenia i ich konsekwencje, zrywy niepodległościowe, a także dynamiczny rozwój społeczeństwa - wizualna opowieść o dawnym, ale zarazem nowoczesnym Poznaniu, rozpocznie się w Muzeum Historii Miasta Poznania już w najbliższą niedzielę.

czytaj więcej
Jazzowe korzenie muzyki świata
 

Jazzowe korzenie muzyki świata

Zespół  Dagadana, który za pomocą muzyki jazzowej i elektronicznej łączy elementy ludowej kultury ukraińskiej i polskiej, świętuję 10 lat działalności. Z tej okazji muzycy zapraszają na urodzinowy koncert, który odbędzie się w niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek. Na scenie zespołowi Dagadanie będzie Poznan Jazz Philharmonic Orchestra.

czytaj więcej
Bakcyl wolności został zasiany
 

Bakcyl wolności został zasiany

Konstanty Usenko swoją nową książkę "Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji" zadedykował zakładnikom zimnej wojny i ofiarom geopolitycznych ustawek. - Ludzie są programowani, zależy to od tego, po której stronie barykady żyją. Ale tak naprawdę niewiele się od siebie różnią - mówił w środę podczas spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał autor.

czytaj więcej
A jak nas zniknie?
 

A jak nas zniknie?

"Ludzie robią to od zawsze. Znikają. Są. A potem ich nie ma. Zostajemy bez nich: z pustką, której nie da się niczym wypełnić, ze wspomnieniami..." Sztuka bez babci opowiada o tym, czego opowiedzieć w zasadzie się nie da. Tym bardziej, że każdy kto czyta te słowa, sam ma to jeszcze przed sobą.

czytaj więcej
Pomnik ze skazą
 

Pomnik ze skazą

Portret Jacka Kuronia jest na przemian przyciemniany i rozświetlany przez opinię publiczną. Trudność w przyjęciu jednoznacznej opinii na temat jego społecznych i prywatnych decyzji, wiąże się nie tyle z powszechnymi różnicami światopoglądowymi i politycznymi, co raczej z wieloaspektowością czasów, w których przyszło mu działać. Anna Bikont oraz Helena Łuczywo są kolejnymi autorkami starającymi się zlustrować życie oraz decyzje tej wieloprofilowej, istotnej dla polskiej historii postaci. Spotkanie wokół świeżo wydanej książki "Jacek" odbędzie się w sobotę w Zamku.

czytaj więcej
Industrialna mgła
 

Industrialna mgła

Rezygnacja z powolnego mistycyzmu na rzecz wyważonej elektroniki są jak przeprawa wehikułem czasu albo międzygalaktycznym teleporterem, który przenosi Zolę Jesus z przymglonego świata fantasy do industrialnej przyszłości. Wycieczka ta prowadzi jednak z powrotem do natury, która staje się dosłowną i metaforyczną kolebką najnowszej płyty zespołu. Już w sobotę będzie można jej posłuchać w poznańskiej Tamie.

czytaj więcej
Impreza inna niż wszystkie
 

Impreza inna niż wszystkie

Festiwal Era Jazzu świętuje 20-lecie. W najbliższą sobotę w Auli UAM podczas koncertu jubileuszowego wystąpi Regina Carter - genialna instrumentalistka, powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie.

czytaj więcej
Cały ten filmowy świat
 

Cały ten filmowy świat

36. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! jest nie tylko doskonałą okazją do zobaczenia najnowszych produkcji dla dzieci i młodzieży, ale i zmierzenia się z najlepszym światowym kinem w wielu jego nieoczywistych odsłonach.

czytaj więcej
Strona 1 2 438