Kultura Poznań.pl

Kultura

Nie mówić za dużo
 

Nie mówić za dużo

Jest niewątpliwie jedną z najbarwniejszych i najbardziej nieschematycznych osobowości na polskiej scenie muzycznej. W sobotę w Dragonie ze swoim triem zagra Marcin Masecki.

czytaj więcej
Melancholijne powroty
 

Melancholijne powroty

Twórczość Wojciecha Staroniewicza definiuje jego imponująca aktywność, zainteresowanie mainstreamowym jazzem, a także to, jak łączy lokalność z szerszą perspektywą. W Centrum Kultury Zamek usłyszymy utwory z jego nowej płyty "North Park".

czytaj więcej
Tokijska opowieść
 

Tokijska opowieść

Złota Palma na festiwalu w Cannes to początek nagród i nominacji (BAFTA, Złoty Glob, Oscar), jakie zebrał Hirokazu Koreeda za jeden z najlepszych nieanglojęzycznych filmów ostatniego roku. "Złodziejaszki" - od piątku w kinach.

czytaj więcej
Ta historia to nie sielanka
 

Ta historia to nie sielanka

- Powracają fale, które wciąż można opisywać tym samym językiem. "Portiernia" będzie dla mnie o wiele bardziej smutna, niż w 2003 roku. Powtarzalność dodaje jej elementu beznadziejności - mówi Marcin Kęszycki* z Teatru Ósmego Dnia. "Portiernia" w nowej wersji zostanie ponownie wystawiona z okazji 55-lecia teatru. Premiera - 21 marca.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Na skraju życia
 

PROSTO Z EKRANU. Na skraju życia

Żywa legenda, solidny reżyser i wybitny aktor, który w branży filmowej pracuje od połowy lat 50. XX wieku - 88-letni Clint Eastwood już nic nie musi, a jednak wciąż mu się chce. W "Przemytniku" może już nie eksperymentuje, za to serwuje lekką, klasyczną opowieść o mężczyźnie w zaawansowanym wieku, który zanim odejdzie, chciałby przekazać potomnym kilka życiowych prawd.

czytaj więcej
Muzeum z dociekliwości
 

Muzeum z dociekliwości

- Uznałam, że XIXGallery zasłużyła na to, żeby stać się muzeum - mówi Anna Moryto*, inicjatorka powstania Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Otwarcie - 29 marca.

czytaj więcej
Masz "Wolny wybór"
 

Masz "Wolny wybór"

Nakładem WBPiCAK ukazała się świetna antologia z wiele tłumaczącym podtytułem Stulecie wierszy 1918-2018. Dobór tekstów jest autorską koncepcją prof. Piotra Śliwińskiego.

czytaj więcej
Na zewnątrz pudełka
 

Na zewnątrz pudełka

Short Waves Festival odbędzie się już po raz 11. Tym razem mottem festiwalu jest hasło "Outside The Box", a w tegorocznym programie fokusowym popatrzymy w nieoczywistym kierunku - na Azję Południowo-Wschodnią. Wy też zanurzcie się w świecie fabuł, dokumentów, animacji, teledysków i eksperymentów.

czytaj więcej
Dzieło sztuki na nowo
 

Dzieło sztuki na nowo

Jednym z pierwszych i najbardziej klasycznych ćwiczeń w szkołach artystycznych jest reinterpretacja istniejącego dzieła sztuki. Co roku kolejne rzesze studentów pierwszych lat cytują i nawiązują do dzieł klasyków - od "Dyskobola" Myrona po "Śmierć Marata" i portrety holenderskich mistrzów malarstwa. Profesor Rafał Boettner - Łubowski wraz ze swoimi studentami z Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki próbuje pokazać, że z tej postmodernistycznej gry może wynikać głębsza refleksja na temat samych dzieł sztuki i postaw twórczych autorów.

czytaj więcej
Ustalić prawdę
 

Ustalić prawdę

Choć podobno w swojej książce reporterskiej tezy nie postawili, na spotkaniu promującym Głosy w Teatrze Ósmego Dnia wyrazili się jasno. Dziś zarówno Ewa Winnicka jak i Dionisios Sturis nie wydaliby takiego samego wyroku jak juraci obradujący nad sprawą Damiana Rzeszowskiego kilka lat temu na wyspie Jersey. 

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Mamy już połowę marca, a wiosenne przesilenie w kulturze wcale nie zwalnia. Wręcz przeciwnie - i w ten weekend lista wydarzeń pęka w szwach. Podpowiadamy na co szczególnie warto zwrócić uwagę...

czytaj więcej
Stare nigdy nie brzmiało lepiej
 

Stare nigdy nie brzmiało lepiej

Trzy lata temu Marek Dyjak zwany także "najbardziej prawdziwym głosem na polskim rynku muzycznym" postanowił zmierzyć się z kolosem piosenki literackiej, Przemysławem Gintrowskim i zinterpretować jego utwory. Emocjonalne zmagania zaowocowały krążkiem Dyjak/Gintrowski z odważnymi aranżacjami autorstwa Marka Tarnowskiego i Jerzego Małka. Muzycy ruszyli w trasę koncertową by przetestować ten ciężki ale wzruszający materiał na żywym organizmie, o czym poznańska publiczność będzie mogła się przekonać już 17 marca w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Ponure losy Domu Żołnierza
 

Ponure losy Domu Żołnierza

19 marca 1939 roku miasto Poznań przekazało wojsku Dom Żołnierza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Już pół roku później budynek został przejęty przez Niemców i przekształcony w siedzibę bezlitosnej służby śledczej - Gestapo.

czytaj więcej
Marcinek powraca!
 

Marcinek powraca!

Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek" w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu to ogólnopolski konkurs dla młodzieży działającej w grupach teatralnych szkół i ośrodków kulturalnych. Jest wyjątkowy, bo jego organizacją zajmuje się społeczność uczniów pod opieką nauczycieli. Kolejna, 19. edycja już 15-17 marca.

czytaj więcej
Dziwaczne uniwersum. O bizarności w malarstwie
 

Dziwaczne uniwersum. O bizarności w malarstwie

Współczesne działania wystawiennicze faworyzują sztukę nowych mediów, działania intermedialne czy pojawiające się na wernisażach performansy. Po zaangażowanej społecznie wystawie Hello My Friend i konceptualnym projekcie Medio Cuerpo, Galeria Miejska Arsenał proponuje nieco bardziej tradycyjną artystyczną wędrówkę - prezentację malarskiej twórczości Moniki Chlebek.

czytaj więcej
Dyniowy atak na mamę i tatę
 

Dyniowy atak na mamę i tatę

Aż trudno uwierzyć, że zespół Xiu Xiu wydał w lutym tego roku już swój jedenasty album. W "Girl with Basket of Fruit" Jamie Stewart powraca do bardziej surowej wersji swego ekscentrycznego bandu. W czwartek muzycy wystąpią w Pawilonie.

czytaj więcej
Nikt nic nie wie
 

Nikt nic nie wie

Farhadi, wykorzystując, nie po raz pierwszy zresztą, sztafaż thrillera, stawia dojmujące pytania etyczne i egzystencjalne. Nie udziela na nie jednak żadnych jednoznacznych odpowiedzi, bo zdaje sobie sprawę, że takowych odpowiedzi nie ma - o filmie "Wszyscy wiedzą" pisze Bartosz Żurawiecki.

czytaj więcej
Polska stolica designu
 

Polska stolica designu

Już 12 marca na poznańskich targach ponownie gości Arena Design, czyli najważniejsza w Polsce impreza promująca dobre wzornictwo. Co prawda nie będzie to wydarzenie tak ogromne jak Design Milan Week, ale od wtorku do piątku Poznań stanie się polską stolicą designu na najwyższym poziomie.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Żywot świętego
 

PROSTO Z EKRANU. Żywot świętego

Włoska prowincja w "Szczęśliwym Lazzaro" jawi się jako niedostępna utopia, w której pożywienie zdobywa się ciężką pracą, ale nagrodą za wysiłek jest bycie członkiem zżytej społeczności, dzika przyroda i poczucie, że gdzieś się przynależy. Gdyby nie to, że i tu znalazł się ktoś, kto postanowił to wykorzystać, bylibyśmy świadkami tego, jak żyje się w raju.

czytaj więcej
Strona 1 2 453