Kultura Poznań.pl

Kultura

Dzień mam bardzo wypełniony
 

Dzień mam bardzo wypełniony

- Mnie interesuje życie tu i teraz. Chętnie chodzę na koncerty do klubów. Wchodzę, a tam sama młodzież - uczniowie, studenci. I ja, dziadek. Wszyscy się patrzą, a ja nic: zwyczajnie sobie siedzę - mówi Wojciech Makowiecki*, emerytowany dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Warsztaty dla dzieci i całych rodzin, jak przystało na kalendarzową wiosnę kilka wycieczek po mieście, koncerty muzyki popularnej dla spragnionych tańca i rozpoczynający się w sobotę XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G.P. Telemanna dla miłośników muzyki poważnej. Szykuje się naprawdę intenstywny weekend...

czytaj więcej
Ta kiełbasa wciąż nadaje się do konsumpcji
 

Ta kiełbasa wciąż nadaje się do konsumpcji

Na dwudziestolecie aktywności Kabanos wyruszył w jubileuszową trasę. Zespół wciąż jak ognia unika dojrzałości i dalej zachowuje całkowitą niezależność. Muzycznie przydarzyło się chłopakom przez te dwie dekady wiele - o czym może świadczyć ewolucja Zenka i jego projekt solowy, którego nikt się chyba nie spodziewał.

czytaj więcej
Czasem prostsze okazuje się trudniejsze
 

Czasem prostsze okazuje się trudniejsze

Łukasz Rostkowski, znany szerszej publiczności jako L.U.C, jest artystą wszechstronnym. Raper, beatboxer, producent muzyczny, reżyser teledysków i jak się wkrótce ponownie okaże - multimedialny performer, wystąpi w Poznaniu z najnowszym projektem, który swoją premierę miał 16 marca. Co tym razem zaproponuje?

czytaj więcej
A to Itaka właśnie
 

A to Itaka właśnie

Z Eweliną Marciniak i Marcinem Cecko płyniemy do Itaki, która okazuje się Polską. I nie jest to piękny widok. Czy udało im się pokazać, jak doświadczenia okresu transformacji ukształtowały dzisiejszą Polskę? Trudno powiedzieć, może to zresztą niekoniecznie był ich cel.

czytaj więcej
Laboratorium klasyki
 

Laboratorium klasyki

Na swojej stronie internetowej mówią o "zmianie warty" w jazzie, której dowodem jest rosnąca popularność artystów takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespół BadBadNotGood. Reprezentantem nowego pokolenia w jazzie na gruncie europejskim czuje się także pochodzący z Wrocławia septet Electro Acoustic Beat Session.

czytaj więcej
10 lat na fali
 

10 lat na fali

Short Waves Festival, międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych, od 20 do 25 marca już po raz dziesiąty w Poznaniu. Do obejrzenia ponad 300 filmów.

czytaj więcej
Znamy już program Malty!
 

Znamy już program Malty!

W tym roku Malta Festival Poznań podporządkowana jest dynamice skoku. - Zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej edycji - idiomem Skok w wiarę, zastanawiamy się nad możliwymi wariantami tej postawy - ryzykownym skokiem zarówno w zachwyt, piękno, jak i fanatyzm. Pytamy o to, jak różne przekonania i aksjologie mogą wchodzić ze sobą w dyskusję, gdzie przebiegają linie podziału, a gdzie porozumienia - mówi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

czytaj więcej
Jazz w kilku językach
 

Jazz w kilku językach

Czujecie już kwietniowy powiew wiosny? To znak, że wkrótce w Poznaniu zabrzmi Era Jazzu. Podczas pięciu dni poznamy najważniejsze trendy tej sceny oraz jej najbardziej inspirujących artystów.

czytaj więcej
Zajrzyj na dno szuflady
 

Zajrzyj na dno szuflady

Masz w domu pamiątki po powstańcach wielkopolskich, ciekawe rodzinne historie i relikty z powstańczej przeszłości? Zajrzyj na dno szafy i podziel się jej zawartością. Projekt CYRYL zbiera nieznane dotąd materiały związane z powstaniem wielkopolskim. Po digitalizacji wszystkie z nich wrócą do wlaścicieli.

czytaj więcej
Co pomaga nam unieść pomaganie?
 

Co pomaga nam unieść pomaganie?

"Spotkajmy się i posłuchajmy, jak możemy pomagać w czasach nie-pokoju. I jak zadbać w tym o pokój w nas" - zachęcają organizatorzy cyklu spotkań i warsztatów "Jak pomagać w czasach niepewności. Między wojną i pokojem" - w najbliższy czwartek w CK Zamek.   

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Wszystko i nic
 

PROSTO Z EKRANU. Wszystko i nic

Niespotykane w normalnym świecie piękne krajobrazy i stworzenia, które zagrażają życiu, a jednocześnie potrafią wpłynąć na ludzki umysł, to temat najnowszego filmu Alexa Garlanda. Tytułowa "anihilacja" pochodzi od łacińskiego nihil, oznaczającego "nic" i opisuje proces znikania materii, jej unicestwienia. Tym razem okazuje się jednak, że nic może być również początkiem wszystkiego, a wszystko zależy jedynie od naszej interpretacji.

czytaj więcej
Marzec 1968 w przestrzeni miasta
 

Marzec 1968 w przestrzeni miasta

Kilka tysięcy studentów protestujących w centrum miasta, brutalne interwencje ZOMO, gaz łzawiący, gumowe pałki, aresztowania, prasowa nagonka wymierzona w "wichrzycieli", wreszcie haniebny, partyjny wiec na placu Mickiewicza. Wystawa plenerowa "Poznań w marcu 1968 roku" od poniedziałku 19 marca do obejrzenia w pobliżu miejsc tych historycznych wydarzeń - na ogrodzeniu Ogrodu Zamkowego przy CK ZAMEK.

czytaj więcej
W wizerunku Poznania powinny być skrzypce
 

W wizerunku Poznania powinny być skrzypce

- Talent objawia się czasami bardzo wcześnie. Krystian Zimmerman, kiedy zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Chopinowskim, miał 18 lat, a Wieniawski, kiedy skończył Konserwatorium Paryskie - 12 lat - mówi Sławomir Jarmołowicz, skrzypek, pomysłodawca, organizator i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna dla młodych skrzypków, muzyk Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej.

czytaj więcej
Pawilon zaprasza na konsultacje
 

Pawilon zaprasza na konsultacje

W najbliższą środę Pawilon zaprasza na konsultacje dotyczące tworzenia swojego programu. Spotkanie dotyczy organizacji pozarządowych, artystów, animatorów oraz wszystkich zainteresowanych tym miejscem i jego przyszłą działalnością.

czytaj więcej
Saksofonowe portrety
 

Saksofonowe portrety

Poznańska Wiosna Muzyczna trwa w najlepsze. Piątkowa inauguracja w Filharmonii Poznańskiej przyciągnęła spore tłumy wielbicieli muzyki współczesnej. Drugi dzień był równie dobry pod względem frekwencji. Sobotni program prezentował możliwości brzmieniowe instrumentów dętych, a jednym z jego punktów był recital Joanny Blejwas - saksofonistki i doskonałej interpretatorki muzyki najnowszej.

czytaj więcej
Strona 1 2 406
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.