Kultura w Poznaniu

Sztuka

Rak piersi i brokat

Od 19 stycznia można w Arsenale oglądać kontrowersyjną wystawę fotografii, uwieczniającą perypetie pary performerek i partnerek w życiu osobistym, Beth Stephens i Annie Sprinkle. "Romatyczne przygody Annie Sprinkle, Beth Stephens i raka piersi" to poruszający zapis zmagania się z traumą choroby i wychodzenia jej naprzeciw z podniesionym czołem.

Cięta Polska

"Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)" to zbiór wierszy Marcina Świetlickiego, który ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Wolno. Ilustracje do tego tomiku wykonała Alicja Biała. Kolaże, które powstały podczas pracy nad książką, od piątku można oglądać na wystawie w galerii Ego.

O wolności i systemie

Zniewolenie poprzez system i przejmująca samotność. Do dziś z trudem klasyfikowana twórczość Franza Kafki fascynuje także przedstawicieli sztuk wizualnych. W Galerii Profil od 18 stycznia będzie można oglądać wystawę "Kafka - przełamywanie granic" Zbigniewa Bajka.

My, wspólny mechanizm

Nawiązywanie do przemian techno-biologicznych, mimo zauważalnego wzrostu zainteresowania i świadomości ich występowania, nadal jawi na polskiej mapie wydarzeń artystycznych jako samotne wyspy - w najlepszym wypadku archipelagi.

Malarz Powstania Wielkopolskiego

Leon Prauziński w latach 1921-1923 na podstawie wykonanych w czasie powstania rysunków i szkiców, namalował 12 obrazów ukazujących sceny walk powstańczych. Były bardzo popularne w dwudziestoleciu międzywojennym, wydano je też na kartkach pocztowych. Teraz pokazuje je Biblioteka Raczyńskich.

Frida i... Frida

Frida trzyma w ramionach ukochanego Diega. Nie jest to jednak wizerunek pary kochanków, obraz czułości między mężczyzną a kobietą, choć i tu mamy do czynienia z sytuacją nad wyraz intymną...

Człowiek - przyroda - kosmos

W alternatywnej wersji współczesnego Poznania nie ma czerwonej wieży udającego zabytek zamku królewskiego, a nad Górą Przemysła wznosi się "Punctum" - lekka, niemal eteryczna forma o prostym, współczesnym kształcie...

Dobrze zasłużonemu w hołdzie

Patronuje ulicy w centrum Poznania, ale wydaje się postacią mało znaną w powszechnej świadomości. Wystawa organizowana przez poznański oddział Muzeum Narodowego na przypomnieć i przybliżyć współczesnym osobę Seweryna Mielżyńskiego.

Wielki kontrast

Jeden obnaża politykę społeczną Zachodu, drugi - Wschodu. Z jednej strony śmieci, lody i fast food, z drugiej - brud i alkohol spożywany na umór. Brytyjska przeciętność przeciwstawiona litewskim oryginałom. Tandem Parr-Vikšraitis do 10 grudnia w Poznaniu.

Książka fotograficzna w centrum uwagi

Głównym wydarzeniem drugiej edycji festiwalu XPRINT, organizowanej w listopadzie przez pix.house, jest wystawa fotografii Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa - czynna od wtorku w Galerii Miejskiej Arsenał. Program festiwalu uzupełnią warsztaty i spotkania.

Biel i czerwień w kadrze

Poświęconą barwom narodowym wystawę zdjęć Marka Lapisa od wtorku można oglądać na dziedzińcu Urzędu Miasta.

Stypendystki w Rozruchu

Z Witoldem Zakrzewskim o wystawie laureatek Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania rozmawia Katarzyna Kamińska. 

Piotrowicz u siebie

- Galeria Piotrowicza będzie przede wszystkim miejscem poświęconym jego osobie, ale także artystom mu pokrewnym, światopoglądowo nie łatwym w odbiorze, z różnych dyscyplin artystycznych - zapewniają pomysłodawcy Galerii Pod Koroną. Otwarcie - 26 października.

Frida. Artystka osobna

Choć Diego Rivera jest artystą znanym szerzej niż Frida Kahlo, w Polsce to właśnie ona budzi większe emocje. Tym bardziej że ma z Polską więcej wspólnego, niż zwykliśmy przypuszczać. Wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst zostanie otwarta 27 września w Centrum Kultury Zamek. Potrwa aż do 21 stycznia 2018. 

Noriaki złapany?

Czarna sylwetka z wielkim okiem zamiast głowy pojawia się w najmniej oczekiwanych miejscach, wyziera z zaułków, spogląda z murów, ścian bloków, znaków drogowych...

Matka, żona, rebeliantka?

Model "matki, żony i kochanki" odchodzi w niepamięć, stając się reliktem przeszłości. Czyżby miałby go zastąpić nowy model "Polki, patriotki, rebeliantki"? Wystawa o prowokacyjnym tytule, której kuratorką jest Izabela Kowalczyk, potwierdzi lub zaprzeczy tezie o zmianie w postrzeganiu i roli kobiety we współczesnym świecie. Wernisaż już w najbliższy piątek w Galerii Miejskiej Arsenał.

Chwila nowoczesności

"Zaufajcie malarzom! Nie nakarmią tandetą. Nie dadzą czegoś, co po tygodniu ześmierdnie" - pisał Andrzej Wróblewski w 1947 roku do odbiorcy sztuki swojej i kolegów. I przekonywał go: "Pomagaj sobie, czym możesz - czytaj, oglądaj reprodukcje. Nie zrażaj się; przed wstępem do królestwa sztuki nowoczesnej musisz zapłacić frycowe". 

1 26 Strona 27 28 29 30