Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Książka fotograficzna w centrum uwagi

Głównym wydarzeniem drugiej edycji festiwalu XPRINT, organizowanej w listopadzie przez pix.house, jest wystawa fotografii Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa - czynna od wtorku w Galerii Miejskiej Arsenał. Program festiwalu uzupełnią warsztaty i spotkania.

. - grafika artykułu
fot. Martin Parr

Najważniejszym punktem programu tegorocznego wydarzenia jest wystawa "The Real World" zestawiająca fotografie jednego z najważniejszych współczesnych fotografów, członka agencji Magnum i wydawcy Martina Parra z pracami portretującego litewską prowincję Rimaldasa Vikšraitisa. - Martin Parr to niepowtarzalny autorytet. Człowiek, który odpowiada za to, że książka fotograficzna znalazła się w najważniejszych kolekcjach światowych - na konferencji zapowiadającej wydarzenie mówił Michał Sita, kurator festiwalu. Wystawa "The Real World" do tej pory prezentowana była w Kownie, Wiedniu, Mińsku i Tbilisi. W Galerii Miejskiej Arsenał czynna będzie do 10 grudnia. 

Wernisaż drugiej z proponowanych wystaw, oscylującej wokół książki "[Niekompletny] spis rzeczy", odbędzie się 24 listopada. Prace kolektywu Sputnik Photos, której członkowie będę również gośćmi festiwalu, oglądać będzie można w galerii pix.house. Jej kuratorem jest Rafał Milach.

Bohaterami spotkań będą wspomniani już Martin Parr i Rimaldas Vikšraitis, ale także m.in. Adam Lach, Michał Szlaga, Filip Springer czy Maksymilian i Magdalena Rigamonti. - To ekstraklasa polskich dokumentalistów i fotografów, którzy w tej szufladce już bardzo często się nie mieszczą - wyliczał kurator. - Każda z tych osób pokaże selekcje publikacji i opowie o swoich metodach pracy - dodał.

Podczas festiwalu będzie można także zobaczyć 20 archiwalnych numerów Magazynu reporterów i fotoreporterów "Gazety Wyborczej". Bo - zdaniem organizatorów - dodatek GW był tym z polskich czasopism, które po 1989 roku "w najbardziej ambitny sposób podchodziły do fotografii jako narzędzia poznawania świata". - To magazyn, który w najgorszym momencie historii Polski w najbardziej całościowy sposób podchodził do fotograficznej narracji. Starał się traktować fotograficzną opowieść jako niezależne medium w przekazywaniu informacji o świecie - tłumaczył Michał Sita. - Chcemy się zastanowić nad tym, jak różni się strategia podchodzenia do fotograficznego dokumentu, kiedy jego środowiskiem naturalnym jest gazeta.

Organizatorzy zapraszają także m.in. na warsztaty projektowania publikacji autorskiej "Zdjęcie. Narracja. Książka", które poprowadzi Honza Zamojski oraz otwarty wykład z  Bianką Rolando.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XPRINT/festiwal książek fotograficznych
  • 24-26.11
  • organizator: pix.house, współorganizator: Galeria Miejska Arsenał