Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Matka, żona, rebeliantka?

Model "matki, żony i kochanki" odchodzi w niepamięć, stając się reliktem przeszłości. Czyżby miałby go zastąpić nowy model "Polki, patriotki, rebeliantki"? Wystawa o prowokacyjnym tytule, której kuratorką jest Izabela Kowalczyk, potwierdzi lub zaprzeczy tezie o zmianie w postrzeganiu i roli kobiety we współczesnym świecie. Wernisaż już w najbliższy piątek w Galerii Miejskiej Arsenał.

.
Karolina Mełnicka "Polska burka", fot. materiały Galerii Miejskiej Arsenał

Obecny i ubiegły rok obfitowały w protesty i akcje wyrażające obywatelski sprzeciw wobec opresyjnych działań kierowanych w stronę kobiet. Czarny Protest, Ogólnopolski Strajk Kobiet, manifestacja "W naszej sprawie" były wydarzeniami pokazującymi siłę kobiecej solidarności i zaangażowania.

Przewrotnie postawione w tytule pytanie doczeka się swojej odpowiedzi na wystawie prezentowanej w Galerii Miejskiej Arsenał. Jak twierdzą organizatorzy, "celem wystawy jest namysł nad kondycją i problemami współczesnych Polek - obywatelek, uczestniczek życia publicznego, patriotek, manifestantek". Okazja ku namysłowi nad rolą kobiet w Polsce jest niecodzienna - wystawa towarzyszyć będzie organizowanemu w tym roku w Poznaniu Ogólnopolskiemu Kongresowi Kobiet.

O roli kobiet we współczesnej Polsce będą mówić - głosem sztuki - przedstawicielki wielu pokoleń i środowisk. Pojawi się znany już poznaniakom Chór Czarownic. Na wystawie zobaczymy też prace Marty Frej, znanej z ironicznych, uszczypliwych, a czasem gorzkich komentarzy ubranych w formę memów, czyli obrazków z tekstem, rozpowszechnianych w sieci. Wśród prezentowanych dzieł znajdą się także prace Iwony Demko - artystki wizualnej eksploatującej temat cielesnego wymiaru kobiecości, oraz Moniki Drożyńskiej znanej m.in. z prac wykorzystujących (w powszechnej świadomości - kobiecą) technikę haftu płaskiego. Drożyńska przepisuje cytaty, fragmenty wypowiedzi czy napisy na murach szpecące przestrzeń niemal każdego miasta i umieszcza je w typowym hafciarskim tamborku.

Jednym z mocniejszych punktów wystawy będzie praca Ewy Partum - prekursorki sztuki konceptualnej, feministycznej, krytycznej i body artu w Polsce (artystce w 2014 roku poświęcona została wystawa "Ewa Partum. Nic nie zatrzyma idei sztuki" prezentowana w MS2 w Łodzi). Jej instalacja "Cytaty feministyczne", zaprezentowana podczas festiwalu Konteksty w Sokołowisku w ubiegłym miesiącu, wzbudziła kontrowersje i podzieliła środowisko artystyczne, krytyczne i feministyczne.

Kobiecy wielogłos zostanie uzupełniony artystycznymi wypowiedziami mężczyzn. Na wystawie obejrzymy pracę Dawida Marszewskiego, a dodatkowo, już poza wystawą, zaprezentowane zostaną fotografie Mateusza Budzisza, Radosława Sto i - znów wracamy do kobiet - Barbary Sinicy.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, "wystawa ma być artystycznym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości i sytuacji współczesnych Polek. Ekspozycja ma zarazem pokazać współczesną sztukę feministyczną - otwartą, ironiczną, zabawną, odważną, głośną i rebeliancką". Czy sztuka, a raczej idea jej przyświecająca, będzie miała szansę wyjść z przestrzeni wystawienniczej, by móc realnie wpływać na rzeczywistość? Przekonamy się niebawem.

Aleksandra Skowrońska

  • wystawa "Polki, patriotki, rebeliantki"
  • Galeria Miejska Arsenał
  • Wernisaż: 8.09, g. 18
  • czynna do 8.10
  • kuratorka: Izabela Kowalczyk
  • 6.09, g. 18, Hol Balkonowy CK Zamek - spotkanie z Izabelą Kowalczyk, w kontekście wystawy "Polki, patriotki, rebeliantki" i projektu Gosi Bartosik "New women order", wstęp wolny