Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Sfotografować (nie)historię

Żyjemy w czasach, gdzie wizualność z jednej strony odgrywa ogromną rolę, a z drugiej często w wyniku nieustannego wizualnego bombardowania przestajemy na nią zwracać uwagę. Oglądamy zdjęcia niejednokrotnie beznamiętnie, przewijając jedną fotografię za drugą. Szczególnie fotografia reportażowa ukazująca się w prasie codziennej czy w internecie wydaje się być traktowana po macoszemu. Najmniej spodziewamy się jednak po niej dostarczania estetycznych przeżyć. Czy coś w tym kontekście odczaruje wystawa "Niehistorie - fotografie Stanisława Wiktora", którą od 25 września będzie można oglądać w CK Zamek?

. - grafika artykułu
fot. Stanisław Wiktor

Zmarły cztery lata temu fotograf miał w życiu dwie prawdziwe pasje - sport i fotografię. Drugą realizował przede wszystkim w latach 70. i 80. na łamach "Naszej Trybuny" - tygodnika zakładowego wydawanego w fabryce Cegielskiego, a także "Gazety Poznańskiej". Pracował również dla Krajowej Agencji Wydawniczej.

We wspomnieniach kolegów zapisał się jako człowiek życzliwy i pracowity, przekonany o niepodważalnej wartości zdjęć dokumentalnych - to on w latach 90. będąc już na emeryturze, podczas odwiedzin w biurze KAW, uratował wiele negatywów przed zniszczeniem.

Fotografował życie miasta i jego mieszkańców, wydarzenia, które działy się na oczach poznaniaków. Uwieczniał oficjalne uroczystości i zmieniającą się przestrzeń miejską. Powiązania z HCP znajdują swoje odzwierciedlenie na zdjęciach - Wiktor fotografował wydarzenia dziejące się w fabrycznych halach: wiece, odwiedziny przedstawicieli władz państwowych z Edwardem Gierkiem na czele i zagranicznych gości. Robotnicy pracujący w innych zakładach, jak choćby "Wiepofama" czy "Metalplast" także byli bohaterami jego zdjęć. Również sport jako temat fotograficznych reportaży znajdował się w centrum zainteresowania. Mecze Lecha Poznań, mecze bokserskie, zmagania członków Warty Poznań, próby taneczne, potyczki szermierzy i nie tylko  - wszystko to możemy zobaczyć na zdjęciach. Przemierzał place budowy czy rozbiórki kamienic, fotografował znane w Poznaniu osoby podczas rozmaitych oficjalnych uroczystości. Dzięki zaprezentowaniu części dorobku Wiktora widzowie będą mogli przypomnieć sobie lub poznać czasy wcale nie tak odległe, a jednak minione i skonfrontować się z przeszłością.

Nie jest to jednak jedyny cel wystawy, na co wskazuje już sam - dość przewrotny - jej tytuł. Twórcy prezentacji chcą zwrócić uwagę na inny, pomijany często, artystyczny aspekt zdjęć Wiktora - reprezentanta fotografii dokumentalnej ostatnich dekad PRL. Czy zamiar ten uda się zrealizować? Przekonamy się już niebawem.

Justyna Żarczyńska

  • "Niehistorie" - wystawa fotografii Stanisława Wiktora
  • Hol Wielki CK Zamek
  • czynna 25.09-19.10 w g. 10-21
  • kuratorzy: Marta Buczkowska, Mateusz Kiszka
  • wystawa jest częścią programu 4. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018