Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Dystrybucja myśli

8 dni, 30 miejsc, ponad 40 różnych wydarzeń; wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, nawet akcje społeczne... Startuje Poznań Art Week!

. - grafika artykułu
fot. materiały UAP

Czy ktokolwiek jest w stanie uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, obejrzeć (ze zrozumieniem!) wszystkie wystawy? Zapewne nie. Organizatorzy Poznań Art Week tego od nas nie oczekują. Musimy do niego podejść w sposób znany z festiwali muzycznych; z ołówkiem i kartką wybrać interesujące nas wydarzenia, skonfrontować je z mapą Poznania - a nawet Wielkopolski, bo w Art Week uczestniczy także galeria Magiel z Wielichowa - i spróbować te linie na mapie jakoś połączyć.

Tematem przewodnim tegorocznego PAW jest Redystrybucja. Organizatorzy opisują tym terminem trzy różne pojęcia. Począwszy od "re-praktyk", czyli zawłaszczania, miksowania, reinterpretacji kultury i sztuki, poprzez dystrybucję przekazów w mediach, po udział polityki i społeczeństwa w kształtowaniu kultury. Organizatorzy chcą nas zaprosić do debaty nad kulturą i sztuką, ich społecznym i kulturotwórczym wpływem i sposobem dystrybucji dóbr w społeczeństwie. Stąd ciekawa wydaje się obecność akcji organizowanej przez Urząd Miasta - zamalowywanie nienawistnych napisów w przestrzeni miejskiej na przystankach PST (26.05 w g. 9-13). Akcja jak najbardziej szczytna, cel - upiększenie Pestki - zapewne będzie osiągnięty; tylko czy obecność Urzędu Miasta zostawi wolność wyrazu artystycznego? Czy nie będziemy mieli do czynienia z cenzurą zamierzoną/autocenzurą muralu? Jestem bardzo ciekaw efektu.

Tytułowa wystawa Re-Dystrybucja odbywać się będzie symultanicznie w dwóch galeriach - w Galerii Duża Scena UAP i w Domu Książki na Gwarnej. Prace m.in. Marcela Duchampa, kolektywu Hyslom, Włodzimierza Umańca czy Sławka Elsnera mają odpowiedzieć na pytanie o to, co czyni artystę popularnym. Czy rzeczywiście wszystko może być sztuką, a każdy z nas jest artystą? Czy artysta popularny to artysta najlepszy? Czy kluczowa jest autentyczność w dziele - i co to właściwie oznacza w dzisiejszych czasach autentyczność? Obecność na jednej wystawie zarówno twórcy prac ready-made (Duchamp) jak i twórcy manifestu yellowizmu (Umaniec) pozwoli zadać pytania zarówno o kres sztuki jak i jej początek, a także o rolę artysty w konstytuowaniu sztuki. O powagę sztuki, o jej "sztuczność", o odwołanie do znanych dzieł kultury.

Dlatego dla mnie najważniejszym elementem jest Wystawa Końcoworczna UAP. To chyba jedyna szansa, by zobaczyć efekty całorocznych działań studentów pod nadzorem swoich nauczycieli. Spacerując po kolejnych budynkach Uniwersytetu możemy ocenić kto skupia się li tylko (a może aż?) na warsztacie, rzemiośle, a u kogo znajdziemy emocje, przeżycia, opowieści. Kto skupił się na obudowaniu teoretycznym swojej pracy w wyszukane metafory i mgliste, oniryczne odniesienia, a kto faktycznie potrafi przekuwać swoje myśli w sztukę. Na czyje wystawy będziemy w przyszłości chodzili, a kto artystą będzie tylko i wyłącznie dyplomowanym.

Adam Jastrzębowski

  • Poznań Art Week
  • 25.05-1.06
  • "Redystrybucja" - wystawa otwierająca Poznań Art Week 2018: Dom Książki (ul. Gwarna 13), Galeria Duża Scena UAP (ul. Wodna 24), wernisaż 25.05; godz. 18, czynna do 30.06 (pn. - pt., g. 13-19, sb-nd, g. 12-19)
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018