Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Powrót do domu

Sylwester Ambroziak - jeden z najbardziej uznanych polskich rzeźbiarzy, słynący szczególnie z monumentalnych rzeźb w drewnie - zaprezentuje swoje najnowsze prace w Poznaniu. Wystawa Mama, I'm Coming Home stanowi jeden z punktów programu Poznań Art Week.

.
Sylwester Ambroziak "Łóżeczko", 2015, masa kauczkowa, metal

Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych od lat fascynuje swoim podejściem do sztuki, stawiając na ekspresjonistyczne środki wyrazu. W jego pracach widać inspiracje sztuką ludową oraz prymitywną. Chętnie porusza tematy antyczne, a także biblijne, dokonując często drastycznych reinterpretacji, odchodząc od przyjętego kanonu. W ostatnich latach korzysta nie tylko z drewna, ale i silikonu, żywicy i włókna szklanego. Ponadto oprócz dużych przeskalowanych figur skłania się ku mniejszym formom z brązu, aluminium oraz wosku.

Jego najnowsza praca to połączenie rzeźby, animacji, a także dźwięku. Podejmuje niezwykle ważny w ostatnich latach temat migracji, a także związanych z nią problemów wykluczenia czy samotności. Aktualnie przenoszenie się do innej ojczyzny kojarzy się głównie z uchodźcami. Ambroziak patrzy na problem znacznie szerzej i przybliża też migrację ekonomiczną, która jest niezwykle bliska i dotyczy wielu Polaków. Spora cześć naszych rodaków żyje na obczyźnie w zawieszeniu między dwoma ojczyznami. Odczuwają z tego powodu ból i tęsknotę za domem, co również dostrzega autor i w pewien sposób sugeruje również tytułem wystawy.

Głównym punktem instalacji będzie metaforyczna Piaskownica w postaci klatki, wewnątrz której umieszczone zostaną rzeźby. Dopełnią je ruch i dźwięk, wydobyte dzięki specjalnie wmontowanym mechanizmom. Całość uzupełnią seanse animacji 3d wyświetlane w specjalnie zaprojektowanych kontenerach.

Warto wziąć udział w wernisażu wystawy 24 maja w Przystani Sztuki (przestrzeń między Concordią Design a Bałtykiem). Prezentacji prac będzie towarzyszyć debata zatytułowana: Przestrzeń publiczna-przestrzeń wspólna. Wykluczenie a budowanie społeczeństwa różnorodności, którą poprowadzi Jakub Głaz, a której uczestnikami będą: Sylwester Ambroziak, Michał Haake, Marta Mazurek - pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom oraz ksiądz Radek Rakowski, autor akcji społecznych m.in. "Kury na Madagaskar".

Patryk Szczechowiak

  • Wystawa Sylwestra Ambroziaka Mama, I'm Coming Home
  • kurator: Michał Haake
  • Przystań Sztuki (otwarta przestrzeń pomiędzy Concordią Design a Bałtykiem)
  • wernisaż: 24.05, g. 18.30
  • czynna do 4.07
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018