Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Powrót do przeszłości

Stanisław Teisseyre to były rektor poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, wówczas funkcjonującego pod nazwą Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Postać kluczowa nie tylko dla spuścizny artystycznej stolicy Wielkopolski, ale także dla Gdańska, gdzie działał równie aktywnie, między innymi jako rektor tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

. - grafika artykułu
Tytus Szabelski, "Bez tytułu", 2017, fot. materiały organizatorów

Z okazji 30. rocznicy śmierci malarza, Uniwersytet Artystyczny we współpracy z Galerią Piekary przygotował cykl trzech wystaw przypominających artystyczne dokonania Teisseyre'a oraz związanych z pośmiertnymi losami archiwaliów profesora.

Przypomnieć

Projekt zainauguruje Teserówka, wystawa prezentująca twórczość Diany Lelonek, Tytusa Szabelskiego oraz prace znajdujące się w kolekcji i archiwum Stanisława i Ireny Teisseyre'ów. Tytuł ekspozycji jest nieprzypadkowy, albowiem wspomniana Teserówka to połączenie przestrzeni mieszkalnej oraz pracowni artystycznej, zaprojektowane przez Jerzego Schmidta, architekta również związanego z poznańskim UAP-em. Modernistyczny dom znajdujący się na osiedlu Za Cytadelą, trzydzieści lat temu został przekazany w spadku PWSSP przez prof. Teisseyre'a. Wystawa to swoisty projekt podsumowujący prowadzone dotychczas badania, których zadaniem była szeroka analiza skupiająca się na projektach otwartych pracowni artystycznych znajdujących się na terenie Poznania głównie w latach 1960-70, a także ich dalszych modyfikacji, które nastąpiły pod koniec lat 80. XX wieku. To także refleksja dotycząca samoistnej destrukcji budynku i znajdujących się w nim archiwaliów, które bardzo długo pozostawały bez profesjonalnej opieki. Analogicznej dezintegracji wciąż podlega główne założenie Teserówki, która niegdyś funkcjonując jako dynamiczna przestrzeń propagująca ideę otwartej pracowni, dziś pozostaje jedynie reliktem przeszłości.

Doświadczyć

Kolejnym etapem inicjatywy będzie prezentacja projektu kuratoryjno-konserwatorskiego przeprowadzonego pod nadzorem pracowników naukowych oraz studentów UAP-u, który jednocześnie rozpocznie cykl wystaw 100 na 100, będących częścią programu obchodów nadchodzącego 100-lecia uczelni.

Ów projekt bazuje na wybranym obrazie autorstwa Stanisława Teisseyre'a, mianowicie Pięćdziesiątym progu z cyklu Ziemia, wykonanym w latach 1986-87. Płótno zostało poddane szczegółowym pracom konserwatorskim, w trakcie których dokonano między innymi zabezpieczenia powierzchni malarskiej, reparacji lokalnej płótna czy też retuszu malarskiej powierzchni. Po historycznej wędrówce umożliwiającej poznanie historii Teserówki, spotykamy się więc z inicjatywą mającą na celu renowację obiektu i ingerencję w proces upływającego czasu, nad którym refleksję proponuje Katarzyna Różniak w wystawie inaugurującej swoisty tryptyk poświęcony kolekcji Teisseyre'a.

Zobaczyć

Wydarzeniem wieńczącym cały projekt będzie tradycyjna wystawa odbywająca się w Galerii Piekary, a kuratorowana przez Annę Borowiec. Tradycyjna, bo skupiająca się na przedstawieniu malarskich dokonań pochodzących z przełomu lat 50. i 60., a kompletująca obrazy samego Teisseyre'a, jak i Teresy Pągowskiej czy Piotra Potworowskiego, a także uzupełniona o nowy cykl prac Krzysztofa Pijarkiego, których punktem wyjścia stała się kolekcja byłego rektora Uniwersytetu Artystycznego. Przez szyb brylanty to przede wszystkim próba podarowania owej kolekcji nowego życia, albowiem, jak głosi tekst kuratorski: " [...] archiwum Teisseyre'a przechowywane w szufladach mebli stojących do dziś w jego dawnej pracowni, składające się z kilku tysięcy różnorodnych dokumentów związanych z jego życiem, które przypadło na niemal cały wiek dwudziesty. Po ostatniej, pośmiertnej wystawie, którą otwarto w 1988 roku w poznańskim BWA, prawie nikt przez niemal trzydzieści lat nie interesował się jego twórczością".

Kompozycja działań proponowana widzowi przez Uniwersytet Artystyczny oraz Galerię Piekary to w istocie multidyscyplinarny projekt odwołujący się zarówno do tradycyjnych inicjatyw wystawienniczych, jak i przedsięwzięć naukowych czy edukacyjnych. Uczestnicząc w tej podróży warto zastanowić się nie tylko nad rolą samego malarza, który bez wątpienia jest znaczącą postacią dla poznańskiego środowiska artystycznego, ale też nad zagadnieniami takimi jak rola archiwów czy rekonstrukcja biografii artysty.

Klaudia Strzyżewska

  • wystawa Teserówka: Diana Lelonek, Tytus Szabelski oraz prace z kolekcji i archiwum Stanisława i Ireny Teisseyre'ów, 6.10-9.11 w g:, 12-18 (śr.-sob.), Dom Stanisława Teisseyre'a, ul. Na Szańcach 4
  • wystawa Pięćdziesiąty próg, 8-19.10, Galeria Rotunda, Al. Marcinkowskiego 29
  • wystawa Przez szyb brylanty, 12.10-9.11 w g. 10-18 (pon.- pt.), Galeria Piekary, ul. Św. Marcin 80/82, CK Zamek, Dziedziniec Różany
  • na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018