Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Wolność kocham i rozumiem?

Wolność to nie tylko podniosłe idee, wielka polityka i ścieżka wojenna z oznaczonymi krwią sztandarami. Wolność zaczyna się w naszym mikroświecie i każdy z nas ma na nią wpływ. Do tak właśnie rozumianej wolności spróbuje nas przekonać CK Zamek podczas wystawy "Pokój zaczyna się przy rodzinnym stole". Wernisaż w piątek.

.
Montaż wystawy, fot. M. Łokuciejewska

Pisali o niej wszyscy najważniejsi filozofowie, począwszy od Arystotelesa i Platona. CK Zamek spróbuje nas przekonać, że wolność zaczyna się już w naszym mikroświecie. Twórcy wystawy podkreślają, że ma ona stanowić przyczynek do rozmowy o tym, czym jest wolność, rozmowy prowadzonej "przy rodzinnym stole", w której głos może zabrać każdy. Pomocą będzie komentarz do zaprezentowanych przez artystów dzieł sztuki. Napisany prostym językiem ma być ułatwieniem dla rodziców, którzy przyjdą na wystawę z dziećmi oraz ma otworzyć wystawę na tych, dla których język sztuki wydawał się dotąd zbyt hermetyczny.

Zaproszeni artyści odpowiedzieli na hasło kurator Jagny Domżalskiej i spróbowali zdefiniować czym dla nich jest wolność rozumiana lokalnie. Na wystawie zobaczymy pracę twórczyni projektu "Nowacy", związanej z Poznaniem białoruskiej artystki Jany Shostak, która pokaże fragment swojego filmu o wyborach Miss. Będzie Zbigniew Libera z fotograficzną opowieścią o tym, czym dla niego jest prywatna wolność - wolność "do" i wolność "od". O prawo każdego do historii, do tego by nie być zapomnianym upomni się laureat Paszportu Polityki Daniel Rycharski, który działa w swojej lokalnej społeczności w Sierpcu. Wystawę dopełnią instalacje stworzone specjalnie na poznańską wystawę przez Elżbietę Jabłońską oraz Kamila Kuskowskiego.

"Pokój zaczyna się przy rodzinnym stole" to jednak nie tylko wystawa, ale także bogaty program wydarzeń towarzyszących. Magdalena Kamińska z Instytutu Kulturoznawstwa UAM opowie o wolności w świecie internetu, w programie także planowane jest spotkanie ze Zbigniewem Liberą i dyskusja o pracach Elżbiety Jabłońskiej. A także warsztaty rodzinne prowadzone przez Katarzynę Dworaczyk oraz Martynę Rzepecką.

Adam Jastrzębowski

  • Wystawa "Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole"
  • CK Zamek, Sala Wystaw
  • wernisaż: 7.09, g. 17
  • czynna do 7.10 w g. 12-20
  • kurator: Jagna Domżalska
  • kurator programu edukacyjnego: Maciej Szymaniak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018