Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Artylerzysta, ppłk Andrzej Rzewuski jest od niedawna patronem skweru przy skrzyżowaniu ul. Armii Poznań i al. Niepodległości, położonego na przedpolu Cytadeli Poznańskiej. W 1945 roku Rzewuski brał udział w walkach o jej zdobycie.

Czytaj artykuł

Słowo "zakręt" może kojarzyć się kierowcom ze zmianą położenia pojazdu, filozofowi - ze zwrotnym momentem życiowym (grecki "kairos"), a poznaniakowi - z jedną z piękniejszych ulic Starego Grunwaldu. Wszystkie trzy intuicje łączy postać poznańskiego filozofa prawa - Czesława Znamierowskiego.

Czytaj artykuł

- Podstawowy i najważniejszy wniosek jest taki, że nie ma jednego doświadczenia pandemii. Jest ono ogromnie zróżnicowane, co wynika choćby z różnic o charakterze klasowym. Doświadczenia ludzi z dużych miast, dobrze wykształconych, pracujących w wolnych zawodach są zupełnie innego rodzaju niż osób pracujących na przykład na liniach produkcyjnych, w sklepach - mówi prof. Marek Krajewski*, socjolog, współautor badań Życie codzienne w czasach pandemii.

Czytaj artykuł

Jeszcze na początku minionego roku prawdopodobnie nikt z nas nie spodziewał się, że osobom pracującym w szeroko rozumianej kulturze - niezależnie od charakteru wykonywanej pracy, specyfiki i kontekstu - przyjdzie zmierzyć się z trudnościami, których najpewniej nikt z nas wcześniej nie doświadczył.

Czytaj artykuł

- Gdy czytamy opisy spektakli Teatru Usta Usta, to poza tropami związanymi z odczarowywaniem miejsc, pojawiają się jeszcze te dotyczące przekształcania przestrzeni nieteatralnych w teatralne czy interakcji z widzem. Dodatkowo, w samym obszarze tematyki spektakli ważna jest wizja świata jako pułapki - mówi Ewa Kaczmarek. W piątek artyści zaprezentują nową, internetową wersję spektaklu Geometria, inspirowanego Zamkiem Franza Kafki. Skorzystają w tym celu z wideokonferencji Zoom - a całe działanie zostanie przeprowadzone na żywo.

Czytaj artykuł

Zazwyczaj o polskiej operze wiemy to, że... jest. Wielu skojarzy nazwisko Moniuszki i jego Halkę czy Straszny dwór. Mniej liczni wymienią Szymanowskiego lub któregoś ze współczesnych kompozytorów. Kim jednak był patron jednej z piątkowskich ulic, niejaki Kurpiński?

Czytaj artykuł

Rozpoczyna się nabór projektów artystycznych do programu Generatora Malta - społeczno-artystycznej sekcji Festiwalu Malta, który planowo ma się odbyć w dniach 18-27 czerwca. Hasło przewodnie tegorocznej edycji Generatora to "Zaklepane / Ground Rules".

Czytaj artykuł

Tak brzmi hasło konkursu literackiego ogłoszonego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Grupę MTP w setną rocznicę powstania Targów Poznańskich. Do wygrania 25 tys. złotych.

Czytaj artykuł

- Bywa tak, że dłonie pokażą więcej, niż artysta by chciał, i to jest doświadczenie piękne, niezwykłe, ale czasami trzeba jednak jakoś się dotrzeć - szkicami i próbami - mówi Gabriela Gorączko*, współautorka i ilustratorka ksiażki Leśna Sprawa, wyróżnionej przez Polską Sekcję IBBY.

Czytaj artykuł

Szczepcio i Tońcio, Flip i Flap, Abbott i Costello, Batman i Robin, Chip i Dale, Timon i Pumba, Bolek i Lolek. Od niedawna również Arbuz i Pchełka! Są z różnych światów, mają inny fach w ręku. Ale zawsze spotykamy ich razem. Do grona najlepszych duetów w historii literackiego (i podróżniczego) świata dołączyli z początkiem roku bohaterowie nowej książki Maliny Prześlugi. W czym tkwi ich sekret?

Czytaj artykuł

Cieszy niezmiernie to, że akurat Aldona Kopkiewicz wydawana jest  w Poznaniu, że to wydawnictwo Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury (już w nowym, przyjaznym czytelnikom budynku) opiekuje się tą poezją. Redaktorska wnikliwa opieka Patryka Szaji pozwoliła na opublikowanie delikatnego, czułego, poszukującego formy poetyckiej tomiku Na próbę.

Czytaj artykuł

Na naszych oczach zmieniają swoje funkcje obiekty będące świadectwem epoki przemysłowej - koszary, browary, cegielnie, fabryki przekształcane są w mieszkaniowe lofty lub galerie handlowe. Możemy jednak ocalić dla potomnych cząstkę przeszłości, przypominając dawną świetność ceglanych budowli postindustrialnych. Jeszcze tylko do końca marca trwa społeczna akcja Akcja: Stara Rzeźnia zbierająca pamiątki po tym charakterystycznym miejscu na mapie Poznania.

Czytaj artykuł

Wedle przypowieści pewien człowiek uratował żmiję od śmierci, następnie zaopiekował się nią i pomógł wrócić do zdrowia, a ta w akcie niewdzięczności zadała mu śmiertelne ukąszenie. Na pytanie konającego, dlaczego to zrobiła, odpowiedziała: sam jesteś sobie winien, wiedziałeś, że jestem żmiją. Po seansie Czarownicy miłości można dojść do wniosku, że z wiedźmami jest jak z mitycznymi żmijami - niezależnie od twoich intencji lepiej żebyś nie miał z nimi nic do czynienia.

Czytaj artykuł

- Naszą myślą przewodnią jest przede wszystkim to, co powtarzała Simona: zwierzęta i przyroda są nam równe. Dlatego należy im się szacunek i zrozumienie, bo de facto niewiele się od siebie różnimy - mówi Ula Ziober ze Stowarzyszenia Zielona Grupa i zaprasza do Arsenału na spektakl Simona Kossak teatru kamishibai oraz warsztaty dla dzieci.

Czytaj artykuł

- Osobiście uważam to za duży sukces po tych kilku latach pracy, że mamy stałe grono osób, które chcą to miejsce współtworzyć, brać odpowiedzialność za wspólną przestrzeń - mówi Daniel Stachuła*, animator kultury, jeden z koordynatorów przestrzeni Fyrtel Główna.

Czytaj artykuł

- Może upraszczam, ale w wielkopolskiej architekturze jednorodzinnej widać pewien trend. Neomodernizm, skromne kolory, naturalne materiały, kąty proste, duże przeszklenia - mówi Grzegorz Piątek*, badacz i historyk architektury, juror Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego. - Trudno mi wyodrębnić wyraźną lokalną cechę. Skromność, oszczędność? Może - dodaje Wojciech Krawczuk**, prezes poznańskiego oddziału SARP, również juror Nagrody.

Czytaj artykuł
1 180 Strona 181 182 183 184