Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Pracownia uczuć

Jeszcze jakiś czas temu znany był przede wszystkim jako lider grupy Bitamina, a dziś definiuje go głównie kariera solowa - Vito Bambino rok po roku coraz śmielej wkracza do panteonu polskiego popu. Najpierw zadebiutował Poczekalnią (2020), a teraz jeszcze bardziej zaintrygował Pracownią (2023) - płytą poruszającą, nowatorską, pełną form przykuwających uwagę oraz równie interesujących gości, takich jak Ewa Bem, Malik Montana czy Maciej Orłoś. Zaintrygowani? No to wpadnijcie na Nocny Targ Towarzyski, gdzie energia tego pozornie niewinnego chłopca ukaże się w całej okazałości!

Mężczyzna w kapeluszu patrzy w obiektyw. W tle jezioro, pogoda pochmurna. - grafika artykułu
Vito Bambino, fot. Hubert Misiaczyk

Jak podkreśla Bambino, Pracownia to naturalna kontynuacja Poczekalni. Jeśli jednak ktoś sądził, że tym samym obędzie się bez zaskoczeń i piosenkarz jedynie powtórzy to, co świetnie zadziałało na jego solowym debiucie, ten jest w błędzie. Bo zaskoczeń jest tu całe mnóstwo - jak to w życiu, w którym przecież nigdy nie wiemy, jakie niespodzianki przyniesie kolejny dzień. A Pracownia to właśnie muzyczne odzwierciedlenie życia Vito Bambino - pocztówki z beztroskiej młodości, kadry, jak z Kodaka, z etapu dojrzałości oraz rejestracje wszystkiego, co działo się u niego później i niejednokrotnie zmuszało do zmiany życiowych priorytetów.

Możecie powiedzieć, że płyt w takiej koncepcji było już całe mnóstwo, ale porwać opowieścią o sobie potrafią nieliczni. A Vito - przedstawiający się w Pracowni jako alternatywny artysta, który przepłynął do mainstreamu i teraz próbuje utrzymać się na jego wzburzonych falach - fascynuje pełnymi swoich "bambinizmów" opowieściami. Album składa się z 24 utworów, ale nie wszystkie są piosenkami. W tym miejscu warto podkreślić rolę telewizyjnego prezentera, legendarnego prowadzącego program "Teleexpress" Macieja Orłosia, który kiedyś przekazywał najistotniejsze informacje z Polski i ze świata, a teraz pełni rolę narratora i przewodnika po muzycznym uniwersum Bambino. Wierzcie, jego "Teleniekspressami" można się szczerze wzruszyć...

Vito to nie tylko świetny tekściarz i wokalista, ale również artysta o genialnym muzycznym guście. W Pracowni delikatnie pobrzmiewa R&B, chwilami muzyka korzeni i subtelna ethno, a bity są zarazem proste i skomplikowane. Ten groove z jednej strony kołysze, dokładnie tak jak podczas jazdy samochodem (zwłaszcza wiśniowym sedanem z okładki), a z drugiej - wzrusza, kiedy wsłuchujesz się w płytę samotnie, do czego sam jej twórca gorąco zachęca. Alternatywny dancing, melancholijne disco i kosmiczny funk - Pracownia to brzmienia, którym łatwo dać się porwać. A przecież są jeszcze goście, którzy tylko dodają do twórczości Vito kolejnych barw.

To nieoczywista ekipa, bo choć Sanah i Dawid Podsiadło pewnie nie są niespodziankami, to już dama polskiej estrady, Ewa Bem, i raper o nienajlepszej reputacji, Malik Montana, z całą pewnością nimi są. Ale Vito - w swoim uroczo rozbrajającym stylu - nie zważa na to, co inni myślą o jego gościach. Po prostu wszystko robi po swojemu i to naprawdę działa. "Muzyka będzie, ale kończę projekt Vito Bambino, bo »bambino« we mnie się już trochę postarzało" - powiedział niedawno w jednym z wywiadów. Spieszmy się zatem, bo to ostatni moment, kiedy twórczością Mateusza Dopieralskiego możemy cieszyć się w takiej postaci.

Sebastian Gabryel

  • Vito Bambino
  • 1.07, g. 19
  • Nocny Targ Towarzyski
  • bilety: 89-140 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023