Kultura w Poznaniu

Rozmowy

TŁUMACZ SIĘ TŁUMACZY. Mulischem po polsku już byłem

- Tłumacz literatury staje się na pewien czas w swoim rodzimym języku tłumaczonym autorem czy autorką - mówi Jerzy Koch, profesor zwyczajny w Zakładzie Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich na Wydziale Anglistyki UAM, tłumacz literatury z języka niderlandzkiego i afrikaans.

Czytaj artykuł
Kronikarz zapowiedzianej śmierci

- Filmy, o których piszę, są częścią szerszego zjawiska, może nawet lepiej powiedzieć: popkulturowej gry z wieloma uczestnikami - mówi Adam Horowski*, krytyk filmowy, autor i wydawca "Leksykonu filmów postapokaliptycznych".

Czytaj artykuł
Czytam partytury tak jak słowo

- Doświadczenie pokazuje, że od początku muszę wiedzieć, czego od dzieła i orkiestry oczekuję. Podczas nagrań nie ma już czasu na eksperymenty - mówi dyrygent Łukasz Borowicz.*

Czytaj artykuł
Pokój dalekim i bliskim

Rozmowa z ks. Jerzym Stranzem, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Świętego Wojciecha, przewodniczącym Stowarzyszenia Coexist i wieloletnim organizatorem Dnia Judaizmu, który w tym roku odbędzie się po raz 21.

Czytaj artykuł
Prawdziwe w intencjach

- Założenia mamy cały czas takie same. Od początku chciałyśmy, żeby nasze spektakle poruszały widzów swoją prostotą, piękną muzyką i scenografią - mówią Monika Kabacińska i Beata Bąblińska z Teatru Atofri, który w 2018 roku będzie obchodził swoje 10. urodziny.

Czytaj artykuł
Pasjonat skaczący (nie tylko) po dachach

- Jeżeli jest gorąco, to pod dachem mamy czasem powyżej 60ºC. W zimie - mroźnie, tyle że mniej wieje. Żeby znosić tak skrajne warunki, trzeba mieć zdrowie i być pasjonatem, stąd przezwisko "Dzięcioł" - mówi Jerzy Borwiński*, badacz architektury.

Czytaj artykuł
Dzielę książki na dwa bezpieczne pokoje

Rozmowa z Emilią Dziubak*, mistrzynią polskiej ilustracji.

Czytaj artykuł
Nie boję się. Nie opuszczę kraju, który kocham

- Wielokulturowość jest wspaniała. Jeden jest chrześcijaninem, inny żydem, jeszcze inny muzułmaninem czy ateistą. Najważniejsze to umieć żyć razem i szanować się nawzajem - mówi poznański imam Youssef Chadid*.

Czytaj artykuł
Cały czas czułam się podzielona

- To nie jest tomik konfesyjny, chociaż pożyczam autentyczne odczucia i zdarzenia. Tak, mam ochotę trochę się od tego odciąć, ale wiem też, że to jest przejaw mojego perfekcjonizmu, bo zaczynam widzieć błędy. Więc może jednak jestem tą poetką, która "wyrzuca z gniazda" - mówi Julia Niedziejko*, poetka, która właśnie wydała debiutancki tomik wierszy "Niebieska godzina".

Czytaj artykuł
Ale gdzie pan widzi ten faszyzm?

Z Marcinem Kąckim*, reporterem, autorem książki Poznań. Miasto grzechu, rozmawia Anna Solak.

Czytaj artykuł
Potrzeba tylko talentu

Rozmowa z Andrzejem Orzechowskim - scenarzystą i reżyserem, dyrektorem Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Czytaj artykuł
Stypendystki w Rozruchu

Z Witoldem Zakrzewskim o wystawie laureatek Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania rozmawia Katarzyna Kamińska. 

Czytaj artykuł
Poznań na "Drodze wolnej"

Rozmowa z Rafałem Kochanowiczem*, jurorem konkursu "Poznań fantastyczny". Nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazała się właśnie antologia zwycięskich opowiadań "Droga wolna".

Czytaj artykuł
Człowiek gadzina, spowiedź medycyna

- Jeżeli w kościele w Obrze zamiast stopni schodów są cztery smoki, to chciałam się dowiedzieć dlaczego? Kto po nich deptał i po co? A jeśli półnaga syrena w otoczeniu delfinów trzyma chrzcielnicę, to skąd taka fantazja? - opowiada Joanna Jodełka*, dotąd przede wszystkim autorka kryminałów, a od niedawna także przewodnika po zabytkach Wielkopolski.

Czytaj artykuł
Litwa to nie tylko pyszne jedzenie i plaże

Rozmowa z Rasą Rimickaite* - attaché kulturalnym Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce, współautorką programu tegorocznego Festiwalu Kultur Europy poświęconego Litwie. Festiwal startuje 14 października. 

Czytaj artykuł
Sama sobie siedzę na ramieniu

Z Asą Lind* - szwedzką pisarką, autorką m.in. "Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk" i "Chusta babci" - rozmawia Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
Józef Kaliszan. Multitalent i wyrocznia

Z Aleksandrą Sobocińską o wystawie Ślady niepamięci w Muzeum Historii Miasta Poznania rozmawia Monika Piotrowska. 

Czytaj artykuł
Zawsze jestem optymistką!

Z Agnieszką Duczmal, założycielką orkiestry Amadeus, w przededniu inauguracji roku jubileuszowego - rozmawia Grażyna Wrońska.

Czytaj artykuł
1 34 Strona 35 36 37 38