Kultura w Poznaniu

Historia

Szachinszach na Ratajach

Rozpostarty na ławickim lotnisku transparent: "Niech żyje przyjaźń polsko-irańska", przejazd odkrytym autem ulicami miasta, wizyta w HCP, śniadanie w Sali Królewskiej poznańskiego ratusza, wreszcie rajd na Rataje. Tak w sierpniu 1977 roku stolica Wielkopolski siłami swoich partyjnych włodarzy podejmowała... perskiego "króla królów" wraz z małżonką.

Żurnaliści kontra ekstremiści

"W wyniku apodyktycznych, nie liczących się z opinią większości społeczeństwa i sytuacją w kraju, postanowień grupy ludzi z KKP ["Solidarność"] pozbawiono Was Czytelnicy gazet codziennych".

Kąpiel w wiecznej polskości?

"Widziałem to pokolenie moralnych mieszańców, w których duch pruski wykrzywia poczciwe popędy krwi polskiej" - relacjonował Adam Mickiewicz po powrocie z Poznańskiego, w którym przebywał kilka miesięcy na przełomie lat 1831-1832. Kilka dni poeta spędził także w Poznaniu.

Interkosmos

Wczesnym latem 1978 roku krajowa propaganda zatraciła się w odmętach iście kosmicznego szaleństwa, które nie ominęło również stolicy Wielkopolski.

Zbrodnia i kara

"Na długo pozostanie w pamięci społeczeństwa poznańskiego niedziela 21 lipca 1946 r. W dniu tym haniebną śmiercią ukarany został krwawy kat narodu polskiego przeklętej pamięci »gauleiter« Arthur Greiser".

Tajemnica grobowca Bolesława Chrobrego

"Dnia 6 lipca (1744 r.) odprawiło się w Poznaniu, w kościele katedralnym uroczyste nabożeństwo (...); powód do tej uroczystości dało przełożenie w tym dniu kości Bolesława Chrobrego do nowej trumny" - zapisano w aktach kapitulnych. Tymczasem jezuici zapisali w kronice, że w starej trumnie znajdowały się szczątki trzech osób!

Skazany na zapomnienie. Poznański Czerwiec 1956 - walka o pamięć

"Na pobojowisku żerują nieraz szakale. Na czarnym poznańskim czwartku usiłuje żerować czarna reakcja. Tego żeru należy ją pozbawić. [...] Z tej tragedii nikomu nie wolno robić bohaterstwa. Zdarzają się nawet w rodzinach tragiczne wypadki. I chociaż rodzina dotknięta takim nieszczęściem nigdy o nim zapomnieć nie może, to zawsze stara się jak najgłębiej zapuścić na swoją tragedię żałobną kurtynę milczenia".

Czarownica i anioł miłosierdzia

Mickiewicz pisał o niej: "Ileż to kobiet naszych, jak np. Klaudyna Potocka, było zdolniejszych tak rozumem, jak i siłą ducha do zasiadania w radach, w rządzie, od wielu mężczyzn!". Niezależna, inteligentna, temperamentna, o ogromnym harcie ducha, talencie organizacyjnym, a przy tym niezwykle wrażliwa. 8 czerwca mija 180. rocznica jej śmierci.

Poznański Maj '46

"Wszystko wskazuje jasno i logicznie na to, że ktoś tu inspirował, organizował, ustawiał, malował transparenty, podsycał nastroje (...). I dlatego należy w tej sprawie oddzielić podniecony tłum poczciwców i rozgorączkowanych naiwniaków od świadomego ośrodka dywersji i jej inspiratorów".

Proces złodziei ortalionów w Poznaniu

Przemycane z Zachodu w samochodowych oponach, okrętowych gaśnicach i pompach balastowych niepozorne płaszcze z cienkiej poliamidowej tkaniny zrobiły w gomułkowskiej PRL niebywałą karierę.

Ojciec trędowatych

"Nie jest trudno być dobrym - wystarczy tylko chcieć" - powtarzał o. Marian Żelazek, werbista, więzień obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen i Dachau, misjonarz. Człowiek, który zarażał dobrem, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla i Honorowy Obywatel Miasta Poznania (2005), kapłan, uznawany w Indiach za świętego.

Nieświęty Mieszko, dobra Dobrawa i Jordan z Chorwacji

W badaniu początków polskiej państwowości są sprawy pewne, jednak znaków zapytania jest dużo więcej. Praktycznie każdy badacz tamtego czasu ma swoją hipotezę czy pogląd na wiele z kluczowych spraw. Części sporów nie da się rozstrzygnąć, chyba że pojawią się jakieś nowe odkrycia. Zebraliśmy, naszym zdaniem, ważniejsze i ciekawsze informacje o historii sprzed 1050 lat. To oczywiście tylko namiastka wiedzy o czasach, kiedy nasze państwo wkroczyło na karty historii Europy.

Kupy swawolne

23 kwietnia 1532 r. szlachcic Chojeński z kilkunastoma "hultajami" najechał na katedrę i kanonie w Poznaniu - jak zapisano w aktach kapitulnych.

Królewska katedra

Najnowsza kolekcja CYRYL-a to 1050 zdjęć katedry, najważniejszego symbolu i świadka najstarszych dziejów Poznania, opublikowanych w 1050. rocznicę chrztu Polski. Współtwórcą kolekcji jest Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, które jest właścicielem wszystkich fotografii.

Tysiąclecie vs. Milenium

"Forma obchodów oficjalnych przypomina garmażerię z jedzeniem, na której widok mdłości biorą. [...] Jest rząd, jest sejm, jest armia, a wszystko niechciane, nielubiane, nie takie, nieprawdziwe, niewłasne".

1 23 Strona 24 25 26 27