Kultura w Poznaniu

Historia

Za zdrowie Pań!

Ponad 60 tys. kwiatów (w 11 gatunkach!) czekających w kwiaciarniach, nowy zapach Alicja od Polleny-Urody ("we flakonie z aerosolem, czyli do rozpylania") w drogeriach, szybko znikające ze sklepowych półek tzw. kobiece wina Mistella i Lacrima, nawał telegramów i oblężony punkt nagrywania pocztówek dźwiękowych w Okrąglaku.

Czytaj artykuł
Chwilowa fotografka

W "Spisie fotografików polskich" za lata 1927-1930, liczącym w sumie 137 osób, wymieniono czternaście kobiet z czterech miast. Z Poznania - żadnej. Wątpliwości nie ma: spis ten powstał na podstawie rzeczowego przeglądu katalogów ówczesnych wystaw. Zatem żadnej artystki fotografki w mieście, w którym - o czym pisałam w ubiegłych miesiącach - działała wcześniej niezawodna Mirska, na przełomie XIX i XX wieku kobiety prowadziły około jednej piątej zakładów fotograficznych, a dwie fotografki związane z nim w dzieciństwie na pocz. XX wieku zrobiły międzynarodową karierę.

Czytaj artykuł
Nowa, świecka tradycja

"Rozległy się tony Poloneza Ogińskiego granego przez kwartet smyczkowy Filharmonii Poznańskiej. Do renesansowej Sali Odrodzenia poznańskiego ratusza weszła pierwsza para nowożeńców. Pani młoda w pięknej białej sukni, pan - w czarnym garniturze. Tak od dnia wczorajszego śluby w naszym mieście otrzymały piękną oprawę" - pisał 24 lutego 1962 roku wyraźnie rozemocjonowany dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego".

Czytaj artykuł
Picie wódki a socjalizm

"Dnia 12 bm. na posiedzeniu Jutrzenki był obecnym książę Zdzisław Czartoryski, który w dłuższej przemowie udowodnił związek socyalnej demokracyi z pijaństwem" - donosił "Dziennik Poznański" z 19 lutego 1893 r.

Czytaj artykuł
Wolne ptaki rozwijają skrzydła

"Właściwie zawsze szłam za moją intuicją" - stwierdziła we wspomnieniach wychowana w Poznaniu Lotte Jacobi. "Mój styl jest stylem ludzi, których fotografuję" - kwitowała. A Germaine Krull, urodzona na Wildzie, wyrażała się jeszcze bardziej radykalnie: "Obiektyw jest okiem doskonalszym niż oko".

Czytaj artykuł
Wojny kryptologów

85 lat temu złamano kod Enigmy. Na pamiątkę tego wydarzenia 25 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Kryptologii.

Czytaj artykuł
Pani Krystyna była moim tatą

10 lat temu, 24 stycznia 2007 r., odeszła Krystyna Feldman, lwowianka, zakochana w ludziach i dumnym mieście na siedmiu wzgórzach. Zawsze i wszędzie ciągnęła do swoich.

Czytaj artykuł
Pick-up na miarę naszych możliwości

Skąd wziął się Tarpan w Poznaniu?

Czytaj artykuł
Good bye, Stalin!

"Placu o nazwie im. J. Stalina nigdy w Poznaniu nie było i nie ma do dnia dzisiejszego. Powyższa nazwa utarła się u części mieszkańców miasta »samorzutnie«, nie została jednak nigdy oficjalnie zaakceptowana".

Czytaj artykuł
Wolne ptaki opuszczają gniazdo

Wychowana w Poznaniu Lotte Jacobi (1896-1990) mówiła krótko: "Jestem artystką, nie fotografką komercyjną". W 1973 roku - jako pierwszej z wielkich dam fotografii lat 20. XX wieku - zrobiono jej wielką retrospektywę. Inną z tych dam była urodzona na Wildzie Germaine Krull (1897-1985), o której Man Ray mówił: "Ty i ja jesteśmy największymi fotografami naszych czasów".

Czytaj artykuł
Cała Polska przed wami się korzy

Śladami powstania wielkopolskiego oprowadza Witold Gostyński.

Czytaj artykuł
Poznań fetował Mistrza

O Leona Wyczółkowskiego związkach z Poznaniem, w 80. rocznicę śmierci artysty, pisze Magdalena Mrugalska-Banaszak.

Czytaj artykuł
Uzdolnieni amatorzy

...czyli o krótkiej historii zespołu dramatycznego Towarzystwa Harmonia.

Czytaj artykuł
Prezent gwiazdkowy - stan wyjątkowy

Zdobyta i splądrowana przez wojsko i milicję siedziba poznańskiej Solidarności przy Zwierzynieckiej, z której zabrano i wywieziono do Warszawy kilkaset worków dokumentów, blisko 150 internowanych działaczy, wreszcie spacyfikowane przez wojsko największe zakłady pracy, z HCP na czele. Taki był bilans 13 grudnia 1981 roku w Poznaniu.

Czytaj artykuł
70 lat teatru w Gnieźnie

Okrągła rocznica funkcjonowania gnieźnieńskiego teatru skłania do tego, by oddając hołd związanym z nim twórcom, przypomnieć, choć skrótowo, jego bogatą historię. 

Czytaj artykuł
Spotkania z Barańczakiem - w 70. rocznicę urodzin

Jak go pamiętam? Spojrzenie znad okularów, uśmiech na powitanie i gotowość do rozmowy, co dla radiowca jest bezcenne... 

Czytaj artykuł
Vivat król!

5 listopada 1764 roku odbyła się uroczysta koronacja " (...) szczęśliwie panującego Stanisława Augusta Poniatowskiego, króla polskiego (...)". Wzięli w niej przedstawiciele m.in. poznańskiego magistratu. Z tej okazji "większe miasta z większym staraniem zapalały ognie na znak życzliwości dla ukoronowanego księcia, Króla i Monarchy". Poznań też na swój sposób uczcił koronację.

Czytaj artykuł
Miasto niepokorne

Ponadstutysięczny tłum na tzw. placu Stalina, płynące zewsząd jednoznaczne okrzyki: "Precz z ruskami!", "Precz z UB!", "Precz z Rokossowskim!", "Nie chcemy przyjaźni z Rosją!", odśpiewane kolejno:"Mazurek Dąbrowskiego", "Rota" i "My chcemy Boga", wreszcie sformowanie kilkusetosobowej "wyprawy na Młyn", czyli więzienie przy ul. Młyńskiej...

Czytaj artykuł
Saga rodu skrzypków

Ktokolwiek mierzy się z poznańskimi konkursami skrzypcowymi im. Henryka Wieniawskiego, zanurza się w wielkiej rzece.

Czytaj artykuł
Gloria victis

60 lat temu rozpoczęły się tzw. procesy poznańskie.

Czytaj artykuł
1 22 Strona 23 24 25 26