Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

100 lat Targów Poznańskich

Powstałe po I wojnie światowej Targi Poznańskie błyskawicznie wrosły w organizm miasta, stając się jednym z jego symboli i powodów do dumy.

, - grafika artykułu
Pawilon Szwajcarii na MTP, 1965 r., fot. ze zbiorów MTP / cyryl.poznan.pl

Pierwszy Targ Poznański otwarto 28 maja 1921 roku. W uroczystej inauguracji udział wzięli przedstawiciele rządu nowo odrodzonej Rzeczpospolitej, władze lokalne, reprezentanci środowisk gospodarczych i przemysłowych, naukowych i kościelnych. Wystawa okazała się olbrzymim sukcesem, zarówno pod względem liczby wystawców (1200), jak i dużej frekwencji zwiedzających.

Podstawowym założeniem przyświecającym organizacji Targów Poznańskich było nawiązywanie kontaktowych handlowych i zawiązywanie współpracy gospodarczej oraz odbudowa więzi gospodarczo-ekonomicznych między odrębnymi do 1918 roku dzielnicami państwa. O ile w okresie PRL-u nie było już mowy o tak rozumianych różnych dzielnicach państwa, choć należy pamiętać o Ziemiach Odzyskanych, to symboliczne i propagandowe znaczenie Targów wcale nie zmalało, a wręcz zyskało na sile.

Chociaż decyzja o wznowieniu działalności Targów Poznańskich pojawiła się i została zaakceptowana przez władze centralne zaraz po zakończeniu II wojny światowej, to napięta sytuacja polityczna w realiach zimnej wojny nie sprzyjała rozwojowi tego zamysłu, doprowadzając wręcz do jego zawieszenia w latach 1950-1954. Prawdziwym odrodzeniem Targów były zorganizowane między 3 a 24 lipca 1955 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie, w których udział wzięło 351 wystawców z 24 krajów. Od tego momentu w Warszawie zaczęto traktować Targi życzliwiej. Próbowano podnieść ich prestiż poprzez doprowadzenie do symbolicznego podpisywania międzynarodowych umów handlowych w czasie trwania kolejnych edycji. Było to o tyle istotne, że przez długie lata MTP były jedyną imprezą tej rangi w PRL, stając się ważnym elementem promocji polskiej gospodarki i pokazując jej kondycję oraz perspektywy.

W tym roku Międzynarodowe Targi Poznańskie, jeden z pierwszych partnerów CYRYL-a, uroczyście świętują setną rocznicę otwarcia I Targu Poznańskiego. Do świętowania przyłączamy się i my, odświeżając nieco zbiory MTP na naszym portalu i uzupełniając je o kilkaset nowych fotografii dokumentujących działalność MTP w 1965 roku. Chociaż lata 60. nie należały do najłatwiejszych gospodarczo, to jednak Targi działały w tym czasie bardzo prężnie. Zorganizowano trzy sztandarowe imprezy - wiosenną i jesienną edycję Targów Krajowych oraz odbywające się tradycyjnie w czerwcu XXXIV Międzynarodowe Targi Poznańskie, a także wiele uroczystości okolicznościowych, jak choćby obchody 20-lecia zakończenia II wojny światowej.

Fotografie w niepowtarzalnych ujęciach dokumentują prezentacje różnych gałęzi przemysłu polskiego w połowie lat 60. Widoczną nadreprezentację stanowią zdjęcia stoisk państw należących do tzw. Ruchu Państw Niezaangażowanych, z którymi władze PRL próbowały w owym czasie nawiązać ściślejszą wymianę handlową. Chodzi tu o wystawców z tak egzotycznych krajów, jak: Birma, Indie, Indonezja, Laos, Libia, Nigeria czy Tanzania. Poza zdjęciami z imprez, cenny wgląd za kulisy pracy codziennej w MTP dają zdjęcia z zakładowych obchodów Święta Pracy, zwieńczonych oczywiście pochodem pierwszomajowym.

I wtedy, i dziś Targi zajmują ważne miejsce w życiu miasta. W latach 60. były też swego rodzaju zwierciadłem, w którym odbijały się założenia handlowej polityki międzynarodowej kraju, a także pewnego rodzaju wyrazicielem aspiracji i potrzeb konsumenckich społeczeństwa. Boleśnie uzmysławiają to zdjęcia ukazujące odwiedzających, którzy tęsknym wzrokiem spoglądają na zachodnie "dobra luksusowe". Co do roli i symbolicznego znaczenia MTP - nic się nie zmieniło. Poza tym na szczęście zmieniło się wszystko.

Paweł Michalak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021