Kultura w Poznaniu

Historia

Rogalin nie do poznania

Przez lata we wnętrzu właściwie nic nie było oprócz gołych ścian. Teraz dzięki misternej pracy i ogromnej wiedzy zobaczymy na własne oczy odtworzone wnętrza pałacu w Rogalinie. I nie tylko wnętrza, bo odnowiono cały kompleks pałacowych budynków. Pałac w Rogalinie od środka będzie można oglądać od 16 czerwca.

MALTA. Od "szkoły bycia razem" do "kulturowego shopping mallu"

Dwadzieścia pięć edycji to piękny jubileusz zwiastujący nieuchronne wychodzenie z młodości w wiek dorosły. Niewiele więcej lat niż festiwal ma polska demokracja, pozbawiona przymiotnika "ludowy". Związek Malty z przemianami politycznymi jest nie tylko oczywisty, ale też bardzo istotny.

Co wydarzyło się 1050 lat temu?

"Księżna Dobrawa, Matką Chrzestną Polski" to plenerowe przedsięwzięcie, przygotowane w związku ze zbliżającymi się uroczystościami 1050. rocznicy Chrztu Polski. W programie najbliższego weekendu na Śródce m.in. pokazy rzemiosła średniowiecznego oraz widowisko z udziałem bractw rycerskich z Polski, Czech i Węgier. 

Maksymilian Myszkowski. Fotograf z sygnetem

Nosił magnackie nazwisko. Stworzył sobie artystowski image. Otrzymał tytuł excellance od Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej FIAP i porywał się na wielkie hasła - kilka cykli poświęcił ludziom współtworzącym naszą cywilizację... Nie obawiał się bohaterem jednego z nich uczynić Włodzimierza Iljicza Lenina. Oryginał? Koniunkturalista? Kim był zmarły 35 lat temu, obsypany nagrodami fotograf?

Jedyny taki zamek

Początek XX w. przyniósł Poznaniowi długo oczekiwaną decyzję zezwalającą na rozbiórkę umocnień wchodzących w skład lewobrzeżnej twierdzy poligonalnej, która przez kilkadziesiąt lat hamowała jego rozwój. 110 lat temu rozpoczęto budowę zamku.

Fakty na marginesie fotografii

Z ostatniego dnia września 1945 r. zachowały się dwa zdjęcia dokumentujące dość irracjonalne wydarzenie: członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fotografii odbywają na tle ruin nad Wartą, przy moście na Chwaliszewie, zajęcia plenerowe. Dlaczego nie udali się po prostu na sesję dokumentacji wojennych zniszczeń?

Kaźń bohatera konfederacji

11 kwietnia 1770 r. pod Mosiną pojmano pijanego w sztok Antoniego Morawskiego, legendarnego dowódcę oddziałów konfederacji barskiej. Czekała go niechybna śmierć.

Radio Emaus: 20 lat w eterze

Z różnych względów, głównie technicznych, radio nie wystartowało w Wigilię 1994 r. - wspomina ks. Piotr Garstecki. Od początku emitowane są w nim audycje informacyjne, społeczno-religijne, ewangelizacyjne, z przesłaniem "jak piękniej, lepiej żyć" - bo to "dobre radio".

Zawsze młodzi i niepokorni

Czas Kultury ma 30 lat. To jedyne czasopismo tzw. drugiego obiegu, które wychodzi nieprzerwanie od 1985 r. i ma najdłuższy staż ze wszystkich kulturalnych tytułów w Wielkopolsce. A do tego ma ponadlokalny zasięg.

Niezmierne wydatki pogrzebowe

"Długo potem nie było w Poznaniu tak okazałego pogrzebu" - zapisano o uroczystościach pogrzebowych Barbary Kurozwęckiej, żony Andrzeja Górki, które odbyły się w marcu 1546 r.

Niewygodny Święty Marcin

Rozpoczęty w lutym 1945 r. proces instalowania w Poznaniu aparatu władzy ściśle podporządkowanego komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej pociągnął za sobą szereg gwałtownych zmian w życiu miasta.

Bezczelny i z poczuciem humoru

- Był strasznie czarno-biały. Nie miał tej masy półcieni, co jego fotografie - wspomina jego wnuk, Marek Ulatowski. Udźwignąć organizację pierwszej w odrodzonej Polsce ogólnokrajowej wystawy fotografii artystycznej w 1923 r. i podjąć próbę zebrania środowiska w jednym, ogólnopolskim związku fotograficznym był w stanie tylko on, gejzer energii: Roman Stefan Ulatowski (1881-1959).

Pękły kajdany

Na przełomie stycznia i lutego 1945 r. Poznań stał się areną niebywale zaciekłej i trwającej blisko miesiąc bitwy, która ostatecznie zakończyła jeden z najczarniejszych okresów w jego dziejach.

Ten z Kuriera

Zbigniew Zielonacki miał 19 lat, gdy został kierownikiem działu foto w poznańskiej filii najpopularniejszej ogólnopolskiej gazety codziennej. Syn właścicieli manufaktury karmelków po porcji humanistycznego wykształcenia w gimnazjum im. G. Bergera objawił zaskakujący głód fotografii reporterskiej. I talent.

Uwięzienie posła

"Dnia 1 lutego przybył do Poznania Lansak (Lansac), wyprawiony przez króla francuskiego (Karola IX) z ekspedycją do Mantluca (Jean'a de Monluc), posła francuskiego, starającego się po śmierci Zygmunta Augusta o tron Polski. Wicestarosta rozumiejąc, że to szpieg, przytrzymał go i uwięził" - tak o awanturze, która rozegrała się w Poznaniu w 1573 r. piszą poznańskie kalendaria.

1 26 Strona 27 28 29 30