Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Radio Emaus: 20 lat w eterze

Z różnych względów, głównie technicznych, radio nie wystartowało w Wigilię 1994 r. - wspomina ks. Piotr Garstecki. Od początku emitowane są w nim audycje informacyjne, społeczno-religijne, ewangelizacyjne, z przesłaniem "jak piękniej, lepiej żyć" - bo to "dobre radio".

. - grafika artykułu
.

Archidiecezjalna Rozgłośnia Radiowa działa od 1995 roku, chociaż zespół redakcyjny, którego prace koordynował ks. Przemysław Kompf, był kompletowany już wcześniej. Dziś Radio Emaus jest jedną z ważniejszych radiostacji w Poznaniu i Wielkopolsce.

Zaczęło się w czwartek

23 marca 1995 roku, dokładnie o g. 20, wyemitowano pierwszą audycję pierwszego w historii archidiecezji poznańskiej katolickiego radia w Poznaniu. Była to audycja o spowiedzi wielkopostnej, oczywiście na żywo. Całość poprowadzili, ze studia zorganizowanego w baraku parafii pw. Matki Odkupiciela na os. Jagiełły, ks. Maciej K. Kubiak, pełniący wtedy obowiązki dyrektora i redaktora naczelnego, oraz ks. Jarosław Foltyniewicz, miejscowy wikariusz. W inauguracyjnej audycji wziął udział bp Zdzisław Fortuniak. W pierwszych miesiącach program radiowy tworzyli - obok wymienionych - Maria Łączkowska i ks. Ryszard Dyc. Natomiast realizacją programu zajmowali się m.in. Wojciech Kawalec i Bartosz Gapiński. W niełatwym zdobywaniu sprzętu radiowego pomagał ks. kan. Kazimierz Królak, za uruchomienie sprzętu odpowiadał inż. Bolesław Lutyński. Na początku radio działało dzięki pracy wolontariuszy, a program emitowany był tylko w godzinach 20-22.

Ludzie...

Archidiecezjalna Rozgłośnia Radiowa, Katolickie Radio Refleks, Katolickie Radio Poznań, rozgłośnia w sieci Radia Plus, wreszcie, od 2003 roku, Radio Emaus - to nazwy rozgłośni, która dorobiła się wiernych słuchaczy. Współpracuje z Informacyjną Agencją Radiową i Katolicką Agencją Informacyjną, a dziennikarze przygotowują też relacje dla Radia Watykańskiego. Pierwszym dyrektorem rozgłośni, odpowiedzialnym za jej dobry start, został ks. Maciej K. Kubiak. Jego następcami byli: ks. Piotr Garstecki, ks. Bogusz Lewandowski (to za jego czasów rozgłośnia zyskała nową siedzibę), ks. Cezary Kuciński oraz, od 2008 roku, ks. Sławomir Baraniak. Na początku funkcja dyrektora łączona była z rolą redaktora naczelnego. W momencie wejścia do sieci Radia Plus funkcje rozdzielono. Obecnie naczelnym jest ks. Maciej K. Kubiak, a zastępcą Katarzyna Zagórska.

Historyczne przełomy

W 1995 roku radio nadawało dwie godziny własnego programu - pozostały czas zajmowała retransmisja Radia Maryja. Emisja i produkcja odbywały się w jednym studio, a powierzchnia wszystkich pomieszczeń wynosiła ok. 50 m2. Długość własnego programu rosła sukcesywnie od 1999 roku, by w 2001 objąć już całą dobę. W roku 2003 rozgłośnia przeniosła się do swej aktualnej siedziby przy ul. Zielonej 2.

Na antenie

Jedną z najstarszych audycji jest Lista pokornych Piotra Starzyńskiego. Stałym punktem programu są też coniedzielne msze św. z katedry poznańskiej, Kwadrans Arcybiskupa Poznańskiego oraz audycje na żywo z udziałem słuchaczy. Co jeszcze znajdziemy w ofercie? Między innymi relacje z prezentacji Verba Sacra, z Lednicy, pieszych pielgrzymek do Częstochowy, rekolekcji. Są także audycje dla dzieci... Od stycznia trwa cykl 20 lat/20 zagrań - studyjne świętowanie na żywo z wyjątkowymi gośćmi. Tylko słuchać!

Andrzej Sikorski