Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Okręty wojenne na Cytadeli!

Potężne, groźne pancerniki i małe, zwinne niszczyciele będą na wyciągnięcie ręki, i to w samym środku lądu, a nawet w samym środku Poznania.

. - grafika artykułu
ORP Kujawiak, praca Waldemara Góralskiego, fot. archiwum prywatne

Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli otworzy w sierpniu wystawę o tematyce i formie rzadko u nas prezentowanej. Obejrzymy obrazy słynnych okrętów z okresu II wojny światowej przedstawione w grafikach trójwymiarowych. Do ich oglądania używa się specjalnych okularów, które znajdziecie we wnętrzu sierpniowego IKS-a.

Autorem grafik jest poznaniak Waldemar Góralski, który od wielu lat tworzy obrazy najsłynniejszych okrętów wojennych. Jego przygoda z morzem zaczęła się w dzieciństwie, gdy znalazł w piwnicy książkę o wojnie na morzu i zachwycił się przedstawionymi w niej zdjęciami i rysunkami okrętów. - Zacząłem zbierać dokumentację, zdjęcia, plany, rysunki techniczne, by malować je samemu. Chciałem, by moje okręty wyglądały lepiej niż w książkach, które czytałem. Chodziło mi o to, by były jak najbliższe oryginałowi, miały wszystkie liny, anteny, działa, a nawet śruby i nity - mówi twórca.

Góralski tworzenia grafik komputerowych i rysowania okrętów w formacie trójwymiarowym 3D uczył się samodzielnie przez ponad 15 lat. Proces powstawania takich obrazów jest niezwykle pracochłonny. Potrzebny jest sprzęt komputerowy o dużej mocy i jak najszybsza karta graficzna, a także terabajtowe zasoby pamięci. Okręty prezentowane w grach komputerowych, np. w popularnej War of warships, są stworzone z 200 tysięcy trójkątów (tzw. poligonów). W porównaniu do nich okręty rysowane przez Góralskiego są zbudowane z 30 milionów poligonów, a model niemieckiego pancernika Bismarck ma aż 80 milionów poligonów. - Prace nad Bismarckiem zajęły mi 2,5 roku - mówi Waldemar Góralski.

Na wystawie pt. Okręty wojenne 3D zobaczymy polskie niszczyciele: ORP Kujawiak, ORP Krakowiak i ORP Ślązak, a także słynny, ale pechowy - zatopiony przez Japończyków w Pearl Harbor - pancernik USS Arizona. Będzie też wspomniany Bismarck oraz makieta polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, przygotowana z myślą o dzieciach, a także osobach niewidomych i słabowidzących. Makietę będzie można dotykać, by uzmysłowić sobie kształt okrętu. Obok stanie figurka marynarza w tej samej skali, by zwiedzający mogli wyobrazić sobie wielkość jednostki.

Pomysł wystawy pojawił się ponad cztery lata temu. Przygotowywał ją zmarły niedawno kierownik Muzeum Uzbrojenia, kustosz Arkadiusz Maciejewski. Obecny kierownik, kustosz Krzysztof Jankowiak, doprowadził do realizacji. Okręty 3D Waldemara Góralskiego były wcześniej pokazywane m.in. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Muzeum Narodowym w Szczecinie. W Poznaniu dotąd ich nie prezentowano.

Szymon Mazur

  • wystawa Okręty wojenne 3D
  • kurator: Krzysztof Jankowiak
  • Muzeum Uzbrojenia, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
  • czynna: 15.08-31.12

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021