Kultura Poznań.pl

Kultura

Poczucie bezpieczeństwa w książkach
 

Niezależnie od prognoz krytyków, recenzentów i wydawców, niezależnie od przejściowych i dłuższych mód - w corocznych statystykach czytelniczych najważniejszy jest przede wszystkim... jakżeby inaczej, głos czytelniczy. Coroczne styczniowe spotkania  w Bibliotece Raczyńskich, sygnowane hasłem "co czyta Poznań", mają na celu poddawanie tych głosów czytelniczych i idących za nimi wyborów pewnej analizie. Jakie tendencje się zmieniają? Czy istnieje gatunek, który cieszy się niezmienną popularnością? I czy jakiekolwiek znaczenie w tych wyborach ma sam Poznań?

Podglądając sąsiadów zza płotu
 

Tydzień Filmu Niemieckiego jest w Polsce jedną z nielicznych okazji, aby oglądać kino naszych zachodnich sąsiadów. I choć sąsiad to niby bardzo nam bliski - choćby ze względu na to, ile osób z naszego kraju pracuje w Niemczech - to kulturalnie zdaje się bardzo odległy. Doskonale pokazuje to zwłaszcza niemiecka kinematografia.

"Pippin" na wyciągnięcie ręki
 

Pogoń za szczęściem spędza sen z oczu ludzkości od zarania dziejów. Artyści i myśliciele poświęcili tej sprawie tysiące stron, a każdy z nas sam doświadcza trudów określania czym jest szczęście i jak do niego dojść. Tak samo jak tytułowy bohater musicalu Pippin, czyli historia prawdziwa o poszukiwaniu szczęścia, który znalazł się na najnowszej płycie nagranej przez Teatr Muzyczny.

ZAPISKI Z LAMUSA. W garderobie u Ordonki
 

Niejedno już znakomite nazwisko przedwojennej gwiazdy estrady pojawiało się tutaj i niejedno jeszcze się pojawi. Ot, chociażby dzisiaj. Poznań bowiem odwiedzały sławy klasy najwyższej, otoczone wianuszkiem wielbicieli, którzy wyczekiwali momentu, gdy prasę rozgrzeje informacja o zbliżającym się występie uzdolnionej znakomitości.

"Matka" w wersji online
 

Teatr Nowy dołącza do poznańskich instytucji kultury, które poszerzają swój repertuar internetowy. Tym samym już w najbliższy weekend (22-24.01) będzie można obejrzeć głośną jesienną premierę - Matkę - nie wychodząc z domu.

Muzeum Motoryzacji wraca w wielkim stylu
 

Kolekcję ponad 100 niezwykłych pojazdów: samochodów, rowerów, motorowerów i motocykli będzie można oglądać w pawilonie nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tej formie wraca do Poznania wspaniałe Muzeum Motoryzacji, które przed laty mieściło się pod Kaponierą, ale zostało zlikwidowane w czasie jej przebudowy.

Kto wygrał konkurs "Malta uskrzydla talenty"?
 

Zwycięzcą konkursu Galerii Malta na najciekawszą inicjatywę została Fundacja "Ex Tenebris" oraz jej projekt Galerii Sztuki z wystawą sensoryczną. W ramach nagrody fundacja otrzyma bezpłatną siedzibę na cały rok oraz stanie się częścią przemiany Malty w centrum społecznościowo-kulturalne.

Na bezdrożach niepamięci
 

Pojawiają się postacie z narodowego imaginarium, chociażby stary powstaniec mówiący głosem Andrzeja Wajdy. Ale też kot Behemot i inni bohaterowie Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa - o filmie Zabij to i wyjedź z tego miasta pisze Bartosz Żurawiecki.

KINO DOMOWE. Siła prostoty
 

W filmowych kręgach mówi się, że Vanessa Kirby za swoją brawurową rolę w Cząstkach kobiety powinna otrzymać Oscara. Należę do grupy, która podziela tę opinię, a to zaledwie pierwszy z wielu powodów, dla których warto zobaczyć ten głośniejszy ostatnimi czasy tytuł w serwisie Netflix.

Co czytał Poznań w minionym roku?
 

Czy romanse i kryminały nadal cieszą się największą popularnością? Czy Danielle Steel wyprzedza Olgę Tokarczuk, a bestsellery Empiku napędzają wypożyczanie konkretnych tytułów? I co najważniejsze - czy pandemia naprawdę wpłynęła pozytywnie na czytelnictwo?

Milczenie kobiet
 

Biografia Evy Braun - przez wiele lat kochanki, a przez ostatnie godziny życia także żony Adolfa Hitlera - w monodramie Ewa i ja staje się pretekstem do pytań o współodpowiedzialność. To przenikliwa opowieść o milczącej obecności kobiet w wielkiej polityce, o cichym przyzwoleniu na zło - nie tylko w kontekście nazizmu. Spektakl mocny, ważny i niezmiennie aktualny.

Ci, co nie rezygnują z zaangażowania
 

Przemysław Wielgosz we współpracy z Teatrem Ósmego Dnia zaproponował cykl spotkań Historie ludzi bez historii. Cykl ten w przeciwieństwie do prowadzonego przez niego w Teatrze Powszechnym w Warszawie seminaryjno-wykładowego programu Ludowa historia Polski - ma charakter swobodnych rozmów. Doskonale w tę konwencję wpisał się pierwszy gość - antropolog i kulturoznawca Michał Rauszer.

Nie da się teatrzyć
 

- Pandemia i wszystko, co się z nią wiąże - w tym zamknięcie teatru - prowadzi nas do jakiegoś rodzaju szaleństwa i poczucia absurdu. Próbujemy więc na wszelkie sposoby przetłumaczyć teatr na inne media, którymi możemy nadal kontaktować się z naszą publicznością - mówi Marcin Kęszycki. W cyklu Na odwrót, wywrót oraz opak Teatr Ósmego Dnia zaprezentuje serię krótkich, rymowanych, animowanych etiud filmowych.

Lód żyje
 

- Jeśli coś mnie zachwyca, na czymś zaczyna mi zależeć, to zrobię wszystko, żeby to ochronić. I to jest motywacja, którą też staraliśmy się przekazać. Nie chcieliśmy tylko straszyć - mówiła na spotkaniu wokół książki Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu jej współautorka Julita Mańczak.

Jeszcze będzie normalnie
 

Artyści nie tracą ducha wolności mimo pandemicznych ograniczeń. Piotr C. Kowalski z grupą współpracowników zorganizował plener malarski na placu Wolności.

To dream the impossible dream...
 

- Nasza propozycja repertuarowa szczególnie może zainteresować poznańskich seniorów. To grupa społeczna, która z pewnością doceni klasyczny musical czy operetkę, a o takim repertuarze między innymi myślimy. Zapotrzebowanie na tego typu repertuar wciąż jest bardzo duże. Widzę to po frekwencjach na koncertach, w których sama występuję. Mówi Aleksandra Rykowska*, koordynatorka Studium Musicalowego uruchamianego przez Akademię Muzyczną.

Siła w nas - działamy!
 

Przypomnijmy - Siła w nas! to wspólna inicjatywa poznańskich miejskich instytucji kultury, która zwraca uwagę na to, w jaki sposób funkcjonuje kultura w czasach pandemii. Dodatkowym aspektem jest dodanie otuchy mieszkankom i mieszkańcom Poznania.

Mata otwiera
 

Kilka tysięcy lat wiedzy i tradycji, ćwiczenia dla ciała i umysłu, filozofia życia, poszerzanie świadomości. Joga wywodząca się z Indii zadomowiła się na całym świecie. Również w Poznaniu znajdziecie wiele miejsc, w których można praktykować ten wieloaspektowy styl życia.

Strona 1 2 543