Kultura Poznań.pl

Kultura

PROSTO Z EKRANU. Pastelowe dziennikarstwo

Wes Anderson, jeden z współczesnych mistrzów filmowego stylu, rozpoznawalnego już po kilku kadrach, w Kurierze Francuskim z Liberty, Kansas Evening Sun składa hołd dawnym dziennikarzom "New Yorkera", a ogólniej rzecz biorąc - sztuce słowa pisanego.

To nie był stracony czas

- Podziwiam naszych seniorów i uważam, że oni najlepiej znieśli ten czas. Ludzie, którzy niekiedy pamiętają czasy II wojny światowej, stan wojenny, transformację ustrojową, potraktowali pandemię jako kolejny trudny okres - mówi Barbara Glapka*, dyrektorka Domu Kultury Stokrotka.

Nieśpieszna kontemplacja

Vilhelm Hammershøi to jeden z najbardziej znanych duńskich malarzy. Tworzył na przełomie XIX i XX wieku, a jego prace można od kilku dni podziwiać w starym gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

FESTIWAL UKRAINA! Drogi Donbasu

Złe drogi to poruszająca, wstrząsająca opowieść o tym, co oznacza bycie kobietą w czasie wojny. Ten film nowelowy to dość późny debiut kinowy Natalii Worożbyt - jednej z najbardziej cenionych ukraińskich dramatopisarek swojego pokolenia.

FESTIWAL UKRAINA! Chwała bohaterkom

Film sportowy, dramat psychologiczny, film feministyczny, współczesny film dotyczący wojny na wschodzie Ukrainy, opowieść o podróży bohaterki w kierunku niezależności...  Z zawiązanymi oczami Tarasa Drona można katalogować na wiele sposobów, ale i tak nie da się w ten sposób scharakteryzować go w pełni. Podobnie jak wiele innych produkcji prezentowanych na Ukraina! 6. Festiwal Filmowy, to doskonałe kino artystyczne i wspaniały debiut pełnometrażowy kinematografii naszego wschodniego sąsiada, która ewidentnie rywalizuje z polską bądź nawet już ją prześcignęła.

Muzyka widm

- Na Festiwalu Fazma dekonstruujemy widma pochodzące z przeszłości. Stąd wzięły się właśnie Widmotony w nazwie tegorocznej edycji - mówi  kompozytor Sebastian Dembski, jeden z organizatorów festiwalu. Fazma: Widmotony odbędą się 30 listopada i 1 grudnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

JA TU TYLKO CZYTAM. Piękne, że trupem padnę

"Najlepszy kolor na świecie to taki, który dobrze na Tobie wygląda" - mówiła Coco Chanel. Na nieszczęście wielu mieszkańców wiktoriańskiego Londynu, ale też XIX-wiecznej Warszawy czy Krakowa, Zieleń Scheelego stworzona na bazie arszeniku prezentowała się zbyt pięknie na każdej materii, by dało się jej oprzeć.

FESTIWAL UKRAINA! Jestem sytą świnią

W Nosorożcu Oleh Sencow opowiada o Ukrainie lat 90. z perspektywy prowincji. Na ten nerwowo i chaotycznie przeobrażający się świat spoglądamy oczami tytułowego bohatera. To brutalny gangster owładnięty szałem brania, niszczenia i zabijania, który uchodzi za szaleńca.

Wizje nie z tego świata

W związku z tegorocznym jubileuszem 100-lecia urodzin Stanisława Lema w poniedziałek 29 listopada w Centrum Kultury Zamek odbędzie się koncert Stanisław Lem - inspiracje. Sepia w obrazie, słowie i dźwięku. To interdyscyplinarne wydarzenie, w którym literatura łączy się z muzyką i filmem animowanym.

Kultura na weekend

Pandemia nie odpuszcza, więc na pocieszenie - jak co tydzień - przygotowaliśmy zestawienie weekendowych i przyszłotygodniowych wydarzeń, które mogą podnieść nas wszystkich na duchu. Część z nich odbywa się w małych grupach, część online, inne na świeżym powietrzu, jak tradycyjny Bożonarodzeniowy Jarmark na pl. Wolności. Bądźcie zdrowi i pamiętajcie, że kultura krzepi, zwłaszcza w trudnych czasach.

Król bez korony

- Nie ma w moim słowniku zasady, że muszę coś robić. Bo jeśli nie muszę, to wychodzi to naturalnie i się nad tym nie zastanawiam - mówi Błażej Król*, który wraz ze swoim zespołem zagra w niedzielę 28 listopada w klubie Tama.

Potrzebny Polak

- Poznaniak Tadeusz Wojciechowski był zapalonym fotoamatorem. Miał wielkie zamiłowanie do fotografii i wykonywał zdjęcia jeszcze przed II wojną światową - mówi Bohdan Bobrowski*, który przygotował wystawę Życie w okupowanym Poznaniu na fotografiach Tadeusza Wojciechowskiego. Wernisaż odbędzie się w niedzielę 28 listopada w Atelier Wimar przy ul. Św. Marcin.

Nie chodzi o to, żeby się smucić

Wtorkowy wieczór to nie jest zwyczajowa pora koncertów - raczej niewiele osób bierze pod uwagę taką formę spędzania czasu w samym środku tygodnia. Jednak ten koncert był równie wyjątkowy co termin, w którym się odbywał. Po ponad roku od śmierci Maestro Gabriela Chmury zespół Teatru Wielkiego pożegnał dyrektora, któremu zawdzięcza swoją wysoką artystyczną pozycję na kulturowej mapie kraju.

Jedna harfa, by złączyć ich wszystkich

- W harfie Fitzgeraldów zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Pokryta pasami, wzorami, z wyrzeźbioną groteskową twarzą. Śmieję się, że trochę przypomina mnie - z daleka wygląda dostojnie, a z bliska widać, że stroi wariackie miny! - mówi Barbara Karlik*, harfiarka, która w najbliższą sobotę zagra koncert z okazji 20-lecia swojej przygody z dawną harfą celtycką.

Poznań stolicą trąbki

- Trąbka jest pełna tajemnic, a jeden z jej najpiękniejszych odcieni nawiązuje do delikatności - mówi Maciej Fortuna*, trębacz, kompozytor, pomysłodawca i organizator Wielkotrąbki - pierwszego polskiego forum dla trębaczy.

ZAPISKI Z LAMUSA. Kwadrans na pogawędkę

Nie ma to jak uciąć sobie pogawędkę, choćby nawet trwającą magiczny kwadransik - z artystą bywałym w świecie i obytym ze sprawami sztuki. Tym samym porozmawiajmy sobie dzisiaj z Witoldem Zdzitowieckim o powracającej do łask operetce!

Od śpiewu do śpiewu

- W tradycji ustnego przekazu śpiewu jest coś bardzo silnego. Śpiew jest czymś bardzo uniwersalnym i łatwo jest odszukać podobieństwa między różnymi kulturami. Muzyka przemawia do wszystkich - niezależnie od tego czy rozumieją język w którym śpiewane są pieśni. Stąd dla śpiewu zawsze da się znaleźć publiczność  - mówi Annie Ebrel*, która 27 listopada razem z Moniką Kuś wystąpi w Domu Bretanii. Koncert będzie zwieńczeniem ich poznańskiej rezydencji artystycznej Bretońskie i polskie śpiewy kobiece. Tak odległe, a tak bliskie.

Chór, jazz i poezja

Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza odbędzie się w Poznaniu już po raz trzeci. W tym roku myślą przewodnią warsztatów oraz wydarzeń towarzyszących będzie improwizacja.

Strona 1 2 587