Kultura w Poznaniu

Muzyka

Lubię odkrywać w swoim życiu nowe, muzyczne doświadczenia. Lubię trafiać do miejsc, gdzie jeszcze nie byłem, które są dla mnie czystą kartką, bez żadnych porównań względem poprzednich edycji. Z oczekiwaniami, to oczywiste, ale bez myśli "rok temu było lepiej", które psułyby obiektywne spojrzenie na wydarzenie, którego staje się częścią. I tak oto po raz pierwszy w życiu trafiłem na Ethno Port.

Czytaj artykuł

Max i Iggor Cavalera to postacie, które od dziesięcioleci cieszą się ogromnym szacunkiem miłośników muzyki metalowej. Jako założyciele legendarnej Sepultury stali się ikonami nie tylko w rodzimej Brazylii, ale na całym świecie. Ich muzyczna podróż, pełna wzlotów, upadków i dramatycznych zwrotów akcji, to materiał na film, w którym punktem wyjścia jest odległe Belo Horizonte, a finałem - światowe sceny. Dobrze, że dziś znów jest między nimi przyjaźń. Choćby dlatego, że dzięki temu już niebawem będziemy mogli posłuchać ich na żywo na koncercie w Tamie.

Czytaj artykuł

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna to jedna z najbardziej przyjaznych dla młodych muzyków przestrzeń artystycznej rywalizacji. Będzie się jej można przyglądać od 22 czerwca. Przyjaźnie, co nie znaczy, że bez emocji.

Czytaj artykuł

Po raz siedemnasty w centrum Poznania zabrzmi muzyka świata na znakomitym poziomie. W ciągu czterech dni wystąpią dla nas artyści od Korei po Hiszpanię, od Norwegii po RPA. Wśród nich będą też oczywiście świetni polscy wykonawcy. Festiwal Ethno Port startuje 20 czerwca.

Czytaj artykuł

Dobry Brass to tytuł najnowszego singla producenta Bass Astrala, który w ramach trasy koncertowej wiodącej przez całą Polskę prezentuje swoją pierwszą, wydaną dwa lata temu solową płytę Techno do miłości (2022). Jednym z przystanków na jego trasie Dobry Bass Tour jest poznański Nocny Targ Towarzyski. Spodziewajcie się grubej imprezy pełnej kreatywnej elektroniki, będącej wypadkową jego przeszłości i wszystkiego tego, co działo się poźniej.

Czytaj artykuł

Czerwcowy wieczór, wypełniona po brzegi aula, atmosfera ekscytacji miesza się ze wzruszeniem stałym dla każdego z zakończeń - nawet jeśli przypadają one co roku. Kolejny sezon działalności Filharmonii Poznańskiej dobiegł końca, a wieńczący go koncert pamięci Wojciecha Pszoniaka - Giganci Romantyzmu - podsumował go w sposób, który zelektryzował publiczność. Czy słusznie?

Czytaj artykuł

Hatebreed i Crowbar, choć różnią się stylami muzycznymi, mają ze sobą wiele wspólnego. Oba zespoły powstały w Stanach Zjednoczonych w latach dziewięćdziesiątych, kiedy scena muzyki hardcore rozwijała się w najlepsze. Oba mają surowe podejście do tworzenia metalu i łączenia różnych jego gatunków. Hatebreed - ze swoją agresywnością oraz Crowbar - z ciężkim, powolnym i mrocznym brzmieniem, już lata temu zdobyli rzesze wiernych fanów. A już niedługo wystąpią w poznańskich 2progach.

Czytaj artykuł

Jeden z najgorętszych polskich artystów, cieszący się tak ogromną popularnością, że o jego fenomenie powiedziano już wszystko. Jego muzyka przyciąga na koncerty rekordowe tłumy, i to na tyle, że bilety sprzedają się w mgnieniu oka - czasem jedyną szansą dla spóźnialskich jest zorganizowanie drugiego występu. Tak właśnie było w Poznaniu, gdzie Dawid Podsiadło wystąpi na Enea Stadionie aż dwa razy, w tak lubianej przez jego fanów formule 360 stopni. To może być najważniejsze muzyczne wydarzenie tego lata w naszym regionie.

Czytaj artykuł

Tak jak Solarowi towarzyszy Białas, a Oskarowi Steez83, tak jemu towarzyszy skandal. I to nie tylko obyczajowy - kto by bowiem pomyślał, że w 2024 roku popularny raper zrymuje "Duda" z "Gruda" oraz "kurtka" z "puchówka"! To jednak zaledwie jaskrawy przykład estetycznej dezynwoltury, którą tak często popisuje się Belmondo, czyli Młody G z Gdyni. Raper jest specem od nieoczywistych (choć leżących tuż obok) skojarzeń oraz wielopiętrowych konstrukcji brzmieniowych. I co najlepsze - w tę sobotę zagra na Nocnym Targu Towarzyskim.

Czytaj artykuł

Kiedyś w Rebece, potem jako członkini Shyness!, a dziś z solowym debiutem - poznańska wokalistka i producentka Iwona Skwarek, która jako Iwona Skv właśnie wydała album 1986 (2024). Tym albumem z jednej strony wyciąga nas na klubowy parkiet, a z drugiej porusza szczerymi do bólu historiami o potrzebie rozumienia siebie i walce o równość w kraju, w którym wciąż tak bardzo jej brakuje. Już niebawem wystąpi w poznańskim Pawilonie!

Czytaj artykuł

Poznański Pawilon zaprasza na koncert Wolf Eyes - amerykańskiego projektu z Detroit, który od prawie trzydziestu lat prowadzony jest pod wodzą charyzmatycznego Nate'a Younga. To niewątpliwie jeden z najważniejszych projektów na światowej scenie gitarowej muzyki noise, która uruchamia wyobraźnię i pozbawia tchu, zwykle rzucając nas w mrok, z którego nie ma drogi powrotnej.

Czytaj artykuł

Santabarbara to projekt drugiego pokolenia słynnych braci Pospieszalskich, który już nieraz udowodnił, że na polskiej scenie popowej muzyki alternatywnej nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Choć Szczepan, Łukasz i Nikodem zwykle poruszają się w odmiennych stylistycznie gatunkach, to kiedy grają razem dają upust wspólnej fascynacji, której ścieżka wiedzie od Radiohead przez Jamesa Blake'a po Tame Impala. Jeśli chcecie się przekonać, jak to działa na żywo, w najbliższy czwartek zawitajcie do poznańskiego klubu W_Sercu.

Czytaj artykuł

Będzie się działo pod Pegazem. Teatr Wielki zakończy sezon dwiema premierami: operą Giacomo Pucciniego Manon Lescaut i wieczorem baletowym 4: León & Lightfoot / Pastor / Bondara.

Czytaj artykuł

Wydarzenia poza centrum miasta powinny być... w centrum uwagi! Smochy Festiwal jest tego najlepszym dowodem. Przez trzy dni mieszkańcy Smochowic, Krzyżownik i całego Poznania będą bawić się przy świetnej muzyce i oglądać plenerowy teatr.

Czytaj artykuł

Największe gwiazdy polskiej muzyki popowej i rockowej, dziesiątki niezależnych kapel i projektów, dobrze znane przeboje i alternatywne brzmienia. Lato w Poznaniu zawsze oznacza wiele plenerowych koncertów i tak też będzie w tym roku! Przed nami wiele wydarzeń, koncertów znanych i mniej znanych zespołów, m.in. w ramach cykli i festiwali #NaFalach, Scena nad Rusałką czy Poznań Rock Festival.

Czytaj artykuł

W czwartek 30 maja publiczność Sceny nad Rusałką będzie świadkiem wyjątkowego pojedynku. Po jednej stronie Zagi - młoda wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów, która za sprawą swojego ostatniego albumu Prześwit (2023) zdobyła sympatię tysięcy słuchaczy alternatywnego, choć bardzo popowego indie rocka. O względy publiki konkurować z nią będzie Kiwi, czyli piosenkarka, kompozytorka i tekściarka Wiktoria Nazarian, hipnotyzująca elektroniką jaka spowija jej głos choćby na nowej EP-ce Paranoje (2023). To będzie wieczór pełen muzycznych zaskoczeń!

Czytaj artykuł

- Siła tego instrumentu ujawnia się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest to, że wywołuje uśmiech - mówi Piotr Kończal. - Pierwszy raz festiwal będzie trwał cztery dni, bo liczba wykonawców, którzy się do nas zgłaszają, to na nas wymusiła - dodaje Michał Mroczkowski. Obaj organizują Cały Poznań Ukulele, który potrwa od 30 maja do 2 czerwca.

Czytaj artykuł

Kaliber 44 odwrócił strzałkę czasu i zafundował fanom mistyczną podróż do lat, gdy rapowa awangarda kuła miecze przy akompaniamencie profanowanych sampli, okultystycznych zaklęć i maryjno-marihuanowych zaśpiewów. Jednak nie tylko magia nostalgii decydowała o wyjątkowości wydarzenia. Abradab i Joka są bowiem w stanie promieniować tą samą charyzmą i osiągnąć ten sam poziom ekspresji artystycznej co ponad ćwierć wieku temu. Legenda Kalibra jest nienaruszona.

Czytaj artykuł

Apoteoza walca - tak Filharmonia Poznańska zatytułowała koncert, na który złożyły się utwory Maurice'a Ravela i Béli Bartóka. Tytuł zawęził perspektywę nakreśloną przez dobrany repertuar. Walc, owszem, pojawił się, ale jako jeden z wielu tańców, a jego apoteoza w La Valse Ravela jest niejednoznaczna.

Czytaj artykuł
1 3 Strona 4 5 6 7