Miał decydujący wpływ na spopularyzowanie w naszym kraju twórczości Jaromira Nohavicy, jest jednym najważniejszych śpiewających poetów. W Scenie na Piętrze wystąpi Antoni Muracki.
Miał decydujący wpływ na spopularyzowanie w naszym kraju twórczości Jaromira Nohavicy, jest jednym najważniejszych śpiewających poetów. W Scenie na Piętrze wystąpi Antoni Muracki.
25 lat. Przez ten okres Polska weszła do Unii Europejskiej, zorganizowaliśmy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, a w stolicy Wielkopolski wyremontowana została historyczna płyta starego rynku. W 2000 roku ukazał się również album, który odświeżył polską scenę hip-hopową. Bartosz Waglewski pod pseudonimem Fisz wydał wtedy płytę "Polepione Dźwięki" i był to początek przygody, którą razem ze swoim bratem, kontynuuje do dziś.
Jeśli polska scena jazzowa czegoś jeszcze nie miała, to pełnoprawnego instrumentalnego zespołu jazzowego składającego się wyłącznie z kobiet. I oto jest: O.N.E. - kwartet, który piosenkową melodyjność bezkompromisowo łączy z awangardowym zacięciem i dziką energią free jazzu. Saksofonistka Monia Muc, kontrabasistka Kamila Drabek, pianistka Kateryna Ziabliuk i perkusistka Patrycja Wybrańczyk, to czołowe przedstawicielki nowego pokolenia muzyki improwizowanej, które na scenie wyznaczają własne warunki gry.
Dla fanów muzyki elektronicznej było to prawdopodobnie najważniejsze koncertowe wydarzenie tego roku w Poznaniu. Jeden z najbardziej uznanych DJ-ów oraz producentów na świecie odwiedził stolicę Wielkopolski promując swój najnowszy album. Był to koncert wagi ciężkiej.
"Pogoda ducha", "Modlitwa", "W moim magicznym domu" - to tylko przykłady piosenek, z których znana jest Hanna Banaszak. Piosenkarka, która od prawie pięćdziesięciu lat fascynuje, zachwyca i porusza swoją wszechstronnością, emocjonalną głębią oraz wyjątkowym podejściem do sztuki muzycznej. To artystka, której śpiew zyskał rangę niemal literacką. Przez lata zdołała wypracować styl, który na równi łączy klasykę, jazz i poezję śpiewaną. O tym, w jak ponadczasowy sposób tego dokonuje, będzie można przekonać się w klubie Blue Note, w którym zagra koncert wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami: pianistą Jackiem Szwajem, kontrabasistą Zbigniewem Wromblem oraz perkusistą Andrzejem Mazurkiem.
Marcowy występ orkiestry Amadeus zapowiadało hasło "Impresjonizm a dusza polska". Oba elementy były na koncercie obecne za sprawą z jednej strony "Kwartetu smyczkowego F-dur" Ravela i "Oberka" Bacewicz z drugiej, ale sam koncert objął szerszy horyzont.
Zapewne niełatwo będzie opisać to, co dzieje się na scenie, kiedy spotykają się Kubańczycy i jazzowy mistrz z Izraela - w końcu Ilú Trio i Shai Maestro to połączenie muzycznych światów, które wydają się nieco odległe. W rzeczywistości jednak tworzą harmonijną fuzję, która od razu wprawia w ruch wyobraźnię słuchacza. Jeśli gdzieś we współczesnej muzyce można znaleźć syntezę afro-kubańskiej duszy, europejskiego modernizmu i amerykańskiego jazzu, to właśnie tutaj - w tej unikalnej współpracy, z którą będziemy mogli zapoznać się w klubie Blue Note.
Po niemal dekadzie od premiery kultowej już płyty "In Colour" (2015) - albumu, który zdefiniował jego solową karierę, splatając w sobie esencję londyńskiego brzmienia klubów z melancholijną wrażliwością - Jamie xx powraca. I podobnie jak tamten krążek, również "In Waves" (2024) już od pierwszych chwil budzi niemałe emocje. W końcu Jamie to nie tylko DJ i producent - to kurator brzmienia, który z chirurgiczną precyzją buduje narracje swoich kompozycji, przenosząc słuchacza przez kolejne etapy klubowej euforii i introspekcji. Koncertowej prezentacji jego nowego materiału możemy spodziewać się już za kilka dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
To piękne piosenki, będące swego rodzaju muzyczną podróżą po Europie, inspirowaną jej historią i kulturą. W ramach cyklu JazZamek zaśpiewa w Poznaniu Krystyna Stańko, która gościć będzie na scenie również ukraińską wokalistkę Laurę Marti - jej głos znamy także z promowanego tego dnia albumu "Eurodyka".
Inkubus Sukkubus to zespół wyłaniający się z cienia - ze świata, który pachnie dymem ognisk Beltane, pobrzmiewa szeptami dawno zapomnianych rytuałów i oddycha tajemnicą. Ich muzyka to fuzja gotyckiego romantyzmu z nieokiełznanym duchem pogańskiego rocka, a ich historia, jak ta opowiedziana na ostatnim jak dotąd albumie "She Of A Thousand Names" (2023), jest opowieścią o niezłomnej pasji i poszukiwaniu mistycznych ścieżek prowadzących do rozwiązania wielu tajemnic. Odkryć je wszystkie będzie można w Klubie Pod Minogą.
Norwegia. Kraina mroźnych wiatrów, mistycznych fiordów i długich nocy, które zdają się trwać wieczność. Z tego północnego zakątka pochodzi Gothminister - jeden z najbardziej teatralnych, a jednocześnie konsekwentnych zespołów na scenie gotyckiego, industrialnego metalu. Jego najnowsze dzieło "Pandemonium II: The Battle Of The Underworlds" (2024), kontynuacja albumu "Pandemonium" (2022), to hołd dla świata, w którym teatralność, groteska i muzyczna pompa składają się na jedną wielką symfonię cienia. Ale co dokładnie tym razem przygotował dla nas Bjørn Alexander Brem i jego świta?
W Sali Ziemi MTP wystąpi zespół Stare Dobre Małżeństwo. Czy to dobra przestrzeń dla takiej muzyki? Odpowiedzią jest zainteresowanie publiczności.
Czy Łysa Góra to najbardziej niedoceniany zespół w historii polskiego folk metalu? Jeśli rzeczywiście jest coś na rzeczy, to jego ostatni album "W ogniu świat" (2023) zaczyna to zmieniać. Ta co rusz zmieniająca się, wielowątkowa muzyka, bogata w detale, choć oczywiście zakorzeniona w tym gatunku, opiera się próbom jednoznacznej klasyfikacji, pozostawiając słuchaczy wyłącznie z uśmiechem na twarzy. I w tym tkwi cała magia tej formacji, która od ponad dziesięciu lat pokazuje, jak ze smakiem i stylem można płynnie przechodzić z tradycyjnego folku do głębokiego, słowiańskiego rocka i metalu, który już za chwilę zabrzmi w Klubie Pod Minogą.
Nowe twarze, nowe brzmienia i nowa energia młodej sceny - druga edycja projektu "Go! On Stage" startuje 8 marca w poznańskim Pawilonie. To właśnie tam odbędzie się koncert inauguracyjny, który otworzy tegoroczne eliminacje i pozwoli młodym artystom zaznaczyć swoją obecność na muzycznej mapie Polski.
W drugą sobotę lutego premierę miała nowa płyta poznańskiego gitarzysty Michała Obrębskiego - "Routine". Artysta uczcił ją świetnym koncertem w CK Zamek. Muzyki z krążka można - i warto! - posłuchać zarówno na platformach streamingowych, jak i z fizycznego nośnika. Polecam!
W Polsce zespoły balansujące na granicy brzmień black metalowych i - w szerokim rozumieniu - hardcore'owych już od lat nie są nowością. Gorycz, Wędrowcy Tułacze Zbiegi, Loathfinder - ich przykładów można wymieniać bez liku, ale to właśnie Dom Zły wydaje się najbardziej wyróżniać podejściem do budowania emocji i narracji. Bo tam, gdzie inne kapele skupiają się na brutalności dźwięku, Dom Zły koncentruje się na przeżyciu. I dlatego jego najnowszy album "Ku pogrzebaniu serc" (2024) jest tak udany. W klubie 2progi warszawska grupa wystąpi w towarzystwie kolegów ze stołecznej Datûry oraz poznańskiego projektu Uulliata Digir.
Czy wyobrażaliście sobie wydarzenie, będące połączeniem przedstawienia teatralnego, stand-upu i koncertu rockowego? 1 marca w poznańskiej Scenie Na Piętrze zobaczmy "Przygodę Rockową".
Na polskiej scenie alternatywnego popu jest wiele piosenkarek, które umiejętnie balansują na granicy subtelnej nostalgii i emocjonalnej szczerości. Zalia, która właśnie powraca ze swoim drugim albumem - "Serce" (2025), niewątpliwie jest jedną z nich. Jeśli jej debiutanckie "Kocham i tęsknię" (2022) było płytą o dorastaniu, o pierwszych miłościach i związanych z nimi wzlotach oraz upadkach, to premierową płytę zbudowała na znacznie dojrzalszych i poważniejszych refleksjach. To album o miłości w niemal wszystkich jej odcieniach - tej euforycznej, tej rozczarowanej, tej utraconej. Na żywo posłuchamy go w Blue Note.
Zbliżający się koncert Igora Herbuta w CK Zamek to wydarzenie, które może zainteresować nie tylko jego licznych fanów, ale i wszystkich tych miłośników muzyki, którzy najbardziej cenią sobie w niej intymność, szczerość i emocjonalną głębię, opakowaną w dojrzały, wytrawny pop. Po dwóch latach artysta, znany również jako lider zespołu LemON, powraca z koncertowym projektem, który, jak sam go opisuje, jest pełen ciszy, refleksji i przestrzeni na wspólne przeżycia. Przy fortepianie i świecach zaprasza nas do swojego świata, przedstawionego w najczystszej formie - z pełną otwartością, bez zbędnych ozdobników i jakiegokolwiek pośpiechu.
Fascynująco zapowiada się początek marca w klubie Blue Note. Już pierwszego dnia wystąpi znakomite krajowe S.E.A. Trio wspomagane przez wielkiego amerykańskiego trębacza Dave'a Douglasa!