Kultura w Poznaniu

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. Afryka dzielona od linijki

Tanganika w pierwszej połowie XX wieku to tygiel kultur i narodów, w którym przenikają się, a często też walczą o dominację, wpływy afrykańskie, azjatyckie oraz europejskie. I to właśnie do niej przenosi nas laureat literackiej Nagrody Nobla w 2021, Abdulrazak Gurnah, w Powróconych. To powieść o pokoleniach naznaczonych piętnem kolonializmu, zinstytucjonalizowanym wyzysku, starciach tradycji z postępem. A także - o powrotach. Nie tylko tych pożądanych.

Komeda na płytach

Dziełem prawdziwie zachwycającym jest wydana właśnie książka poświęcona płytom z muzyką Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, urodzonego w Poznaniu wybitnego pianisty i kompozytora.

Śmierć w czasach zarazy

- Pierwsze lata AIDS były przemilczane i to milczenie trwa w dalszym ciągu - mówiła w wywiadzie dla "Przekroju" Rebecca Makkai - Dlatego właśnie uważam, że potrzebujemy teraz więcej książek o AIDS, zwłaszcza napisanych przez ludzi, którzy pamiętają same początki epidemii (...). Wierzyliśmy jak nikt to opowieść o losach chicagowskiej bohemy lat 80., które naznaczyła wszechobecna śmierć. A także o solidarności w obliczu najgorszego. Już w najbliższą środę jej autorka będzie gościnią CK Zamek.

Momenty odnotowane

W atmosferę spokoju i dobrej melancholii wprowadza najnowszy tomik Tomasza Dalasińskiego Sztuka zbierania mgły. Taka lektura, poetycki spryt, doznania, na jakie pozwala ten język, to ważne przeniesienia uwagi ze zmęczonego nowoczesnością świata w przestrzenie obserwacji, niemalże zatrzymania.

JA TU TYLKO CZYTAM. Jak cię piszą, tak cię słyszą

Chełm podarował nam Kalesony Boga Wojny, Dębica - Przyczłapy do Bulgulatora nr 6, Siedlce zaś - Dziewczynkę z Granatami. To tylko przykładowe nazwy zespołów współtworzących w latach 1975-2022 polską alternatywę muzyczną. Trud opracowania możliwie wyczerpującego spisu formacji i projektów solowych aktywnych w minionych pięciu dekadach wzięli na swoje barki Artur Sobiela i Tomasz Sikora. Narodowy spis zespołów zarówno ocala od zapomnienia setki garażowych kapel, jak i podkreśla kreatywność - jeśli nie muzyczną, to chociaż onomastyczną - naszych artystów. Ale, żeby nie było zbyt słodko, zwraca też uwagę na wiele niepokojących zjawisk ideowych powiązanych z kontrkulturą.

Otucha we frazach

Paulina Korzeniewska jest poetką, ale i literaturoznawczynią, na co dzień związaną z Uniwersytetem Zielonogórskim. Jej utwory zyskały już uznanie krytyków - debiutancki zbiór z 2011 roku Usta Vivien Leigh przyniósł nominację do wrocławskiego Silesiusa. Pogodna biel dobrego samopoczucia z 2016 roku nagrodzona została Lubuskim Wawrzynem Literackim.  

Wyjątkowość, która nie jest wymysłem

- Szukałam w codzienności, szukałam w bliskości, w tym, co jest dostępne, co jest przeżywane. Wykluczenia są niezmiernie bliskie i właśnie codzienne. To nie jest przypadkowe - mówi Zu Witkowska*, poetka, która niedawno zadebiutowała tomikiem Fluid.

JA TU TYLKO CZYTAM. Siekierezada w Ciężkowicach

Skrawki dla Iriny Waldemara Bawołka to jedna z tych książek, których nie wypada oceniać na podstawie fabuły. Ta okazuje się dość pretekstowa, a zawirowania czasoprzestrzenne wydają się drwiną z czytelników rozpisujących każdy scenariusz na akty. Zamiast tego otrzymujemy dzieło, które może stać się piękną ozdobą regału z tak zwaną prozą poetycką czy refleksyjną, wciśnięte gdzieś między Siekierezadę Stachury a jedną z perełek literatury "małych ojczyzn" - Tulli, Pilcha, czy też literackiego patrona autora, Stasiuka.

Noc z książką

Już dziś, 7 października, księgarnie zaproszą czytelników do nocnego buszowania w swoich zbiorach, urozmaiconego spotkaniami, warsztatami i specjalnymi wystawami. Poznańska Noc Księgarń startuje o godz. 17 i potrwa nawet do 3 w nocy!

JA TU TYLKO CZYTAM. Z wnętrza rodziny

Kameralna i subtelna jest powieść William Elizabeth Strout, będąca kontynuacją wcześniejszej Mam na imię Lucy. A jednak nie zachwyca już tak bardzo, jak nominowana do Nagrody Bookera poprzedniczka.

Wrócimy do naszej tradycji

- Potrafimy doradzić, podpowiedzieć jaką książkę warto kupić na prezent. To dzięki tym umiejętnościom czytelnicy do nas wracają - mówi Sławomir Miklas*, kierownik najstarszej poznańskiej księgarni - mieszczącej się na Alejach Marcinkowskiego Księgarni Jedynka.

Od czasu do czasu

- Zegarki nie są ludziom szczególnie potrzebne. - Co pan mówi? - oburzył się pan Adam. - Mój mierzy nie tylko czas, lecz także dystans, który przebiegnę, tętno, no i w ogóle wszystko wylicza. - Czy to takie ważne? Przecież przyjemność sprawia panu samo bieganie, a nie to, że wie pan, jaką odległość przemierzył i w jakim czasie. Pan Adam się zastanowił. Po lekturze nowej książki Agnieszki Krawczyk - Maja i tajemnicza szuflada, myślę wciąż nad tym i ja.

JA TU TYLKO CZYTAM. Seanse nienawiści

Wywołuje torsje, przypomina, że każdy argument można zbić uniwersalnym "nie ze... się", ukazuje najpopularniejsze fetysze internautów oraz obszary, w których praktyka językowa dawno zrzuciła okowy słownikowych norm. Hejt polski Mai Staśko to kronika nienawiści, ekstrakt przemocy werbalnej pozornie tylko oswojonej. Choć udało się ją wyizolować z naturalnego środowiska i umieścić w warunkach sterylnych, sama obserwacja zmienia stan obserwowanego zjawiska. A także obserwatorów, nagle pozbawionych bezpiecznego dystansu.

Niezgoda na rolę pod-osoby

Nie mamy jeszcze dostępu do większej części twórczości Bernardine Evaristo, po polsku nie ukazały się jej programowe utwory - jak sama je nazywa. Brakuje Lary czy społecznie zanurzonej noweli Hello Mum. Po sukcesie nagrodzonej Bookerem powieści Dziewczyna, kobieta, inna Wydawnictwo Poznańskie zdecydowało się jednak na dostarczenie czytelnikowi autobiograficznego eseju Evaristo, przetłumaczonego przez Kaję Gucio - Manifestu. Szkoda, że nie zdecydowano się, by wcześniej przybliżyć polskiemu czytelnikowi nieco więcej tekstów fikcjonalnych pisarki, bo choć kwestie poruszane w Manifeście są i na czasie, i spełniają istotną rolę w debacie publicznej, to ewidentnie brakuje przy jej lekturze doświadczenia z nie tak wybiórczego poznania twórczości autorki.

JA TU TYLKO CZYTAM. Odtrutka na hity Czarnka i Roszkowskiego

Ponieważ rok szkolny zaczął się niecały miesiąc temu, to jeszcze z tej okazji chciałabym zaprezentować znakomity podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość. Kilka zalet widać już na pierwszy rzut oka: książka ma niepodręcznikowo przyzwoitą objętość i pisała ją autorka. A zalet jest zdecydowanie więcej.

Po co warto sięgać

Pełen absurdu i przejmujący jest nowy tom Pawła Konjo Konnaka, który ukazał się właśnie nakładem WBPiCAK-u. Niespodziewany, ujmujący skromnością.

Mroczny sekret

W 1969 roku w Dortmundzie w Niemczech zmarł szanowany i ceniony obywatel tego miasta - doktor Kurt Blome. W czasie wojny często bywał w Poznaniu i podpoznańskim Pokrzywnie...

1 2 Strona 3 4 50