Kultura w Poznaniu

Książki

Gdybym kazano mi na początku recenzji zamieszczać trigger warnings, teraz musiałbym wykorzystać chyba wszystkie wymyślone. Alfons Iceberga Slima ukazuje wszystkie formy przemocy (zwłaszcza seksualnej i zwłaszcza wobec kobiet), rasizm, homo- i transfobię, przedstawia poradnik dawania sobie w żyłę i robienia speedballów, a na dokładkę zawiera liczne odniesienia do samobójstwa. I ta oto wstrętna pozycja nie tylko była zaczytywana w czarnych dzielnicach po zabójstwie Malcolma X, ale też wywarła olbrzymi wpływ na wczesną kulturę hip-hopową złaknioną gangserskich przewózek i świadectw z ulic, pisanych autentycznym językiem marginesu. Teraz Alfons szokuje także po polsku.

Czytaj artykuł

- Gdy szłam ulicą Ratajczaka, na rogu ulicy zauważyłam klęczącego, zaaferowanego czymś chłopca. Niczym ciekawska ciotka zapytałam: "Co ty tu robisz, chłopczyku?!". A on mi pokazał, że dostał od pana od historii zagadkę i grę do rozszyfrowania... o Enigmie właśnie! - o książce dla młodzieży Banda z Wildy. Klub Enigma opowiada jej autorka Agata Romaniuk.

Czytaj artykuł

- Oprócz dostarczenia rozrywki i narzędzi do samorozwoju chodziło też o dodanie otuchy. Chciałyśmy pokazać, że problem sam w sobie to nie koniec świata - o książce Przypadki miłosne opowiadają jej autorki: dziennikarka Anna Skoczek, psycholożka Violetta Nowacka i pisarka Natasza Socha.

Czytaj artykuł

Gdyby w jednym słowie chcieć powiedzieć, o czym jest powieść Hernana Diaza Zaufanie, byłoby to słowo "kryzys". I to na niejednym poziomie. Bo choć autor zabiera nas do Nowego Jorku sprzed stu lat, u progu wielkiego kryzysu gospodarczego, to jeszcze istotniejszy zdaje się w tej opowieści kryzys człowieczeństwa.

Czytaj artykuł

W 2050 roku ponad jedna trzecia ludzi w Polsce będzie w wieku powyżej 65 lat. Będziemy najstarszym społeczeństwem w Unii Europejskiej, jednocześnie najmniej do tego przygotowanym. Najwyższa pora, by podjąć rękawicę i porozmawiać o starości bez tabu.

Czytaj artykuł

Klub Enigma - najnowsza książka Agaty Romaniuk powinna znaleźć się na bucket liście nie tylko poznańskiej i nie tylko młodzieży. Jej bohaterowie, czyli nastoletni Inka, Kokos, Wowa i Marcel mieszkają na Wildzie. Większość miejsc, w których dzieje się akcja, naprawdę istnieje, więc przy okazji lektury zwiedzamy też centrum miasta: Stadion Szyca, Okrąglak, orlik im. JAY-Z czy w końcu też otwarte w 2021 roku Centrum Szyfrów Enigma. Po trzecie i chyba najważniejsze: ich po prostu nie da się nie lubić.

Czytaj artykuł

Szczepan Twardoch pozwala odpocząć od swoich ponurych, opasłych powieści, zapraszając zainteresowanych do postmodernistycznego lunaparku. Albo raczej do oglądania, jak na swoim placu zabaw, swoimi starymi zabawkami - motywami, postaciami i sztuczkami narracyjnymi - bawi się sam autor. Pisząc - bawi. Bawiąc - męczy. Zwłaszcza bohaterów. Był Król, teraz to, proszę państwa, trzygłowy Król Ghidora.

Czytaj artykuł

Kiedy ostatnio czytaliście dramat? W ogólniaku? Wcale bym się nie zdziwiła. Wszak w dorosłym życiu nikt nas do tego nie zmusza, więc raczej pójdziemy zobaczyć co wystawiają w teatrze niż świadomie sięgniemy po dramat. Ishbel Szatrawska pokazuje, jak wiele może nas ominąć.

Czytaj artykuł

- Fani ery PRL-u działali w warunkach permanentnego niedoboru, a ich kreatywność była wymuszona okolicznościami, dzisiaj zaś miłośnicy fantastyki bombardowani są zróżnicowaną ofertą. Kreatywność wciąż jednak pozostaje cechą charakteryzującą fantastów - mówi Jakub Turkiewicz, autor książki Orbita fantastyki.

Czytaj artykuł

Ludzie ze wsi będą zazdrościć ci Pabianic czy Bełchatowa, ale w mieście z uniwersytetem i tak będziesz tylko słoikiem. Rozsmakowany w duchach i pastach Łukasz Barys wydał realistyczną powieść obyczajową z nurtu coming of age. A w niej ukazał łódzką prowincję i literacki Kraków, czyli wycinki świata, w którym zawsze będziesz czuł się gorszy od innych. Małe pająki to napisana bez efekciarstwa, ale z poszanowaniem dla czytelnika, historia miłosna Oli i Tobiasza. Młodych ludzi, którzy zupełnie się nie rozumieją, a na domiar złego nie mogą się od siebie uwolnić.

Czytaj artykuł

Biblioteka Raczyńskich po raz trzeci zaprasza na Festiwal Ludzie Książki, który tym razem będzie poświęcony pracy autorów i autorek książek biograficznych i zagrożeniu... zastąpienia ich sztuczną inteligencją.

Czytaj artykuł

Poznańska Nagroda Literacka, już dziesiąta, dostała się twórcom, których niby wszystko dzieli, a jednak coś łączy. By stwierdzić, co to jest, trzeba odkopać zapomniane słowo - talent.

Czytaj artykuł

Pierwszy tom z cyklu Biura Detektywistycznego Lassego i Mai ukazał się w Szwecji ponad 20 lat temu, więc dziś jego czytelnicy są już dorośli. Dzieci z Polski czekały na Tajemnicę diamentów sześć lat dłużej. Obecnie poznańskie Zakamarki wydają kolejne części bestsellera Martina Widmarka tak szybko, jak jest to możliwe. W ręce fanów trafiła Tajemnica dinozaura.

Czytaj artykuł

Jeśli można jakąś sytuację mistrzowsko rozebrać na części pierwsze, genialnie wziąć ją pod lupę z każdej możliwej strony, to robi to właśnie w swojej powieści Żyć szybko francuska pisarka Brigitte Giraud. Nic dziwnego, że książka została nagrodzona Goncourtami.

Czytaj artykuł

Jakuba Małeckiego można czytać dla samej przyjemności kontaktu z doskonale skonstruowaną, płynącą rwącym potokiem, prozą. No i dla emocji - w moim przypadku była to wściekłość. Korowód musiałem rozbiegać i wypocić, ponieważ Małecki, pisarz bez dwóch zdań bardzo zdolny, po raz kolejny napisał książkę poniżej swoich możliwości.

Czytaj artykuł

- Pani prof. Dobrochna Ratajczakowa powiedziała, że dramat to sługa dwóch panów. Ale może dobrze byłoby powiedzieć, że to dziecko dwojga rodziców? Bo fajnie mieć dwoje rodziców, lepiej niż jedno. A teatr może być jednym z nich - mówiła podczas spotkania Dramat to nie literatura? Malina Prześluga. Z postawionym pytaniem zmierzyły się również dwie inne dramatopisarki: Anna Wakulik, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej 2023 i kilkukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz Ishbel Szatrawska, której Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia dwa lata temu walczyły o Paszport "Polityki".

Czytaj artykuł

Czy przygody różowego słonia przetrwają próbę czasu i będą o nich czytać kolejne pokolenia dzieci? Pomelo i niezwykły skarb Ramony Bădescu z ilustracjami Benjamina Chauda to już dwunasta książka z tej serii.

Czytaj artykuł

Wiecie, kto wymyślił książkę w takiej formie, w jakiej dziś stawiamy ją na regale? I w jakich okolicznościach się to stało? Albo od kiedy czytamy po cichu i dlaczego wcześniej czytało się głośno? Mogłabym mnożyć pytania, ale będę litościwa i po odpowiedzi od razu odeślę do znakomitej Historii czytania Alberto Manguela.

Czytaj artykuł

Miłośnicy literatury pięknej po raz kolejny odwiedzą tłumnie CK Zamek, by posłuchać o klasyce i nowościach, kanonie i literackich trendach. Festiwal Fabuły startuje 20 maja w Centrum Kultury Zamek.

Czytaj artykuł

O Andrzeju Babińskim, poecie osobnym, wyklętym, który wciąż pozostaje poza głównym obiegiem literatury opowiada Marta Sokołowska. W 40. rocznicę śmierci artysty postanowiła go przypomnieć.

Czytaj artykuł
1 2 Strona 3 4 5 6